Nauč nás počítat naše dny. (Ž 90,12) - Citát z Bible na každý den

Otázky a odpovědi

Služba Otázky a odpovědi je součástí webu vira.cz. Obsahuje vysvětlení některých prvků křesťanské víry ve formě otázek a odpovědí. Výběr ze zodpovězených otázek je přehledně seřazen do katalogu. Na otázky odpovídají naši odborní spolupracovníci. Odpovědi zasíláme přibližne do jednoho týdne. V odpovědích upřednostňujeme zjednodušenou terminilogii. Odpovědi tedy nejsou přísně odborným výkladem či vědeckým pojednáním na dané téma. Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou prováděny redakční úpravy, které texty zcela anonymizují. Případná podobnost je proto čistě náhodná (a ev. způsobená i tím, že zveřejněné popisované případy se vyskytují obecně častěji...). Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou zpravidla vypuštěny pozdravy, osobní oslovení a věty zdvořilostního charakteru. Zpravidla je tak zveřejněno jen "věcné" jádro odpovědi. Více informací o projektu naleznete zde.

Katalog dotazů a odpovědí zde.


Vyhledávání v otázkách a odpovědích

Výběr z aktuálních dotazů a odpovědí

24. 9. 2020

Píchnutí závisti, sebelítost.

Dobrý den. Nikdy jseme s bráchou neměli značkové oblečení, nejnovější telefony atd. Nikdy jsme se neměli nejlíp, zároveň jsme nikdy nestrádali.

17. 9. 2020

Pochybnosti, že Bůh neexistuje

Dobrý den, chodím do kostela, modlím se, ale občas mě přepadne takový nepříjemný pocit, že Bůh neexistuje. Já doufám a věřím v to, že ano. Někdy ale můj "vnitřní hlas" říká, že v to věřit nemám. V tu chvíli mě přepadne "panika".

10. 9. 2020

Mezi nevěřícími je mi lépe

Dobrý den, někdy se stává, že ač jsem katolík, začnou mi věřící svou rigiditou a moralizováním strašně lézt na nervy. Např. když se musím pořád hlídat, abych neřekl sprosté slovo nebo se víc nenapil, neřekl nevhodný vtip, nezapálil si a já nevím co ještě, abych se vyhnul jejich pohoršení, moralizování, poučování. 

3. 9. 2020

Problémy se snachou

Je mi velmi těžko. Náš syn má čím dál větší problémy se svojí manželkou. Oba jsou věřící, svatbu měli v kostele. Syn nemá sílu to řešit. Jsou s tím spojené všechny problémy, jeho i naše. 

27. 8. 2020

Mám hezký vztah, ale líbí se mi i jiné ženy

Jsem ve vztahu, ve kterém jsem spokojen. Opravdu někde hluboko uvnitř cítím, že náš vztah přesahuje nás dva, že bychom se k sobě hodili na celý život. Jsem ale od přírody pochybovačný, objevují se otázky, jestli je to ta správná a fascinují mě i jiné ženy. 

20. 8. 2020

Nevyslyšená modlitba. Proč Bůh chce, abych se trápila?

Dobrý den. Obracím se na vás s problémem. Poslední dobou, když se modlím k Bohu a prosím ho o něco, co je pro mě důležité, tak se to prostě pokazí. Prosím třeba,  aby se něco nestalo,  jenže se stane přesný opak.  

13. 8. 2020

Nevím, jestli věřit, nebo nevěřit?

Nevím, jestli věřit nebo nevěřit. Celý život kolísám z jedné strany na druhou. Celý můj život je utrpení. Narodil jsem se do nefungující rozpadlé rodiny, kde se žilo ve světě za hranicí zákona.  Nemám jedinou hezkou vzpomínku, necítím radost ani lásku a nikdy jsem ani necítil. 

6. 8. 2020

Jak přestat s milováním před svatbou?

Dobrý den, Půjdu rovnou k věci. S přítelem spolu chodíme již rok a začali jsme spolu intimně žít. Jsme oba věřící a myslíme to spolu vážně. Chceme se vzít a zůstat spolu až do konce života. Veřejně jsme své "ano" před Bohem v kostele jěště neřekli, ale před Bohem v tichosti jsme se rozhodli už nyní.

30. 7. 2020

6. přikázání: Nesesmilníš nebo nezcizoložíš? To je přeci velký rozdíl...

