Hospodinův zákon je dokonalý. (Ž 19,8) - Citát z Bible na každý den

Otázky a odpovědi

Služba Otázky a odpovědi je součástí webu vira.cz. Obsahuje vysvětlení některých prvků křesťanské víry ve formě otázek a odpovědí. Výběr ze zodpovězených otázek je přehledně seřazen do katalogu. Na otázky odpovídají naši odborní spolupracovníci. Odpovědi zasíláme přibližne do jednoho týdne. V odpovědích upřednostňujeme zjednodušenou terminilogii. Odpovědi tedy nejsou přísně odborným výkladem či vědeckým pojednáním na dané téma. Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou prováděny redakční úpravy, které texty zcela anonymizují. Případná podobnost je proto čistě náhodná (a ev. způsobená i tím, že zveřejněné popisované případy se vyskytují obecně častěji...). Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou zpravidla vypuštěny pozdravy, osobní oslovení a věty zdvořilostního charakteru. Zpravidla je tak zveřejněno jen "věcné" jádro odpovědi. Více informací o projektu naleznete zde.

Katalog dotazů a odpovědí zde.


Vyhledávání v otázkách a odpovědích

Výběr z aktuálních dotazů a odpovědí

23. 9. 2021

Vzkříšení těla - jak mu rozumět?

Po smrti tělo leží v hrobě a čeká na svou obnovu. „Odpočívá v pokoji“, nakolik se může těšit na Boží pokoj ve věčnosti. Duše ale moc neodpočívá. Odchází z těla a čeká jí plno práce. Má dvě, resp. tři možnosti: hledět v úžasu na Boha, radostně ho chválit a vdávat mu chválu. Nebo po něm horoucně toužit. Nebo se navěky užírat zlobou.

16. 9. 2021

Masivní podvádění při online výuce

Jsem vysokoškolák a mám za sebou už rok a půl  online výuky. Chtěl bych vás poprosit o radu. První semestr na VŠ  jsem podváděl, ale aspoň jsem se na zkoušky nějak připravoval. Ale tenhle rok… ani nevím, že jsem na škole. Podváděl jsem masivně. V některých předmětech ani nevím, co jsme probírali.

9. 9. 2021

Práce mě nebaví, přemýšlím, zda jsem zvolil správný obor

Dobrý den, Měl bych takový trochu osobní dotaz. Vystudoval jsem VŠ  a pracuji v oboru 4 roky. Mám celkem dobrý plat a měl bych být spokojený. Ale práce mě nebaví a často přemýšlím, jestli jsem si nevybral špatný obor.

2. 9. 2021

Kristus je jeden, církví mnoho...

V dospívání jsem prožil dost těžké období a  v té době jsem začal věřit v Krista. Začal jsem ho hledat a cítil jsem, že i on hledá mě. Pak mi pomalu začal projasňovat mé dny a roky, které byly dříve šedivé... Teprve časem mi začalo docházet,  že je více církví a náboženství.

26. 8. 2021

Sledování hororů

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký máte názor na American Horror Stories. Viděla jsem tento seriál několikrát a baví mě...

19. 8. 2021

Kontroluji partnerovi mobil

Krásný den přeji, chtěla bych poprosit o radu, už si sama s tím nemohu pomoci. Mám před svatbou a dělám špatnou věc, kontroluji partnerův mobil...

12. 8. 2021

Jsem v manželství nešťastná

Dobrý den, píši Vám ohledně svého manželství, ve kterém jsem čím dál více nešťastná. Jsem věřící, svatbu jsme měli v kostele, máme dvě školou povinné děti. Manžel je introvert a díky původní rodině nemá příliš vysoké sebevědomí.

5. 8. 2021

Kletby a moc odsuzujících výroků

Prosím o radu. Dozvěděla jsem se, že je velmi nebezpečné  zlořečení či dokonce proklínání druhé osoby. Myslím, že jsem bohužel kdysi takto v nevědomosti jednala s našimi dětmi,  manželem i ve svém zaměstnání. Snažím se modlit za toto pochybení, ale trápí mě, jak se správně vyznat z těchto hříchů a obrátit zlořečení a proklínání v požehnání? 

