Ať se ti stane, jak si přeješ. (Mt 15,28) - Citát z Bible na každý den

Otázky a odpovědi

Vážení čtenáři, v době letních dovolených jsme bohužel nuceni naši službu omezit. 
S přáním všeho dobrého
redakce webu vira.cz

Služba Otázky a odpovědi je součástí webu vira.cz. Obsahuje vysvětlení některých prvků křesťanské víry ve formě otázek a odpovědí. Výběr ze zodpovězených otázek je přehledně seřazen do katalogu. Na otázky odpovídají naši odborní spolupracovníci. Odpovědi zasíláme přibližne do jednoho týdne. V odpovědích upřednostňujeme zjednodušenou terminilogii. Odpovědi tedy nejsou přísně odborným výkladem či vědeckým pojednáním na dané téma. Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou prováděny redakční úpravy, které texty zcela anonymizují. Případná podobnost je proto čistě náhodná (a ev. způsobená i tím, že zveřejněné popisované případy se vyskytují obecně častěji...). Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou zpravidla vypuštěny pozdravy, osobní oslovení a věty zdvořilostního charakteru. Zpravidla je tak zveřejněno jen "věcné" jádro odpovědi. Více informací o projektu naleznete zde.

Katalog dotazů a odpovědí zde.


Vyhledávání v otázkách a odpovědích

Výběr z aktuálních dotazů a odpovědí

30. 7. 2020

6. přikázání: Nesesmilníš nebo nezcizoložíš? To je přeci velký rozdíl...

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, co je v biblickém Desateru myšleno pod 6. přikázáním? V Bibli se ve 2. i v 5. knize Mojžíšově dozvím, že je to "nesesmilníš". Když se ale podívám o pár řádků níž na doslovný překlad, je tam napsáno "nezcizoložíš". To je ovšem velký rozdíl. 

23. 7. 2020

Toužím po křtu, ale mám strach, že přijdu o své blízké

Dobrý den. Je to už docela dost dlouho, co věřím v Boha. Prakticky od dětství, ale pořádně jsem začala až teď v dospělosti. Zatím je to formou samo poznávaní. Čtu Bibli, modlím se, pořád s Ním rozmlouvám. Na vašich stránkách jsem teď prakticky každý den. Boha cítím a vím, že tam nahoře o mě vědí taky:) 

16. 7. 2020

Vyrůstala jsem jako katolička - teď mám pochybnosti

Dobrý den, vyrůstala jsem jako katolička, ale v poslední době mívám pochybnosti.  Neumím se ztotožnit s dogmaty, prostřednictvím kterých ŘKC (římskokatolická církev)  vyhlašuje, že Panna Maria byla neposkvrněně počatá a nanebevzatá - katolická církev sice tvrdí, že za dogma vyhlašuje len pravdu zjevenou Bohem, ale kde v Bibli nám Bůh toto zjevil? Nelíbí se mi "zbožšťovaní"…

9. 7. 2020

Pomluva - zlost a bezmoc

Dobrý den, chci se zeptat, jak se bránit pomluvám pocházejícím z úst notorických hlupáků, se kterými se nedomluvíte, ani kdyby čert na koze jezdil.

2. 7. 2020

Samota

hoj, je mi 21 let. Poslední dobou řeším zásadní problém, co se mého života týče. Mám pocit, že žiji naplněný a plnohodnotný život, ale zároveň cítím, jako bych byl prázdný. Mám pocit, že mám všechno, ale zároveň že nemám nic. 

25. 6. 2020

Neodpustitelný hřích

Dobrý den, Poměrně nedávno jsem začal objevovat Boha a křesťanství. Uvažuji o křtu, ale narazil jsem na pojem neodpustitelný hřích.

18. 6. 2020

Sex před svatbou - nelituji

Dobrý den, s mým klukem spolu už nějakou dobu spíme. Než k tomu došlo, dlouho jsem o tom přemýšlela, ale pak jsem dospěla k závěru, že je to opravdu správné.

11. 6. 2020

Co je duchovní doprovázení?

Duchovní doprovázení můžeme srovnat s vedením v horách nebo v cizí zemi: je tu někdo, kdo zná cestu díky své vlastní zkušenosti. Kdo se na ni vydává poprvé, tomu je nabídnuta pomoc. Duchovní doprovázení (nebo také vedení, jak se dřív říkalo) umožňuje lépe se na cestě orientovat a pomáhá dostat se bezpečně dál

4. 6. 2020

Jsem vdaná a zamilovala jsem se...

Jsem věřící a vdaná už přes dvacet let. Před časem jsem se spřátelila s jedním mužem a posléze jsme se do sebe vzájemně zamilovali. K ničemu nemravnému ale mezi námi nedošlo. On je ženatý.  Oba nesouhlasíme s rozvodem kvůli někomu jinému.

