Oživ plamen Božího daru, který ti byl dán. (2 Tim 1,6) - Citát z Bible na každý den

Otázky a odpovědi

Výchova, rodiče a děti

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Výchova, rodiče a děti

Kategorie katalogu jsou řazené tématicky. Viz také Abecední výpis kategorií.

Dospívající syn - Dobrý den, obracím se na Vás s následující prosbou o pomoc či radu. Mám problém s mým dospívajícím synem. Uvědomuji si, že je ve věku, kdy se chování mění, formuje osobnost atd., vím také, že má spoustu dobrých vlastností, ale bohužel ho poslední dobou už nemůžu vůbec vystát. …. Moc mě trápí, že to nezvládám a vybuchuji. Snažím se ho mít rád, přemáhat se, modlím se za něho, ale nejde to k(…)
Chození na mši s batoletem - Jsem maminkou 13-ti měsíční holčičky. Sehnat pro ni hlídání je pro mne obtížně dostupné. Před pár týdny začala malá chodit a velmi ji to baví. Kdekoli. I v kostele. Celou mši prakticky prochodí po kostele, prohlíží si různé detaily, lidi, ale je klidná a nemluví - což vzhledem k tomu, jak se doma vzteká a je "akční" považuji za vyjímečné. Snažím se, aby nechodila prostřední uličkou a ani(…)
Manžel řve na mě i na děti - Dobrý den. Jsme věřící rodina s malými dětmi. Můj muž býval velice hodný, ale poslední dobou se změnil. Ponižuje mě před dětmi i cizími. Ale nejvíc mi vadí, že je hrubý na děti. Neubližuje jim, ale psychicky je deptá. Sleduje každou jejich chybičku, řve, napomíná, ponižuje. Většinou jde jen o hlouposti - nezavřené dveře, houpání na židli… Často používá způsob vydírání. Něco jim zakáže,(…)
Moje děti opustily víru - Jsem matka 4 dospělých dětí. Spolu s manželem jsme se snažili je vychovat v duchu křesťanské víry. V současnosti jsou naše děti již dospělé. Až na jednoho si našli nevěřící partnery, se kterými žijí buď nedobré manželství nebo tzv. na hromádce. Víru opustili, kritizují i skromný styl života, ve kterém vyrostly a my jsme je s nemalými oběťmi vychovali. Je to pro mne všudypřítomná bolest. Mám(…)
Nezvládám výchovu - 15ti-letý puberťák - Dobrý večer, prosím o modlitbu za syna (15 let), kterého jsem vychovávala od malička sama. Od mala byl hyperaktivní, neposlouchal, musel být stále pod dozorem. Teď má 15 let a začal se ke mně chovat agresivně, neposlouchá, nerespektuje mě. Někdy ho nepoznávám, říká, že mě nemá rád a má takový divný pohled. Nevím, co se s ním děje, Když ho napomenu, řekne, ať ho dám do domova. Nevím si rady, (…)
Nosí dárky Ježíšek? - Chtěla bych se zeptat na věci kolem Vánoc a Ježíška, který podle tradice v Čechách nosí dárečky. Máme čtyřletou dcerku, která tomu dosud věří. Snažím se s ní mluvit o tom, že podstatou Vánoc je oslava narození Ježíše, který přišel kvůli nám, aby nás zachránil, vykoupil ze smrti. Ale co ty dárečky pod stromečkem? Ve školce Ježíškovi i píšou nebo kreslí dopisy, taky v celé mé ateistické(…)
Práce s horoskopy ve škole - Řeším následující otázku. Syn chodí do páté třídy a v rámci výuky ČJ má teď jedno čtvrtletí pracovat s horoskopy. Děti se mají najít podle data narození a to v klasickém horoskopu, keltském a čínském. S tímto mají pracovat a to tak, aby se, prý, naučily pracovat s prameny, obohatily svou slovní zásobu, naučily se poznat, co je a co není pravda... Mně se práce s něčím podobným jako jsou horoskopy(…)
Spor o křest a výchovu ve víře - Dobrý den, Byla jsem pokřtěná jako malá a ve víře vychovaná, můj manžel se pro víru rozhodl sám a nechal se pokřtít až v dospělosti. Nyní se nám narodila dcera a my vedeme spor týkající se křtu malých dětí. . Oba pro ni chceme samozřejmě to nejlepší. Manžel se "zasekl" a chce, aby se jednou pro křest sama rozhodla. Já ale zase vím, že křest by pro ni byl to nejlepší, co bych jí mohla(…)
Šesté přikázání je až šesté... - Mám sestru, které je 28 let. Je věřící, ale žijí s přítelem jako manželé. Poraďte mi, prosím, jak ji citlivě sdělit svůj názor, že nežijí podle Desatera?
