Bůh zachraňuje ty, jejichž duch je zdeptán. (Ž 34,19) - Citát z Bible na každý den

22. 10. 2021, kk

Modeling

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Výchova, rodiče a děti

Dobrý den. Mého syna (teď jsou mu 4 roky) Bůh stvořil velmi krásně. Současně se velmi rád předvádí a miluje i focení. S manželem jsme mu proto poslali fotky do modelingové agentury, že bude sranda:) Jenže se nám ozvali a mají o syna velký zájem - tedy udělat mu tzv. photoshoot a předložit ho agenturám. Já si ale teď nejsem jistá, jestli je to správné rozhodnutí.

 Bojím se, že synovi, který se ještě formuje, to může pokazit charakter, pokud by uspěl. Na druhé straně, Bůh ho opravdu stvořil velmi krásně:),  má herecký talent a manžel tvrdí, že proč nevyužít šanci. Myslím, že není hřích fotit se, hrát ve filmu, v reklamě...  Ale je podle vás vhodné dát do toho malé dítě? A celkově - je modeling vhodný pro křesťana? 

Kolotoč, ze kterého se může vystupovat jen těžko

Milá P.
děkuji Vám za důvěru, se kterou se na linku víry obracíte. Jako všem rodičům vám záleží na tom, aby mělo Vaše dítě šťastný život. Je dobře, že přemýšlíte i tom, co všechno a jak ho může ovlivnit.
Obecně můžeme říci, že není hříchem nechat se fotit, hrát ve filmu, ani dělat reklamu a modeling. Legitimní to může být i jako finanční přivýdělek. V každé profesi je užitečné, když tam jsou slušní a šikovní lidé. Mohou pomoci prosadit dobré věci nebo být užiteční potřebným lidem. Máte pravdu, že některé profese jsou trochu rizikové. Vždy však záleží na okolnostech. S dětmi je to podobné, jen situaci máte v rukou vy, jejich rodiče.

Vy jako rodiče máte pochopitelně starost, aby z vašeho chlapečka vyrostl dobrý člověk, aby mu modeling nepokazil charakter. Záleží na vás, k čemu ho budete s manželem vést, jak ho budete vychovávat, co budete zdůrazňovat, v čem ho budete oceňovat a podporovat a naopak, v čem ho podporovat nebudete. Děti nejvíc ovlivní to, co zažívají a „nasají“ doma v rodině. Co rodiče považují za důležité, jak se chovají k sobě navzájem, k dětem i k ostatním. Jestli tam panuje láska, přijetí, důvěra, otevřenost a úcta jednoho k druhému nebo jestli se hodnoty udržují jen formálně.

Dokud je chlapeček malý, Vy můžete vybírat, kde jeho fotky dovolíte a kde bude hranice, co už ne. A také kdy tuto cestu opustit. Možná byste se na tom mohli s manželem dopředu domluvit, třeba si to i zapsat. Největší riziko je asi v tom, že situace nebývají jednoznačné, dobré nebo zlé, ale při nedostatečné pozornosti je snadno možné uklouznout a dostat se na šikmou plochu nebo do kolotoče, ze kterého se vystupuje už těžko. Navíc je to svět, kde není možno každému věřit a je potřeba být obezřetný. Domnívám se, že velkým plus je, že si riziko uvědomujete a snažte se na to připravit.

Asi přijde čas, kdy budete moct synkovi vysvětlit, že jeho krása i herecké nadání je Boží dar (ne jeho zásluha), za které je dobře Bohu děkovat. A takové dary máme využívat k dobrému, ke službě lidem, k šíření dobra, ne jako zdroje nadřazenosti a privilegií. Tak jako v ostatních životních otázkách budete ho doprovázet v  jeho úspěších i neúspěších, budete mu oporou v prostředí, kde se bude pohybovat, budete ho usměrňovat, budete ho varovat před nebezpečím. Když bude od váš synek dobře zakotvený a nasměrovaný, později snad vaše zásady bude sám také zachovávat.

Milá P., nepochybuji, že se za svého syna modlíte a že ho svěřujete do Boží ochrany a Mariiny náruče. Věřím, že v tom budete pokračovat a že Boží duch vás povede. Pomůže vám být vnímavými k tomu, jak případný modeling syna ovlivňuje. Věřím, že vám dá vám vždycky poznat, co je pro vašeho synka dobré, krásné, Boží a co ne. 
 

Kategorie otázky: Výchova, rodiče a děti

Související texty k tématu:

Láska v rodině (a výchově):
- Příprava na rodičovství a výchovu s humorem :-) 
- Děti nejsou záplaty
- Děti odrážejí naši ne/lásku - R. Campbell
- Láska se musí přelévat Z rozhovoru s P. V. Kodetem
- Když dítě nepřichází J. Fenclová
- Další texty k tématu rodina zde, výchova zde

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svátek Zvěstování Páně (25.3.)

(23. 3. 2023) Žádný učený z nebe nespadl a z nebe nespadl ani Bůh. Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se…

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk
(18. 3. 2023) 18. 3. 2017 zemřel Miloslav kardinál Vlk. Publikueme několik amatérských fotografií...

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!
(16. 3. 2023) Doporučujeme k přečtení knížku: S mobilem do Božího království? 25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha i…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2023) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…

Svatý Patrik 17. března

(12. 3. 2023) Etymologie jména Patrik znamená „Vznešený“ nebo „Urozený“.  Českou variantou je…

Vlajka pro Tibet

Vlajka pro Tibet
(9. 3. 2023) Vlajka pro Tibet - symbol boje za lidská práva  i za svobodu vyznání. Vlajka pro Tibet není propagací…