Naše duše vyhlíží Hospodina. (Ž 33,20) - Citát z Bible na každý den

Otázky a odpovědi

Osobní krize, nemoc, smrt

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Osobní krize, nemoc, smrt

Kategorie katalogu jsou řazené tématicky. Viz také Abecední výpis kategorií.

Beznaděj, vztek, bezmoc!!! - Dobrý den, díka za tuto příležitost moci se svěřit. Poslední dobou se mi nedaří a potácím se od jedné trampoty k druhé. Vážné nemoci v rodině, vykradený byt, neshody v práci... Beznaděj, vztek, bezmoc!!! .... Bojím se už radovat ze života. I když je nějaké období relativní pohoda, jsem už stále ve střehu a jen čekám, odkud a co zase přijde. Vím, že spousta lidí je na tom asi daleko hůř a Vaši radu(…)
Chci umřít - Dozvěděla jsem se, že mám rakovinu a musím neprodleně na operaci. Mám tak nepřekonatelný strach! Chci umřít a nevím jak! Proklínám den, kdy jsem se narodila. Bůh mě opustil. Nevím jak dál, nemám sílu se už modlit a neustále prosit. ... Mám v hlavě zmatek, nevím, co dělat. Celý život jsem byla zvyklá se modlit, spoléhat na Boží pomoc a důvěřovat v Boží prozřetelnost. A Bůh se opravdu staral. Ale(…)
Krize - přežívám ze dne na den - Dobrý den, Chtěla bych Vás poprosit o radu, i když se mi zdá, že už je vše beznadějné a že se ze svých problémů nedokážu vyhrabat. Nejradši bych nebyla, chvílemi uvažuji o sebevraždě. Mám dvě malé děti brzy po sobě a jsem s nimi na mateřské. Nedokážu být dobrou ženou, ani matkou. Přežívám ze dne na den, někdy apaticky, někdy s pláčem, někdy s hysterickými záchvaty, když se všechno potlačované a(…)
Nedokážu být šťastná - Dobrý den, nejprve Vám chci poděkovat za tyto stránky, patří k mým vůbec nejoblíbenějším, jejich četbou se na chvilku dokážu povznést nad své starosti...děláte velmi záslužnou práci. Můj problém se Vám možná bude zdát trapný a nedůležitý, spočívá v tom, že nedokážu být spokojená, šťastná... když už se zdá, že je to lepší, vyskytne se něco, co mi "vleze do úsměvu" a spadnu do depresí.(…)
Nedokážu najít cestu ze svých problémů, u lidí ani u Boha - Prosím, poraďte mi, jsem zcela zoufalá! Jsem obklopená problémy, každý den brečím, nevím, co mám dělat. Chci hledat oporu u Boha, ale nejde to. Neumím se modlit, nevím, co mu mám říkat, všechny pokusy jsou hloupé a neupřímné. V Bibli se píše, že Bůh je oporou pro ty, kdo k němu volají, proč to tak není u mne? Jsem špatný křesťan? Jak mám volat, abych našla oporu? Vždy, když mám problémy, jen mě to(…)
Nedovedu se už ani smát, ani brečet - Jsem smutná a už se nedovedu smát. Nedovedu ani plakat. Vdávala jsem se mladá, brzy se nám narodily děti, a pak jsme se rozvedli. Zvykla jsem se o vše postarat sama, o dům, vydělat dost peněz, starat se o děti a vychovávat je. Dálkově jsem vystudovala VŠ. Tato skutečnost mě osobnostně pozvedla, ale objevily se u mě příznaky vážné nemoci. V práci jsem dala výpověď. … Nějakou dobu jsem doma. Po(…)
Nevím, na koho se obrátit - Dobrý den, Jsem na mateřské dovolené se dvěma dětmi 0,5 a 3 roky. Poslední dobou jsem opravdu na dně svých sil, mám deprese a někdy už uvažuji o sebevraždě. Nezvládám, nevěřím si, nemám do ničeho chuť... Občas zavolám na linku důvěry, pomáhá mi to. Ráda bych požádala kněze o pomoc, rozhovor, modlitbu, ale nemám odvahu, všichni mi připadají přetížení a k terapeutům nemám důvěru.
