Na všech spočívala velká milost. (Sk 4,33) - Citát z Bible na každý den

Otázky a odpovědi

Služba Otázky a odpovědi je součástí webu vira.cz. Obsahuje vysvětlení některých prvků křesťanské víry ve formě otázek a odpovědí. Výběr ze zodpovězených otázek je přehledně seřazen do katalogu. Na otázky odpovídají naši odborní spolupracovníci. Odpovědi zasíláme přibližne do jednoho týdne. V odpovědích upřednostňujeme zjednodušenou terminilogii. Odpovědi tedy nejsou přísně odborným výkladem či vědeckým pojednáním na dané téma. Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou prováděny redakční úpravy, které texty zcela anonymizují. Případná podobnost je proto čistě náhodná (a ev. způsobená i tím, že zveřejněné popisované případy se vyskytují obecně častěji...). Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou zpravidla vypuštěny pozdravy, osobní oslovení a věty zdvořilostního charakteru. Zpravidla je tak zveřejněno jen "věcné" jádro odpovědi. Více informací o projektu naleznete zde.

Katalog dotazů a odpovědí zde.


Vyhledávání v otázkách a odpovědích

Výběr z aktuálních dotazů a odpovědí

8. 4. 2021

Nemoc není důsledkem hříchu -původcem je Bůh...

Dobrý den, neměla by být epidemie pro křesťany důvodem k radosti? Jedná se přece o dílo Boha Stvořitele, které je vždy dobré. Kdybychom měli viru jako má hořčičné zrno, pak bychom nepoznali utrpení ani ve smrti.  

1. 4. 2021

Proč je na světě tolik zla?

Dobrý den, v poslední době se často zamýšlím nad tím, proč Bůh dopouští tolik zla a čeho všeho je schopen člověk? Přemýšlím, jaké zrůdnosti musely zažít oběti holocaustu, i o tom, co se dnes a po celou dobu existence lidstva děje na celém světě, proč je tolik psychopatů? Někdy si říkám, že není možné, aby někteří lidé, byli dílem Božím. Proč se často tolik utrpení děje těm, kteří…

25. 3. 2021

Pohltila mě nenávist

Dobrý den, uvědomila jsem si, že poslední dobou pociťuji stále větší zlobu až agresi, hlavně vůči své rodině. Nechala jsem se pohltit křivdama, nedokázala odpustit a odprostit se od toho zla, co na mně bylo  pácháno. Měla jsem pocit, že když se dostatečně „nepomstím", tak nikdy nenajdu klid a že bez „pomsty" nedokážu…

18. 3. 2021

Jak to je mezi Bohem a Ježíšem? Přemýšlím nad argumenty jehovistů.

Dobrý den,   chodí k nám občas jehovisté, slušní lidé. Snaží se vysvětlovat Bibli.  Přijde mi, že v něčem mají pravdu. Líbí se mi např.,  že jehovista radši půjde do vězení, než aby šel do války,  protože se drží  Desatera přikázání.

11. 3. 2021

Nemohu se modlit, ztratil jsem Boha

Dobrý den, nevím, jestli můj příspěvek nebude příliš depresivní, neužitečný pro ostatní, a zda ho v pár řádcích dokáži popsat, ale pokusím se. … Býval jsem velmi citlivá a intelektuální bytost, s vysoce citlivým vnitřním duchovním vnímáním a velmi blízkým vztahem k Bohu.

5. 3. 2021

Už rok trvá hrozná pandemie

Dobrý den, už rok trvá hrozná pandemie. Bohoslužby jsou omezené i počtem účastníků. Je to už stresující, protože člověk potřebuje povzbuzení a duchovní podporu slyšet "naživo". Doma se modlíme, sledujeme bohoslužby v mediích.

4. 3. 2021

Proč nás Bůh stvořil? K čemu nás potřebuje?

Dobrý den, hlavou mi občas vrtá otázka: Proč nás Bůh stvořil? K čemu právě tak velký Bůh, který je láska sám o sobě, potřebuje právě lidi jako my (hříšné), nechtěl být sám? Chtěl svou lásku darovat dál? Jestli ano, proč právě lidem, takovým jako je známe dnes? 

25. 2. 2021

Bolavý vztah s tchyní a tchánem

Dobrý den! Moc Vám děkuji za možnost se poradit, protože už si nevím rady. Jsem vdaná a od začátku se trápím s manželovou rodinou. Je velmi přísná, odtažitá, chladná, ráda se řadí nad ostatní a dává to všem najevo. Dávají mi najevo, že jsem ta, která jim ho odvedla. 

