Které přikázání je největší? (Mt 22,36) - Citát z Bible na každý den

Otázky a odpovědi

Služba Otázky a odpovědi je součástí webu vira.cz. Obsahuje vysvětlení některých prvků křesťanské víry ve formě otázek a odpovědí. Výběr ze zodpovězených otázek je přehledně seřazen do katalogu. Na otázky odpovídají naši odborní spolupracovníci. Odpovědi zasíláme přibližne do jednoho týdne. V odpovědích upřednostňujeme zjednodušenou terminilogii. Odpovědi tedy nejsou přísně odborným výkladem či vědeckým pojednáním na dané téma. Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou prováděny redakční úpravy, které texty zcela anonymizují. Případná podobnost je proto čistě náhodná (a ev. způsobená i tím, že zveřejněné popisované případy se vyskytují obecně častěji...). Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou zpravidla vypuštěny pozdravy, osobní oslovení a věty zdvořilostního charakteru. Zpravidla je tak zveřejněno jen "věcné" jádro odpovědi. Více informací o projektu naleznete zde.

Katalog dotazů a odpovědí zde.


Vyhledávání v otázkách a odpovědích

Výběr z aktuálních dotazů a odpovědí

22. 10. 2020

Je v pořádku modlit se za to, aby mě Bůh nechal zemřít?

Dobrý den, ​procházím krizí a nemám se na koho obrátit. Jsem věřící, ale moc bych si přála zemřít. Nevím, jak to jde dohromady. Neměla jsem moc hezký život. Nebudu tu nic vypisovat.

15. 10. 2020

Mohu se považovat za křesťana?

Dobrý den, asi dva roky přemýšlím o věcech víry a myslím, že po přečtení mnoha knih a studiu bible můžu říci, že věřím v Boha. Už dlouho přemýšlím, že zajdu za naším farářem a jaksi vstoupím do života církve, ale má to jeden háček:  protiví se mi žít ve společenství. Jsem poměrně dost samotářský člověk.

8. 10. 2020

Strach z víry?

 Byla jsem vychovávána v krajně (až militantně) ateistickém prostředí, které až do puberty formovalo mé zorné pole. Během dospívání se však ve mně začalo cosi lámat...

1. 10. 2020

Církev mnohokrát v historii změnila svá stanoviska, hodnoty, pravidla... Jak to?

Dobrý den, rád bych se zeptal, co si myslí Bůh o Římskokatolické církvi? Jak je spokojen s její činností? Má nějaký vliv na chod církve? 

24. 9. 2020

Píchnutí závisti, sebelítost.

Dobrý den. Nikdy jseme s bráchou neměli značkové oblečení, nejnovější telefony atd. Nikdy jsme se neměli nejlíp, zároveň jsme nikdy nestrádali.

17. 9. 2020

Pochybnosti, že Bůh neexistuje

Dobrý den, chodím do kostela, modlím se, ale občas mě přepadne takový nepříjemný pocit, že Bůh neexistuje. Já doufám a věřím v to, že ano. Někdy ale můj "vnitřní hlas" říká, že v to věřit nemám. V tu chvíli mě přepadne "panika".

10. 9. 2020

Mezi nevěřícími je mi lépe

Dobrý den, někdy se stává, že ač jsem katolík, začnou mi věřící svou rigiditou a moralizováním strašně lézt na nervy. Např. když se musím pořád hlídat, abych neřekl sprosté slovo nebo se víc nenapil, neřekl nevhodný vtip, nezapálil si a já nevím co ještě, abych se vyhnul jejich pohoršení, moralizování, poučování. 

3. 9. 2020

Problémy se snachou

Je mi velmi těžko. Náš syn má čím dál větší problémy se svojí manželkou. Oba jsou věřící, svatbu měli v kostele. Syn nemá sílu to řešit. Jsou s tím spojené všechny problémy, jeho i naše. 

27. 8. 2020

Mám hezký vztah, ale líbí se mi i jiné ženy

Jsem ve vztahu, ve kterém jsem spokojen. Opravdu někde hluboko uvnitř cítím, že náš vztah přesahuje nás dva, že bychom se k sobě hodili na celý život. Jsem ale od přírody pochybovačný, objevují se otázky, jestli je to ta správná a fascinují mě i jiné ženy. 

20. 8. 2020

Nevyslyšená modlitba. Proč Bůh chce, abych se trápila?

