Bůh je naše spravedlnost.   (Jer 33,16) - Citát z Bible na každý den

Otázky a odpovědi

Služba Otázky a odpovědi je součástí webu vira.cz. Obsahuje vysvětlení některých prvků křesťanské víry ve formě otázek a odpovědí. Výběr ze zodpovězených otázek je přehledně seřazen do katalogu. Na otázky odpovídají naši odborní spolupracovníci. Odpovědi zasíláme přibližne do jednoho týdne. V odpovědích upřednostňujeme zjednodušenou terminilogii. Odpovědi tedy nejsou přísně odborným výkladem či vědeckým pojednáním na dané téma. Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou prováděny redakční úpravy, které texty zcela anonymizují. Případná podobnost je proto čistě náhodná (a ev. způsobená i tím, že zveřejněné popisované případy se vyskytují obecně častěji...). Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou zpravidla vypuštěny pozdravy, osobní oslovení a věty zdvořilostního charakteru. Zpravidla je tak zveřejněno jen "věcné" jádro odpovědi. Více informací o projektu naleznete zde.

Katalog dotazů a odpovědí zde.


Vyhledávání v otázkách a odpovědích

Výběr z aktuálních dotazů a odpovědí

25. 11. 2021

Pandemie a živoření. Utíkají mi nejlepší léta mého života

Poslední dobou mám pocit, že nežiji, jen živořím, přežívám...

18. 11. 2021

Vztah k materiálním věcem vs. vztah k Bohu

Dobrý den, celý život jsem byla zvyklá na prostředí, kde se spíše hromadilo.... s odkazem na to, že se to určitě jednou bude hodit. Když jsem se odstěhovala,  zjistila jsem, že toho vlastně moc nepotřebuju a kupy věcí jsem se zbavila. Ježíš neměl vůbec nic a byl laskavý, milující. 

11. 11. 2021

Chybí mi návod na dospělost

Dobré odpoledne. Čím dál více si uvědomuji, že mám problém dospět. Uvědomila jsem si to nedávno, co jsme s přítelem začali více mluvit o budoucnosti. 

4. 11. 2021

Co je vlastně posláním ženy - matky a manželky? Je špatné zůstat "v domácnosti"?

Dobrý den, ráda bych se zeptala na věc, která mne teď hodně trápí. Jsem matkou 5 dětí, nejmladší už je prvňačka. Já jsem už od narození prvního dítěte v domácnosti, finančně to pro nás není problém. 

28. 10. 2021

Ráj

Chvála Kristu. Prosím, nevnímejte mne jako pokušitele, jenž vše zlehčuje. Jako člověk stižený vtíravou logikou uvažuji o posmrtné existenci. Je tu otázka o podobě bytosti posmrtné.

21. 10. 2021

Život s alkoholikem

Jak chápat část Písma o odpouštění (Matouš 18,21-35)? Poslední rok a půl žiji s partnerem ve společné domácnosti, je nezaměstnaný, v několika exekucích, ale hlavně je to alkoholik. 

14. 10. 2021

Kde vzít sílu k odpuštění?

Chtěla bych se zeptat, jak Ježíš dokázal odpustit zrádcům? Kde vzal tolik síly, aby jim dokázal odpustit? Bohužel se cítím jako oběť. Lidi, které jsem milovala, mne neskutečně zradili a já stále hledám sílu na to jim odpustit. A navíc jsou to lidi, se kterými jsem dennodenně v kontaktu, takže je nemůžu nějak obejít nebo si jich nevšímat.

7. 10. 2021

Proč chodit do kostela - jak to vysvětlit kamarádce, které to nic nedává?

Říká se, že v životě vytrvají jenom ty věci, které mají nějakou pravidelnost. Kdyby si třeba táta od rodiny říkal, že půjde domů jenom tehdy, když se mu bude chtít, pravděpodobně by mu rodina dlouho nevydržela. Pokud o něco v životě stojíme, je dobré tomu dát nějakou pravidelnost, to nám pak pomáhá se překlenout přes těžká období. Krásně to pak také říkala liška v Malém princi, když se chtěla stát…

4. 10. 2021

Lorna Byrne - otázky, které ještě nepadly

Dobrý den, Dočetla jsem se na vašich stránkách, že zjevení Lorny Byrne se neslučují s katolickým učením. Přečetla jsem od první i druhou knihu. Musím říct, že to bylo velmi zajímavé čtení...