Nezvládám svůj život - Dobrý den, nezvládám svůj život, svoje problémy... často vidím jako nejlepší řešení si něco udělat, vzdát to... jsem na dně... Svazuje mě smutek, strach, děsivé pocity prázdnoty a nesmyslnosti. Jsem věřící, snažila jsem se hledat pomoc u Boha, marně.. možná jsem hledala málo, ale nemám už sílu... Vím, že tyhle pocity neodpovídají tomu, čemu jako křesťan věřím, a tak se proti tomu snažím bojovat.(…)
Smrt dítěte. Bere Bůh v úvahu naše modlitby? - Od svého dětství se modlím k Bohu. V podstatě mu děkuji a také ho prosím, a to i za pozemské věci. Vždy jsem prosil i za ochranu své rodiny. Před časem bylo díky nepozornosti cizího člověka usmrceno mé dospělé dítě. Mám si říkat, že Bůh nezasahuje do běhu světa a že se musíme podřídit fyzikálním zákonům a že modlitba je jen k "utužení" vztahu mezi mnou a Bohem? Říká se,že modlitba je(…)
Svazující strach - Dobrý den. Již od dětství bojuji se svojí povahou. Jsem hrozný pesimista a trémista. Přestože jsem měl na ZŠ stále vyznamenání, ze školy jsem měl vždycky hrozný strach. I jeden malý neúspěch byl pro mě "katastrofa". … Už jsem na SŠ, je to dost náročné a celkově i ten strach mně začíná přerůstat přes hlavu. Přijde mi, že je to čím dál horší. Už dopředu přemýšlím o maturitě, že to nezvládnu. Mám(…)

Boj s depresí, myšlenky na sebevraždu - Mívám sklony k myšlenkám na sebevraždu nebo sklony k tomu, že se začnu různě poškozovat.
Bude mi 40 a jsem sama - Poslední dobou racionálně vidím, že můj život je jen přežívání. Bolí mě to... Nejsem však schopná, respektive nemám sílu a motivaci něco změnit. Asi ani po zkušenostech, kdy se všechno vždy pokazilo, tomu už nevěřím.
Bude mít církev problém s rozptylem? - Mám své velmi oblíbené místo v přírodě a přemýšlím o tom, že bych jednou chtěla, aby moje ostatky nebyly uložené na hřbitově.
Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě -  Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy, jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz.... Mockrát jsem prosila Boha, abych našla smysl života, abych se nebála a abych byla šťastná. Ale za celý svůj život jsem nenašla vnitřní klid.
Bůh mi přijde strašně daleko, těžce se mi modlí a neprožívám z ničeho radost. - Dobrý den, více jak 5 let se léčím s depresí, zkoušela jsem terapii, ale nepomohla. Někdy je to lepší, ale mívám časté výkyvy, kdy propadám beznaději, nevidím smysl života,  Bůh mi přijde strašně daleko, těžce se mi modlí a neprožívám z ničeho radost. 
Bulímie - co s ní? - Můj život se zdá být bezproblémovy a jednoduchý-školu zvládam docela dobre,kamarádi mi taky nechybí a rodiné zázemí je taky ok. V poslední době se mi ale zdá že nic nemá smysl, že bych tu ani nemusela být, nemám žádný cíl proč bych žila, žádnou motivaci... prostě nic co by mě nějakým způsobem naplňovalo a dělalo šťastnou. S tím možná i souvisí můj hlavní problém a důvod proč sem píšu. Mám(…)
Bylo mi padesát, bez antidepresiv by to nešlo - Dobrý den, bylo mi padesát let. Mám sedm dětí, a i když tři už jsou z domu, snažím se jim vypomáhat. Našla jsem si práci, ale je pro mě velmi náročná, vyčerpávající a  nenaplňuje mě. Navíc výplata mizerná, peněz se nedostává, jak by bylo třeba. Pracuji i o víkendech, a tak nemůžu na mši. Ani nevím, kdy jsem byla u zpovědi. Pusto, prázdno, poušť.    Manželství(…)
Deprese - Jsem na VŠ a bojuji se stavy deprese. Mám úzkostnou poruchu, suicidální myšlení, velmi nízké sebevědomí, OCD, žádné přátele, chybí mi pocit přijetí, sounáležitosti…). 
