Uznejte, že Hospodin je Bůh. (Ž 100,3) - Citát z Bible na každý den

16. 6. 2020, ped

Stvoření člověka Bohem proti učení ve škole

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Výchova, rodiče a děti

Mám 10ti letou vnučku, která dosud nechodila na nábožensví a rodiče ji zatím o víře nijak nepoučili. Dali ji sice pokřtít, ale nic víc. Nechtěla jsem se jim do výchovy plést, ale nakonec jsem se s nimi dohodla, že se ujmu její výchovy ve víře já. S tím souhlasili a tak jsme začali základní modlitbou a čtením z Bible. Již ale při stvoření člověka mi vnučka oznámila, že se zrovna učí o tom, jak se člověk vyvinul z opice. Sice jsem se jí snažila říci, že to tak není, ale neumím asi zdůvodnit, že ve škole nemají pravdu. Jak prosím vysvětlit toto dilema. Děkuji za odpověď a pomoc.

Vážená a milá paní,

ujala jste se potřebného a zodpovědného úkolu pomoci vnučce nalézt vztah k Bohu. A určitě víte, že to je úkol rozsáhlý a nesnadný. Ani téma vývoje vesmíru, našeho světa a stvoření člověka nelze v takovéto odpovědi důkladně rozebrat. Protože neznám přesně ani texty, se kterými ve škole vaší vnučky pracují, pokusím se alespoň o několik poznámek, a přiznávám, že zjednodušujících k tomuto tématu.

1/ Doba, kdy se vědecké poznatky stavěly ideologicky proti víře v Boha, je už za námi. Dnes většina vědců a rozumných lidí s nimi uznává, že přírodní vědy odpovídají na jiné otázky než teologie. Zjednodušeně řečeno: věda zkoumá, jak mohl svět vzniknout a jaké v něm platí přírodní zákony, a teologie se snaží popsat, proč svět vznikl, jaký má život smysl a jaký je jeho cíl. Proto, když vědec zpochybňuje na základě vědeckého zkoumání text Bible, dělá podobnou chybu, jako když teolog vysvětluje na základě textu Bible přírodní zákony.

2/ O tom, že vesmír a náš svět s ním vznikl dlouhým /miliardy let/ vývojem, dnes pochybuje málokdo. Vykládat text Bible o stvoření světa doslovně /za 6 „našich“ dnů/ není na místě. „Boj“ kreacionistů a evolucionistů /a jsou to křesťané na obou stranách/ se již nevede o to, za jak dlouho stvořil Bůh svět, ale jakým způsobem Bůh do vývoje vesmíru a světa vstupuje.

3/ Zjednodušující zprávu o tom, jak se jednoho dne stal z opice člověk, archeologické nálezy nepotvrdily. Ale jak a kdy první člověk nabyl kompetence, které dnes odlišují člověka od ostatních tvorů, věda popisuje jen přibližně. A zde nastupují pro nás křesťany tak důležité informace náboženské. Bůh stvořil člověka ze své nezměrné lásky, dal mu nesmrtelnou duši, svěřil mu celou přírodu a dal mu právo se rozhodovat, a to i v případě, že by to bylo proti samému Stvořiteli. A aby umožnil člověku prožít věčnost v Boží blízkosti, poslal Ježíše, aby nás svou smrtí očistil od hříchu.

4/ Pro křesťana je proto důležité, proč Bůh člověka stvořil, jaký smysl dal jeho životu a jaký s ním má plán. A žádný vědecký objev, byť sebepřekvapivější, nemůže naši úctu k tomuto Stvořiteli plnému lásky ohrozit.

Naučme naše vnoučata se modlit k laskavému, milujícímu, odpouštějícímu, pravému Bohu. Naučme je děkovat, obracet se k Bohu o radu a milovat druhé lidi. A nevyčerpávejme se „boji“ s rádoby vědeckými názory.

Moc Vás povzbuzuji, abyste si na pomoc vzala např. velice čtivě podaný, nově vydaný katechismus pro děti - YOUCAT pro děti 
- pokud byste vnímala, že téma stvoření je pro vnuka mimořádně přitažlivé a nabízí prostor k rozhovorům o Bohu, doporučuji knihu: Kauza Stvořitel pro děti  (Pozor, už se doprodává, není dostupná všude)
Pro Vaši orientaci doporučuji zveřejněné odpovědi k tématu evoluce na našich stránkách. 

Mějte se moc hezky! Ať Vám Pán žehná, posiluje a vede svým Duchem při Vašem svědectví o živém a milujícím Bohu.

Linka víry

P.S.: Nevím, odkud pocházíte, ale zkuste se podívat, zda při Vaší farnosti neprobíhají nějaké akce pro děti, které byste mohla vnučce nabídnout. I to by mohla být jedna z cest, jak ji pomalu uvádět na cestu víry. Modlím se za Vás i za Vaši vnučku.

-redakčně upraveno-

Kategorie otázky: Výchova, rodiče a děti, Evangelizace

Související texty k tématu:

Láska v rodině (a výchově):
- Příprava na rodičovství a výchovu s humorem :-) 
- Děti nejsou záplaty
- Děti odrážejí naši ne/lásku - R. Campbell
- Láska se musí přelévat Z rozhovoru s P. V. Kodetem
- Když dítě nepřichází J. Fenclová
- Další texty k tématu rodina zde, výchova zde

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

Téma: narcismus. K poslechu

(17. 9. 2021) Zajímavá série tří pořadů na Radiu Wave

15. září 1993 byl sicilskou mafií zavražděn kněz Giuseppe Puglisi

(14. 9. 2021) Padre Giuseppe Puglisi se pokusil se o nemožné – zachránit děti ulice, které rostou pro mafii. Není divu, že se brzy –…

Papež František na Slovensku 12.-15.9.2021

Papež František na Slovensku 12.-15.9.2021
(12. 9. 2021) Odkazy na zdroje informací o cestě papeža Františka na Slovensko

Guy Gilbert (* 12. září 1935, Francie)

Guy Gilbert (* 12. září 1935, Francie)
(11. 9. 2021) nekonformní francouzský římskokatolický kněz, který svůj život zasvětil zejména práci s mládeží na okraji...

11.9.2001 byl uskutečněn teroristický útok na USA

11.9.2001 byl uskutečněn teroristický útok na USA
(10. 9. 2021) Jak připomínku na smutné výročí 11.9.2001 nabízíme zamyšlení o smrti od NY kaplana hasičů Mychala Judge OFM . Zamyšlení…

Matka Tereza

Matka Tereza
(29. 8. 2021) Matka Tereza (rodným jménem Agnesë Gonxhe Bojaxhiu * 26. srpna 1910 + 5. září 1997)