30. 9. 2021

Chybí mi radost a pokoj. Co dělám špatně?

Radost může mít různou podobu. Je radost, kdy se člověk chechtá od ucha k uchu, je radost, která je vnitřní a pokojná. Na druhé straně ale člověk může prožívat smutek a úzkosti, a to dokonce i křesťan. Naopak křesťan, který nezná smutek, může být pro druhého málo důvěryhodný. 

Starší zodpovězené dotazy

Vzkříšení těla - jak mu rozumět?
Masivní podvádění při online výuce
Práce mě nebaví, přemýšlím, zda jsem zvolil správný obor
Kristus je jeden, církví mnoho...
Sledování hororů
Kontroluji partnerovi mobil
Jsem v manželství nešťastná
Kletby a moc odsuzujících výroků
Zdůrazňování hříšnosti
Strach z chyb a hříchu mě paralyzuje


Tematický výpis kategorií

Navigace: Katalog dotazů > Tematický výpis kategorií

Kategorie katalogu jsou řazené tématicky. Viz také Abecední výpis kategorií.

Víra – nauka víry, katechismus (146)

Bůh (82), Ježíš (50), Duch svatý (5), Zlo a utrpení ve světě (41), Věda x víra, evoluce (16)

Víra a život (život z víry) (102)

Hledání smyslu života (29), Povolání, boží vůle (76), Modlitba (117), Obrácení, uzdravení, proměna (36), Osobní krize, nemoc, smrt (68), Křesťanská etika, hřích (151), Hodnota života, bioetika (28), Hledání Boha, víry (161), Pochybnosti a krize víry (95)

Aktuálně (0)

Náctiletí - sexualita, vztahy (55)

Hudba, škola, krize víry,... (92)

Láska a vztahy (94)

Sebepřijetí (46), Láska v manželství (34), Sexualita předmanželská (60), Vztahy dětí k rodičům (39), Výchova, rodiče a děti (60), Vztahy, přátelství, kamarádství (49), Církevní sňatek, sv. manželství (37), Církevní sňatek, komplikace (58), Sexualita jiné (42), Manželské krize (54), Láska v partnerství, příprava na manželství (102), Sexualita v manželství (33), Vztah s nevěřícím (19)

Konec světa, vizionáři (39)

Eschatologie (22)

Církev, společenství křesťanů (137)

Dějiny církve, výhrady k církvi (84), Církve, hnutí, ekumenismus (68), Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných (96), Křest dospělých (63), Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost (87), Křest dětí (41), Evangelizace (29), Matriky, potvrzení o křtu (12)

Náboženství (43)

Křesťanství (85), Náboženství různá (61)

Bible, koupě, jak číst (48)

Výklady jednotlivých pasáží (92), Námitky k autentičnosti (27)

Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... (88)

Magie, okultismus (87)

Nezařazené (1)

Služby webu vira.cz (4)

Jiné (1)

Sociální potíže (11)

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

Kdy začíná advent?

(28. 11. 2021) Datum 1. adventní neděle

Advent

Advent
(26. 11. 2021) Advent: informace, význam, základní info, datum, roráty, výroba věnců, pro děti...

Co jsou to roráty?

Co jsou to roráty?
(25. 11. 2021) Prastaré adventní zpěvy, které se zpívají v brzkých ranních hodinách jen za svitu svící…

Adventní dokreslovací knížka pro děti

(25. 11. 2021) Ahoj děti! Určitě už znáte vyprávění o tom, co všechno se stalo, než se Ježíš narodil. Teď si o tom s námi můžete…

Nechte se prosím, očkovat!

Nechte se prosím, očkovat!
(24. 11. 2021) Očkování není samospasitelné, ale jak je vidět z menšího procenta nemocných ve skupině očkovaných, je to nástroj,…

Ježíš Kristus Král, Boží království

(23. 11. 2021) Žádné království z tohoto světa, žádný král ani žádná vláda neřeší úplně a s konečnou platností osud jednotlivého…