Doprovázení nemocného - Dobry den, potreboval bych radu. Mam velmi nemocneho bratra, ktery je sám / rozvedený a bojuje o zivot. Bohuzel nemam moznost ho navstevovat, bydlim velmi daleko a muzeme spolu mluvit pouze po telefonu. Vim, ze je verici, i kdyz do kostela zasel jen obcas. Nedávno prijal i svatost pomazani nemocnych, ale hodne se z te nemoci stresuje, nebot tusi, ze muze zemrit. Nevim, jak ho povzbudit, o cem se(…)
Dříve projevené přání - Je mi 75 let, čeká mne operace a můj známý mi radí, abych si vystavil tzv. Dříve projevené přání. To pro případ, že by po operaci nastaly komplikace a ležel bych dlouho napojen na přístroje. To bych nerad. Jsem ale praktikující křesťan (…)
Hranice - kam až pomáhat? - Říká se: člověče, přičiň se a Bůh ti pomůže. Já jsem celý svůj život nikdy od nikoho nic nechtěla. Sama jsem vždycky pomáhala jiným na svůj úkor. Ale teď, když jsem na dně, se ptám, kdo pomůže mně? ... Prodírala jsem se životem, někdy jsem měla i štěstí, ale mnohokrát tehdy, když jsem ho ani nepotřebovala. A teď mě nikdo neslyší. Zdá se mi, že všechny svými problémy zatěžuji. Prosím Boha o sílu a(…)
Jak mají křesťané brát smrt svých blízkých? - Dobrý den, zajímalo by mě, jak vlastně správný křesťan má brát smrt svých blízkých? Po přečtení Bible a poté co jsem se stal křesťanem, jsem dospěl k názoru, že konečně mám víru, díky které nemusím být smutný z toho když někdo zemře, a nemusím to řešit a mít tu předstíranou "soustrast" co každý na pohřbech říká ale stejně to většinou nemyslí vážně. Aspoň tedy když se zemřelý dostane(…)
Jak to bude po smrti? - Dobrý den, V poslední době se potýkám s velkou krizí v mé víře. Nedávno jsem totiž četl článek o jistém muži jménem Mellen-Thomas Benedict, který dostal rakovinu, následně zemřel a poté prožil zážitek klinické smrti. Popisuje, že se setkal s bohem, který měl podobu jakéhosi světla. Mohl s ním rozmlouvat a dozvěděl se, že lidé mohou s tím světlem komunikovat pomocí různých náboženství - pomocí(…)
Je mi smutno, nemám práci - Je mi smutno, nemám práci, zlomená noha, ztratil jsem lásku, přátele, už se ztrácim sám, cítim se hrozně sám, bojuju, snažím se, ale už nemůžu. Na slovo help jsem objevil v seznamu vaši adresu. Venujte mi prosím pár vět, už měsíc ležím a skoro vůbec s nikým nekomunikuju. Dík za pochopení. Přeji hezký den
Je v pořádku modlit se za to, aby mě Bůh nechal zemřít? - Dobrý den, procházím krizí a nemám se na koho obrátit. Jsem věřící, ale moc bych si přála zemřít. 
Jsem opět bez práce - Mam problem najit si praci. V prvnim zamestnani jsem byla 4 mesice a dostala jsem vypoved, v druhem 3 mesice - to jsem ukoncila sama. Měla jsem konflikty s vedouci a i když jsem byla podle ostatních v právu, nechtěla se mnou mluvit. Kdyz tlak na mou osobu neustával, odesla jsem. Nemela jsem silu stale se s ni dohadovat. Jenze ted jsem opet bez prace a mam strach, ze uz zadnou nesezenu. Nikde me(…)
Jsem si jista, ze tohle nepreziju dlouho - Dobry den, v mem zivote se za posledni dobu stalo hodne veci a uz to nejsem schopna dal zvladat.
Jsem strašně zraněná, už víc nesnesu... - Dobrý den. Nevím, zda se na Vás obracím správně. Jsem zoufalá; jsem už 7 let sama doma i v práci; moc mi chybí lidi, v práci si s nikým nerozumím, nezvládám to, mam úplně prázdné srdce bez jediného člověka. Jsem na malém městě, lidé mě pomlouvají; abych se úplně nezbláznila, chodím po obchodech. Kvůli depresím chodím na psychiatrii a beru léky. Dala jsem mnoho peněz do chatu flirt na mobilu, aspoň(…)
Jsem už půl roku nezaměstnaný - Přidávám se k ostatním uživatelům těchto stránek a chtěl bych Vám vyjádřit velký dík za jejich provozování a pomoc mnoha lidem. Chtěl bych proto také využít této příležitosti a naléhavě požádat o radu, povzbuzení v beznadějné situaci. Je mi 33 a mám rodinu. Obracím se na vaši linku s prosbou o útěchu v neúspěchu při shánění pracovního místa . Již 6 měsíců jsem nezaměstnaný, mezi tím jsem chodil na(…)
Když se zlé věci stávají dobrým lidem - Co mám prosím, říct Ukrajince, která pomáhala lidem poblíž fronty a teď jí Rusové vybombardovali dům? 
Křesťanský hrob - Dobrý den, Jsou nějaká pravidla, jak by měl vypadat hrob křesťana? Co by zde mělo být a co ne? Jaký máte názor na podobu společného hrobu pro rodiče, když jeden byl věřící a druhý ne? Děkuji za Vaše odpovědi. -redakčně upraveno-
Křesťanský terapeut, psychiatr - Dětský psychiatr, který by byl katolík a pracoval  i s modlitbou?
