Cokoli opustíte, dostanete stokrát víc. (Mk 10,30) - Citát z Bible na každý den

Otázky a odpovědi

Výchova, rodiče a děti

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Výchova, rodiče a děti

Kategorie katalogu jsou řazené tématicky. Viz také Abecední výpis kategorií.

Dospívající syn - Dobrý den, obracím se na Vás s následující prosbou o pomoc či radu. Mám problém s mým dospívajícím synem. Uvědomuji si, že je ve věku, kdy se chování mění, formuje osobnost atd., vím také, že má spoustu dobrých vlastností, ale bohužel ho poslední dobou už nemůžu vůbec vystát. …. Moc mě trápí, že to nezvládám a vybuchuji. Snažím se ho mít rád, přemáhat se, modlím se za něho, ale nejde to k lepšímu.(…)
Chození na mši s batoletem - Jsem maminkou 13-ti měsíční holčičky. Sehnat pro ni hlídání je pro mne obtížně dostupné. Před pár týdny začala malá chodit a velmi ji to baví. Kdekoli. I v kostele. Celou mši prakticky prochodí po kostele, prohlíží si různé detaily, lidi, ale je klidná a nemluví - což vzhledem k tomu, jak se doma vzteká a je "akční" považuji za vyjímečné. Snažím se, aby nechodila prostřední uličkou a ani(…)
Manžel řve na mě i na děti - Dobrý den. Jsme věřící rodina s malými dětmi. Můj muž býval velice hodný, ale poslední dobou se změnil. Ponižuje mě před dětmi i cizími. Ale nejvíc mi vadí, že je hrubý na děti. Neubližuje jim, ale psychicky je deptá. Sleduje každou jejich chybičku, řve, napomíná, ponižuje. Většinou jde jen o hlouposti - nezavřené dveře, houpání na židli… Často používá způsob vydírání. Něco jim zakáže, když(…)
Moje děti opustily víru - Jsem matka 4 dospělých dětí. Spolu s manželem jsme se snažili je vychovat v duchu křesťanské víry. V současnosti jsou naše děti již dospělé. Až na jednoho si našli nevěřící partnery, se kterými žijí buď nedobré manželství nebo tzv. na hromádce. Víru opustili, kritizují i skromný styl života, ve kterém vyrostly a my jsme je s nemalými oběťmi vychovali. Je to pro mne všudypřítomná bolest. Mám(…)
Nezvládám výchovu - 15ti-letý puberťák - Dobrý večer, prosím o modlitbu za syna (15 let), kterého jsem vychovávala od malička sama. Od mala byl hyperaktivní, neposlouchal, musel být stále pod dozorem. Teď má 15 let a začal se ke mně chovat agresivně, neposlouchá, nerespektuje mě. Někdy ho nepoznávám, říká, že mě nemá rád a má takový divný pohled. Nevím, co se s ním děje, Když ho napomenu, řekne, ať ho dám do domova. Nevím si rady, jen se(…)
Nosí dárky Ježíšek? - Chtěla bych se zeptat na věci kolem Vánoc a Ježíška, který podle tradice v Čechách nosí dárečky. Máme čtyřletou dcerku, která tomu dosud věří. Snažím se s ní mluvit o tom, že podstatou Vánoc je oslava narození Ježíše, který přišel kvůli nám, aby nás zachránil, vykoupil ze smrti. Ale co ty dárečky pod stromečkem? Ve školce Ježíškovi i píšou nebo kreslí dopisy, taky v celé mé ateistické(…)
Práce s horoskopy ve škole - Řeším následující otázku. Syn chodí do páté třídy a v rámci výuky ČJ má teď jedno čtvrtletí pracovat s horoskopy. Děti se mají najít podle data narození a to v klasickém horoskopu, keltském a čínském. S tímto mají pracovat a to tak, aby se, prý, naučily pracovat s prameny, obohatily svou slovní zásobu, naučily se poznat, co je a co není pravda... Mně se práce s něčím podobným jako jsou horoskopy(…)
Spor o křest a výchovu ve víře - Dobrý den, Byla jsem pokřtěná jako malá a ve víře vychovaná, můj manžel se pro víru rozhodl sám a nechal se pokřtít až v dospělosti. Nyní se nám narodila dcera a my vedeme spor týkající se křtu malých dětí. . Oba pro ni chceme samozřejmě to nejlepší. Manžel se "zasekl" a chce, aby se jednou pro křest sama rozhodla. Já ale zase vím, že křest by pro ni byl to nejlepší, co bych jí mohla dát.... Nikdo(…)
Šesté přikázání je až šesté... - Mám sestru, které je 28 let. Je věřící, ale žijí s přítelem jako manželé. Poraďte mi, prosím, jak ji citlivě sdělit svůj názor, že nežijí podle Desatera?
