Bože, kéž bys protrhl nebe a sestoupil. (Iz 63:19) - Citát z Bible na každý den

Otázky a odpovědi

Služba Otázky a odpovědi je součástí webu vira.cz. Obsahuje vysvětlení některých prvků křesťanské víry ve formě otázek a odpovědí. Výběr ze zodpovězených otázek je přehledně seřazen do katalogu. Na otázky odpovídají naši odborní spolupracovníci. Odpovědi zasíláme přibližne do jednoho týdne. V odpovědích upřednostňujeme zjednodušenou terminilogii. Odpovědi tedy nejsou přísně odborným výkladem či vědeckým pojednáním na dané téma. Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou prováděny redakční úpravy, které texty zcela anonymizují. Případná podobnost je proto čistě náhodná (a ev. způsobená i tím, že zveřejněné popisované případy se vyskytují obecně častěji...). Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou zpravidla vypuštěny pozdravy, osobní oslovení a věty zdvořilostního charakteru. Zpravidla je tak zveřejněno jen "věcné" jádro odpovědi. Více informací o projektu naleznete zde.

Katalog dotazů a odpovědí zde.


Vyhledávání v otázkách a odpovědích

Výběr z aktuálních dotazů a odpovědí

26. 11. 2020

Může Bůh poslat některou duši zpět na Zemi?

Vím, že katolická církev tvrdí, že reinkarnace neexistuje. Můžeme však vyloučit, že ani v některých výjimečných případech nemůže Pán Bůh z nějakého důvodu, podle svého zvážení, některou duši poslat zpět na Zem do těla některého ještě nenarozeného dítěte? Je to přece jeho výsostné právo.

19. 11. 2020

Mám strach, že nepoznám, co ode mě Bůh chce...

Dobrý den, Jsem z věřící rodiny a snažím se modlit každý den. Prosím Pána, abych poznala, co mám v životě dělat. Mám strach, že nepoznám, co ode mě Bůh chce. 

12. 11. 2020

Světem zmatený synáček

Mám takovou neskromnou prosbu. Byl-li by někdo, kdo by mně a mojí manželce poradil, jak se zachovat ohledně našeho, téměř osmnáctiletého syna, který se projevuje jako klasický nihilista. Je mu jedno, jestli bude po smrti spasen, nebo jestli půjde do pekla.

5. 11. 2020

Ježíš jako Syn Boží a Syn člověka

Jak rozumět tomu, že je Ježíš označován za "Božího syna" a zároveň za "Syna člověka"?

29. 10. 2020

Nenávist a naschvály mě ničí

Dobrý den, prosím o radu. Hodně lidí mi v životě ublížilo. Ale  konkrétně od jedné osoby zakouším až zrůdnou závist a nenávist, naschvály. Potkávám ji denně a její přítomnost je mi velice nepříjemná. 

22. 10. 2020

Je v pořádku modlit se za to, aby mě Bůh nechal zemřít?

Dobrý den, ​procházím krizí a nemám se na koho obrátit. Jsem věřící, ale moc bych si přála zemřít. Nevím, jak to jde dohromady. Neměla jsem moc hezký život. Nebudu tu nic vypisovat.

15. 10. 2020

Mohu se považovat za křesťana?

Dobrý den, asi dva roky přemýšlím o věcech víry a myslím, že po přečtení mnoha knih a studiu bible můžu říci, že věřím v Boha. Už dlouho přemýšlím, že zajdu za naším farářem a jaksi vstoupím do života církve, ale má to jeden háček:  protiví se mi žít ve společenství. Jsem poměrně dost samotářský člověk.

8. 10. 2020

Strach z víry?

 Byla jsem vychovávána v krajně (až militantně) ateistickém prostředí, které až do puberty formovalo mé zorné pole. Během dospívání se však ve mně začalo cosi lámat...

1. 10. 2020

Církev mnohokrát v historii změnila svá stanoviska, hodnoty, pravidla... Jak to?

Dobrý den, rád bych se zeptal, co si myslí Bůh o Římskokatolické církvi? Jak je spokojen s její činností? Má nějaký vliv na chod církve? 

