Bůh je naše spravedlnost.   (Jer 33,16) - Citát z Bible na každý den

30. 7. 2021, marse

Čekám dítě. Strach a pochybnosti z mateřství

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Výchova, rodiče a děti

Dobrý den.
čekám své první dítě a čím dál více se ve mně pere strach, pochybnosti...  Stydím se, připadám si sobecká, samé otázky "já, já, já"...
Mám ráda děti,  když to šlo a bylo potřeba, hlídali jsme děti kamarádům, ale dlouho jsem necítila, že by byl čas mít svoje dítě. Teď se těšíme. Ale přesto, čím více se mi blíží porod, tím větší mám strach.

Bojím se obecně porodu, co když nebudu zvládat začátky s miminkem, usnu tvrdě a neuslyším, jak brečí. atp. Honí se mi šílené scénáře, co když mi dítě vypadne z ruky, co když se něco stane a dítě nám umře, někde ho z únavy nechám.
Mám velkou oporu v manželovi a rodině, přesto čím dál více uvažuji o psychologovi. Cítím, že psycholog by byl nejlepší řešení, zároveň mám strach, co by si o mě myslel, mám strach, že bych byla za většího "blázna". Sama se stydím nad svými myšlenkami, na dítě se těším, ale zároveň mi lítají tak šílené myšlenky/strachy.
Chvílemi si říkám, jestli vůbec jsem schopná mít rodinu, akorát svými strachy nervuju všecky okolo.

Díky za zpětnou vazbu.

Nebudete nikdy litovat, že jste nezůstala jen u „já“, ale že Vám stálo za to být „my“

Milá ...

děkuji za důvěru, se kterou jste se na nás obrátila. Píšete o strachu, jestli dokážete zvládnout rodičovskou roli a povinnosti.

Ráda bych Vás upokojila – takové myšlenky prvorodičky napadají často. Nejste v tom výjimka. Vždyť ještě tuto zkušenost nemáte. Je to tedy strach z neznámého. Buďte si ale jistá, že až to přijde, že se všechno naučíte. Rodič se rodičem stává a to i po praktické stránce. Učí se to. Dítě ho to učí každý den. To, že Vás to občas přepadne, je vcelku normální. Zkuste se ale vědomě zaměřit na myšlenky, které budou hezké. Představte si, jaké asi bude mít vlásky, oči, malinké ručičky a nožičky, jak se na vás bude usmívat, jak se s Vámi bude tulit… Z Vašich strachů je cítit, že budete dobrá a zodpovědná máma.

Zároveň si umím představit, že by toho mohlo začít být opravdu až moc. Vyhledat psychologa je velmi dobrá volba! Psychologa nebo psychoterapeuta se nemusíte bát – on je tam pro Vás a ne proto, aby Vás posuzoval. Čas u něj je čas Váš. Váš prostor pro to, abyste se mohla na své úzkosti podívat a abyste společně hledali cestu ven. Můžete pro sebe jen získat! Terapie je nastavena tak, že se nemusíte bát nějakého pokřiveného pohledu. Terapeut vnímá obtíže klienta, ale neztotožňuje je s člověkem samotným.

Milá ..., věřím, že nejen porod, ale i všechno ostatní zvládnete. Nejste na to sama a to je velká pomoc. A nebojte – Vaše dítě Vás skutečně zkompetentní. A věřím, že nebudete nikdy litovat, že jste nezůstala jen u „já“, ale že Vám stálo za to být „my“. Beru Vás s tím do modlitby a Vám moc doporučuji, abyste své úzkosti svěřovala v modlitbě do Božích rukou a svému děťátku žehnala už teď. Moc Vám držím palce!

Kategorie otázky: Výchova, rodiče a děti

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

Kdy začíná advent?

(28. 11. 2021) Datum 1. adventní neděle

Advent

Advent
(26. 11. 2021) Advent: informace, význam, základní info, datum, roráty, výroba věnců, pro děti...

Co jsou to roráty?

Co jsou to roráty?
(25. 11. 2021) Prastaré adventní zpěvy, které se zpívají v brzkých ranních hodinách jen za svitu svící…

Adventní dokreslovací knížka pro děti

(25. 11. 2021) Ahoj děti! Určitě už znáte vyprávění o tom, co všechno se stalo, než se Ježíš narodil. Teď si o tom s námi můžete…

Nechte se prosím, očkovat!

Nechte se prosím, očkovat!
(24. 11. 2021) Očkování není samospasitelné, ale jak je vidět z menšího procenta nemocných ve skupině očkovaných, je to nástroj,…

Ježíš Kristus Král, Boží království

(23. 11. 2021) Žádné království z tohoto světa, žádný král ani žádná vláda neřeší úplně a s konečnou platností osud jednotlivého…