Máš zálibu v milosrdenství. (Mi 7,18) - Citát z Bible na každý den

26. 5. 2022, Juh

Zjistila jsem, že dcera masturbuje

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Výchova, rodiče a děti

Dobrý den, mám 14ti letou dcera, u které jsem zjistila, že masturbuje. Jak v takovém případě postupovat, jak s ní o tomto tématu v tak choulostivém věku mluvit, aby se úplně neuzavřela. Je velmi citlivá. Moc děkuji za odpověď.

Nezahanbovat, nepřikazovat, nezakazovat...

Téma sexuality je choulostivé v každém věku, natožpak v promměnlivém a citlivém období dospívání. Chápu Vaše obavy. Z Vaší otázky však cítím upřímnou touhu najít co nejlepší a citlivý způsob, jak si s dcerou promluvit a to je výborný začátek.

Nevím, jaký máte s dcerou vztah, nakolik se o věcech bavíte a jestli jste se o sexualitě a masturbaci (a jiných tématech) bavily již dříve. Také nevím, zda jste ji "přistihla" a ona tedy "ví, že víte", nebo zda o Vašem zjištění dcera neví. To vše hraje velkou roli, napíši Vám proto pár obecných bodů, které mne k takovému rozhovoru napadají a Vy si z toho vyberte, co by pro Vás mohlo být užitečné:

*Udělat si spolu pěkný večer (odpoledne), pokud možno v soukromí, s něčím dobrým na zub, nebo příjemnou procházku, takové "holčičí posezení". Skvělé je, když takové hovory vedeme pravidelně, dopívající může přicházet s otázkami a je na to připraven.
*Avizovat dopředu o jakém tématu se chci bavit, aby byla dcera připravená, více otevřená. O rozhovor požádat. Nepřikazovat.
*Nezahanbovat. Pokud neví, co vím, neříkat.
*Mluvit pozitivně. O vztahu dvou lidí, o tom, že sexualita je darem pro druhého, že je krásná a přirozená. Že je naprosto přirozené svou sexualitu objevovat. Ale že jsou také důvody, proč počkat a objevovat to až spolu s člověkem, se kterým chci strávit život. (Chce to si být sama jistá v důvodech, které předkládám.)
*Buďte upřímná. Dospívající, i když se netváří, ocení upřímnost a osobní příklad života. Jak to máte vy? Jak jste to měla vy jako dospívající? Někdy to chce odvahu. Ale dává jim to skvělý příklad do života.
*Nezakazovat, nepřikazovat. Nabízet a přenechávat zodpovědnost za její vlastní rozhodnutí.
*Ujistit o lásce -Vaší i Boží, že ji nic od této lásky nevzdálí.
*Být otevřená otázkám, vyslechnout si její názor (bude-li ochotná jej říct) bez odsouzení a hodnocení.
*Nevyčítat si, když to neproběhne podle Vašich představ. Vaše dcera dospívá. Nepovedené rozhovory jsou normální. Udělala jste co jste mohla nejlépe a jak jste mohla. To stačí.

*Svěřit to celé Bohu. On touží po tom, aby jste s dcerou měly pěkný vztah a touží také po tom, aby Vaše dcera žila svou sexualitu s naplněním, radostí a čistotou. Jistě Vás v tom nenechá samotnou. Pošle Ducha svatého, který Vám pomůže najít správná slova, správná gesta, správný čas.

Přeji Vám odvahu a radost z blízkosti s Vaší dcerou.
 

Kategorie otázky: Výchova, rodiče a děti

Související texty k tématu:

Láska v rodině (a výchově):
- Příprava na rodičovství a výchovu s humorem :-) 
- Děti nejsou záplaty
- Děti odrážejí naši ne/lásku - R. Campbell
- Láska se musí přelévat Z rozhovoru s P. V. Kodetem
- Když dítě nepřichází J. Fenclová
- Další texty k tématu rodina zde, výchova zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze. 

Kdy jsou Velikonoce 2024?

(1. 3. 2024) Datum Velikonoc 2024

Březnové vydání časopisu IN! pro dívky

Březnové  vydání časopisu IN! pro dívky
(29. 2. 2024) Březnové číslo časopisu IN!dívčí svět už se k vám pomalu blíží. Vybíráme několik ukázek z jeho obsahu.

Z éry komunismu je nutné se poučit

(24. 2. 2024) Výročí komunistického puče 25.2.1948. Další texty k tématu: Komunismus a socialismus, 1948...

Händel i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(22. 2. 2024) Georg Friedrich Händel (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) se po prodělané mrtvici dostal na pokraj…

Matka zabila své dvě děti. Proč Bůh nezasáhl?

(21. 2. 2024) Právě jsem slyšela ve zprávách, že matka zabila své dvě děti. Chápu svobodnou vůli lidí,  ale proč neochránil…