Poslední budou první. (Mk 10,31) - Citát z Bible na každý den

Otázky a odpovědi

Služba Otázky a odpovědi je součástí webu vira.cz. Obsahuje vysvětlení některých prvků křesťanské víry ve formě otázek a odpovědí. Výběr ze zodpovězených otázek je přehledně seřazen do katalogu. Na otázky odpovídají naši odborní spolupracovníci. Odpovědi zasíláme přibližne do jednoho týdne. V odpovědích upřednostňujeme zjednodušenou terminilogii. Odpovědi tedy nejsou přísně odborným výkladem či vědeckým pojednáním na dané téma. Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou prováděny redakční úpravy, které texty zcela anonymizují. Případná podobnost je proto čistě náhodná (a ev. způsobená i tím, že zveřejněné popisované případy se vyskytují obecně častěji...). Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou zpravidla vypuštěny pozdravy, osobní oslovení a věty zdvořilostního charakteru. Více informací o projektu naleznete zde.

Katalog dotazů a odpovědí zde.


Vyhledávání v otázkách a odpovědích

Výběr z aktuálních dotazů a odpovědí

25. 5. 2023

Bůh se na mě vykašlal, ignoruje mě...

Dobrý den, potřebovala bych se zeptat. Před půl rokem jsem se na jedné křesťanské akci OPRAVDU setkala s Boží přítomností. Ačkoli jsem z věřící rodiny, po této úžasné zkušenosti jsem poprvé opravdu rozhodla patřit Ježíši.

18. 5. 2023

Chaos. Věřím si tak nějak podle svého. Jsem špatná???

Jsem ve středním věku. Nedávno jsem se rozvedla. Přestože jsem si myslela, že je to vztah na celý život, manželství nebylo bohužel možné udržet. Momentálně v sobě cítím strašný chaos. Mám špatné svědomí, že jsem se rozvedla,  že jsem přestala úplně chodit do kostela,  že nesouhlasím se vším, co církev učí a jsou mi bližší některé protestanské církve.

11. 5. 2023

Jak pomoci? Nedokážu se dívat, jak kamarádka v manželství trpí

Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak mám pomoct své kamarádce, která má v životě velké trápení. Její manžel je psychicky nemocný člověk. Nedala si říct, i když jsem jí svatbu rozmlouvala. Byla přesvědčená, že jí dal Bůh znamení, že si ho má vzít. 

4. 5. 2023

Není na čase Bibli a křesťanství emancipovat?

Bůh si přece nemůže myslet, že ženské krvácení je něco odporného? Proč se otevřeně nemluví o tom, že Bible má chyby? Není na čase Bibli a křesťanství emancipovat?

27. 4. 2023

Konflikt mezi mým manželem a mými rodiči

Dostala jsem se doprostřed konfliktu mezi mým mužem a mými rodiči a jsou do toho vtaženy i naše malé děti. Rodiče mého manžela nesnáší. Dlouhodobě mezi nimi panovaly špatné vztahy, až kontakt s ním úplně přerušili.  Já jsem měla s rodiči vztahy dobré, pravidelně  jsem za nimi s dětmi jezdila.

20. 4. 2023

Vztah s rozvedeným

Dobrý den, Nedávno jsem poznala muže, se kterým si rozumím a ke kterému něco cítím a on ke mně též. Bohužel jsem se od něj dozvěděla, že je rozvedený. Nemá děti, manželství trvalo jen pár měsíců a pokračovat ve vztahu si nepřál on. Vím, že je ještě moc brzo na úvahy o manželství, ale nechtěla bych plýtvat jeho a svým časem a vstupovat do vztahu, o kterém bych od počátku věděla, že nemá…

13. 4. 2023

Kterou církev zvolit? Hledám...

Dobrý den, v Boha jsem věřila tak nějak asi vždy, ale mí rodiče vždy byli proti křesťanství i jiným náboženstvím, tudíž jsem nikdy nechodila do kostela a ani se nehlásila k žádné církvi.

6. 4. 2023

Věřím, že Bůh miluje všechny lidi kromě mě.

Dobrý den, moc Vám děkuji za tuto službu. Mé dětství bylo velmi dramatické -  matka mě fyzicky i psychicky týrala, otec o mě neměl zájem, rodiče se po velkých manželských neshodách rozvedli. Otce jsem prakticky vůbec neznala.  