Mám deprese, samota je pro mě moc těžká - Dobry den, obracim se na Vas vicemene bez nejakych ocekavani. Jsem sice pokrtena a snazila jsem se verit, ale o svou viru stale zapasim. Je mi přes 40, ziji sama a nevim jak dlouho to jeste takto vydrzim. Boha jsem casto prosila a prosim (i kdyz uz jen velice sporadicky, stejne nikdy jeho hlas neslysim) o pomoc, o svetlo atd., ale myslim si, ze chyba je nekde u me. Snazila jsem se chodit ke(…)
Mentální anorexie, porucha příjmu potravy, sebepoškozování, duchovní boj, deprese - Snažím se s nemocí bojovat, ale přesto často prohrávám...
Mentální anorexie, sebepoškozování, deprese - Mám již dospívající děti a i v tomto věku trpím mentální anorexií.  Od propuštění z nemocnice cítím prakticky stálý smutek, bojím se budoucnosti.
Moc mi chybí manžel - Zemřel mi manžel už to bude 3 roky...
Modlitba za uzdravení - kdy je na místě? - Mám dva kamarády, kteří trpí výraznými chronickými bolestmi. Jeden z nich bolesti přijímá a věnuje je v modlitbách v soukromí trpícímu Kristu. Druhý stále vyhledává hromadné modlitební akce a chce být uzdraven. Která cesta je správná?
Můj kamarád nevidí smysl života. Uvažuje o sebevraždě. - Rozešla  se s ním  přítelkyně.
Můj život je jedna velká prohra - Už nemám sílu jít dál, chtěl bych umřít... Vždycky jsem si říkal že Bůh nemůže být krutý, nenávistný, pomstychtivý, vždyť se říká, že je Láska... Ale připadá mi, že Bůh má snad záměr ubližovat. Proč se mi mstí?
Nečekané těhotenství - Dobrý den, jsme v těžké situaci a moc nevíme, jak ji řešit, proto se na Vás obracíme a prosíme o radu. Já jsem věřící, můj přítel je nevěřící, oba ještě studujeme. … Nedávno jsme zjistili, že čekáme miminko. Je to pro nás oba „těžká rána“… Studium, obavy z reakcí rodičů, navíc strach, jestli dítě nemůže být postižené, protože já jsem užívala nějaké léky. ... Chci se zeptat, v případě, že by se(…)
Nedaří se nám otěhotnět - Můžete mi prosím poradit, jakou modlitbu používat při prosbě o vyslyšení k tomu, aby bylo možné otěhotnět? Nedaří se nám již 5 let.
Nedokáži mu odpustit ... - Dobrý den, jsem moc ráda, že jsem našla kontakt na Vaši poradnu. Uvěřila jsem teprve nedávno a připravuji se v našem sboru na křest. Snažím se chovat tak, jak by se dle mého názoru měl "správný křesťan" chovat. Snažím se odpouštět, nesoudit druhé a nemstít se, protože tyhle problémy patřily mezi moje největší potíže. Mám ale malou dceru, jejíž otec nás opustil. Někdy moje komunikace s ním probíhá(…)
Nechápu svět - všudypřítomný stres a uspěchanost je mi tak cizí... - Dobrý den. vím, že nejste žádná psychologická poradna, ale líbí se mi Vaše odpovědi, a tak zkusím napsat, co mě trápí...  Léčím se na psychiatrii, stav  není ideální, dost kolísá. Musela jsem si najít psychicky lehčí práci, mám důchod. Byla jsem 2x hospitalizovaná, po druhé hospitalizaci jsem teď 14 dní. Při druhé hospitalizaci to bylo jiný, naučila jsem se přemýšlet trochu(…)
Nemůžu otěhotnět - existuje nějaká spravedlnost? - Ráda bych se Vás zeptala na jednu věc. Již asi rok se snažím o miminko. Chodím k lékaři, tam je vše v pořádku, ale stále nic. Tak mne tak napadá jedna otázka čím dál víc. Co jsem komu udělala, že to nejde? Kde je nějaká ta spravedlnost? Kolik lidí má dítě a ani je nechce?! Adopce není možná, protože nám už je pře 35 let. Dítě by u nás mělo, lásku, zázemí a stejně to nejde. Proč je taková(…)
Nenávist a naschvály mě ničí - Dobrý den, prosím o radu. Hodně lidí mi v životě ublížilo. Ale  konkrétně od jedné osoby zakouším až zrůdnou závist a nenávist, naschvály. Potkávám ji denně a její přítomnost je mi velice nepříjemná.  Nenávidím ji, až se mi z toho dělá na nic. Vím, že ta nenávist nejvíc ubližuje mně, ale já si nemohu pomoci a nedokážu ji nevnímat, ignorovat. Chvíli se přemůžu a(…)
Nešťastné dětství, prokletý život - Mé dětství nebylo štastné. Moji rodiče si nerozuměli a vše se přenášelo na mě. Ze strany matky přicházely neustalé úrážky, nadávky, ponižování a strach. V dospíváni se útoky a hádky stupňovaly. Matka mi sdělila, že jsem nechtěné dítě, že měla jít na potrat...
