K tobě, Bože, se obracejí mé oči. (Ž 141,8) - Citát z Bible na každý den

23. 5. 2011, pol

Onanie u dětí

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Výchova, rodiče a děti

Dobrý den,
chtěla bych se vás zeptat, co dělat, když malé děti onanují? Má pětiletá dcera už delší dobu, když jde spát, tak pod peřinou vzdychá, je rudá a já nevím, jak se k tomu stavět.
...
Mluvila jsem o tom s i ostatními maminkami ve školce a i ony na tento problém u svých dětí naráží, a to ať jde o kluky nebo holky.
...
Takto malým dětem se ještě nedá vysvětlit, tak opravdu nevím, co s tím. Nevím, zda to mám, jak radí psychologie, ignorovat. Děkuji vám za odpověď.

Jako rodiče máte jedinečnou roli v sexuální výchově dětí

Dětská onanie je zcela přirozená a objevuje se mezi druhým a pátým rokem, některé publikace uvádějí již věk kojenecký. Již v něm dítě experimentuje, poznává svět a také vlastní tělo, genitálie patří rozhodně k citlivějším oblastem těla a dotýkat se těchto míst je zážitek pro dítě příjemný. A je logické, že v řádu stvoření je to tak dobře a tento mechanismus přirozeně zabezpečuje reprodukci. Psychologové tvrdí, že děti jsou schopny základních sexuálních emocí - sexuálního vzrušení, orgasmu i erotické fascinace jiným jedincem a že také proto některé děti poměrně často onanují. Dále se píše, že proti této dětské onanii není třeba nijak bojovat. Zpravidla odezní spontánně, není-li nepřiměřenými tresty negativně posilována. Tresty a striktní zákazy oblasti sexu mohou způsobit až trauma a neurotické postoje k vlastní sexualitě.

V tomto smyslu je potřeba, abyste byli jako rodiče opatrní. Určitě je vaším přáním, aby z vaší holčičky vyrostla zdravá žena, který bude naplno prožívat svůj život ve všech jeho oblastech bez zbytečných úzkostí a strachů.

Rozhodně je třeba, abyste v první řadě nepropadali strachu vy jako rodiče. Takovou atmosféru dítě dobře vycítí a není mu v ní dobře.

Do různých pojednání o sexualitě, a je to možné vnímat ve stále živé debatě sexuální výchově na základní škole, proniká ale jinak uvolnění morálních hodnot ve společnosti a také velký důraz na individualitu a její blaho, proto někteří onanii přímo doporučují jako vhodný způsob oddálení sexuálního života u mladých lidí.

Samozřejmě že onanie jako taková, provozovaná pravidelně je negativní jev, zaměřuje totiž jedince na sebe sama, posiluje jeho egocentrismus, nevede člověka k druhému člověku, k růstu ve vztazích - proto je to také označována za hřích. Pětileté dítě se v tom však těžko může orientovat. Rozhodně ve vývoji jeho svědomí by neměla mít místo rovnice pěkné pocity a slast = hřích.

Není však dobré, jestliže se u dítěte stává onanie návykem, chováním, které dítě volí, když nemá co dělat, nudí se apod. Může nakonec onanií a vyvoláváním slastných pocitů nahrazovat něco, co mu chybí. Samozřejmě, že se děti učí také nápodobou od sebe navzájem, např. při odpoledním klidu ve školce, pokud už neusnou. Začátkem onanie může být i problém zdravotní, které provází nepříjemné svědění vedoucí k častějším dotekům, tření apod.

Rozhodně je vhodné odvádět od ní pozornost a zamezit situacím, kdy je k onanii příležitost.
Možná že klidný rozhovor rodiče s dítětem před spaním, kdy už leží v postýlce, probrání jeho starostí i radostí vám pomůže zorientovat v tom, co dítě prožívá, co mu chybí. Možná bude schopno o tom, co "dělá" před spaním bez ostychu mluvit. Pokud začne samo, může se toto téma stát vhodným začátkem rozhovoru, kdy se dozví základní informace o lidské sexualitě.

Rozhodně bych ale doporučovala, abyste jako rodiče takový hovor sami neiniciovali. Ne snad proto, že by se z onanie mělo stát tabu téma, ale proto, že jednání je pro dítě nevědomé, dítě vám často nevysvětli, proč onanuje. Navíc pocítí, jak velkou starost tato jeho činnost pro vás znamená, že je to něco velice důležitého, což může vývoj situace jen zkomplikovat a silně zaměřit jeho pozornost tímto směrem.

Rovněž by stálo za to se zamyslet nad zásadami zdravé životosprávy - dostatek pohybového vyžití během dne na zdravém vzduchu, tak aby se dítěti dobře usínalo, přiměřená teplota v místnosti i čerstvý vzduch. Ještě dnes jsou praktikována rodiči a vychovateli opatření, že ruce při usínání musí mít dítě na pokrývce, ale to samo ztěžuje dítěti spokojené usínání. Možná by bylo přirozenější, aby jeho ručičky držely při usínání nového miloučkého medvídka.

Je třeba ale ještě připomenout, že jako rodiče máte jedinečnou roli v sexuální výchově dětí. Je to právo rodičů a je třeba seznamovat dítě v těchto citlivých otázkách podle hodnotových norem rodiny, nenechat si dítě formovat tím, co je podle vašich životních pravidel špatné. Je pravda, že v minulosti byla sexuální výchova v rodinách zvláště věřících tabu téma, ale dnes jsou včasné informace podané dítěti vhodnou formou rodiči a doloženou ještě svědectvím jejich vztahu i vzájemných projevů lásky tím nejlepším, co může zajistit zdravý vývoj dítěte. Navíc otevřená atmosféra přispívá k důvěře vztahů mezi rodiči a dětmi. Těžko pak rozhovory tohoto typu nově zavádět s dítětem v pubertě, které má dávno jinou důvěrnici ve starší kamarádce. Přirozené je také žít svůj vztah přirozeně a nebát se intimních projevů před dítětem (objetí a polibky). Jestliže je považujete za tabu, může to vyvolat u dítěte dojem, že rodiče provádějí něco špatného. Intimní a láskyplné projevy do partnerského vztahu patří, a když se rodiče neschovávají s každým polibkem, dítě se učí, že dávat najevo emoce je přirozené.

Kategorie otázky: Výchova, rodiče a děti

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic
(23. 5. 2024) V neděli 2. června 2024 půjdou pěší poutníci z bavorského Rinchnachu k místu zesnutí sv. Vintíře 

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2024) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…