Ježíš řekl: „Nikdo nemůže sloužit dvěma pánům.“ (Mt 6,24) - Citát z Bible na každý den

20. 3. 2025,

Dcera 14 let - puberta

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Výchova, rodiče a děti

Dobrý den,
Jak se mám zachovat, když mně a mému manželovi dcera sprostě, ale opravdu sprostě, nadává, když po ní něco chceme?  Neustále bere jméno Boží nadarmo, i když ví, že se mi to nelíbí. Někdy mi ve vzteku řekne, že už nevěří a ani nechce. Na náboženství ale chodí a vždycky se tam moc těší. Nevím, co mám dělat. Má strach, aby nepřestala věřit.

Věk, kdy je to "kdo z koho"

Dobrý den, 

rozumím, že situace s dcerou je pro Vás i Vašeho manžela velmi náročná a že si děláte starosti nejen ohledně jejího chování, ale také její víry.
Dospívání je složité období, kdy si mladí lidé často testují hranice, vyjadřují emoce bouřlivěji a hledají svou vlastní identitu, včetně oblasti víry. Je zcela přirozené, že v tomto období mohou projevit i silné emoce, včetně vzteku, který se někdy může projevit právě ve vztahu k víře nebo k hodnotám, které zastáváte. To však neznamená, že by automaticky ztratila víru. Může jít spíše o způsob, jak vyjádřit svou frustraci a nepochopení, nebo snahu prosadit svou autonomii.

Zkuste si s dcerou v klidné chvíli promluvit, když není přímo ve vzteku. Dejte jí prostor vyjádřit své pocity a zkuste zjistit, co ji konkrétně trápí, co ji vede k tomu, že reaguje tímto způsobem. Můžete jí také říci, jak se při jejích výrocích cítíte Vy, aniž byste ji přímo kritizovali.
Co určitě doporučuji, pokud nastane situace, kdy je dcera na Vašeho manžela drzá - sprostá, zastaňte se ho - postavte se za něj. Dcera může nesouhlasit, ale toto by si dovolit neměla.

Je to věk, kdy je to "kdo z koho" - to zvládnete, modlete se k Duchu Božímu ať Vám dá dostatek moudrosti k dceřině výchově.

Přeji pevné nervy a vichr Ducha svatého.

Kategorie otázky: Výchova, rodiče a děti

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Josef Kemr - výročí narození jedinečného herce

Josef Kemr - výročí narození jedinečného herce
(19. 6. 2026) Josef Kemr (20. 6. 1922 – 15. 1. 1995) vynikající herec a aktivní křesťan.

Svědomí algoritmu - má umělá inteligence svědomí? / Audio - video

Svědomí algoritmu - má umělá inteligence svědomí? / Audio - video
(18. 6. 2026) Co znamená žít ve světě, kde rozhodování, komunikaci i veřejný prostor víc a víc utvářejí systémy umělé…

Modlit se za obrácení Ruska

Modlit se za obrácení Ruska
(16. 6. 2026) Papežský nuncius na Ukrajině: Bombardování mě vede k modlitbě za obrácení Ruska...

Křesťanské kempy pro mládež - několik tipů

Křesťanské kempy pro mládež - několik tipů
(11. 6. 2026) Výběr z letních táborů pro mladé křesťany, kteří chtějí jít dál na cestě s Bohem.

Adoptuj si politika

(10. 6. 2026) "Adoptuj si politika" je modlitební iniciativa,  která  motivuje lidi k modlitbě za konkrétní…