Tlak rodičů na dospělé dítě v oblasti víry - Chtěl bych znát nároz církve na to když rodiče "nutí" své potomky k víře. Tím myslím pravidelnou účast na bohoslužbách, zvláště v plnoletosti. Myslím si, že takovýto tlak na dítě je velmi kontraproduktivní. Mohl bych znát stanovisko "druhé strany"?
Výchova k víře - Dobrý den, moc ráda bych si vyslechla Váš názor na výchovu dětí ve víře. Máme 3 děti ve věku 4-7let. Chodíme s nimi pravidelně na nedělní bohoslužbu, někdy i ve všední den, modlíme se s nimi ráno a večer, čteme jim křesťanské knížky a dětskou Bibli, mluvíme s nimi o Bohu často i během dne, chodí na náboženství. … Bohužel však děti někdy projevují silný odpor k modlitbě, nechtějí se připojit.(…)

Babička provozuje bílou magii - Dobrý den, jsem konvertita, dnes již ženatý, a se ženou vychováváme dvě děti. Často se vracím do svojí původní rodiny - jezdíme za babičkou a za dědou, stýkáme se s dalšími příbuznými. Mám ale problém s tím, že velká část z nich provozuje léčitelství, bílou magii, čte esoterickou literaturu atd. Bohužel jim nedokážu vysvětlit, proč nedělají dobře. Argumentují tím, že jim to(…)
Bolestné přerušení kontaktů v rodině - Dobrý den, náš syn, nutno přiznat, že plnoletý,  se od nás odstěhoval a bojkotuje naše opakované pokusy o kontakt. Tvrdí, že se rodiny zřekl pro Krista a že na nás nemusí brát ohled. Jsme katolická rodina a přijde nám to zcela absurdní. Je nějaké takové zřeknutí se rodiny na cestě duchovního rozvoje či povolání obvyklé?  Pokud ano, je to nějaký zaužívaný úkon a má(…)
Co je vlastně posláním ženy - matky a manželky? Je špatné zůstat "v domácnosti"? - Dobrý den, ráda bych se zeptala na věc, která mne teď hodně trápí. Jsem matkou 5 dětí, nejmladší už je prvňačka. Já jsem už od narození prvního dítěte v domácnosti, finančně to pro nás není problém. Je to také pohodlné z hlediska organizace kroužků dětí, potřeb domácnosti. Dokud byly děti malé, jevilo se to jako rozumné. Ale co šla nejmladší do školky, tak mne pronásledují pocity viny, že být(…)
Co s tlakem módy mezi spolužáky? - Dobrý den, co mám dělat, když mi domu chodí dítě, že chce chodit značkově oblékané jako jeho spoužáci: Děkuji!