24. 9. 2020

Píchnutí závisti, sebelítost.

Dobrý den. Nikdy jseme s bráchou neměli značkové oblečení, nejnovější telefony atd. Nikdy jsme se neměli nejlíp, zároveň jsme nikdy nestrádali.

Starší zodpovězené dotazy

Pochybnosti, že Bůh neexistuje
Mezi nevěřícími je mi lépe
Problémy se snachou
Mám hezký vztah, ale líbí se mi i jiné ženy
Nevyslyšená modlitba. Proč Bůh chce, abych se trápila?
Nevím, jestli věřit, nebo nevěřit?
Jak přestat s milováním před svatbou?
6. přikázání: Nesesmilníš nebo nezcizoložíš? To je přeci velký rozdíl...
Toužím po křtu, ale mám strach, že přijdu o své blízké
Vyrůstala jsem jako katolička - teď mám pochybnosti


Tematický výpis kategorií

Navigace: Katalog dotazů > Tematický výpis kategorií

Kategorie katalogu jsou řazené tématicky. Viz také Abecední výpis kategorií.

Víra – nauka víry, katechismus (134)

Bůh (80), Ježíš (48), Duch svatý (5), Zlo a utrpení ve světě (37), Věda x víra, evoluce (16)

Víra a život (život z víry) (101)

Hledání smyslu života (25), Povolání, boží vůle (68), Modlitba (107), Obrácení, uzdravení, proměna (34), Osobní krize, nemoc, smrt (49), Křesťanská etika, hřích (136), Hodnota života, bioetika (27), Hledání Boha, víry (148), Pochybnosti a krize víry (78)

Aktuálně (0)

Náctiletí - sexualita, vztahy (52)

Hudba, škola, krize víry,... (89)

Láska a vztahy (92)

Sebepřijetí (39), Láska v manželství (32), Sexualita předmanželská (54), Vztahy dětí k rodičům (32), Výchova, rodiče a děti (54), Vztahy, přátelství, kamarádství (43), Církevní sňatek, sv. manželství (34), Církevní sňatek, komplikace (57), Sexualita jiné (40), Manželské krize (47), Láska v partnerství, příprava na manželství (95), Sexualita v manželství (30), Vztah s nevěřícím (14)

Konec světa, vizionáři (38)

Eschatologie (22)

Církev, společenství křesťanů (134)

Dějiny církve, výhrady k církvi (82), Církve, hnutí, ekumenismus (63), Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných (88), Křest dospělých (60), Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost (81), Křest dětí (39), Evangelizace (28), Matriky, potvrzení o křtu (11)

Náboženství (43)

Křesťanství (84), Náboženství různá (60)

Bible, koupě, jak číst (48)

Výklady jednotlivých pasáží (87), Námitky k autentičnosti (26)

Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... (84)

Magie, okultismus (81)

Nezařazené (1)

Služby webu vira.cz (4)

Jiné (1)

Sociální potíže (11)

Co jsou to roráty?

Co jsou to roráty?
(28. 11. 2020) Prastaré adventní zpěvy, které se zpívají v brzkých ranních hodinách jen za svitu svící…

Prosincové číslo časopisu IN!

Prosincové číslo časopisu IN!
(26. 11. 2020) Doba adventní je doba očekávání. Můžeme očekávat spoustu věcí, lepší situaci, lepší zdraví, lepší životní podmínky, ale…

Adventní dokreslovací knížka pro děti

(25. 11. 2020) Ahoj děti! Určitě už znáte vyprávění o tom, co všechno se stalo, než se Ježíš narodil. Teď si o tom s námi můžete…

Advent

Advent
(23. 11. 2020) Advent: informace, význam, základní info, datum, roráty, výroba věnců, pro děti...

Ježíš Kristus Král, Boží království

(23. 11. 2020) Žádné království z tohoto světa, žádný král ani žádná vláda neřeší úplně a s konečnou platností osud jednotlivého…

Kdy začíná advent 2019?

(22. 11. 2020) Datum 1. adventní neděle 2019 připadá na neděli 1.12.2019