Kolikrát mám odpustit? (Mt 18,21) - Citát z Bible na každý den

27. 7. 2021, KP

Motiv - jednorožci, Hello Kitty a křesťanství

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Výchova, rodiče a děti

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaký je pohled církve na dětské motivy jednorožců a Hello Kitty na tričkách, hračkách? Dnes jsou tyhle obrázky téměř všude, ale slyšela jsem, že ten, kdo je nosí, je proti církvi. Vím, že jednorožec je symbol LGBT, u Hello Kitty nevím, kdo používá toto logo, ale i když jsem hledala na internetu, nemohu najít odpověď. Nevím, jestli je problém, když naše děti občas nosí trička s takovými obrázky i když my, jako rodiče za tím nic nehledáme. Někteří mí kamarádi jednoznačně odsuzují vlastnit doma jakékoliv oblečení nebo hračky s těmito motivy, většina nad tím nepřemýšlí a dávají dětem vše, co se nosí. Zajímá mě, kde je pravda, případně odkud čerpat informace, které nebudou "fanatické", příp. jak dětem vysvětlit, proč jsou tyhle obrázky závadné, aby si to dokázaly před kamarády ustát a nebyli ve školce nebo ve škole "mimo".

Předem Vám moc děkuji za odpověď.

Konspirační teorie a fake news, nově přidaný význam

Dobrý den,
děkuji za důvěru, s jakou se na nás obracíte. Žádný oficiální ani neoficiální pohled církve na tyto motivy není. Co se týče obrázku Hello Kitty, informace o jeho „škodlivosti“ vycházejí ze zdrojů (vztahujících se k určitým skupinám v rámci převážně polského katolického prostředí), které tíhnou k různým konspiračním teoriím a fake news. Konkrétně motiv Hello Kitty má být údajně satanský symbol, který se tímto způsobem vnucuje mezi děti. Ačkoli tyto zdroje nejsou dostatečně relevantní pro jakékoli závěry, a tedy veškeré obavy lze považovat za neopodstatněné, můžeme se s nimi bohužel poměrně často setkat také v našem katolickém prostředí.

Jednorožci - domnívám se (neboť jiného vysvětlení se mi dosud nedostalo) - přišli k tomu symbolizování LGBT spíše přes symbol duhy (duhoví jednorožci). A ano, co se týče duhy, dnes je již téměř nemožné se s tímto motivem někde objevit, aby to nebylo pochopeno jako LGBT aktivismus nebo projev sympatií ke skupině. Nevím, jaký máte pohled přímo na tento motiv, v dotazu ho nezmiňujete, pojítko vnímám pouze okrajově v dotazu na ty jednorožce… Jak nakládat s motivy duhy, si musíme asi určit každý sám za sebe. Domnívám se však, že bychom měli mít na paměti také to, že duha byla po dlouhá tisíciletí (a zůstává jím pořád) biblickým symbolem smlouvy Boha s člověkem, symbol naděje vycházející ze společenství s ním. Co se týče duhových jednorožců, v tomto motivu se mimo jiné odráží také dětské snění, které je plné barev, fantazie a z ní vycházející radost ze života a pozitivní pohled na svět. Domnívám se, že takovéto vidění světa bychom svým dětem neměli zakazovat či odpírat jenom proto, že si tyto motivy kdokoli přivlastňuje a dává jim svůj nový smysl. V okamžiku, kdy děti přijdou do určitého „rozumného“ věku, se s nimi dá o těchto věcech (o symbolech a jejich skrytých, nebo nově přidaných, významech) hovořit již přímo.

Často lze bezpečně poznat - na oblečení či jiných věcech, kdy má motiv duhy či duhového jednorožce přímo vyjadřovat sympatie k LGBT skupinám. Nemyslím, že je tento význam ukryt ve všech jejich znázorněních.

S přáním Božího pokoje

Kategorie otázky: Výchova, rodiče a děti

Související texty k tématu:

Láska v rodině (a výchově):
- Příprava na rodičovství a výchovu s humorem :-) 
- Děti nejsou záplaty
- Děti odrážejí naši ne/lásku - R. Campbell
- Láska se musí přelévat Z rozhovoru s P. V. Kodetem
- Když dítě nepřichází J. Fenclová
- Další texty k tématu rodina zde, výchova zde

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Festival UNITED v srpnu oživí centrum Vsetína

Festival UNITED v srpnu oživí centrum Vsetína
(8. 8. 2022) Ve Vsetíně se o předposledním prázdninovém prodlouženém víkendu uskuteční 12. ročník křesťanského festivalu…

Světový den prarodičů a seniorů (vždy 4. neděle v červenci)

(22. 7. 2022) Papež František vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů, který se vždy koná 4. neděli v červenci -  v…

Čemu mě naučil let na Měsíc (Astronaut J. B. Irwin)

Čemu mě naučil let na Měsíc (Astronaut J. B. Irwin)
(19. 7. 2022) To, že chodil Ježíš Kristus po zemi, znamená pro mne nekonečně víc než to, že člověk chodil po Měsíci.

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce
(17. 7. 2022) 20.7.1969 přistálo na Měsíci Apollo 11 s lidskou posádkou.

Jaká diskusní témata přinese letošní festival UNITED?

Jaká diskusní témata přinese letošní festival UNITED?
(12. 7. 2022) Ve Vsetíně se v závěru srpna uskuteční křesťanský festival UNITED. Důležitou součástí jeho programu jsou tematické…

Příroda je velkolepá podívaná

(12. 7. 2022) Tato překrásná „kniha“ se otevírá všem – jak malým, tak velkým. V kontaktu s přírodou člověk…