Čekám dítě. Strach a pochybnosti z mateřství - Dobrý den. čekám své první dítě a čím dál více se ve mně pere strach, pochybnosti...  Stydím se, připadám si sobecká, samé otázky "já, já, já"... Mám ráda děti,  když to šlo a bylo potřeba, hlídali jsme děti kamarádům, ale dlouho jsem necítila, že by byl čas mít svoje dítě. Teď se těšíme. Ale přesto, čím více se mi blíží porod, tím větší mám strach. Bojím se obecně porodu,(…)
Další děti nechci - přemýšlím o sterilizaci - Dobrý den, jsem vdaná a mám dvě děti, třetí již neplánujeme (nechci strávit život na mateřské - nenaplňuje mě to -, chci se časem vrátit do milované práce a chceme dát dětem, co už máme, maximum času, pozornosti, cestovat s nimi...). Děti, které máme, jsme chtěli, ale neplánovali. V posledních dvou letech velmi řešíme otázku antikoncepce. Uvažovali jsme o různých metodách antikoncepce, ale(…)
Dcera po rozvodu odchází k otci - Krásný požehnaný den přeji, moc vám předem děkuji za váš čas. Jsem rozvedená. První vztah skončil tím, že jsem musela s dcerou před partnerem utéct. Psychické a fyzické týrání byly na denním pořádku. Po čase jsem si našla nového partnera a založila novou rodinu. Sžívání mé dcery a mého nového muže bylo těžké. Ač jsem se snažila, jak mohla, dochází po letech k tomu, že(…)
Dítě a rozvod - Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o názor na vliv rozchodu rodičů na děti.  V současné chvíli řeším závažný problém ve svém životě a přiznám se, že si s ním nevím vůbec rady. Žijeme v manželství  přes 20 let. Život šel, připravil nám různé těžké situace, ale poslední dobou mám pocit, že mi definitivně došly baterky. Nejraději bych odešla. Celá situace se pro mne stala již(…)
Dopisy Ježíškovi. Líbí se Bohu naše tradiční slavení Vánoc? - Dobrý večer, s blížícími se Vánoci uvažuji o tom, zda se Bohu líbí, jak se Vánoce slaví. Pocházím z křesťanské rodiny, avšak Vánoce jsme slavili jako většina ostatních - vyhlížení zlatého prasátka, mince pod talířem... Když nad tím uvažuji, takové tradice jsou vlastně pohanského původu. Stejně tak přemýšlím nad tím, jestli je správné říkat dětem, že Ježíšek nosí dárky. V Americe mají Santu,(…)
Fantasy cyklus Zaklínač - Dobrý den, měli bychom prosbu. Syn slyšel od kamarádů chválu na oblíbený román Zaklínač a chtěl by ho k narozeninám koupit. Chtěli jsme se zeptat, jestli tento román nemůže synovi nějak uškodit. Syn v současnosti prochází obdobím vzdoru ohledně víry. Děkujeme za radu.
Hádky kvůli víře - manželství v krizi - Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, jak se postavit ke stupňujícím se slovním útokům manžela na moji víru. Svatbu jsme měli v kostele, obě naše děti jsou pokřtěné a vedu je k víře, ve které jsem i já sama vyrůstala a čerpám z ní doteď. Manžel je sice pokřtěný, ale je nevěřící. Se svatbou v kostele i výchovou ve víře dříve souhlasil a neměl s tím problém. Teď, když děti odrůstají, ale začal(…)
Hříchy našich dětí - Ctěla bych se zeptat, co pro mě jako katoličku znamená, když dospělé děti žijící ve stejné domácnosti, žijí v těžkém hříchu- smilstvu. Náš pan farář v kázání řekl, že jde vlastně o těžký hřích i pro rodiče, a proto rodiče nesmí ke sv. zpovědi, ani přijímat eucharistii. Pro mne to vlastně znamená, jako bych byla vyloučena z církve?
Chci se oženit, ale rodiče jsou proti - Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu. Již několik let žiji v partnerství se ženou, se kterou se po dokončení studií na vysoké škole chceme vzít a založit rodinu. Máme se opravdu moc rádi. Když jsem ale svým rodičům oznámil, že se chceme vzít, byli tím šokovaní. Najednou mi oproti svému dřívějšímu tvrzení, že proti mojí partnerce nic nemají, začali uvádět důvody co(…)
Jak by měli prarodiče jednat se svými dospělými potomky? - Dobrý den. Jak by se měli chovat věřící prarodiče ke svým dospělým potomkům a vnoučatům? Máme prarodiče, kteří se chovají tak, že s námi nechtějí mít rovnocenný vztah, vyžadují od nás podřízenost a poslušnost a když se jim nepodřizujeme a neplníme jejich přání, označí naše jednání za neúctu a překročení 4. přikázání. Zasahují do našich rodičovských kompetencí: nárokují si rozhodovat o(…)
Jak má vypadat rodičovská láska? - Dobrý den Jak poznám jako rodič, že mám dítě opravdu ráda?? Vždyť já, když se snažím, tak ani tu ,,lásku" k němu necítím... ale přijde chvíle, kdy ho chci obejmout, bojím se o něj a, i když se mi nechce a jsem unavená nebo na něj naštvaná a nejraději bych ho vyhodila z okna :), tak bych to  stejně neudělala :), ale jdu si s ním hrát....  Někdy mě trápí,  když dítěti řeknu(…)
Jak mám svý ignorantský matce říct, že v Boha nevěřím?!! - Jak mám své ignorantské matce říct, že v Boha nevěřím?!! A to, že mě do víry nutí a nenechá mě říct svůj názor, mi začít věřit nepomáhá?