18. 2. 2021

Mám strach, že ve víře hledám jen útěchu

Dobrý den, pocházím ze striktně ateistické rodiny, ale křesťanství mě vždycky zajímalo. V posledních několika měsících se mi částečně podařil překonat iracionální strach jít do kostela a nyní pravidelně navštěvuji bohoslužby často i v týdnu. Modlím se, i když pořádně nevím jak.

11. 2. 2021

Osamocení po obrácení - nemám s kým sdílet svou víru

Dobrý den, ráda bych vás poprosila o jakoukoliv radu, povzbuzení. Poslední dobou se cítím nějak prázdně, nenaplněně, opuštěně. Mám sice fajn muže a dvě děti, mě však do života vstoupila víra ale zbytek rodiny i přátelé a známí jsou nevěřící. Moje srdce zahořelo pro Boha a čím více se o něj zajímám, tím víc mě přestávají naplňovat záležitosti ze světa. 

Starší zodpovězené dotazy

Biřmování - proč se nechat biřmovat?
Vztah věřící X nevěřící. Jsem přesvědčena, že Bůh neexistuje.
Pochybnosti o studiu - nechat školu?
Co je vlastně bůh?
Manipulace a využívání druhých v církvi
Výjimečně bych si přála, aby bylo po Vánocích
Ježíš, Bůh a víra
Covid a náročné soužití u nás doma
Kouření - mám dát partnerovi svobodu a tiše trpět?
Začaly mě obtěžovat hrozné myšlenky


Tematický výpis kategorií

Navigace: Katalog dotazů > Tematický výpis kategorií

Kategorie katalogu jsou řazené tématicky. Viz také Abecední výpis kategorií.

Víra – nauka víry, katechismus (135)

Bůh (81), Ježíš (48), Duch svatý (5), Zlo a utrpení ve světě (39), Věda x víra, evoluce (16)

Víra a život (život z víry) (101)

Hledání smyslu života (26), Povolání, boží vůle (69), Modlitba (110), Obrácení, uzdravení, proměna (36), Osobní krize, nemoc, smrt (54), Křesťanská etika, hřích (137), Hodnota života, bioetika (27), Hledání Boha, víry (152), Pochybnosti a krize víry (80)

Aktuálně (0)

Náctiletí - sexualita, vztahy (52)

Hudba, škola, krize víry,... (89)

Láska a vztahy (92)

Sebepřijetí (41), Láska v manželství (32), Sexualita předmanželská (54), Vztahy dětí k rodičům (33), Výchova, rodiče a děti (54), Vztahy, přátelství, kamarádství (45), Církevní sňatek, sv. manželství (34), Církevní sňatek, komplikace (57), Sexualita jiné (41), Manželské krize (48), Láska v partnerství, příprava na manželství (96), Sexualita v manželství (30), Vztah s nevěřícím (15)

Konec světa, vizionáři (38)

Eschatologie (22)

Církev, společenství křesťanů (134)

Dějiny církve, výhrady k církvi (83), Církve, hnutí, ekumenismus (63), Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných (91), Křest dospělých (60), Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost (83), Křest dětí (39), Evangelizace (28), Matriky, potvrzení o křtu (11)

Náboženství (43)

Křesťanství (84), Náboženství různá (61)

Bible, koupě, jak číst (48)

Výklady jednotlivých pasáží (87), Námitky k autentičnosti (26)

Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... (85)

Magie, okultismus (81)

Nezařazené (1)

Služby webu vira.cz (4)

Jiné (1)

Sociální potíže (11)

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(12. 4. 2021) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Časopis IN! pro dívky na měsíc duben

Časopis IN! pro dívky na měsíc duben
(8. 4. 2021) Duben, měsíc kdy se už opravdu probouzí jaro. Vítáme vše krásné, nový život, jako by nás sama příroda zvala ke chvále…

Připomínka genocidy ve Rwandě (mezinárodní den 7. dubna)

(6. 4. 2021) Genocida – naše národní noční můra – zcela rozvrátila mou zemi. V temném a zmateném světě, který se kolem mě…

Pár velikonočních tónů...

Pár velikonočních tónů...
(5. 4. 2021) Miluji tě, Ježíši...

Pokračuj navzdory veškerému nezdaru...

Pokračuj navzdory veškerému nezdaru...
(5. 4. 2021) Takový je Pán: vyznačuje nové stezky na cestách našich porážek. Vždy je možné začít znovu. (odkaz na…

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(4. 4. 2021) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept