16. 11. 2022, tob
Dušičky x Halloween ve školách
Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Výchova, rodiče a děti
Dobrý den,
jsem učitelka na ZŠ. Jak, prosím, přiblížit žákům 6. třídy rozdíl mezi dušičkami a Halloweenem? Jak je motivovat pro kulturu úcty k zemřelým i k životu a k odmítnutí " kultury smrti"?
Děkuji za podporu.
P.S.: Někdy mě při pohledu na vytetované lebky u školních dětí přepadá skepse...
Programy pro školy
Dobrý den.
Z vlastní zkušenosti potvrzuji, že motivovat žáky je náročné, zvláště pokud je chcete motivovat tak trochu mimo hlavní proud. Úcta k zemřelým se dnes nijak zvlášť nepěstuje ani ve školách, ani v rodinách a jednorázovou akcí s tím moc nenaděláte.
Pro začátek se nabízí využít vnějších podnětů. Jako byla široce medializovaná smrt a pohřeb královny Alžběty. Můžete s žáky hovořit o smrti někoho jim blízkého, můžete začít téma anketou typu, kdo byl na pohřbu, co ho tam zaujalo a proč. Podle možností lze žáky seznámit s místním hřbitovem, ukázat jim hroby zajímavé výtvarně, historicky, nebo třeba osobností tam pohřbenou. V těchto dnech lze třeba i symbolicky očistit a ozdobit nějaký zanedbaný hrob. Určitě najdete i jiné zážitkové formy a nástroje.
V poznávací části můžete pátrat po původu halloweenu a dušiček, zkusit rozkrýt symboliku i vývoj až do současnosti.
V hodnotové části navrhuji zpracovat otázku vztahu k mrtvým (strach, úcta, přetrvávající vazba, naděje na opětné shledání…).
Informujte se také v katecheticko-pedagogických centrech při jednotlivých biskupstvích. Mnohde organizují programy pro školy, např. o poselství křesťanských svátků. Myslím, že i požádat o spolupráci křesťanské odborníky by mohla být cesta.
S přáním všeho dobrého
Linka víry
Aktuální nabídka - viz např.: Pedagogické centrum Arcibiskupství pražského
Kategorie otázky: Výchova, rodiče a děti
Související texty k tématu:
Láska v rodině (a výchově):
- Příprava na rodičovství a výchovu s humorem :-)
- Děti nejsou záplaty
- Děti odrážejí naši ne/lásku - R. Campbell
- Láska se musí přelévat Z rozhovoru s P. V. Kodetem
- Když dítě nepřichází J. Fenclová
- Další texty k tématu rodina zde, výchova zde
Smrt a umírání:
- Co chceš, aby o tobě lidé říkali, až umřeš? Mluvil jsem s jedním vytrénovaným mladíkem a řekl jsem mu: „Až zaklepeš bačkorama, spustí tě do jámy a potom si dají si řízek..."
- Co míní embrya o následujícím životě? V břiše těhotné ženy se ocitla tři embrya. Jedno z nich byl malý věřící, druhé malý pochybovač a třetí malý skeptik. Malý pochybovač se zeptal: "Věříte vlastně v život po porodu?"
- Máte strach ze smrti? Otázka, která rozesmála Matku Terezu Při jednom ze svých rozhovorů jsem se Matky Terezy zeptal: "Máte strach ze smrti?" Na okamžik se mi zadívala do očí, a pak se nahlas rozesmála. "Ne, vůbec," prohlásila.
- Smrt jako svatba s Bohem Když zemřela má matka, se sourozenci jsme připravovali její pohřeb. Zvažovali jsme, které písně ráda zpívala.
- Smrt, posmrtný život Jít ve stopách Ježíšových je naším povoláním. Je to jediná cesta, která vede skrze smrt k životu.
- Modli se za svou smrt To nejtěžší je správně zemřít. Je to zkouška, jíž nikdo neunikne. Modli se i ty o sílu pro tuto zkoušku... (Dag Hammarskjöld 1905-1961. Švédský spisovatel a diplomat, generální tajemník OSN)
- Další texty k tématu smrt a umírání zde
Vzkříšení, život po smrti, posmrtný život
- Smrtí to nekončí - příběh housenky a motýla (krátké video - Minuta o víře) Narodili jsme se, abychom žili, a ne abychom zemřeli. Smrt není konec, je to jen začátek něčeho nového. Symbolika housenky a motýla.
- Být ve spojení s Bohem, pro kterého neplatí smrt Člověk může už na této zemi poznávat Boha, pro kterého smrt neplatí. Může mu důvěřovat, může vrůstat do stále plnějšího spojení s ním. A ta důvěra může jít až k hranici smrti.
- Co míní embrya o následujícím životě? V břiše těhotné ženy se ocitla tři embrya. Jedno z nich byl malý věřící, druhé malý pochybovač a třetí malý skeptik. Malý pochybovač se zeptal: "Věříte vlastně v život po porodu?"
- Stěhování na hřbitov Kříže na hrobech neznamenají, že jsme nad někým „udělali kříž“, že „je s ním amen“ čili konec, jak se často říká. Je naopak znamením vzkříšení a naděje.
- Další texty k tématu vzkříšení zde