Jóga ve školce - Dobrý den, prosím o radu nebo doporučení. Naše dcera nastoupila do školky, kde se cvičí jóga.  Věřící  známá mě povzbuzovala, abych tomu nepřikládala význam, že je to jen cvičení na protažení atd. Podporu v mých obavách jsem nenašla ani u jiných věřících maminek, říkaly že křesťanství nemá žádný systém na protažení atd. Že se nemám bát. Kněz mi pouze řekl, že by byl opatrný v této(…)
Joga ve škole? - Naše dcera nastoupila do 1.třídy a bylo nám sděleno, že v době vyučování 1x týdně 1h bude mít celá třída jógu, přičemž se bude jednat pouze o cvičení.Jaký postoj máme jako rodiče zaujmout?Jsme praktikující katolíci.Děkuji za odpověď.
Když se dítě bojí smrti... - Dobrý den, můj syn (13 let) mi často říká, že má strach ze smrti, že nechce, abychom umřeli. Trápí se tím již delší dobu. Prosím vás o radu, jak v této situaci s dítětem mluvit. Jak ho utěšit? Děkuji za odpověď.  
Krize na mateřské - odmítám rodit jedno dítě za druhým - Dobrý den, nevím, jestli píšu na správnou stránku, ale momentálně mě ani jiný způsob snad nenapadá. Mám tři malé děti brzy po sobě.  Poslední dvě děti jsou neplánované a nečekané.  Odstěhovali jsme se a  bydlíme daleko od svých původních rodin a přátel. Cítím se tady opuštěná a mateřství mě vůbec nenaplňuje, nebaví. Mám pocit totálního psychického vyčerpání. Co(…)
Máme se brát, ale já mám pochybnosti... - Dobrý den. Jsem věřící a před dvěma lety jsem se seznámila s mužem. Bohužel on není věřící a tak jsme se trošku hůře přizpůsobovali. Nakonec jakoby "vyhrál" on a už spolu skoro rok bydlíme. Letos jsme si vzali půjčku a jdeme do vlastního společného bydlení. Dokonce se i letos chceme vzít - v kostele. V poslední době mám velké pochybnosti. Stále vzpomínám na muže,(…)
Mandaly - Dobrý den. Jsem věřící člověk (katolička) a chtěla bych umět vysvětlit druhým lidem, proč je duchovně nebezpečné kreslit (vybarvovat) či mít doma jako dekoraci tzv. mandaly. U nás už v mateřských školkách děti vybarvují mandaly.... Zároveň bych chtěla poradit, jak rozeznat mandalu od "obyčejné" nakreslené květiny - mám totiž dceru, která má na oblečení atd. různé ornamenty květin a(…)
Modeling - Dobrý den. Mého syna (teď jsou mu 4 roky) Bůh stvořil velmi krásně. Současně se velmi rád předvádí a miluje i focení. S manželem jsme mu proto poslali fotky do modelingové agentury, že bude sranda:) Jenže se nám ozvali a mají o syna velký zájem - tedy udělat mu tzv. photoshoot a předložit ho agenturám. Já si ale teď nejsem jistá, jestli je to správné(…)
Motiv - jednorožci, Hello Kitty a křesťanství - Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký je pohled církve na dětské motivy jednorožců a Hello Kitty na tričkách, hračkách? Dnes jsou tyhle obrázky téměř všude, ale slyšela jsem, že ten, kdo je nosí, je proti církvi. Vím, že jednorožec je symbol LGBT, u Hello Kitty nevím, kdo používá toto logo, ale i když jsem hledala na internetu, nemohu najít odpověď. Nevím, jestli je problém, když naše děti občas(…)
Můj 16-tiletý syn má problém se sexualitou - Dobrý den, chtěla bych poradit, případně požádat o pomoc v případě mého syna. Bude mu 16 let a připadá mi už od dětství, že se rozvíjí zvlášť sexuálně nějak jinak než je normální. Našla jsem u něho nyní erotické pomůcky, ale také které slouží spíš ženám a i dříve měl u sebe ženské hygienické pomůcky. Snažila jsem se toho nevšímat, ale teď už jsem se zeptala a on mi řekl, že má problém. Ale nic(…)
Nahota rodičů před dětmi - Dobrý den, velmi by mne zajímalo, jestli a do jaké míry je bezpečná nahota rodičů před dětmi. Samozřejmě myslím např. něco jako "nevinné přeběhnutí v rouše Evině do koupelny " a pod.Děkuji.