Tlak rodičů na dospělé dítě v oblasti víry - Chtěl bych znát nároz církve na to když rodiče "nutí" své potomky k víře. Tím myslím pravidelnou účast na bohoslužbách, zvláště v plnoletosti. Myslím si, že takovýto tlak na dítě je velmi kontraproduktivní. Mohl bych znát stanovisko "druhé strany"?
Trestání dětí - Dobrý den, omlouvám se asi za trošku kontroverzní dotaz. Chtěla bych se zeptat, jak se staví katolická církev k potrestání dítěte výpraskem ? 
Výchova k víře - Dobrý den, moc ráda bych si vyslechla Váš názor na výchovu dětí ve víře. Máme 3 děti ve věku 4-7let. Chodíme s nimi pravidelně na nedělní bohoslužbu, někdy i ve všední den, modlíme se s nimi ráno a večer, čteme jim křesťanské knížky a dětskou Bibli, mluvíme s nimi o Bohu často i během dne, chodí na náboženství. … Bohužel však děti někdy projevují silný odpor k modlitbě, nechtějí se připojit. Někdy(…)

Babička provozuje bílou magii - Jsem konvertita, dnes již ženatý, a se ženou vychováváme dvě děti. Často jezdíme za babičkou a za dědou. Mám ale problém s tím, provozují léčitelství, bílou magii, čtou esoterickou literaturu atd.
Bolestné přerušení kontaktů v rodině - Dobrý den, náš syn, nutno přiznat, že plnoletý,  se od nás odstěhoval a bojkotuje naše opakované pokusy o kontakt. Tvrdí, že se rodiny zřekl pro Krista a že na nás nemusí brát ohled. Jsme katolická rodina a přijde nám to zcela absurdní. Je nějaké takové zřeknutí se rodiny na cestě duchovního rozvoje či povolání obvyklé?  Pokud ano, je to nějaký zaužívaný úkon a má(…)
Co dělat jako rodič? - Syn chodí již pár let se spoluzačkou a jejich vztah je vážný. Nedávno jsem našel doma v odpadkovém koši použitý kondom.
Co je vlastně posláním ženy - matky a manželky? Je špatné zůstat "v domácnosti"? - Dobrý den, ráda bych se zeptala na věc, která mne teď hodně trápí. Jsem matkou 5 dětí, nejmladší už je prvňačka. Já jsem už od narození prvního dítěte v domácnosti, finančně to pro nás není problém. Je to také pohodlné z hlediska organizace kroužků dětí, potřeb domácnosti. Dokud byly děti malé, jevilo se to jako rozumné. Ale co šla nejmladší do školky, tak mne pronásledují pocity viny, že být(…)
Co s tlakem módy mezi spolužáky? - Dobrý den, co mám dělat, když mi domu chodí dítě, že chce chodit značkově oblékané jako jeho spoužáci: Děkuji!
Čekám dítě. Strach a pochybnosti z mateřství - Sama se stydím nad svými myšlenkami, na dítě se těším, ale zároveň mi lítají tak šílené myšlenky/strachy.
Další děti nechci - přemýšlím o sterilizaci - Dobrý den, jsem vdaná a mám dvě děti, třetí již neplánujeme (nechci strávit život na mateřské - nenaplňuje mě to -, chci se časem vrátit do milované práce a chceme dát dětem, co už máme, maximum času, pozornosti, cestovat s nimi...). Děti, které máme, jsme chtěli, ale neplánovali. V posledních dvou letech (…)
Dcera mi řekla, že je lesba. Je to Boží trest? -  Je jí 15. Jsem zoufalá... 
Dcera po rozvodu odchází k otci - Krásný požehnaný den přeji, moc vám předem děkuji za váš čas. Jsem rozvedená. První vztah skončil tím, že jsem musela s dcerou před partnerem utéct. Psychické a fyzické týrání byly na denním pořádku. Po čase jsem si našla nového partnera a založila novou rodinu. Sžívání mé dcery a mého nového muže bylo těžké. Ač jsem se snažila, jak mohla, dochází po letech k tomu, že(…)
Dítě a rozvod - Žijeme v manželství přes 20 let. Život šel, připravil nám různé těžké situace, ale poslední dobou mám pocit, že mi definitivně došly baterky. Nejraději bych odešla.
Dopisy Ježíškovi. Líbí se Bohu naše tradiční slavení Vánoc? - Dobrý večer, s blížícími se Vánoci uvažuji o tom, zda se Bohu líbí, jak se Vánoce slaví. Pocházím z křesťanské rodiny, avšak Vánoce jsme slavili jako většina ostatních - vyhlížení zlatého prasátka, mince pod talířem... Když nad tím uvažuji, takové tradice jsou vlastně pohanského původu. Stejně tak přemýšlím nad tím, jestli je správné říkat dětem, že Ježíšek nosí dárky. V Americe mají Santu,(…)
Dušičky x Halloween ve školách - Jak, prosím, přiblížit žákům 6. třídy rozdíl mezi dušičkami a Halloweenem?  Jak je motivovat pro kulturu úcty k zemřelým i k životu a k odmítnutí " kultury smrti"?
Fantasy cyklus Zaklínač - Syn byc chtěl  k narozeninám koupit Fantasy Zaklínač. Chtěli jsme se zeptat, jestli tento román nemůže synovi nějak uškodit?
Hádky kvůli víře - manželství v krizi - Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, jak se postavit ke stupňujícím se slovním útokům manžela na moji víru. Svatbu jsme měli v kostele, obě naše děti jsou pokřtěné a vedu je k víře, ve které jsem i já sama vyrůstala a čerpám z ní doteď. Manžel je sice pokřtěný, ale je nevěřící. Se svatbou v kostele i výchovou ve víře dříve souhlasil a neměl s tím problém. Teď, když děti odrůstají, ale začal(…)
Holčička v mladším školním věku a první pusy - Máme sedmiletou holčičku a momentálně rozdává klukům, kteří se jí líbí, polibky.
Hříchy našich dětí - Ctěla bych se zeptat, co pro mě jako katoličku znamená, když dospělé děti žijící ve stejné domácnosti, žijí v těžkém hříchu- smilstvu. Náš pan farář v kázání řekl, že jde vlastně o těžký hřích i pro rodiče, a proto rodiče nesmí ke sv. zpovědi, ani přijímat eucharistii. Pro mne to vlastně znamená, jako bych byla vyloučena z církve?
