Já jsem si vás vyvolil. (J 15,16) - Citát z Bible na každý den

31. 8. 2021, nr

Křesťanský terapeut, psychiatr

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Osobní krize, nemoc, smrt

Dobrý den.
Potřebuji sehant pro svou  dcerku psychiatra. Při hledání jsem narazila na paní, která mi nabízela energetické masáže a jiné praktiky. Trochu jsem se lekla, ale zároveň mě napadlo, jestli není dětský psychiatr, který by byl katolík a pracoval třeba právě i s modlitbou. Například modlitba před terapií, modlitba za rodinu. Nebo to musí být vždy rozdělené - kněz a doktor? Děkuji za odpověď.

Některé nemoci, které léčí psychiatr, nemusí s vírou vůbec souviset

Dobrý den.

Často křesťané touží po věřícím terapeutovi, psychiatrovi, protože vnímají i duchovní rovinu své situace a to, jak je důležité do ní zvát Boha. Bohužel,  medicína a víra jsou v naší sekularizované společnosti do značné míry oddělené a příliš spolu nekomunikují.  Bude asi těžké pro Vás najít vhodného lékaře - psychiatra, který by byl zároveň praktikujícím katolíkem. Navíc některé nemoci, které léčí psychiatr, nemusí s vírou vůbec souviset. Křesťanský terapeut není tedy zásadní, navíc se v blízkosti nemusí vůbec nacházet.

To, co ale popisujete (paní nabízející energetické masáže apod.), je opravdu alarmující a určitě bude dobře, když se podobným praktikám vyhnete. Doporučuji si na psychiatra, kterého si pro dceru vyberete, sehnat reference (např. z internetu). Je důležité - pro Váš klid i pro zdraví Vaší dcery, abyste k němu / k ní měla důvěru. Klidně se ho / jí zeptejte, zda je věřící a řekněte, že je to pro Vás důležité. Pokud však takového věřícího psychiatra nenajdete, nemusíte se návštěvy u psychiatra bát. Je lepší využít pomoc, která je dostupná. Dnešní léčebné metody psychiatrie jsou moderní a šetrné - nechte si vše podrobně vysvětlit.

Také záleží na typu potíží, které Vaše dcera má. Pokud jsou více psychologického rázu, můžete se zkusit podívat na následující webové stránky organizace, která spojuje křesťanství a psychologii a možná tam najdete inspiraci nebo vhodného terapeuta: https://www.adkp.cz/databaze-odborniku

Vedle využití odborné pomoci je pak pro věřícího křesťana zásadní, aby se za věc modlil, prosil o modlitbu druhé, žil pokud možno z pramenů jako jsou svátosti (zpověď, eucharistie). Je také dobré otevřít svůj problém před knězem, ke kterému má člověk důvěru,  a poprosit  ho, aby se modlil modlitby za uzdravení, rozvázání… nechat třeba sloužit i mši svatou.

Hodně bude záležet na Vašem nadějeplném postoji a Vaší modlitbě. Doporučuji modlitbu k Panně Marii, matce a ochránkyni nás všech, dále k Duchu Svatému, aby Vám přispěchal na pomoc a pomohl s výběrem vhodného lékaře a uzdravením Vaší dcery. Můžete také poprosit o pomoc Vaše patrony nebo Svatého Linharta, který je patronem nemocných (i těch duševně nemocných).

Milá N, přeji Vám hodně Božího požehnání a zdraví pro Vás i pro dceru. Přeji, ať vše dobře dopadne! Chvála Kristu. 

 

-redakčně upraveno-

Kategorie otázky: Osobní krize, nemoc, smrt

Související texty k tématu:

Krize, utrpení:
- Utrpení se zdá být nesdělitelné - základní pohled
- Člověk prožije svůj život bez těžkostí a utrpení - iluze, kterou je třeba rozptýlit
- Co dělat, když život ztrácí smysl (Benedikt Groeschel)
- Bůh působí i v naší temnotě, kde nemáme nic pod kontrolou…
- Stopy v písku aneb: jak jsi mne Bože mohl nechat samotnou?
- Další texty k tématu utrpení zde

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Noc kostelů

Noc kostelů
(27. 5. 2022) Noc kostelů se letos bude konat v pátek 10. června 2022

Kdy jsou Letnice?

(20. 5. 2022) Letnice (Slavnost seslání Ducha svatého) - datum

NEMUSÍ TO KONČIT ROZVODEM - konference

NEMUSÍ TO KONČIT ROZVODEM - konference
(20. 5. 2022) Ve čtvrtek 16.6. 2022 v Praze ve Fortně na Hradčanech.

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2022) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Katolická charismatická konference 2022 na téma usmíření

Katolická charismatická konference 2022 na téma usmíření
(13. 5. 2022) Ve dnech 6.–10. července 2022 se po dvouleté pauze na brněnském výstavišti BVV opět uskuteční katolická…

Svátek matek 2022

Svátek matek 2022
(9. 5. 2022) Datum Dne matek připadá v roce 2022 na neděli 8.5.