Náš 18letý syn odmítá chodit do kostela - Dobrý den,náš 18- ti letý syn s námi odmítá chodit  do kostela i ke svátosti smíření. Snažíme se mu víru předat už od malinka, nikdy nebyl obvzlášť zapálený, ale ted prostě řekl, že má 18 a za 18 let mu to nic nedalo, tak proč by tam měl chodit. Podrobně jsme vše probrali, ale on prostě řekl, že v Boha nevěří. Alespoň jsem řekla, že pokud bydlí s námi, půjde s námi i do(…)
Náš syn je gay - Dobrý den, jsme věřící rodina. Náš dospělý syn je gay a žije již delší dobu s jedním mužem.  Nebudu popisovat naši nesmírnou bolest. Zatím to zpracováváme. Chováme se k němu jako dřív, ale odmítame jakkoliv se seznámit s jeho přítelem, i když to syna mrzí a stál by o to. Moc prosím o  radu, jak postupovat dál, tak abychom spolu neztratili dobrý vztah. Vím, že to pro něj(…)
Náš syn je homosexuál - „Právě jsme zjistili, že nás syn je homosexuál. Hrozně nás to vzalo. Vůbec nevíme, co teď máme dělat.“
Náš syn krade doma peníze - Dobrý den, máme na vás prosbu o radu. Nevíme, co si počít se synem, který opakovaně sebral doma peníze. Pokazde slibuje, že už to neudělá. Odpustili jsme mu, dali důvěru, ale zopakoval to, dokonce v den, kdy byl u sv. zpovědi. Je mu 15 let. Naposledy vzal větší částku (v tisících).  Budu ráda za každou radu. 
Nechceme děti vychovávat ve víře - Dobrý den S partnerem bychom rádi měli svatbu v kostele, ale v otázce výchovy dětí se shodujeme, že bychom rádi ponechali dětem svobodu rozhodnutí ohledně jejich víry. Je překážkou pro uzavření katolického sňatku, když chceme děti, ale nechceme je vychovávat ve víře? Děkuji za odpověď.  
Nejednota ve výchově - manžel podráží moji autoritu - Můj muž není věřící a ke křesťanským morálním zásadám se bohužel staví velmi vlažně. V nejednotě pociťuji velké oslabení při výchově dětí, obzvlášť teď v období dospívání. Vnitřně mě to trápí a ptám se, jestli není lepší s dětmi odejít, byť bych zůstala sama. Vím, že je samozřejmě nejlepší zůstat spolu, ale já už nemám sílu. Když to budu přehlížet, nevím, jestli to zvládnu. Možná(…)
Nejradši bych ho vyhodila z domova, ale nevím... Je to řešení? - Dobrý den.  Mám již dospělého syna, bude mu 30 let. Do práce nechodí, vyhodili ho, nemá žádné příjmy, má dluhy, nic ho nezajímá, jen se doma povaluje a já ho živím. Zkoušela jsem se s ním dohodnout po dobrém, aby si začal hledat práci, ale marně. Nejradši bych ho vyhodila z domova, ale nevím... Je to řešení? Pomohlo by mu nechat vyschnout všechny zdroje, aby pochopil, že se musí o sebe(…)
Nesou rodiče odpovědnost za výběr partnerů svých dětí? - Jsem matkou 16ti leté dcery a zajímalo by mě do jaké míry jsou rodiče odpovědni za výběr partnerů dětí. Současný partner dcery je o 11let starší a oba jsou přesvědčeni že jim do jejich vztahu nemáme právo nijak zasahovat. Do kdy si myslíte, že mohu poukazovat na přikázání - "cti otce svého a matku svou"?