29. 7. 2021

Zdůrazňování hříšnosti

Dobrý den, zajímalo by mě, proč se v mnoha modlitbách a křesťanských písních (např. v kanionále) tolik zdůrazňuje hříšnost člověka? A přiznám se, že mi to docela vadí. Pohled na člověka by přece měl být vyvážený. Člověk je sice hříšný, ale není jenom hříšný. Je přece i ctnostný. A jsem přesvědčena, že většina z nás jsme jak hříšní (občas hřešíme), tak i ctností (občas také vykonáme něco…

22. 7. 2021

Strach z chyb a hříchu mě paralyzuje

Dobrý den, v poslední době mám problém s rozhodováním se - rozlišit, zda se nerozhoduju proti Bohu - např. chtěl bych se učit malovat, když se k tomu ale odhodlám, v mysli mi naskakuje - hřešíš. 

Starší zodpovězené dotazy

Definice hříchu v Bibli
Kde hledat Boha?
Nikdy jsem nezažil Boží dotek
Nepokřtěný v kostele, znamení kříže
Modlitba za nalezení zaměstnání
Nevěra. Má smysl bojovat za záchranu manželství?
Nevím, jak dál... Nerozumím své bolavé duši ani Bohu
Zahozený talent
První dítě, manželská krize
Zážitek osvícení?


Tematický výpis kategorií

Navigace: Katalog dotazů > Tematický výpis kategorií

Kategorie katalogu jsou řazené tématicky. Viz také Abecední výpis kategorií.

Víra – nauka víry, katechismus (144)

Bůh (82), Ježíš (49), Duch svatý (5), Zlo a utrpení ve světě (41), Věda x víra, evoluce (16)

Víra a život (život z víry) (101)

Hledání smyslu života (28), Povolání, boží vůle (75), Modlitba (117), Obrácení, uzdravení, proměna (36), Osobní krize, nemoc, smrt (65), Křesťanská etika, hřích (151), Hodnota života, bioetika (28), Hledání Boha, víry (160), Pochybnosti a krize víry (90)

Aktuálně (0)

Náctiletí - sexualita, vztahy (55)

Hudba, škola, krize víry,... (91)

Láska a vztahy (93)

Sebepřijetí (45), Láska v manželství (33), Sexualita předmanželská (59), Vztahy dětí k rodičům (39), Výchova, rodiče a děti (58), Vztahy, přátelství, kamarádství (48), Církevní sňatek, sv. manželství (36), Církevní sňatek, komplikace (58), Sexualita jiné (41), Manželské krize (54), Láska v partnerství, příprava na manželství (102), Sexualita v manželství (33), Vztah s nevěřícím (19)

Konec světa, vizionáři (40)

Eschatologie (22)

Církev, společenství křesťanů (136)

Dějiny církve, výhrady k církvi (84), Církve, hnutí, ekumenismus (67), Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných (95), Křest dospělých (62), Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost (87), Křest dětí (41), Evangelizace (28), Matriky, potvrzení o křtu (12)

Náboženství (43)

Křesťanství (84), Náboženství různá (62)

Bible, koupě, jak číst (48)

Výklady jednotlivých pasáží (92), Námitky k autentičnosti (27)

Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... (88)

Magie, okultismus (88)

Nezařazené (1)

Služby webu vira.cz (4)

Jiné (1)

Sociální potíže (11)

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2021) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí
(26. 9. 2021) Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno? Pracovní listy pro děti

(23. 9. 2021) A znáte nějaké další rostliny, které se objevují v Bibli?

Světový den turistiky- 27. září

(22. 9. 2021) Cestování a turistika přispívá ke vzájemnému poznávání národů a kultur. Podobně je tomu se sportem...

Téma: narcismus. K poslechu

(17. 9. 2021) Zajímavá série tří pořadů na Radiu Wave

15. září 1993 byl sicilskou mafií zavražděn kněz Giuseppe Puglisi

(14. 9. 2021) Padre Giuseppe Puglisi se pokusil se o nemožné – zachránit děti ulice, které rostou pro mafii. Není divu, že se brzy –…