Chci se oženit, ale rodiče jsou proti - Již několik let žiji v partnerství se ženou, se kterou se po dokončení studií na vysoké škole chceme vzít a založit rodinu. Když jsem ale svým rodičům oznámil, že se chceme vzít, byli tím šokovaní. Najednou mi oproti svému dřívějšímu tvrzení, že proti mojí partnerce nic nemají, začali uvádět důvody co jim na ní vadí a proč ještě nejsem zralý pro manželství (…)
Jak by měli prarodiče jednat se svými dospělými potomky? - Jak by se měli chovat věřící prarodiče ke svým dospělým potomkům a vnoučatům? Máme věřící prarodiče a ti se chovají tak, že s námi nechtějí mít rovnocenný vztah, vyžadují od nás podřízenost a poslušnost a když se jim nepodřizujeme a neplníme jejich přání, označí naše jednání za neúctu a překročení 4. přikázání. Zasahují do našich rodičovských kompetencí: nárokují si(…)
Jak má vypadat rodičovská láska? - Dobrý den Jak poznám jako rodič, že mám dítě opravdu ráda?? Vždyť já, když se snažím, tak ani tu ,,lásku" k němu necítím... ale přijde chvíle, kdy ho chci obejmout, bojím se o něj a, i když se mi nechce a jsem unavená nebo na něj naštvaná a nejraději bych ho vyhodila z okna :), tak bych to  stejně neudělala :), ale jdu si s ním hrát....  Někdy mě trápí,  když dítěti řeknu(…)
Jak mám svý ignorantský matce říct, že v Boha nevěřím?!! - Jak mám své ignorantské matce říct, že v Boha nevěřím?!! A to, že mě do víry nutí a nenechá mě říct svůj názor, mi začít věřit nepomáhá?
Jak předávat v dnešním světě víru dětem? - Napadá Vás nějaká moderní forma předávání víry dětem, tak aby to pro ně bylo srozumitelné? Aby v tom viděli i v dnešní době význam, přestože valná většina společnosti víru a církev degraduje? 
Jóga ve školce - Setkal jsem se s různými názory křesťanů na cvičení jógy, od těch tolerantních po kategoricky odmítavé
Joga ve škole? - Naše dcera nastoupila do 1.třídy a bylo nám sděleno, že v době vyučování 1x týdně 1h bude mít celá třída jógu, přičemž se bude jednat pouze o cvičení.Jaký postoj máme jako rodiče zaujmout?Jsme praktikující katolíci.Děkuji za odpověď.
Když se dítě bojí smrti... - Můj syn (13 let) mi často říká, že má strach ze smrti, že nechce, abychom umřeli. Trápí se tím již delší dobu. (…)
Konflikt mezi mým manželem a mými rodiči - Rodiče mého manžela nesnáší. Dlouhodobě mezi nimi panovaly špatné vztahy, až s ním nakonec ko kontakt úplně přerušili.
Krize na mateřské - odmítám rodit jedno dítě za druhým - Dobrý den, nevím, jestli píšu na správnou stránku, ale momentálně mě ani jiný způsob snad nenapadá. Mám tři malé děti brzy po sobě.  Poslední dvě děti jsou neplánované a nečekané.  Odstěhovali jsme se a  bydlíme daleko od svých původních rodin a přátel. Cítím se tady opuštěná a mateřství mě vůbec nenaplňuje, nebaví. Mám pocit totálního psychického vyčerpání. Co(…)
Lidé si prý Boha vymysleli, aby měli život jednodušší - V poslední době má moje dospělá dcera problém s vírou. Nechce chodit v neděli do kostela.
Malé dítě, kostel, víra nejde prostě dohromady - Moje mše je maratonem po kostele nebo v sakristii a já vůbec nevím, o čem mše (evangelium) byla.
Máme se brát, ale já mám pochybnosti... - Dobrý den. Jsem věřící a před dvěma lety jsem se seznámila s mužem. Bohužel on není věřící a tak jsme se trošku hůře přizpůsobovali. Nakonec jako by "vyhrál" on a už spolu skoro rok bydlíme. Letos jsme si vzali půjčku a jdeme do vlastního společného bydlení. Dokonce se i letos chceme vzít - v kostele.  V poslední době mám (…)
Mandaly -  Proč je duchovně nebezpečné kreslit (vybarvovat) či mít doma jako dekoraci tzv. mandaly?