Neurotická matka mi způsobila celoživotní problémy - Dobrý den, nepovažuji se za věřící osobu, ale ráda bych byla...nevím jak na to, nejsem totiž spokojená, ani úspěšná, dokonce jsem se léčila na psychiatrii. Při psychoanalýze vyšlo najevo, že mé potíže vyplývají z dětství, nebyla jsem přijímána a neurotická matka mi nedávala najevo lásku. Chci mít jasno, kdo za to může? Je to záměr Boha, když se někdo narodí do milující rodiny a někdo je v krajním(…)
Neuróza, zlé myšlenky, předtuchy - Můj život v rodině byl poznamenán několika tragédiemi, smrtí v rodině, těžkými nemocemi. Navíc trpím duševní poruchou, dle psychiatra neurózou. Jedná se o obsedantně kompulzivní poruchu, která mi začala v období dospívání.
Nevyslyšené modlitby. Jak se správně modlit za uzdravení? - Dělá si Bůh srandu?
Osamělost - Vůbec nevím, co tu na světě dělat, zda na něco čekat, nebo můj úkol tady je prožít všechen čas osamocenej. Mám rodinu, ale moc toho společně nepodnikáme:(  Chybí mi přátelé nebo dívka, se kterou můžu něco podnikout.. Vím, že jsou na tom někteří lidé hůř,  nechci fňukat... Jak dlouho to bude trvat? Zanedlouho bych měl být dospělý...  
Osamělost - ztrácím svůj smysl života - Už dlouho v sobě dusím pocit méněcennosti. Jsem úplně sám. Nemám žádné kamarády, dívku, nikoho s kým bych si mohl promluvit.
Pandemie a živoření. Utíkají mi nejlepší léta mého života - Poslední dobou mám pocit, že nežiji, jen živořím, přežívám... Do postele ulehám bez cíle a vstávám bez motivace. Vím, že den nějak prožiji, ale nebude to nic zajímavého... Netrpím žádnou psychickou poruchou, ani nedostatkem přátel, ale kvůli koronaviru nesmím absolutně nikam mezi lidi. Jeden z mých velice blízkých  má totiž vážné zdravotní potíže, které by v kombinaci s Covidem nejspíš(…)
Pohled církve na rozptyl - Přála bych si popel ze svého zemřelého těla rozptýlit v přírodě. Jsem věřící křesťanka, ale více než hřbitovy, je mi blízká příroda...
Proč Bůh dopouští bolest? Proč zrovna já? - Dobrý den, mám dotaz, proč Bůh dopouští bolest? Od malička jsem nevyléčitelně nemocen. Bohužel je nemoc v plné míře projevena i na venek na těle. Proč to jsem zrovna já, proč musím snášet bolesti a utrpení? Proč, když prosím Boha o pomoc a uzdravení, se mi nedává vůbec poznat? Proč musím tolik trpět, jak psychicky, tak fyzicky, snášet všechny zkoušky, trápení? Proč musí být život tak nefér a(…)
Proč mám tak složitý život? - Nedávno jsem na webu www.vira.cz četla článek „Bůh do všech situací“, kde bylo napsáno, že Bůh miluje každého člověka a že křesťané prošli s touto zprávou celými svými dějinami. Máte asi pravdu, ale proč mám já tak složitý život a ještě k tomu plno nemocí? Můžete mi to, prosím, nějak vysvětlit? (...)
Proč nemohu mít dítě? Je to Boží vůle? Proč? - Již tři roky se snažíme s manželem o dítě. Už máme za sebou všechna vyšetření, neúspěšné pokusy a když už se zadařilo, přišli jsme o něj právě ve chvíli, kdy jsme se už začali těšit a přestali se bát.
Proč se hodní lidé mají špatně a zlí dobře? - Dobrý den, pocházím z věřící rodiny a celý život chodím do kostela. Ale když vidím svůj život,  říkám si, k čemu mi to všechno je? V rodině máme mentální retardaci, vážné nemoci, předčasné porody, potraty. Zažila jsem tolik nervů, sama z toho mám různé zdravotní potíže. Spousta lidí z okolí se opíjela, chovala se hrozně na zábavach a mají zdravé děti. Někdy si říkám,(…)
Proč zrovna já? Bůh přeci nemůže chtít mé utrpení... - Nechápu, jaký smysl má utrpení, které z mého života dělá peklo a nelze odstranit. Sžírá mě to. Bůh přeci nechce mé utrpení. Vždyť lidi nestvořil, aby se trápili. Jak to vůbec mohl dopustit, když věděl, že se budu takhle trápit. On všemohoucí, vševědoucí a stejně to dopustil.