Dobrý den. Obracím se na vás s problémem. Poslední dobou, když se modlím k Bohu a prosím ho o něco, co je pro mě důležité, tak se to prostě pokazí. Prosím třeba,  aby se něco nestalo,  jenže se stane přesný opak.  

Starší zodpovězené dotazy

Nevím, jestli věřit, nebo nevěřit?
Jak přestat s milováním před svatbou?
6. přikázání: Nesesmilníš nebo nezcizoložíš? To je přeci velký rozdíl...
Toužím po křtu, ale mám strach, že přijdu o své blízké
Vyrůstala jsem jako katolička - teď mám pochybnosti
Pomluva - zlost a bezmoc
Samota
Neodpustitelný hřích
Sex před svatbou - nelituji
Co je duchovní doprovázení?


Tematický výpis kategorií

Navigace: Katalog dotazů > Tematický výpis kategorií

Kategorie katalogu jsou řazené tématicky. Viz také Abecední výpis kategorií.

Víra – nauka víry, katechismus (133)

Bůh (80), Ježíš (47), Duch svatý (5), Zlo a utrpení ve světě (37), Věda x víra, evoluce (16)

Víra a život (život z víry) (101)

Hledání smyslu života (22), Povolání, boží vůle (66), Modlitba (106), Obrácení, uzdravení, proměna (34), Osobní krize, nemoc, smrt (46), Křesťanská etika, hřích (136), Hodnota života, bioetika (26), Hledání Boha, víry (147), Pochybnosti a krize víry (76)

Aktuálně (0)

Náctiletí - sexualita, vztahy (51)

Hudba, škola, krize víry,... (88)

Láska a vztahy (92)

Sebepřijetí (38), Láska v manželství (32), Sexualita předmanželská (54), Vztahy dětí k rodičům (32), Výchova, rodiče a děti (51), Vztahy, přátelství, kamarádství (43), Církevní sňatek, sv. manželství (34), Církevní sňatek, komplikace (56), Sexualita jiné (39), Manželské krize (47), Láska v partnerství, příprava na manželství (94), Sexualita v manželství (29), Vztah s nevěřícím (14)

Konec světa, vizionáři (35)

Eschatologie (22)

Církev, společenství křesťanů (134)

Dějiny církve, výhrady k církvi (81), Církve, hnutí, ekumenismus (63), Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných (87), Křest dospělých (60), Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost (80), Křest dětí (39), Evangelizace (28), Matriky, potvrzení o křtu (11)

Náboženství (43)

Křesťanství (84), Náboženství různá (59)

Bible, koupě, jak číst (48)

Výklady jednotlivých pasáží (87), Námitky k autentičnosti (26)

Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... (83)

Magie, okultismus (77)

Nezařazené (1)

Služby webu vira.cz (4)

Jiné (1)

Sociální potíže (11)

´Dušičky´ - pracovní list pro děti

(25. 10. 2020) Hned na začátku listopadu prožíváme důležité dny, kterým se lidově říká dušičky. Víš, co v těchto dnech slavíme nebo si…

Hugh O'Flaherty, pomáhal ukrýt před nacisty tisíce uprchlíků

Hugh O'Flaherty, pomáhal ukrýt před nacisty tisíce uprchlíků
(24. 10. 2020) Vatikánský kněz Msgre. Hugh O'Flaherty (* 28. února 1898 + 30. října 1963), pomáhal ukrýt před nacisty tisíce…

Doporučujeme knížku: Výzvy stárnutí

Doporučujeme knížku: Výzvy stárnutí
(15. 10. 2020) Byli jsme mladí, a už nejsme. Ledacos nás bolí a vidíme, že stárnutí je proces, který nelze zastavit. Tato útlá…

Videoseriál "Víra do kapsy": Nalinkoval Bůh můj život?

Videoseriál "Víra do kapsy": Nalinkoval Bůh můj život?
(12. 10. 2020) Kdy můžeme o něčem říct, že to byla Boží vůle? O přirozených cestách rozlišování i o mimořádných zásazích Božích vypráví…

Prosme Boha o pomoc se zvládnutím nové vlny pandemie coronaviru

 Prosme Boha o pomoc se zvládnutím nové vlny pandemie coronaviru
(8. 10. 2020) Spojme se v této složité době, kdy čelíme pandemii COVID-19,  ve společné modlitbě: Všemohoucí…

Nechme na sebe hledět Ježíše (papež František)

(3. 10. 2020) Co nám nabízí svědectví Františka z Assisi dnes?  (odkaz na pastorace.cz)