Hospodin je můj pastýř, nic nepostrádám. (Ž 23,1) - Citát z Bible na každý den

31. 8. 2021, nr

Křesťanský terapeut, psychiatr

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Osobní krize, nemoc, smrt

Dobrý den.
Potřebuji sehant pro svou  dcerku psychiatra. Při hledání jsem narazila na paní, která mi nabízela energetické masáže a jiné praktiky. Trochu jsem se lekla, ale zároveň mě napadlo, jestli není dětský psychiatr, který by byl katolík a pracoval třeba právě i s modlitbou. Například modlitba před terapií, modlitba za rodinu. Nebo to musí být vždy rozdělené - kněz a doktor? Děkuji za odpověď.

Některé nemoci, které léčí psychiatr, nemusí s vírou vůbec souviset

Dobrý den.

Často křesťané touží po věřícím terapeutovi, psychiatrovi, protože vnímají i duchovní rovinu své situace a to, jak je důležité do ní zvát Boha. Bohužel,  medicína a víra jsou v naší sekularizované společnosti do značné míry oddělené a příliš spolu nekomunikují.  Bude asi těžké pro Vás najít vhodného lékaře - psychiatra, který by byl zároveň praktikujícím katolíkem. Navíc některé nemoci, které léčí psychiatr, nemusí s vírou vůbec souviset. Křesťanský terapeut není tedy zásadní, navíc se v blízkosti nemusí vůbec nacházet.

To, co ale popisujete (paní nabízející energetické masáže apod.), je opravdu alarmující a určitě bude dobře, když se podobným praktikám vyhnete. Doporučuji si na psychiatra, kterého si pro dceru vyberete, sehnat reference (např. z internetu). Je důležité - pro Váš klid i pro zdraví Vaší dcery, abyste k němu / k ní měla důvěru. Klidně se ho / jí zeptejte, zda je věřící a řekněte, že je to pro Vás důležité. Pokud však takového věřícího psychiatra nenajdete, nemusíte se návštěvy u psychiatra bát. Je lepší využít pomoc, která je dostupná. Dnešní léčebné metody psychiatrie jsou moderní a šetrné - nechte si vše podrobně vysvětlit.

Také záleží na typu potíží, které Vaše dcera má. Pokud jsou více psychologického rázu, můžete se zkusit podívat na následující webové stránky organizace, která spojuje křesťanství a psychologii a možná tam najdete inspiraci nebo vhodného terapeuta: https://www.adkp.cz/databaze-odborniku

Vedle využití odborné pomoci je pak pro věřícího křesťana zásadní, aby se za věc modlil, prosil o modlitbu druhé, žil pokud možno z pramenů jako jsou svátosti (zpověď, eucharistie). Je také dobré otevřít svůj problém před knězem, ke kterému má člověk důvěru,  a poprosit  ho, aby se modlil modlitby za uzdravení, rozvázání… nechat třeba sloužit i mši svatou.

Hodně bude záležet na Vašem nadějeplném postoji a Vaší modlitbě. Doporučuji modlitbu k Panně Marii, matce a ochránkyni nás všech, dále k Duchu Svatému, aby Vám přispěchal na pomoc a pomohl s výběrem vhodného lékaře a uzdravením Vaší dcery. Můžete také poprosit o pomoc Vaše patrony nebo Svatého Linharta, který je patronem nemocných (i těch duševně nemocných).

Milá N, přeji Vám hodně Božího požehnání a zdraví pro Vás i pro dceru. Přeji, ať vše dobře dopadne! Chvála Kristu. 

 

-redakčně upraveno-

Kategorie otázky: Osobní krize, nemoc, smrt

Související texty k tématu:

Krize, utrpení:

  • Dětem se předává neuvěřitelná nepravda Dětem vyrůstajícím v našem rozvinutém světě se předává neuvěřitelná nepravda - říká se jim, že většina lidí má naději prožít život až do konce bez utrpení, bez bolesti, bez temnoty. 
  • Stopy v písku Jedné noci se mi zdál sen. Kráčela jsem po pobřeží se svým Pánem. Na temném nebi se promítaly obrazy z mého života. Životní příběh provázely dvoje stopy v písku...
  • Utrpení, krize - základní pohled  Neplýtvejme příliš slovy o utrpení. Nevíme totiž co to utrpení je. Když jsem je doopravdy poznal já, dokázal jsem jenom plakat.
  • Další texty k tématu: krize, utrpení
Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci
(19. 7. 2024) To, že chodil Ježíš Kristus po zemi, znamená pro mne nekonečně víc než to, že člověk chodil po Měsíci.

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce
(17. 7. 2024) 20.7.1969 přistálo na Měsíci Apollo 11 s lidskou posádkou.

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně
(15. 7. 2024) Ve Starez aréně v Brně se ve dnech 9. - 11. srpna 2024 uskuteční duchovní obnova CREDO, která přinese setkání a…

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2024) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...

Cyril a Metoděj (5.7.)

(3. 7. 2024) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším střediskem…