Procházím krizí, mám strach, co bude. - Dobrý den, vlivem těžkých životních okolností posledního roku, jsem začal zpochybňovat vše, v co věřím. Když jsem se obrátil na přátele, otočili se ke mně zády. Zůstal jsem sám. Moje pochybnosti řešit nechtěli...  Měl jsem pocit, jako by ani nechtěli přemýšlet. Není u některých lidí víra pouze mechanismus, jak se vyrovnat s realitou? Jak si udržet vlastní zdravý(…)
Prosím, poraďte, jak se modlit? - Dobrý den, jak se mám modlit za přežití mé přítelkyně? Leží ve vážném stavu v nemocnici...  
Psychické poruchy - není braní psychofarmak projevem malé víry? - Dobrý den, jaký je prosím pohled křesťanů na psychické poruchy? Věří, že odejdou samy a že léky nejsou potřeba? Že Bůh léčí depresi, a proto není psycholog/psychiatr třeba? 
Rakovina v rodině - prožívám bezmoc - Dobrý den, Vím , že podobných případů, jako je ten můj, je mnoho, ale cítím, že se potřebuji někomu svěřit. Před několika dny jsem se dozvěděl , že můj otec má nádorové onemocnění asi již v dosti pokročilém stavu. Nevím, co mám dělat. Podobných případů kolem mě bylo již několik, ale nikdy jsem netušil, jak mě to zasáhne, když se jedná o tak blízkou osobu. Tolik bych mu chtěl pomoci, ale nevím jak.(…)
Rozchod - Už nějakou dobu zpracovávám  bolestivý rozchod. Chodili jsme spolu asi půl roku.  Setkávali jsme se, povzbuzovali se v těžkém období pandemie, měli  společné zájmy, společnou řeč... 
Samota - Ahoj, je mi 21 let. Poslední dobou řeším zásadní problém. Mám pocit, že žiji naplněný a plnohodnotný život, ale zároveň cítím, jako bych byl prázdný.
Sebevrah - co pro něj mohu udělat? - Dala jsem sloužit mši, modlím se za něj. Vím, že církev nabízí v dušičkovém období možnost vyprošovat zemřelým odpuštění.  Můžete mi, prosím, poradit? 
Sebevražda - V hlubokém rozhořčení sleduji stále nerevidované paragrafy 2281 a 2282 katechismu a o ně opírané odpovědi na webu Víra. cz na téma sebevraždy. Provokují mne k těmto otázkám:
Sebevražda a spása - Dobrý den,  může mi Bůh odpustit sebevraždu?
Smíření se smrtí a odchod z tohoto světa - Vzpomínky na skutečnosti z mého života mi berou klid. Jak se vyrovnat s minulostí?
Smrt blízkého - Dobrý den,... Chtěla bych se zeptat proč si bůh bere do nebe lidi, které nejvíce milujeme ... a ani si neumíme představit, že bychom je u sebe neměli....a když umřou zhroutí se nám svět... ztratíme sílu a všechno pro co žít... Hledám někoho, s kým bych si mohla popovídat... Snad kněze...
Smuteční řeč - pohřeb - Bylo nám řečeno, že v rámci zádušní mše můžeme někdo z rodiny napsat smuteční řeč.
Smutek a beznaděj - co s tím? - Je mi XY let, věřím v Boha, mám rodinu, mám XY krásné zdravé děti, práci a všechno, čeho se zdá být potřeba ke spokojenému životu. Přesto mě neustále pronásledují stavy bezedného smutku, beznaděje a vnitřní sevřenosti. Dlouhou dobu jsem je považovala za sice nemilou, ale neodmyslitelnou součást mojí osobnosti, se kterou bohužel nemůžu nic, než se smířit. "Kříž", který na mě byl(…)
Smutné stáří - Sebevražda je nejlepším řešením.
Smysl modlitby - Mnohokrát jsem slyšela výraz "odevzdej své starosti Bohu“ v modlitbě. Co si mám pod tím představovat? Má vůbec smysl se s důvěrou obrátit k Bohu s nějakým mým problémem, navíc, když je proti tomu všemu utrpení světa takřka bezvýznamný?
Strach ze zkoušky - Milá redakce, mám strach z blížícího se opravného termínu mé důležité zkoušky. Před zkouškou jsem se modlila k Bohu i andělu strážnému i patronům za sebe a kamarády. Všem to vyšlo a já jim to opravdu moc přeji, ale já neuspěla. Bojím se, že to opět nezvládnu a zklamu nejen sebe, ale i své blízké.
