Nezatajil jsem tvou lásku. (Ž 40,11) - Citát z Bible na každý den

Otázky a odpovědi

Služba Otázky a odpovědi je součástí webu vira.cz. Obsahuje vysvětlení některých prvků křesťanské víry ve formě otázek a odpovědí. Výběr ze zodpovězených otázek je přehledně seřazen do katalogu. Na otázky odpovídají naši odborní spolupracovníci. Odpovědi zasíláme přibližne do jednoho týdne. V odpovědích upřednostňujeme zjednodušenou terminilogii. Odpovědi tedy nejsou přísně odborným výkladem či vědeckým pojednáním na dané téma. Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou prováděny redakční úpravy, které texty zcela anonymizují. Případná podobnost je proto čistě náhodná (a ev. způsobená i tím, že zveřejněné popisované případy se vyskytují obecně častěji...). Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou zpravidla vypuštěny pozdravy, osobní oslovení a věty zdvořilostního charakteru. Zpravidla je tak zveřejněno jen "věcné" jádro odpovědi. Více informací o projektu naleznete zde.

Katalog dotazů a odpovědí zde.


Vyhledávání v otázkách a odpovědích

Výběr z aktuálních dotazů a odpovědí

21. 1. 2021

Vztah věřící X nevěřící. Jsem přesvědčena, že Bůh neexistuje.

Dobrý den, hned na začátek bych ráda uvedla, že jsem nevěřící. V Boha nevěřím a jsem přesvědčena o tom, že neexistuje. Samozřejmě vaše přesvědčení ve víru akceptuji. Věřím v Zemi, přírodu a přenášení energií.

14. 1. 2021

Pochybnosti o studiu - nechat školu?

Dobrý den, chci se Vám svěřit s něčím, co mě poslední dobou trápí. Studuji na VŠ a když přijde zkouškové období, vidím, že za ostatními studenty (co se týče vědomostí, výsledků) zaostávám a nejsem tak ''dobrá'' jako oni. Začínám o sobě pochybovat, jestli bych neměla školy zanechat a nenajít si nějakou práci, ve které bych byla třeba úspěšnější. 

7. 1. 2021

Co je vlastně bůh?

Dobrý den. Co je vlastně bůh? Kde ho můžu hledat?  Jak ke mně může promlouvat? A k čemu vlastně bůh je?

31. 12. 2020

Manipulace a využívání druhých v církvi

Dobrý den,  začal jsem před nedávnem navštěvovat církev s tím, že bych se rád nechal pokřtít.  V místním společenství  jsem  narazil na jednoho člověka, který se tvářil velice duchovně. Měl jsem k němu plnou důvěru, a tak trochu jsem si myslel, že ho musím poslouchat. 

20. 12. 2020

Výjimečně bych si přála, aby bylo po Vánocích

Krásný den,  asi jen potřebuji slyšet normální klidný slovo a "ujištění", že nejsem sama. Padla na mě depka. Nejraději bych někam zmizela, vytratila se. Vadí mi být mezi lidmi a zároveň mi vadí být sama se sebou.

17. 12. 2020

Ježíš, Bůh a víra

Dobrý den, Dlouho jsem rozvažovala, zda napsat. Dlouho, mnoho let věřím v Boha. Pocházím z ateistické rodiny, bylo mi 30. Tak nějak mě to k Bohu táhne s větší či menší intenzitou již dlouho. Pořád přemítám, zda zkusit navštívit sbor. 

15. 12. 2020

Covid a náročné soužití u nás doma

Dobrý večer, chci se zeptat, zda je normální dát si pauzu od Boha? Přestat číst Písmo a duchovní knihy? Mám pocit, že jsem poslední dobou vyhořela. Nevím už, co je správné. Mám strach, že špatně vychovávám děti, jsem zlá, sobecká atd...  Jak je covid, tak mám obě děti doma, manžel je teď taky v podstatě doma... Vybuchuji, křičím. Mám pocit, že už nevím, kdo jsem a jaká…

10. 12. 2020

Kouření - mám dát partnerovi svobodu a tiše trpět?

S partnerem máme hezký vztah, rozumíme si, jsme oba zamilovaní a společně plánujeme manželství. Možná je to ode mne sobecké, ale partner má jedinou neřest, a to občasné kouření. Nechci mu nic zakazovat, ale nyní vím, že nechci mít kuřáka. 

3. 12. 2020

Začaly mě obtěžovat hrozné myšlenky

Dobrý den, rád bych požádal o radu.  Vdospívání jsem měl krizi ve víře a přestal chodit do kostela. Nyní  jsem znovu víru "objevil". Vše se zdálo v pořádku až do "první" zpovědi po dlouhé době. Začaly mě obtěžovat hrozné myšlenky, představy.

