Udělám z vás rybáře lidí. (Mt 4,19) - Citát z Bible na každý den

Otázky a odpovědi

Služba Otázky a odpovědi je součástí webu vira.cz. Obsahuje vysvětlení některých prvků křesťanské víry ve formě otázek a odpovědí. Výběr ze zodpovězených otázek je přehledně seřazen do katalogu. Na otázky odpovídají naši odborní spolupracovníci. Odpovědi zasíláme přibližnedo jednoho až dvou týdnů. V odpovědích upřednostňujeme zjednodušenou terminilogii. Odpovědi tedy nejsou přísně odborným výkladem či vyčerpávajícím pojednáním na dané téma. Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou prováděny redakční úpravy, které texty zcela anonymizují. Případná podobnost je proto čistě náhodná (a ev. způsobená i tím, že zveřejněné popisované případy se vyskytují obecně častěji...). Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou zpravidla vypuštěny pozdravy, osobní oslovení a věty zdvořilostního charakteru. Více informací o projektu naleznete zde.

Katalog dotazů a odpovědí zde.


Vyhledávání v otázkách a odpovědích

Výběr z aktuálních dotazů a odpovědí

30. 11. 2023

Má vůbec cenu se modlit? Zhroutilo se vše, v co jsem věřila...

Dobrý večer, píši do Vaší poradny v nelehké situaci. Již od doby dospívání jsem vnímala povolání k manželství a rodině, a proto jsem se vytrvale modlila za nalezení budoucího partnera. 

23. 11. 2023

Bůh neexistuje. Kde máte důkazy Boží existence?

Dívám se na život a na smrt očima pravděpodobnosti. Nejpravděpodobnější je, že člověk vnímá realitu po smrti stejně jako před jeho narozením.Tedy vůbec. Předložte mi důkazy toho, že vědomí může existovat samo o sobě, protože je přímo dokázané, že vědomí je produkt mozkových funkcí a procesů.

16. 11. 2023

Náročné vztahy s matkou. Děti nebudou mít babičku

Dobrý den,  tíží mě otázka původní rodiny. Naši se rozešli a já se sourozenci zůstal s matkou. Nikdy jsem s ní ale neměl dobrý vztah. Teď už mám vlastní život, mrzí mě, co bylo, a rád bych vztah urovnal. Mám přítelkyni a přiznám se, že jí jejich rodinné vztahy  závidím, je to krásný. 

9. 11. 2023

Nedovedu mu ta slova odpustit

Velmi si přeji zapomenout, ale nedaří se mi to.

2. 11. 2023

Mám přítele... dva

Dobrý den, už nevím, co si mám se svým problémem počít, proto se na Vás obracím s velkou prosbou o radu. Je mi 18 let, jsem se svým přítelem ve vztahu skoro 3 roky.

26. 10. 2023

Nevím, jak dál. Celý život se mi sesypal...

Víru jsem našel před mnoha lety sám. Přijal jsem křest, začal chodit do církve. Pak jsem se ale Bohu vzdálil... Hodně jsem pracoval, i 200 h/měs., nedržel svátky, chodil z práce jak zbitý pes. 

19. 10. 2023

Neustále se mi vrací myšlenky na pomstu

Dobrý den, jsem plný hořkosti. Před pár dny jsem zjistil, že mě můj dlouholetý kamarád okradl. Vlastně velmi rafinovaným způsobem využíval mé osamělosti - zranitelnosti, majetnosti a důvěry. V konečném důsledku mě okradl o nemalou finanční částku, důstojnost a velmi cennou věc, která pro mě osobně mnoho znamenala.

12. 10. 2023

Nenávidím svou matku

Dobrý den, obracím se na vás, protože už nevím, jak dál. Jak již nadpis vypovídá, mám problém s tím, že až do morku kostí nenávidím svou matku. Jinak si myslím, že s odpouštěním nemám problém, ale u ní mi to nejde.

5. 10. 2023

Táta s mámou pořád pracují, ale já bych byla radši s nimi...

Dobrý den. Poslední dobou se peru s pocity nevděčnosti, sobeckosti, trošku i s lítostí, pocitem nepochopení. Vím, že bych měla mít už rozum, taky si uvědomuji, že nemám na co si stěžovat, přesto si stěžuju.   