Modeling - Dobrý den. Mého syna (teď jsou mu 4 roky) Bůh stvořil velmi krásně. Současně se velmi rád předvádí a miluje i focení. S manželem jsme mu proto poslali fotky do modelingové agentury, že bude sranda:) Jenže se nám ozvali a mají o syna velký zájem - tedy udělat mu tzv. photoshoot a předložit ho agenturám. Já si ale teď nejsem jistá, jestli je to správné(…)
Motiv - jednorožci, Hello Kitty a křesťanství - Dnes jsou tyhle obrázky téměř všude, ale slyšela jsem, že ten, kdo je nosí, je proti církvi. 
Můj 16-tiletý syn má problém se sexualitou - Dobrý den, chtěla bych poradit, případně požádat o pomoc v případě mého syna. Bude mu 16 let a připadá mi už od dětství, že se rozvíjí zvlášť sexuálně nějak jinak než je normální. Našla jsem u něho nyní erotické pomůcky, ale také které slouží spíš ženám a i dříve měl u sebe ženské hygienické pomůcky. Snažila jsem se toho nevšímat, ale teď už jsem se zeptala a on mi řekl, že má problém. Ale nic(…)
Nahota rodičů před dětmi - Dobrý den, velmi by mne zajímalo, jestli a do jaké míry je bezpečná nahota rodičů před dětmi. Samozřejmě myslím např. něco jako "nevinné přeběhnutí v rouše Evině do koupelny " a pod.Děkuji.
Náš 18letý syn odmítá chodit do kostela -  Snažíme se mu víru předat už od malinka, nikdy nebyl obvzlášť zapálený, ale ted prostě řekl, že má 18 a za 18 let mu to nic nedalo.
Náš syn je gay - Jsme věřící rodina. Náš dospělý syn je gay a žije již delší dobu s jedním mužem.
Náš syn je homosexuál - „Právě jsme zjistili, že nás syn je homosexuál. Hrozně nás to vzalo. Vůbec nevíme, co teď máme dělat.“
Náš syn krade doma peníze - Nevíme, co si počít se synem, který opakovaně sebral doma peníze. Pokazde slibuje, že už to neudělá. 
Nechceme děti vychovávat ve víře - S partnerem bychom rádi měli svatbu v kostele, ale v otázce výchovy dětí se shodujeme, že bychom rádi ponechali dětem svobodu rozhodnutí ohledně jejich víry. Je překážkou pro uzavření katolického sňatku (…)
Nejednota ve výchově - manžel podráží moji autoritu - Můj muž není věřící a ke křesťanským morálním zásadám se bohužel staví velmi vlažně. V nejednotě pociťuji velké oslabení při výchově dětí, obzvlášť teď v období dospívání.
Nejradši bych ho vyhodila z domova, ale nevím... Je to řešení? - Dobrý den. Mám již dospělého syna, bude mu 30 let. Do práce nechodí, vyhodili ho, nemá žádné příjmy, má dluhy, nic ho nezajímá, jen se doma povaluje a já ho živím. Zkoušela jsem se s ním dohodnout po dobrém, aby si začal hledat práci, ale marně. Nejradši bych ho vyhodila z domova, ale nevím... (…)
Nesou rodiče odpovědnost za výběr partnerů svých dětí? - Jsem matkou 16ti leté dcery a zajímalo by mě do jaké míry jsou rodiče odpovědni za výběr partnerů dětí. Současný partner dcery je o 11let starší a oba jsou přesvědčeni že jim do jejich vztahu nemáme právo nijak zasahovat. Do kdy si myslíte, že mohu poukazovat na přikázání - "cti otce svého a matku svou"?
Nevhodné články v časopisech pro teenagerky - Prosím o radu, jak vysvětlit dceři, že některé filmy nebo pop songy jsou pro ni nevhodné z hlediska pojetí sexuality? V časopisech pro teenagery jsou bohužel upoutávky na filmy o sexu, SM praktikách,...