30. 3. 2023

Trápí mě a zároveň naplňuje cit k ženatému muži

Dobrý den, obracím se na vás, neboť mě již  3 roky trápí a zároveň naplňuje cit k muži, se kterým ale nemohu být - má rodinu. Nikdy mezi námi nedošlo k ničemu fyzickému. Láska je ale oboustranná, velice silný pocit pochopení, bezpečí a lásky. Nemohu na to zapomenout a pořád se ptám Boha, proč je tato osoba v mém srdci tak silně zaryta a co si z toho mám vzít? Vídáme se málo, ale…

23. 3. 2023

Neupravení křesťané vydávají svým vzezřením spíše antisvědectví

Dobrý den, chci se zeptat, jestli je normální, když křesťané, a zvláště klérus, chodí na veřejnost neupravení? Nemyslím si, že by kněží měli chodit v drahých značkových oblecích (což je druhý extrém), a že řádové sestry by měly chodit zrovna nalíčené, ale pokud potkáte řeholnici, která má už z dálky viditelný knírek pod nosem – o čem to svědčí?

Starší zodpovězené dotazy

Hledám a vlastně nevím co
Těžká krize a únava se života
Přechozený vztah
Bůh mi přijde strašně daleko, těžce se mi modlí a neprožívám z ničeho radost.
Nedokážu uvěřit
Náročná proměna života
Není jedno, jestli hřešíme? Ježíš nás už přeci všechny zachránil...
Kamarádka v sektě
Modlím se jen, když mám strach
Proč se hodní lidé mají špatně a zlí dobře?


Tematický výpis kategorií

Navigace: Katalog dotazů > Tematický výpis kategorií

Kategorie katalogu jsou řazené tématicky. Viz také Abecední výpis kategorií.

Víra – nauka víry, katechismus (160)

Bůh (86), Ježíš (55), Duch svatý (5), Zlo a utrpení ve světě (45), Věda x víra, evoluce (20)

Víra a život (život z víry) (103)

Hledání smyslu života (32), Povolání, boží vůle (87), Modlitba (134), Obrácení, uzdravení, proměna (44), Osobní krize, nemoc, smrt (89), Křesťanská etika, hřích (161), Hodnota života, bioetika (30), Hledání Boha, víry (192), Pochybnosti a krize víry (116)

Aktuálně (0)

Náctiletí - sexualita, vztahy (61)

Hudba, škola, krize víry,... (103)

Láska a vztahy (92)

Sebepřijetí (54), Láska v manželství (36), Sexualita předmanželská (64), Vztahy dětí k rodičům (46), Výchova, rodiče a děti (77), Vztahy, přátelství, kamarádství (56), Církevní sňatek, sv. manželství (44), Církevní sňatek, komplikace (65), Sexualita jiné (55), Manželské krize (70), Láska v partnerství, příprava na manželství (117), Sexualita v manželství (39), Vztah s nevěřícím (24)

Konec světa, vizionáři (39)

Eschatologie (49)

Církev, společenství křesťanů (140)

Dějiny církve, výhrady k církvi (96), Církve, hnutí, ekumenismus (79), Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných (110), Křest dospělých (71), Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost (97), Křest dětí (43), Evangelizace (33), Matriky, potvrzení o křtu (13)

Náboženství (43)

Křesťanství (87), Náboženství různá (69)

Bible, jak číst, koupě, (53)

Výklady jednotlivých pasáží Bible (103), Námitky k autentičnosti Bible (30)

Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... (95)

Magie, okultismus (96)

Nezařazené (2)

Služby webu vira.cz (5)

Jiné (1)

Sociální potíže (14)

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(29. 5. 2023) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Je skvělé být dobrovolníkem na festivalu UNITED!

Je skvělé být dobrovolníkem na festivalu UNITED!
(26. 5. 2023) Součástí festivalu UNITED jsou dobrovolníci, kteří mají i svůj vlastní program a hlavně dobrou partu...

Noc kostelů

Noc kostelů
(25. 5. 2023) Noc kostelů se letos bude konat v pátek 2. června 2023.

Letnice, Svatodušní svátky...

(25. 5. 2023) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2023:…

Svatodušní novéna

(24. 5. 2023) Od pátku po slavnosti Nanebevstoupení Páně se celá církev po devět dní modlí o nové vylití Ducha svatého.

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2023) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Křesťanský hudební festival Na Výšinách

Křesťanský hudební festival Na Výšinách
(21. 5. 2023) Jake Hamilton, Jana Zubajová a Michal Horák zahrají na Vyšehradě!