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, co je v biblickém Desateru myšleno pod 6. přikázáním? V Bibli se ve 2. i v 5. knize Mojžíšově dozvím, že je to "nesesmilníš". Když se ale podívám o pár řádků níž na doslovný překlad, je tam napsáno "nezcizoložíš". To je ovšem velký rozdíl. 

23. 7. 2020

Toužím po křtu, ale mám strach, že přijdu o své blízké

Dobrý den. Je to už docela dost dlouho, co věřím v Boha. Prakticky od dětství, ale pořádně jsem začala až teď v dospělosti. Zatím je to formou samo poznávaní. Čtu Bibli, modlím se, pořád s Ním rozmlouvám. Na vašich stránkách jsem teď prakticky každý den. Boha cítím a vím, že tam nahoře o mě vědí taky:) 

Starší zodpovězené dotazy

Vyrůstala jsem jako katolička - teď mám pochybnosti
Pomluva - zlost a bezmoc
Samota
Neodpustitelný hřích
Sex před svatbou - nelituji
Co je duchovní doprovázení?
Jsem vdaná a zamilovala jsem se...
Nechci dopadnout jako matka
Kde je Pán Ježíš po nanebevstoupení?
Svou víru prožívám v soukromí. Kostel a církev mě děsí. Je to špatně?


Tematický výpis kategorií

Navigace: Katalog dotazů > Tematický výpis kategorií

Kategorie katalogu jsou řazené tématicky. Viz také Abecední výpis kategorií.

Víra – nauka víry, katechismus (133)

Bůh (80), Ježíš (47), Duch svatý (5), Zlo a utrpení ve světě (36), Věda x víra, evoluce (16)

Víra a život (život z víry) (101)

Hledání smyslu života (22), Povolání, boží vůle (66), Modlitba (106), Obrácení, uzdravení, proměna (34), Osobní krize, nemoc, smrt (45), Křesťanská etika, hřích (134), Hodnota života, bioetika (26), Hledání Boha, víry (145), Pochybnosti a krize víry (76)

Aktuálně (0)

Náctiletí - sexualita, vztahy (51)

Hudba, škola, krize víry,... (88)

Láska a vztahy (92)

Sebepřijetí (38), Láska v manželství (31), Sexualita předmanželská (54), Vztahy dětí k rodičům (32), Výchova, rodiče a děti (51), Vztahy, přátelství, kamarádství (43), Církevní sňatek, sv. manželství (34), Církevní sňatek, komplikace (56), Sexualita jiné (39), Manželské krize (47), Láska v partnerství, příprava na manželství (94), Sexualita v manželství (29), Vztah s nevěřícím (14)

Konec světa, vizionáři (35)

Eschatologie (22)

Církev, společenství křesťanů (134)

Dějiny církve, výhrady k církvi (80), Církve, hnutí, ekumenismus (63), Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných (87), Křest dospělých (59), Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost (80), Křest dětí (39), Evangelizace (28), Matriky, potvrzení o křtu (11)

Náboženství (43)

Křesťanství (84), Náboženství různá (59)

Bible, koupě, jak číst (48)

Výklady jednotlivých pasáží (87), Námitky k autentičnosti (26)

Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... (83)

Magie, okultismus (76)

Nezařazené (1)

Služby webu vira.cz (4)

Jiné (1)

Sociální potíže (11)

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2020) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno? Pracovní listy pro děti

(23. 9. 2020) A znáte nějaké další rostliny, které se objevují v Bibli?

Světový den turistiky- 27. září

(22. 9. 2020) Cestování a turistika přispívá ke vzájemnému poznávání národů a kultur. Podobně je tomu se sportem...

15. září 1993 byl sicilskou mafií zavražděn kněz Giuseppe Puglisi

(14. 9. 2020) Padre Giuseppe Puglisi se pokusil se o nemožné – zachránit děti ulice, které rostou pro mafii. Není divu, že se brzy –…

Guy Gilbert (* 12. září 1935, Francie)

Guy Gilbert (* 12. září 1935, Francie)
(11. 9. 2020) nekonformní francouzský římskokatolický kněz, který svůj život zasvětil zejména práci s mládeží na okraji...

11.9.2001 byl uskutečněn teroristický útok na USA

11.9.2001 byl uskutečněn teroristický útok na USA
(10. 9. 2020) Jak připomínku na smutné výročí 11.9.2001 nabízíme zamyšlení o smrti od NY kaplana hasičů Mychala Judge OFM . Zamyšlení…