Nocování dcery u přítele - Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu. Dceři je 21 let, je svobodná, žijeme společně. Před několika lety jsem uvěřila, celou dobu se z toho velmi raduji a jsem vděčná. Moje děti se přidaly. Dcera se však před určitou dobou seznámila přes internet s nevěřícím chlapcem. Chodí spolu, on již byl i několikrát u nás, dcera u nich. Pomalu se dostávám k jádru mé nejistoty: Dcera chce u chlapce(…)
Nosí Ježíšek dárky? - Má vůbec smysl dávat si dárky, když už syn na Ježíška nevěří?
Onanie u dětí - Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat, co dělat, když malé děti onanují? Má pětiletá dcera už delší dobu, když jde spát, tak pod peřinou vzdychá, je rudá a já nevím, jak se k tomu stavět. ... Mluvila jsem o tom s i ostatními maminkami ve školce a i ony na tento problém u svých dětí naráží, a to ať jde o kluky nebo holky. ... Takto malým dětem se ještě nedá vysvětlit, tak opravdu nevím, co s tím.(…)
Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky - Dobrý den, ráda bych se zeptala jak vysvětlit dětem některé pohanské zvyky a svátky. Konkrétně se jedná o 30. dubna, kde je na hodně místech dělána vatra a říká se, že se pálí čarodějnice. Odkud tento zvyk pochází, jak jse starý,... Je vhodné dítě (7let) pustit se školou na průvod "čarodějnic"? Přijde mě to trochu dost mimo křesťanství, ale nechci syna vydělovat od toho co dělají(…)
Poporodni trauma - plačtivé a úzkostné miminko - Mám půlroční dítko, které bylo ze začátku opravdu velmi plačtivé. Doteď má problém se spánkem a v noci se budí někdy s opravdu divným pláčem - takový vyděšený, který nejde jen tak utišit.
Problémy s dcerou - Dobrý den, Potřebovala bych poradit ohledně mých problémů s dcerou s dospělou dcerou, která s námi stále bydlí. Mám o ni velký strach, trpím úzkostmi, nemohu spát. Někdy mě napadají hrozné myšlenky, že jsem ji neměla vůbec chtít, když jsem ji nedokázala vychovat, dát dobré rodinné zázemí, když jsem se rozvedla. Dcera kouří, pije, většinu volného času tráví s „přáteli“ v hospodě. Do(…)
Prosím o dítě a ono nepřichází - Již 3 roky prosíme Boha o dítě a ono nepřichází, což mne jako ženu nepředstavitelně bolí.
Předporodní kurzy, hypnoporod... - Dobrý den, čekám své první dítě a mám obavy z porodu. Na internetu jsem našla mnoho krásných příběhů o porodu, jak byl pro ženy výjimečným zážitkem...
Přímluvná modlitba - Zajímalo by mě, jak se máme modlit za jiné - jak smíme zastupovat jiné před Pánem Bohem a co může udělat jen ten člověk sám? Má sestra má problematického syna, který neváhá útočit na ni jakožto svoji mámu slovně a dokonce i fyzicky, a dělat všelijaké potíže. Je mi to všechno hodně líto, a chtěla bych sestře pomoct - vím, že to nedokáže svěřovat Bohu, nemodlí se.... Můžete mi prosím poradit, jak a(…)
Psychicky nemocná dcera - Dobrý den. Z Vašich odpovědí jsem cítila dost lidskosti, proto bych ráda poprosila o vyslechnutí aspoň tímto způsobem. Prožíváme v rodině velmi náročné období. Naše dospělá dcera psychicky onemocněla. Dost dlouho se s tím snažila bojovat sama, nechápali jsme, že nám nic neřekla, prý se za to styděla. Uzavírala se, hubla. Říkali jsme si s manželem, že je to třeba jen z únavy, že si(…)
Santa Klaus nebo Ježíšek, zaplétáme se do lží - Dobrý den, opět se blíží Vánoce a začne mediální marketingová masáž. Minulý rok jsem si všiml, že hodně televizních, billboardových a jiných reklam propaguje Santa Klause. K nám ale vždycky chodil Ježíšek. Děti už začínají být větší a ptají se. Doposud jsem jim vysvětloval, že Ježíšek to má do Ameriky daleko, tak mu tam s dárky pomáhá Santa Klaus. Celkem to vzali. Má v Evropě Santa Klaus nějaký(…)
Satanismus a hudba? - Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli se kapela Nirvana řadí mezi kapely satanistické? Či-li jestli ji jako věřící mohu poslouchat. Děkuji za odpověď.