Svazující tréma -strach - Dobrý den, jsem věřící křesťanka a chci se s Vámi poradit ohledně mého problému, který se už se mnou táhne od dětství a pořád nevím, jak přesně si pomoct, nebo jak si nechat pomoct. Jedná se o strach a může to být podobné i trémě, nebo přecitlivělosti. Pro ujasnění napíšu něco o sobě. Jsem vdaná věřící křesťanka. Vyrůstala jsem v křesťanský rodině. Táta byl nesmírně autoritativní, hodně a často(…)
Těžká krize a únava se života - Dobrý den je mi 23 let, studuji třetí ročník vysoké technické školy. Zdá se mi, že se na mě všechno sesypalo. Nedaří se mi dopracovat bakalářku a asi budu muset prodlužovat ročník. Mám ale strach, že na to neseženu dostatečný počet kreditů, protože většinu lehkých dobrovolných předmětů jsem si vyplácal minulý rok...
Tváří v tvář smrti v rodině - umírá mi matka - Vážení, provázím svou matku ve velmi těžké, nevyléčitelné nemoci a umírání.  Ač jsem se léta na tuto situaci (nemoc, umírání) u svých rodičů připravovala, cítím se najednou velmi neschopná tuto situaci a beznadějný stav řešit.
Úmrtí miminka -  Několik dlouhých let jsme se s přítelem snažili o miminko...
Úzkosti, strach ze smrti - Už delší dobu trpím úzkostí, hlavně při myšlenkách na smrt a konec svého života...
Už nemám sílu žít. Jsem gay - Beru prášky, ale nepomáhají, jsem neustále v depresi.
Už rok trvá hrozná pandemie - Jít na mši se bojíme. Když se bojím jít do kostela, tak mám těžký hřích? 
Vážná nemoc kamarádky - jak být nablízku? - Mohla bych poprosit o doporučení nějaké knihy/knih?
Víkendový alkoholismus/ modlitba alkoholika - Můžete mi doporučit nějakou krátkou, třeba střelnou modlitbu, jak chuť zahnat? Máme my závisláci nějakého patrona? Ke komu se utíkat ?
Výjimečně bych si přála, aby bylo po Vánocích - Krásný den, asi jen potřebuji slyšet normální klidný slovo a "ujištění", že nejsem sama. Padla na mě depka. Nejraději bych někam zmizela, vytratila se. Vadí mi být mezi lidmi a zároveň mi vadí být sama se sebou. V poslední době jsem si prošla poměrně velkými zdravotními problémy. Neměla jsem sílu ani chuť s někým navazovat vztah. Jsem sice už v rámci možností v pořádku, opět(…)
Zemřel mi manžel - Dobý den, je mi 34 let a pred nekolika mesici mi náhle a nečekaně zemřel manžel. Máme spolu 2 děti. I když jsem věřící, mám teď pocit ,že Bůh mi manžela vzal. Moc ho miluji a nedokážu si tady život bez něj představit. Snažím se normálně fungovat tj. chodit do práce,starat se o děti atd. Ale při myšlence ,že už ho nikdy neuvidím je mi do pláče. Nedokážu se s tím smířit a ani modlit nebo jít do(…)
Zhruba před rokem jsem psychicky onemocněla - Dobrý večer, zhruba před rokem jsem psychicky onemocněla, snažila jsem se to za pomoci léčby ustát. Postupně se mi stav zhoršil,  začala jsem o všecko přicházet, začalo to školou, brigádou, několik přátel se se mnou přestalo bavit a skončilo to u rodiny. Pro rodinu jsem jen neschopný lenoch, nula, zklamání, atd. To mi moc nepřidalo. Nechci se vymlouvat, ale spíš mě to utvrdilo(…)
Ztrácím cestu k Bohu i k sobě samému - Dobrý den, rozhodl jsem se Vám napsat, protože už nevím, jak dál. Cítím se jako špinavý hadr, který ani nikdo nevypere, jen ho zahodí do kouta, když mu už neposlouží. Ve farnosti jsem zapojený do několika aktivit. Je to poměrně časově náročné a do toho chodím do práce, kde mám poslední dobou stres. Navzdory tomu se cítím sám. Nikdo si na mě totiž nevzpomene, jen když je třeba(…)
Život po životě. Můžou nás navštěvovat naši drazí zesnulí? - Dobrý den, nedavno mi umřel můj tatínek, kterého jsem velmi milovala.   Zemřel náhle a pro mě je moc těžké vyrovnat se s tím, že už tu není. Hledam nějakou útěchu... Jako katolička věřím v Boha a posmrtný život, ale stejně by mě zajímalo, jaké je to v nebi. Jestli se tam smí jíst,  jestli se zemřelí mohou na nás dívat, jak se nám daří  nebo jestli jsou smutní,(…)
Život s alkoholikem - Jak chápat část Písma o odpouštění (Matouš 18,21-35). Poslední rok a půl žiji s partnerem ve společné domácnosti, je nezaměstnaný, v několika exekucích, ale hlavně je to alkoholik.