Nevhodné články v časopisech pro teenagerky - Prosím o radu, jak vysvětlit dceři, že některé filmy nebo pop songy jsou pro ni nevhodné z hlediska pojetí sexuality? V časopisech pro teenagery jsou bohužel  upoutávky na  filmy o sexu, SM praktikách,... . Nedávno mě rozčílila jedna taková, k níž jsou navíc přidány opravdu romantické fotografie hlavních hrdinů - v pozadí Eiffelovka, růže apod., takže teenagerky(…)
Nocování dcery u přítele - Dobrý den, obracím se na vás s prosbou o radu. Dceři je 21 let, je svobodná, žijeme společně. Před několika lety jsem uvěřila, celou dobu se z toho velmi raduji a jsem vděčná. Moje děti se přidaly. Dcera se však před určitou dobou seznámila přes internet s nevěřícím chlapcem. Chodí spolu, on již byl i několikrát u nás, dcera u nich. Pomalu se dostávám k jádru mé nejistoty: Dcera chce u(…)
Onanie u dětí - Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat, co dělat, když malé děti onanují? Má pětiletá dcera už delší dobu, když jde spát, tak pod peřinou vzdychá, je rudá a já nevím, jak se k tomu stavět. ... Mluvila jsem o tom s i ostatními maminkami ve školce a i ony na tento problém u svých dětí naráží, a to ať jde o kluky nebo holky. ... Takto malým dětem se ještě nedá vysvětlit, tak opravdu nevím, co s(…)
Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky - Dobrý den, ráda bych se zeptala jak vysvětlit dětem některé pohanské zvyky a svátky. Konkrétně se jedná o 30. dubna, kde je na hodně místech dělána vatra a říká se, že se pálí čarodějnice. Odkud tento zvyk pochází, jak jse starý,... Je vhodné dítě (7let) pustit se školou na průvod "čarodějnic"? Přijde mě to trochu dost mimo křesťanství, ale nechci syna vydělovat od toho co dělají(…)
Poporodni trauma - plačtivé a úzkostné miminko - Dobrý den, ráda bych se zeptala na otázku poporodního traumatu a  traumat z prenatálního věku. Mám půlroční dítko, které bylo ze začátku opravdu velmi plačtivé. Doteď má problém se spánkem a v noci se budí někdy s opravdu divným pláčem - takový vyděšený, který nejde jen tak utišit. V těhotenství jsem měla komplikace, bála jsem se že miminko nedonosím. Samotný porod byl pro mě také(…)
Problémy s dcerou - Dobrý den, Potřebovala bych poradit ohledně mých problémů s dcerou s dospělou dcerou, která s námi stále bydlí. Mám o ni velký strach, trpím úzkostmi, nemohu spát. Někdy mě napadají hrozné myšlenky, že jsem ji neměla vůbec chtít, když jsem ji nedokázala vychovat, dát dobré rodinné zázemí, když jsem se rozvedla. Dcera kouří, pije, většinu volného času tráví s „přáteli“ v hospodě. Do(…)
Prosím o dítě a ono nepřichází - Již 3 roky prosíme Boha o dítě a ono nepřichází, což mne jako ženu nepředstavitelně bolí. Odpovědi hledám v Bibli, u svatých, křesťanských filozofů...prostě všude. Někde se píše, že důvodem je  malá víra, nedostatečná modtlitba, utrpení za hříchy vlastní či předků ... Jinde  naopak, že prosit o dítě za každou cenu je špatné a člověk má přijmout Boží vůli. Jenže jak mám vědět,(…)
Předporodní kurzy, hypnoporod... - Dobrý den, čekám své první dítě a mám obavy z porodu. Na internetu jsem našla mnoho krásných příběhů o porodu, jak byl pro ženy výjimečným zážitkem, a protože se dokázaly otevřít dítěti a věřit svému tělu, prožily ho téměř bezbolestně (nebo s minimem bolesti). Kamarádka mi doporučila předporodní kurz, se kterým byla moc spokojená. Chtěla jsem se s manželem přihlásit, ale narazila jsem tam na(…)
Přímluvná modlitba - Zajímalo by mě, jak se máme modlit za jiné - jak smíme zastupovat jiné před Pánem Bohem a co může udělat jen ten člověk sám? Má sestra má problematického syna, který neváhá útočit na ni jakožto svoji mámu slovně a dokonce i fyzicky, a dělat všelijaké potíže. Je mi to všechno hodně líto, a chtěla bych sestře pomoct - vím, že to nedokáže svěřovat Bohu, nemodlí se.... Můžete mi prosím poradit,(…)
Psychicky nemocná dcera - Dobrý den. Z Vašich odpovědí jsem cítila dost lidskosti, proto bych ráda poprosila o vyslechnutí aspoň tímto způsobem. Prožíváme v rodině velmi náročné období. Naše dospělá dcera psychicky onemocněla. Dost dlouho se s tím snažila bojovat sama, nechápali jsme, že nám nic neřekla, prý se za to styděla. Uzavírala se, hubla. Říkali jsme si s manželem, že je to třeba jen z únavy, že si(…)
Santa Klaus nebo Ježíšek, zaplétáme se do lží - Dobrý den, opět se blíží Vánoce a začne mediální marketingová masáž. Minulý rok jsem si všiml, že hodně televizních, billboardových a jiných reklam propaguje Santa Klause. K nám ale vždycky chodil Ježíšek. Děti už začínají být větší a ptají se. Doposud jsem jim vysvětloval, že Ježíšek to má do Ameriky daleko, tak mu tam s dárky pomáhá Santa Klaus. Celkem to vzali. Má v Evropě Santa Klaus nějaký(…)
Satanismus a hudba? - Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli se kapela Nirvana řadí mezi kapely satanistické? Či-li jestli ji jako věřící mohu poslouchat. Děkuji za odpověď.
