Bůh zjednává opuštěným domov. (Ž 68,7) - Citát z Bible na každý den

23. 1. 2020, kk

Jak má vypadat rodičovská láska?

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Výchova, rodiče a děti

Dobrý den
Jak poznám jako rodič, že mám dítě opravdu ráda?? Vždyť já, když se snažím, tak ani tu ,,lásku" k němu necítím... ale přijde chvíle, kdy ho chci obejmout, bojím se o něj a, i když se mi nechce a jsem unavená nebo na něj naštvaná a nejraději bych ho vyhodila z okna :), tak bych to  stejně neudělala :), ale jdu si s ním hrát....  Někdy mě trápí,  když dítěti řeknu ne, zakřičím, nekoupím mu to, odejdu s kamarádkou na kafe a nechám ho s mužem, že ho nemám dost ráda...

Chtít dobro pro dítě znamená, chtít, aby z něho vyrostl dobrý člověk

Milá 

péče o dítě je velice vyčerpávající. Kdo děti nemá, nemůže to pochopit a těžko uvěří. Každá maminka má chvíle, kdy má radost ze svého dítěte, je s ním šťastná, ale také chvíle, kdy má dítěte „plné zuby“. Hlavně to záleží na tom, jestli je maminka odpočinutá a vyspaná. A to bývá s malými dětmi problém.
Myslím, že se vůbec nemusíte bát, že byste své dítě měla málo ráda. Už tím, že jste napsala tento dotaz, ukazujete, že Vám na dítěti i jeho výchově záleží a že ho ráda máte.
V nějaké psychologické knížce jsem četla, že když matka někdy cítí vůči dítěti agresi, znamená to, že se musí víc starat i sama o sebe. Většinou nejvíc potřebujeme odpočinout si, přijít na jiné myšlenky a také odpočinout si od dítěte. Vzpomínám si, jak jsem s těžkým srdcem svěřovala děti na hlídání manželovi nebo své mladší sestře a jak jsem pak byla ráda, že jsem to udělala. Stačily třeba dvě hodinky mimo domov a já jsem pak byla jako proměněná. Na dítě jsem se těšila, byla jsem plná energie a snáze jsem vydržela i jindy otravné věci. Manžel se o děti postaral trošku jinak, než jak jsem si já představovala, nevadilo mu, že se zamazaly, namočily nebo nenajedly, ale dětem to nevadilo.
Mít někoho rád znamená chtít pro něj dobro. Chtít dobro pro dítě znamená, chtít, aby z něho vyrostl dobrý člověk. Člověk, který se bude umět o sebe v životě postarat, bude mít hezké vztahy s partnerem i ostatními lidmi, bude si vědět rady v těžkostech a vydrží, když všechno hned nevyjde podle jeho představ, bude pracovitý, něco si vydělá, bude oporou svým dětem i přátelům…To není ten, kdo je zvyklý, že za něj maminka všechno udělá, že bude mít hned všechno, na co si vzpomene a že se nemusí namáhat a omezovat.
Vychovávat dítě je moc těžký úkol. Rozhodně to neznamená úplně se dítěti obětovat, všechno dětem dovolit, všechno za ně udělat a všechno jim koupit. Těžké je právě to rozhodování, kde je ta hranice, co pro ně udělat a co už raději ne. Je dřina naučit dítě, aby se samo oblékalo, uklízelo po sobě, pomáhalo nám… Jenže později nám to práci ušetří a pro jeho život je to moc užitečné.
Ještě jedna věc je moc důležitá pro dobro dítěte. Totiž, aby rodiče byli spolu a měli se rádi. Také žena, když zažívá od svého muže podporu a lásku, je spokojená a má pak dost sil věnovat se dítěti. Tím chci říct, že také proto není dobře, kdyby dítě bylo na prvním a jediném místě a maminku úplně vyčerpalo. Musí jí zbýt čas a energie na manžela, aby ho nezanedbávala a jenom neúkolovala, aby i jemu s ní bylo hezky.
Moc Vám přeji, aby Vám Pán stále dával moudrost a sílu, aby Vám pomáhal vychovat děti tak, abyste po vší té námaze z nich mohla mít radost!
 

Kategorie otázky: Výchova, rodiče a děti

Související texty k tématu:

Láska v rodině (a výchově):
- Příprava na rodičovství a výchovu s humorem :-) 
- Děti nejsou záplaty
- Děti odrážejí naši ne/lásku - R. Campbell
- Láska se musí přelévat Z rozhovoru s P. V. Kodetem
- Když dítě nepřichází J. Fenclová
- Další texty k tématu rodina zde, výchova zde

Letnice, Svatodušní svátky...

(25. 5. 2020) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc.

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2020) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Kdy jsou Letnice?

(19. 5. 2020) Letnice (Slavnost seslání Ducha svatého) - datum

Svatodušní novéna

(17. 5. 2020) Od pátku po slavnosti Nanebevstoupení Páně se celá církev po devět dní modlí o nové vylití Ducha svatého.

Nanebevstoupení Páně

Nanebevstoupení Páně
(17. 5. 2020) Ježíš nám otevřel přístup k Bohu.

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2020) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Varování před sektou Shincheonji

Jde o nové náboženské hnutí z Jižní Koreje. Církve po celém světě proti němu varují.

Důvodem je sektářská povaha, manipulativní praktiky, snahu o utajování, zásadní odklon od křesťanského učení apod.

Její členové zpravidla postupně opouštějí rodiny a omezují veškeré kontakty s vnějším světem.

Více informací:

 www.scjinfo.cz