28. 5. 2020

Nechci dopadnout jako matka

Dobrý den, vyrostla jsem ve věřící rodině. Matčina výchova byla přísná, autoritativní, od malička mi zakazovala věci a kamarády, vtloukala mi do hlavy, že si musím najít věřícího partnera. Ke každým narozeninám jsem dostávala knížky o obrácení k Bohu a životu v čistotě. Našla jsem si ale partnera nevěřícího. Následovaly nekonečné výslechy… Vztah nevydržel.

Starší zodpovězené dotazy

Kde je Pán Ježíš po nanebevstoupení?
Svou víru prožívám v soukromí. Kostel a církev mě děsí. Je to špatně?
Dokument o pluralitě náboženství. Jsou jiná náboženství Bohem chtěná?
Jak nás Ježíš zachránil? Co znamenala Ježíšova smrt?
Vzkříšený Ježíš. Proč ho apoštolové nepoznávali?
Konec uspěchanosti, překotnosti, hlučnosti atd. Karanténu vnímám v mnohém pozitivně, až je mi trapně. Jak s tím naložit?
Hledám Boha, ale mám pochybnosti
Manžel už nechce mít děti
Duchovní cvičení pro "smíšené" manžele:) Jeden věřící, druhý nevěřící
Zpověď - nikdy by mě nenapadlo zpovídat se člověku


Tematický výpis kategorií

Navigace: Katalog dotazů > Tematický výpis kategorií

Kategorie katalogu jsou řazené tématicky. Viz také Abecední výpis kategorií.

Víra – nauka víry, katechismus (131)

Bůh (79), Ježíš (47), Duch svatý (5), Zlo a utrpení ve světě (35), Věda x víra, evoluce (16)

Víra a život (život z víry) (101)

Hledání smyslu života (22), Povolání, boží vůle (65), Modlitba (103), Obrácení, uzdravení, proměna (33), Osobní krize, nemoc, smrt (44), Křesťanská etika, hřích (133), Hodnota života, bioetika (26), Hledání Boha, víry (142), Pochybnosti a krize víry (73)

Aktuálně (0)

Náctiletí - sexualita, vztahy (50)

Hudba, škola, krize víry,... (86)

Láska a vztahy (92)

Sebepřijetí (35), Láska v manželství (31), Sexualita předmanželská (53), Vztahy dětí k rodičům (30), Výchova, rodiče a děti (51), Vztahy, přátelství, kamarádství (43), Církevní sňatek, sv. manželství (34), Církevní sňatek, komplikace (56), Sexualita jiné (39), Manželské krize (46), Láska v partnerství, příprava na manželství (92), Sexualita v manželství (29), Vztah s nevěřícím (12)

Konec světa, vizionáři (35)

Eschatologie (22)

Církev, společenství křesťanů (134)

Dějiny církve, výhrady k církvi (78), Církve, hnutí, ekumenismus (63), Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných (86), Křest dospělých (59), Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost (79), Křest dětí (39), Evangelizace (28), Matriky, potvrzení o křtu (11)

Náboženství (43)

Křesťanství (84), Náboženství různá (57)

Bible, koupě, jak číst (48)

Výklady jednotlivých pasáží (86), Námitky k autentičnosti (25)

Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... (83)

Magie, okultismus (76)

Nezařazené (1)

Služby webu vira.cz (4)

Jiné (1)

Sociální potíže (11)

Projekce napříč republikou – sen organizátorů festivalu UNITED

Projekce napříč republikou – sen organizátorů festivalu UNITED
(28. 7. 2020) Organizátoři festivalu UNITED vzhledem k současné společenské situaci přepracovali koncept celé akce. Festival…

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce
(17. 7. 2020) 20.7.1969 přistálo na Měsíci Apollo 11 s lidskou posádkou.

Vyšlo další číslo časopisu pro dívky IN!

Vyšlo další číslo časopisu pro dívky IN!
(7. 7. 2020) Tak konečně jsou tu prázdniny se vším všudy. Opravdové volno které si můžete užít nejen s přáteli, s rodinou, ale i s…

Cyril a Metoděj

(3. 7. 2020) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším střediskem…

Nedělní videokázání (NEJEN) pro děti

Nedělní videokázání (NEJEN) pro děti
(26. 6. 2020) Ježíš řekl svým apoštolům: „Kdo miluje otce nebo matku víc nežli mne, není mě hoden; kdo miluje syna nebo…

27. 6. Den památky obětí komunistického režimu

27. 6. Den památky obětí komunistického režimu
(26. 6. 2020) 27. června 1950 byla komunisty zavražděna Milada Horáková (o několik měsíců před ní byl komunisty ubit k smrti kněz Jose…