28. 9. 2023

Svatba bez zamilovanosti?

Dobrý den, ráda bych znala názor na důležitost zamilovanosti ve vztahu. Momentálně po x těžkých a nepovedených vztazích, dlouhých i krátkých, kde někde zamilovanost proběhla a někde ne, mám vztah. Je mi skoro 40 a už bych ráda měla etapu hledání životního partnera uzavřenou.

Starší zodpovězené dotazy

Krize víry? Jak poznám, že věřím?
Odpustit ... a co dál?
Existuje jedna univerzální cesta do nebe, nebo je cest víc?
Nespokojenost v manželství vs. zahozené povolání k celibátu
Kamarádovi vadí, že chodím do kostela
Rozmazlenost vs. skromnost
Je hříchem nechodit v neděli do kostela, pokud člověk prožívá pochybnosti?
Proč je vyvolený národ Bohu milejší?
Nevěřím, že polití vodou mě na celý život zachrání...
Miluji ho, ale toužím být v manželství s věřícím...


Tematický výpis kategorií

Navigace: Katalog dotazů > Tematický výpis kategorií

Kategorie katalogu jsou řazené tématicky. Viz také Abecední výpis kategorií.

Víra – nauka víry, katechismus (164)

Bůh (85), Ježíš (58), Duch svatý (7), Zlo a utrpení ve světě (48), Věda x víra, evoluce (22)

Víra a život (život z víry) (106)

Hledání smyslu života (35), Povolání, boží vůle (93), Modlitba (138), Obrácení, uzdravení, proměna (48), Osobní krize, nemoc, smrt (100), Křesťanská etika, hřích (167), Hodnota života, bioetika (33), Hledání Boha, víry (199), Pochybnosti a krize víry (122)

Aktuálně (0)

Náctiletí - sexualita, vztahy (66)

Hudba, škola, krize víry,... (107)

Láska a vztahy (94)

Sebepřijetí (58), Láska v manželství (39), Sexualita předmanželská (68), Vztahy dětí k rodičům (55), Výchova, rodiče a děti (84), Vztahy, přátelství, kamarádství (61), Církevní sňatek, sv. manželství (46), Církevní sňatek, komplikace (70), Sexualita jiné (61), Manželské krize (77), Láska v partnerství, příprava na manželství (129), Sexualita v manželství (42), Vztah s nevěřícím (26)

Konec světa, vizionáři (40)

Eschatologie (52)

Církev, společenství křesťanů (145)

Dějiny církve, výhrady k církvi (101), Církve, hnutí, ekumenismus (80), Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných (115), Křest dospělých (76), Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost (100), Křest dětí (44), Evangelizace (35), Matriky, potvrzení o křtu (13)

Náboženství (43)

Křesťanství (87), Náboženství různá (71)

Bible, jak číst, koupě, (53)

Výklady jednotlivých pasáží Bible (106), Námitky k autentičnosti Bible (30)

Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... (96)

Magie, okultismus (100)

Nezařazené (2)

Služby webu vira.cz (5)

Jiné (1)

Sociální potíže (15)

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Credo Worship Nights - večery chval 30.11. a 1.12. 2023 v Brně a v Pardubicích

Credo Worship Nights  -  večery chval  30.11. a 1.12. 2023 v Brně a v Pardubicích
(29. 11. 2023) V modlitbě nás povedou kapely GedeOn, Godzone a TrinityWorship. Vstup je zdarma a na akci není potřeba se…

Advent

Advent
(27. 11. 2023) Advent: informace, význam, základní info, datum, roráty, výroba věnců, pro děti...

Co jsou to roráty?

Co jsou to roráty?
(25. 11. 2023) Prastaré adventní zpěvy, které se zpívají v brzkých ranních hodinách jen za svitu svící…

Adventní dokreslovací knížka pro děti

(25. 11. 2023) Ahoj děti! Určitě už znáte vyprávění o tom, co všechno se stalo, než se Ježíš narodil. Teď si o tom s námi můžete…

Výpadek v rozesílání mailů z webu vira.cz

(22. 11. 2023) Vážení, je nám líto, ale v posledních dnech dochází k technickým problémům při rozesílání biblických citátů a dalších…