Kdo zachovává Boží slovo, nezemře navěky! (Jn 8,51) - Citát z Bible na každý den

27. 10. 2020, tut

Fantasy cyklus Zaklínač

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Výchova, rodiče a děti

Dobrý den,
měli bychom prosbu. Syn slyšel od kamarádů chválu na oblíbený román Zaklínač a chtěl by ho k narozeninám koupit. Chtěli jsme se zeptat, jestli tento román nemůže synovi nějak uškodit. Syn v současnosti prochází obdobím vzdoru ohledně víry. Děkujeme za radu.

Spíš jde o vytváření imaginárních světů než o nebezpečnou okultní literaturu

Milá A.,
oceňuji, že Vám záleží na duchovním životě a vůbec celkovém rozpoložení Vašeho syna. I když to tak teď z pohledu Vašeho syna nevypadá, vztah Vás, rodičů, k němu je velice důležitý a Vaše postoje a názory rozhodně vnímá.


Píšete, že syn prochází obdobím vzdoru vůči víře. Z toho usuzuji, že Vy k víře máte vztah. U dětí z věřících rodin není vzdor ničím překvapivým, dokonce je pro jejich vývoj normální a svým způsobem zdravý. Dítě se v různých oblastech v pubertě odděluje od světa rodičů a hledá si své vlastní cesty, a to i ve víře. Odrůstá víře dětské a hledá si svoji cestu víry. Výzvou pro Vás je přemýšlet nebo si zkusit představit, jaký model víry Váš syn u Vás vidí. Tento model asi u něj projde kritickým zkoumáním, které vypadá jako vzdor, a záleží, jak se k tomu postavíte. Pokud synovi necháte svobodu hledat si vlastní cesty k Bohu, není vlastně moc čemu vzdorovat. Jestli na Vaší víře vidí nebo vnímá milujícího Boha, o kterého se za každých okolností mohu opřít, není čeho se bát. Vy se zase nemusíte bát projevů vzdoru, ty prostě k pubertě patří. Každý rodič potvrdí, jak náročné to je, důležité ale je zachovat klid a chladnou hlavu.


Co se týče románu, resp. série románů Zaklínač, jedná se o klasickou fantasy literaturu, která je vždy takovou směskou různých prvků – magie, fantasy postav (včetně elfů), hrdinů jak z eposu apod. Spíš než nebezpečná okultní literatura mi to připadá jako literatura vytváření imaginárních světů plných všech těch prvků zmíněných výše, která prostě dnešní čtenáře a diváky (spíš než čtenářky a divačky) baví. Úsudek ale nechám na Vás: doporučuji si knihu v knihkupectví otevřít a dát i na svůj dojem, ten je také důležitý.

Další důležitou věcí je, pokud se rozhodnete nakonec knihu koupit, si o ní se synem povídat, ptát se na jeho dojem. Bude to pro Vás zpětná vazba o tom, co je pro něj v knize skutečně důležité, i zjistíte, o co vlastně v těchto dílech hlavně jde. Mimochodem český překlad Zaklínač není úplně přesný, polský autor vytvořil úplně nové slovo pro určitý typ čaroděje.


Držím Vám palce do tohoto období, vyprošuji dar moudrosti pro udržení otevřeného dialogu a vztahu důvěry s Vaším synem. Ať Pán žehná Vám i celé rodině!

Kategorie otázky: Výchova, rodiče a děti

Související texty k tématu:

Láska v rodině (a výchově):
- Příprava na rodičovství a výchovu s humorem :-) 
- Děti nejsou záplaty
- Děti odrážejí naši ne/lásku - R. Campbell
- Láska se musí přelévat Z rozhovoru s P. V. Kodetem
- Když dítě nepřichází J. Fenclová
- Další texty k tématu rodina zde, výchova zde

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(1. 4. 2023) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Co je to mazanec?

Co je to mazanec?
(27. 3. 2023) Co je to mazanec... Několik osvědčených receptů na velikonoční mazanec.

Velikonoce - pracovní listy pro děti

(26. 3. 2023) Pracovní listy k Velikonocům - k doplnění, přečtení, vybarvení i dokreslení...

Svátek Zvěstování Páně (25.3.)

(23. 3. 2023) Žádný učený z nebe nespadl a z nebe nespadl ani Bůh. Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se…

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk
(18. 3. 2023) 18. 3. 2017 zemřel Miloslav kardinál Vlk. Publikueme několik amatérských fotografií...

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!
(16. 3. 2023) Doporučujeme k přečtení knížku: S mobilem do Božího království? 25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha i…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2023) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…