Má duše žízní po živém Bohu. (Žl 42,3) - Citát z Bible na každý den

Otázky a odpovědi

Služba Otázky a odpovědi je součástí webu vira.cz. Obsahuje vysvětlení některých prvků křesťanské víry ve formě otázek a odpovědí. Výběr ze zodpovězených otázek je přehledně seřazen do katalogu. Na otázky odpovídají naši odborní spolupracovníci. Odpovědi zasíláme přibližne do jednoho týdne. V odpovědích upřednostňujeme zjednodušenou terminilogii. Odpovědi tedy nejsou přísně odborným výkladem či vědeckým pojednáním na dané téma. Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou prováděny redakční úpravy, které texty zcela anonymizují. Případná podobnost je proto čistě náhodná (a ev. způsobená i tím, že zveřejněné popisované případy se vyskytují obecně častěji...). Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou zpravidla vypuštěny pozdravy, osobní oslovení a věty zdvořilostního charakteru. Zpravidla je tak zveřejněno jen "věcné" jádro odpovědi. Více informací o projektu naleznete zde.

Katalog dotazů a odpovědí zde.


Vyhledávání v otázkách a odpovědích

Výběr z aktuálních dotazů a odpovědí

5. 3. 2021

Už rok trvá hrozná pandemie

Dobrý den, už rok trvá hrozná pandemie. Bohoslužby jsou omezené i počtem účastníků. Je to už stresující, protože člověk potřebuje povzbuzení a duchovní podporu slyšet "naživo". Doma se modlíme, sledujeme bohoslužby v mediích.

4. 3. 2021

Proč nás Bůh stvořil? K čemu nás potřebuje?

Dobrý den, hlavou mi občas vrtá otázka: Proč nás Bůh stvořil? K čemu právě tak velký Bůh, který je láska sám o sobě, potřebuje právě lidi jako my (hříšné), nechtěl být sám? Chtěl svou lásku darovat dál? Jestli ano, proč právě lidem, takovým jako je známe dnes? 

25. 2. 2021

Bolavý vztah s tchyní a tchánem

Dobrý den! Moc Vám děkuji za možnost se poradit, protože už si nevím rady. Jsem vdaná a od začátku se trápím s manželovou rodinou. Je velmi přísná, odtažitá, chladná, ráda se řadí nad ostatní a dává to všem najevo. Dávají mi najevo, že jsem ta, která jim ho odvedla. 

18. 2. 2021

Mám strach, že ve víře hledám jen útěchu

Dobrý den, pocházím ze striktně ateistické rodiny, ale křesťanství mě vždycky zajímalo. V posledních několika měsících se mi částečně podařil překonat iracionální strach jít do kostela a nyní pravidelně navštěvuji bohoslužby často i v týdnu. Modlím se, i když pořádně nevím jak.

11. 2. 2021

Osamocení po obrácení - nemám s kým sdílet svou víru

Dobrý den, ráda bych vás poprosila o jakoukoliv radu, povzbuzení. Poslední dobou se cítím nějak prázdně, nenaplněně, opuštěně. Mám sice fajn muže a dvě děti, mě však do života vstoupila víra ale zbytek rodiny i přátelé a známí jsou nevěřící. Moje srdce zahořelo pro Boha a čím více se o něj zajímám, tím víc mě přestávají naplňovat záležitosti ze světa. 

4. 2. 2021

Biřmování - proč se nechat biřmovat?

Proč se nechat biřmovat? Co pro křesťana bude následovat po biřmování, poslední svátosti?

28. 1. 2021

Dcera mi řekla, že je lesba. Je to Boží trest?

Dobrý den, dcera mi řekla, žese jí líbí holky. Je jí 15. Jsem zoufalá... Ona sama věří v Boha, chodí do kostela, ale řekla mi, že to je normální. Nevím, zda je to už hotová věc, nebo je to vzdor, vývoj, hledání...

21. 1. 2021

Vztah věřící X nevěřící. Jsem přesvědčena, že Bůh neexistuje.

Dobrý den, hned na začátek bych ráda uvedla, že jsem nevěřící. V Boha nevěřím a jsem přesvědčena o tom, že neexistuje. Samozřejmě vaše přesvědčení ve víru akceptuji. Věřím v Zemi, přírodu a přenášení energií.

14. 1. 2021

Pochybnosti o studiu - nechat školu?