Sexuální výchova na ZŠ a SŠ - je to pro mě dilema - Dobrý den. Jsem křesťanka a pracuji jako lektor primární prevence tj. vedu programy prevence tzv. sociálně patologických jevů. Ve většině programů nemám problém, protože"většinové ateistické hledisko" se slučuje s mým křesťanským, např. ohledně drog, šikany, návykového chování apod. Ovšem v programu sexualita mám často diametrálně odlišné názory nejen od našich klientů - žáků SŠ a ZŠ, ale i od(…)
Souhlas s křesťanskou výchovou dětí - Chystám se se svým snoubencem na svatbu, ale on je nevěřící, není pokřtěný a do kostela se mnou nechodí. Nicméně jsme se rozhodli pro církevní obřad. Slyšela jsem, že k tomu, aby nás oddali v kostele je nutné, aby můj snoubenec podepsal nějaký papír o tom, že souhlasí s křesťanskou výchovou našich dětí. Mohla bych se zeptat, jak přesně zní ten dokument, který bude muset před svatbou v kostele(…)
Světem zmatený synáček - Mám takovou neskromnou prosbu. Byl-li by někdo, kdo by mně a mojí manželce poradil, jak se zachovat ohledně našeho, téměř osmnáctiletého syna, který se projevuje jako klasický nihilista. Je mu jedno, jestli bude po smrti spasen, nebo jestli půjde do pekla. Byl vychován v naší katolické rodině, akorát svátost biřmování nemá. Ještě teď občas slouží jako ministrant. Jinak má nectnosti, jako třeba -(…)
Syn říká, že nevěří v Boha - Společně se ženou (oba jsme věřící a praktikující...) máme 3 děti, od malička se jim snažíme předat víru. Nejstarší syn (13 let) byl stran víry vždy uzavřený. Nepomáhá ani fakt, že v okolí téměř nemá věřící vrstevníky ani spolužáky. Dnes ráno nechtěl jít do kostela, odůvodnil to tím, že nevěří v Boha a byl hodně přesvědčivý. Nakonec z donucení šel. Když jsem se s ním o tom bavil večer, tak mi(…)
Velká rodina - mám pochybnosti, zda jsme to nepřehnali - Dobrý večer, většinu času jsem pozitivní a celkem aktivní. Máme s manželem vysněnou velikou rodinu, 5 dětí, nejmenší je ještě miminko.  Velikou rodinu jsem si přála, už v době dospívání jsem věděla, že pokud se s mužem shodneme a budeme mít dostatek prostředků a zdraví, tak bych určitě chtěla minimálně 4 děti, nakonec jich máme 5.  Netvrdím, že je to vždy snadné, ale(…)
Vylétnutí z hnízda aneb problémy s osamostatňováním - Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na Váš názor. Je mi 22 let a žiju s mámou a starším bratrem, který chodí na vysokou školu. Momentálně končím půlroční stáž v práci a chystám se na přijímačky na vysokou. Pokud bych se nedostala, moc bych si přála jet do Anglie, naučit se jazyk. Kvůli mému příteli a mamince bych chtěla jet jen třeba na 3 měsíce a po nějaké době to opět zopakovat, ale.... Moje(…)
Vysvědčení - Dobrý den, Omlouvám se, pokud Vás zatěžuji, asi se na vás valí závažnější věci, ale můj problém jakožto studenta je uzavření klasifikace. Je před pololetím a školy je hodně. Každý den prosím Pána Boha o pomoc a pomáhá mi, ale asi každý den nění posvícení... Nevyšla mi jedna písemka a už se to se valí. Asi to není tak hrozné, když má člověk trojky v sextě, ale je tu problém s mojí mámou.(…)
Vztah dcery s mužem s velkým věkovým rozdílem - Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou, jelikož nevím jak dál. Naše dcera se seznámila s o mnoho let starším mužem, který by mohl být klidně jejím otcem.  Ze začátku tohoto vztahu jsme si s manželem mysleli, že je to dočasné, ale s postupem času se začali mít rádi čím dál více. Jsou zamilovaní, hovoří o svatbě.   Přítel je inteligentní a laskavý člověk, ale ten věkový rozdíl(…)