26. 11. 2020

Může Bůh poslat některou duši zpět na Zemi?

Vím, že katolická církev tvrdí, že reinkarnace neexistuje. Můžeme však vyloučit, že ani v některých výjimečných případech nemůže Pán Bůh z nějakého důvodu, podle svého zvážení, některou duši poslat zpět na Zem do těla některého ještě nenarozeného dítěte? Je to přece jeho výsostné právo.

Starší zodpovězené dotazy

Mám strach, že nepoznám, co ode mě Bůh chce...
Světem zmatený synáček
Ježíš jako Syn Boží a Syn člověka
Nenávist a naschvály mě ničí
Je v pořádku modlit se za to, aby mě Bůh nechal zemřít?
Mohu se považovat za křesťana?
Strach z víry?
Církev mnohokrát v historii změnila svá stanoviska, hodnoty, pravidla... Jak to?
Píchnutí závisti, sebelítost.
Pochybnosti, že Bůh neexistuje


Tematický výpis kategorií

Navigace: Katalog dotazů > Tematický výpis kategorií

Kategorie katalogu jsou řazené tématicky. Viz také Abecední výpis kategorií.

Víra – nauka víry, katechismus (134)

Bůh (80), Ježíš (48), Duch svatý (5), Zlo a utrpení ve světě (37), Věda x víra, evoluce (16)

Víra a život (život z víry) (101)

Hledání smyslu života (25), Povolání, boží vůle (69), Modlitba (108), Obrácení, uzdravení, proměna (34), Osobní krize, nemoc, smrt (52), Křesťanská etika, hřích (137), Hodnota života, bioetika (27), Hledání Boha, víry (151), Pochybnosti a krize víry (79)

Aktuálně (0)

Náctiletí - sexualita, vztahy (52)

Hudba, škola, krize víry,... (89)

Láska a vztahy (92)

Sebepřijetí (40), Láska v manželství (32), Sexualita předmanželská (54), Vztahy dětí k rodičům (32), Výchova, rodiče a děti (54), Vztahy, přátelství, kamarádství (44), Církevní sňatek, sv. manželství (34), Církevní sňatek, komplikace (57), Sexualita jiné (41), Manželské krize (47), Láska v partnerství, příprava na manželství (96), Sexualita v manželství (30), Vztah s nevěřícím (15)

Konec světa, vizionáři (38)

Eschatologie (22)

Církev, společenství křesťanů (134)

Dějiny církve, výhrady k církvi (83), Církve, hnutí, ekumenismus (63), Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných (89), Křest dospělých (60), Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost (82), Křest dětí (39), Evangelizace (28), Matriky, potvrzení o křtu (11)

Náboženství (43)

Křesťanství (84), Náboženství různá (60)

Bible, koupě, jak číst (48)

Výklady jednotlivých pasáží (87), Námitky k autentičnosti (26)

Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... (84)

Magie, okultismus (81)

Nezařazené (1)

Služby webu vira.cz (4)

Jiné (1)

Sociální potíže (11)

Osobní pouť ke sv. Valentinu - v lockdownu naživo, ale trochu jinak

Osobní pouť ke sv. Valentinu - v lockdownu naživo, ale trochu jinak
(26. 1. 2021) Tradiční pouť kolem svátku sv. Valentina letos proběhne 13. 2. 2021 trochu jinak než obvykle. Ale přesto osobně,…

Den památky obětí holocaustu 27.1.

(26. 1. 2021) Holokaust - holocaust - šoa - genocida - znamená systematické pronásledování vyvražďování Židů za Druhé světové války.…

Byla jsem naštvaná a v duch řekla: "Do pr..., Bože,

(25. 1. 2021) tak mi řekni, co mám tedy dělat."

21.1.1953 mě zatkla komunistická tajná policie

(21. 1. 2021) „Jste zatčen, nedělejte žádné hlouposti.“ Když se za mnou pak zavřely vrata věznice, tak hned povel: „Svlíct a tady pod…

Týden modliteb za jednotu křesťanů

(15. 1. 2021) "Týden modliteb za jednotu křesťanů" se slaví každý rok od 18. do 25. ledna (nebo na jižní polokouli kolem Letnic) a je…

Jaký byl smysl oběti Jana Palacha?

(14. 1. 2021) "Živý člověk zemřel, aby mrtví zůstali žít." Jan Palach se 16. ledna 1969 zapálil na Václavském náměstí v Praze. Učinil…