Sexuální výchova na ZŠ a SŠ - je to pro mě dilema - Dobrý den. Jsem křesťanka a pracuji jako lektor primární prevence tj. vedu programy prevence tzv. sociálně patologických jevů. Ve většině programů nemám problém, protože"většinové ateistické hledisko" se slučuje s mým křesťanským, např. ohledně drog, šikany, návykového chování apod. Ovšem v programu sexualita mám často diametrálně odlišné názory nejen od našich klientů - žáků SŠ a ZŠ, ale i od(…)
Souhlas s křesťanskou výchovou dětí - Chystám se se svým snoubencem na svatbu, ale on je nevěřící, není pokřtěný a do kostela se mnou nechodí. Nicméně jsme se rozhodli pro církevní obřad. Slyšela jsem, že k tomu, aby nás oddali v kostele je nutné, aby můj snoubenec podepsal nějaký papír o tom, že souhlasí s křesťanskou výchovou našich dětí. Mohla bych se zeptat, jak přesně zní ten dokument, který bude muset před svatbou v kostele(…)
Světem zmatený synáček - Mám takovou neskromnou prosbu. Byl-li by někdo, kdo by mně a mojí manželce poradil, jak se zachovat ohledně našeho, téměř osmnáctiletého syna, který se projevuje jako klasický nihilista.
Syn říká, že nevěří v Boha - Společně se ženou (oba jsme věřící a praktikující...) máme 3 děti, od malička se jim snažíme předat víru. Nejstarší syn (13 let) byl stran víry vždy uzavřený. Nepomáhá ani fakt, že v okolí téměř nemá věřící vrstevníky ani spolužáky. Dnes ráno nechtěl jít do kostela, odůvodnil to tím, že nevěří v Boha a byl hodně přesvědčivý. Nakonec z donucení šel. Když jsem se s ním o tom bavil večer, tak mi(…)
Uvěřila jsem nedávno, manžel a děti kostel odmítají - Mám  výčitky, že děti nutím na mši, když ničemu nerozumí...
Velká rodina - mám pochybnosti, zda jsme to nepřehnali -  Nejhorší myšlenka, která mě pronásleduje, je „chyba" velké rodiny. Tyto moje myšlenky mě mrzí, děti jsou dar... 
Vylétnutí z hnízda aneb problémy s osamostatňováním - Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na Váš názor. Je mi 22 let a žiju s mámou a starším bratrem, který chodí na vysokou školu. Momentálně končím půlroční stáž v práci a chystám se na přijímačky na vysokou. Pokud bych se nedostala, moc bych si přála jet do Anglie, naučit se jazyk. Kvůli mému příteli a mamince bych chtěla jet jen třeba na 3 měsíce a po nějaké době to opět zopakovat, ale.... Moje(…)
Vysvědčení - Dobrý den, Omlouvám se, pokud Vás zatěžuji, asi se na vás valí závažnější věci, ale můj problém jakožto studenta je uzavření klasifikace. Je před pololetím a školy je hodně. Každý den prosím Pána Boha o pomoc a pomáhá mi, ale asi každý den nění posvícení... Nevyšla mi jedna písemka a už se to se valí. Asi to není tak hrozné, když má člověk trojky v sextě, ale je tu problém s mojí mámou. Každý den(…)
Vztah dcery s mužem s velkým věkovým rozdílem - Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou, jelikož nevím jak dál. Naše dcera se seznámila s o mnoho let starším mužem, který by mohl být klidně jejím otcem.