Dobrý den, chci se Vám svěřit s něčím, co mě poslední dobou trápí. Studuji na VŠ a když přijde zkouškové období, vidím, že za ostatními studenty (co se týče vědomostí, výsledků) zaostávám a nejsem tak ''dobrá'' jako oni. Začínám o sobě pochybovat, jestli bych neměla školy zanechat a nenajít si nějakou práci, ve které bych byla třeba úspěšnější. 

7. 1. 2021

Co je vlastně bůh?

Dobrý den. Co je vlastně bůh? Kde ho můžu hledat?  Jak ke mně může promlouvat? A k čemu vlastně bůh je?

Starší zodpovězené dotazy

Manipulace a využívání druhých v církvi
Výjimečně bych si přála, aby bylo po Vánocích
Ježíš, Bůh a víra
Covid a náročné soužití u nás doma
Kouření - mám dát partnerovi svobodu a tiše trpět?
Začaly mě obtěžovat hrozné myšlenky
Může Bůh poslat některou duši zpět na Zemi?
Mám strach, že nepoznám, co ode mě Bůh chce...
Světem zmatený synáček
Ježíš jako Syn Boží a Syn člověka


Tematický výpis kategorií

Navigace: Katalog dotazů > Tematický výpis kategorií

Kategorie katalogu jsou řazené tématicky. Viz také Abecední výpis kategorií.

Víra – nauka víry, katechismus (134)

Bůh (81), Ježíš (48), Duch svatý (5), Zlo a utrpení ve světě (37), Věda x víra, evoluce (16)

Víra a život (život z víry) (101)

Hledání smyslu života (25), Povolání, boží vůle (69), Modlitba (108), Obrácení, uzdravení, proměna (36), Osobní krize, nemoc, smrt (53), Křesťanská etika, hřích (137), Hodnota života, bioetika (27), Hledání Boha, víry (152), Pochybnosti a krize víry (79)

Aktuálně (0)

Náctiletí - sexualita, vztahy (52)

Hudba, škola, krize víry,... (89)

Láska a vztahy (92)

Sebepřijetí (41), Láska v manželství (32), Sexualita předmanželská (54), Vztahy dětí k rodičům (33), Výchova, rodiče a děti (55), Vztahy, přátelství, kamarádství (44), Církevní sňatek, sv. manželství (34), Církevní sňatek, komplikace (57), Sexualita jiné (41), Manželské krize (48), Láska v partnerství, příprava na manželství (96), Sexualita v manželství (30), Vztah s nevěřícím (15)

Konec světa, vizionáři (38)

Eschatologie (22)

Církev, společenství křesťanů (134)

Dějiny církve, výhrady k církvi (83), Církve, hnutí, ekumenismus (63), Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných (91), Křest dospělých (60), Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost (83), Křest dětí (39), Evangelizace (28), Matriky, potvrzení o křtu (11)

Náboženství (43)

Křesťanství (84), Náboženství různá (60)

Bible, koupě, jak číst (48)

Výklady jednotlivých pasáží (87), Námitky k autentičnosti (26)

Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... (85)

Magie, okultismus (81)

Nezařazené (1)

Služby webu vira.cz (4)

Jiné (1)

Sociální potíže (11)

MDŽ - Mezinárodní den žen - 8.3.

(7. 3. 2021) Kontroverzní svátek? Máme slavit Mezinárodní den žen MDŽ, nebo Den matek? Svátek MDŽ byl dříve ideologicky…

Papež František - informace a omalovánky pro děti

(6. 3. 2021) Výročí zvolení 13. března 2013

Papež František podpoří při návštěvě Iráku komunity, kterým pomáhá Charita česká republika

(4. 3. 2021) Papež František navštíví 5. – 8. března 2021 jako první nejvyšší představitel katolické církve v historii Irák.…

Z éry komunismu je dobré se poučit

(24. 2. 2021) Výročí komunistického puče 25.2.1948. Další texty k tématu: Komunismus a socialismus, 1948...

V češtině vyšel kurz „Jak se modlit“

V češtině vyšel kurz „Jak se modlit“
(22. 2. 2021) Kurz je určen pro setkání menších skupin a lze jej použít i pro setkání online a i pro jednotlivce. Každá lekce obsahuje…

Händel i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(22. 2. 2021) Georg Friedrich Händel (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) se po prodělané mrtvici dostal na pokraj…