Životní křižovatka - rozlišit, jak dál... - Jak může člověk poznat, že to, co doposud dělal, čemu věnoval hodně úsilí a času, bylo to, co dělat měl? Co když se těsně před cílem objeví okolnosti, které způsobí velké pochybnosti?

"Musíš věřit a Bůh Tě uzdraví" - Dobrý den, před dvěma lety jsem se dostala do depresí. Zvládala jsem s menšími či většími obtížemi, ale nyní se to natolik zhoršilo, že skoro nejsem schopna normálně fungovat. Rodina se za mě modlí a otec tvrdí, že musím věřit a Bůh mě uzdraví. Nechce, abych se léčila s psychology, víra prý úplně stačí.  Jsem naštvaná, že to zlehčuje a nepomáhá mi. Snad mi ani nevěří, jak velké problémy(…)
Deprese - Boží záměr? - Již sedm let trpím depresivní poruchou. Ve chvílích nesmírného duševního utrpení mi víra v Boha není oporou. Mám pocit, že má pro mě Bůh "zavřeno". Mám brát deprese jako Boží záměr , jako něco co mě má někam posunout? Jako způsob, abych si něco uvědomila, přehodnotila svůj život? Jestli ano, proč tolik utrpení? Proč tento způsob zrovna u mě?
Domácí násilí. Otec mě ohrožuje. - .Můj otec se mě před pár dny pokusil zabít.  Šla jsem na policii, ale otec všechno popřel.
Krize na mateřské - odmítám rodit jedno dítě za druhým - Dobrý den, nevím, jestli píšu na správnou stránku, ale momentálně mě ani jiný způsob snad nenapadá. Mám tři malé děti brzy po sobě.  Poslední dvě děti jsou neplánované a nečekané.  Odstěhovali jsme se a  bydlíme daleko od svých původních rodin a přátel. Cítím se tady opuštěná a mateřství mě vůbec nenaplňuje, nebaví. Mám pocit totálního psychického vyčerpání. Co(…)
Malé dítě, kostel, víra nejde prostě dohromady - Moje mše je maratonem po kostele nebo v sakristii a já vůbec nevím, o čem mše (evangelium) byla.
Mše za zemřelé, pohřeb - Jak  postupovat, když chci nechat sloužit mši za zemřelého?
Můj život je v troskách. Chtěla bych odejít do kláštera - Můj život dávno postrádá smysl a ráda bych po vyléčení vykročila na novou cestu. Vnímám, že bych měla odejít ze současných vztahů, začít smysluplně pracovat, např. starat se o staré, nemocné... 
Nemohu se modlit, ztratil jsem Boha - Dobrý den, nevím, jestli můj příspěvek nebude příliš depresivní, neužitečný pro ostatní, a zda ho v pár řádcích dokáži popsat, ale pokusím se. … Býval jsem velmi citlivá a intelektuální bytost, s vysoce citlivým vnitřním duchovním vnímáním a velmi blízkým vztahem k Bohu. Po určitých životních okolnostech jsem ale skončil jakýmsi zhasnutím plamene v srdci. Těžké stavy díky antipsychotikům(…)
Nešťastná láska - Potřetí ve svém životě jsem se zamiloval a opět jsem byl odmítnut.
Nevyslyšená modlitba - Dlouho se modlím za svoje zdraví a mnoho kamarádů a známých i neznámých lidí se za mě modlilo a modlí a pořád se nic neděje.
Psychiatrie, Slyším hlasy. - Dobrý den psychiatři odmítají jevy, které standardně lidé neslyší a nevidí. Některé z nich ale mohou být duchovního původu, kdy k člověku mluví Bůh.  Jsem obviněna ze schizofrenie.  Jak chápat psychiatrii a její pomoc?    
Splnění slibu Bohu -  Modlila jsem se, aby Pán Bůh udělal zázrak, aby našel manželovi dobrou práci a nám nový domov.
Stáří, nemoc, beznaděj a osamělý život - Pokud je člověk v pracovním procesu, má rodiče, praktikuje víru, pocituje naplněnost vlastního života. Přijde však stáří, rodiče odcházejí na věčnost, nastupují chronické, vlekoucí se nemoci a s nimi spojené bolesti těla. 
Strach z přijímaček - Dobrý den... Chtěl bych se vás zeptat: mám před sebou příjmací zkoušky na školu. Dlouho jsem pracoval, abych jsem se tam dostal, a teď je to buď ano nebo ne. Jsem nervák, modlím se, abych to nezkazil. Můžete mi poradit?
Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic
(23. 5. 2024) V neděli 2. června 2024 půjdou pěší poutníci z bavorského Rinchnachu k místu zesnutí sv. Vintíře 

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2024) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…