Závislost na mobilu - Dobrý den, velmi mě trápí můj syn (18), který tráví poslední roky stále víc času na mobilu. Skoro celé odpoledne (v sobotu a v neděli skoro celý den) a vždy dlouho, dlouho do noci, resp. dlouho přes půlnoc. Myslím, že se nějak přes mobil kontaktuje s kamarády, něco spolu neustále řeší, a zřejmě hraje hry, nevím ale přesně co, ani co dalšího přes mobil sleduje (neřekne nám to). Minimálně 3 roky(…)

Halloween - je jeho slavení z křesťaského pohledu špatné? - Dobrý den, jsem učitelkou angličtiny a v rámci anglického jazyka se mimo jiné učíme o americké historii a zvycích. Koncem října minulého roku jsme se učili o Halloweenu, děti se naučili několik básniček a písniček k tomuto tématu. Děti se chtěly pochlubit svým rodičům, a tak jsem 31.10. uspořádali Halloween, děti večer chodili k rodičům svých spolužáků a koledovali s naučenými písničkami a(…)
Halloween ve školách - Dobrý den, ve škole, kam dochází naše děti, se již tradičně slaví Halloween. Jako křesťané máme k tomuto "svátku" negativní postoj a před dětmi se tím netajíme. Sami však nevíme, jak se s tím porovnat. Jak to máme vlastně jako křesťané celé pojmout? Intuitivně cítím, že bychom to nemuseli nijak vyhrocovat a nechat děti, aby se toho účastnily, ale doma o tom povídat, aby znaly náš názor a(…)
Krize - přežívám ze dne na den - Dobrý den, Chtěla bych Vás poprosit o radu, i když se mi zdá, že už je vše beznadějné a že se ze svých problémů nedokážu vyhrabat. Nejradši bych nebyla, chvílemi uvažuji o sebevraždě. Mám dvě malé děti brzy po sobě a jsem s nimi na mateřské. Nedokážu být dobrou ženou, ani matkou. Přežívám ze dne na den, někdy apaticky, někdy s pláčem, někdy s hysterickými záchvaty, když se všechno potlačované a(…)
Naše pubertální dcera krade na kredit - Její inteligence je přiměřená, vše jsme probírali, přesto se to opakuje.
Pes nebo zdraví? - Naše rodina si pořídila pejska. Moje dcera po něm toužila už dlouhou dobu a každý den se nás ptala, zda jí psa dovolíme mít.  Avšak hned po příchodu štěňátka domů jsem začala mít zdravotní potíže.
Připadám si v kostele ztracená, spoustě věcí nerozumím - Jako malé dítě jsem byla pokřtěná, ale naše náboženská výchova probíhala pouze s babičkami, pravidelným chozením do kostela. Dál jsem vyrůstala bez jakýchkoli dalších podnětů.  
Stvoření člověka Bohem proti učení ve škole - Mám 10ti letou vnučku, která dosud nechodila na nábožensví a rodiče ji zatím o víře nijak nepoučili. Dali ji sice pokřtít, ale nic víc. Nechtěla jsem se jim do výchovy plést, ale nakonec jsem se s nimi dohodla, že se ujmu její výchovy ve víře já. S tím souhlasili a tak jsme začali základní modlitbou a čtením z Bible. Již ale při stvoření člověka mi vnučka oznámila, že se zrovna učí o(…)
Zjistila jsem, že dcera masturbuje - Jak s ní o tomto tématu v tak choulostivém věku mluvit?
Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Boží tělo -svátek

(27. 5. 2024) Slavnost Těla a krve Páně

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic
(23. 5. 2024) V neděli 2. června 2024 půjdou pěší poutníci z bavorského Rinchnachu k místu zesnutí sv. Vintíře 

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2024) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…