Závislost na mobilu - Dobrý den, velmi mě trápí můj syn (18), který tráví poslední roky stále víc času na mobilu. Skoro celé odpoledne (v sobotu a v neděli skoro celý den) a vždy dlouho, dlouho do noci, resp. dlouho přes půlnoc. Myslím, že se nějak přes mobil kontaktuje s kamarády, něco spolu neustále řeší, a zřejmě hraje hry, nevím ale přesně co, ani co dalšího přes mobil sleduje (neřekne nám to). Minimálně 3 roky(…)

Halloween - je jeho slavení z křesťaského pohledu špatné? - Dobrý den, jsem učitelkou angličtiny a v rámci anglického jazyka se mimo jiné učíme o americké historii a zvycích. Koncem října minulého roku jsme se učili o Halloweenu, děti se naučili několik básniček a písniček k tomuto tématu. Děti se chtěly pochlubit svým rodičům, a tak jsem 31.10. uspořádali Halloween, děti večer chodili k rodičům svých spolužáků a koledovali s naučenými písničkami a(…)
Halloween ve školách - Dobrý den, ve škole, kam dochází naše děti, se již tradičně slaví Halloween. Jako křesťané máme k tomuto "svátku" negativní postoj a před dětmi se tím netajíme. Sami však nevíme, jak se s tím porovnat. Jak to máme vlastně jako křesťané celé pojmout? Intuitivně cítím, že bychom to nemuseli nijak vyhrocovat a nechat děti, aby se toho účastnily, ale doma o tom povídat, aby znaly náš názor a(…)
Krize - přežívám ze dne na den - Dobrý den, Chtěla bych Vás poprosit o radu, i když se mi zdá, že už je vše beznadějné a že se ze svých problémů nedokážu vyhrabat. Nejradši bych nebyla, chvílemi uvažuji o sebevraždě. Mám dvě malé děti brzy po sobě a jsem s nimi na mateřské. Nedokážu být dobrou ženou, ani matkou. Přežívám ze dne na den, někdy apaticky, někdy s pláčem, někdy s hysterickými záchvaty, když se všechno potlačované(…)
Stvoření člověka Bohem proti učení ve škole - Mám 10ti letou vnučku, která dosud nechodila na nábožensví a rodiče ji zatím o víře nijak nepoučili. Dali ji sice pokřtít, ale nic víc. Nechtěla jsem se jim do výchovy plést, ale nakonec jsem se s nimi dohodla, že se ujmu její výchovy ve víře já. S tím souhlasili a tak jsme začali základní modlitbou a čtením z Bible. Již ale při stvoření člověka mi vnučka oznámila, že se zrovna učí o(…)
Zjistila jsem, že dcera masturbuje - Dobrý den, mám 14ti letou dcera, u které jsem zjistila, že masturbuje. Jak v takovém případě postupovat, jak s ní o tomto tématu v tak choulostivém věku mluvit, aby se úplně neuzavřela. Je velmi citlivá. Moc děkuji za odpověď.

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svátek andělů strážných 2.10.

Svátek andělů strážných 2.10.
(1. 10. 2022) Pošlu před tebou anděla, aby nad tebou po cestě bděl. Naslouchej jeho hlasu. Můj anděl půjde před tebou, praví Bůh.…

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2022) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Jakou radu by nám dnes dal svatý Václav?

Jakou radu by nám dnes dal svatý Václav?
(29. 9. 2022) (pastorace.cz) Prožíváme zvláštní dobu. Máme mimořádnou svobodu i blahobyt tak vysoký, jako dosud nikdy. Máme ale…

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2022) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením
(28. 9. 2022) Násilí a bezpráví zasadilo těžké rány a zanechalo hořkost. Všeho toho velice lituji, naplňuje mě to smutkem a hluboce se…

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí
(26. 9. 2022) Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...