Můj anděl půjde před tebou. (Ex 23,23) - Citát z Bible na každý den

14. 2. 2019, mak, marse

Vztah dcery s mužem s velkým věkovým rozdílem

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Výchova, rodiče a děti

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou, jelikož nevím jak dál. Naše dcera se seznámila s o mnoho let starším mužem, který by mohl být klidně jejím otcem.  Ze začátku tohoto vztahu jsme si s manželem mysleli, že je to dočasné, ale s postupem času se začali mít rádi čím dál více. Jsou zamilovaní, hovoří o svatbě.  

Přítel je inteligentní a laskavý člověk, ale ten věkový rozdíl je příliš velký (dceři je .... let, jemu je .... let!)  Vždyť on má už skoro život za sebou!  Máme obavy, co s dcerou bude, pokud tento vztah bude pokračovat. Ale jakýkoli pokus o debatu s dcerou končí hádkou a výhružkami - buď on, nebo my. Mám strach, že dceru nátlakem ztratíme. Za Váš názor a radu hrozně děkuji.

***

Poznámka redakce: Podobných dotazů přichází v současné době stále více. Jde ale o velmi citlivou záležitost. Proto jsme ponechali původní odpověď našeho pracovníka, ale dotaz jsme vytvořili zcela nový – vycházející jen z podobných modelových situací. Podobnost s nějakým skutečným případem je tedy čistě náhodná.

Každá dcera potřebuje od svého otce potvrzení svého ženství

Dobrý den,

z Vašeho dotazu vnímám lásku a velkou starostlivost o život a štěstí Vaší dcery. Generační věkový rozdíl je opravdu velký. Dcera jakoby potkala spíše otce než partnera. Každá dcera potřebuje od svého otce potvrzení svého ženství – že je krásná, milovaná, že je na ni hrdý, že jí nenechá ubližovat, že se o něj může vždy opřít….. Nevím, jestli to Vaše dcera od svého otce dostala. Pokud by v tuto chvíli otec její vztah rezolutně odmítal a hrozil např. ukončením vztahu s ní, tím nejenže dceru zraňuje, ale ještě ji vhání do náruče onoho staršího muže. Tam dcera asi nachází to, co potřebuje od svého táty – objetí, oporu, zájem, záchranu, pochopení….

Vaše dcera je dospělá, teď už se sama musí učit žít to, co jste do ní vložili. Vy jí můžete ukázat svůj pohled na celou situaci, ale pak už je na ní, jak se rozhodne. Čím víc budete tlačit a vyhrožovat, tím víc si bude chtít prosadit svou. Možná by bylo dobré nabídnout jí psychologickou poradnu nebo psychoterapii. Měla by sama pro sebe zjistit, proč chce žít život s mužem, který je starší o celou jednu generaci. Rozdíl, který se jí teď nezdá překážkou, dříve nebo později přinese potíže. Za deset let může být propastný. V době, kdy ona bude na vrcholu svých sil, plná energie a chuti do nových věcí (možná budou malé děti), on už bude v etapě bilancování života, opouštění nepodstatného, zpomalení, uklidnění…..už bude velmi zvažovat, kam a na co zaměří své síly. Možná by jí její otec (který je zřejmě ve věku blízkém věku přítele) mohl v klidu ukázat, jak se mu daří, jak se cítí, jak vnímá čas (ve vyšším věku se čas jakoby zrychluje – náš mozek už nestačí zaznamenat všechny události), kolik měl sil ve 20 a jak je to teď……Kdyby ji klidně a pravdivě "pustil‘" do reality a prožitků svého současného života, možná by dcera začala uvažovat trochu jinak. Možná by se také sama začala ptát, proč její přítel chce žít se ženou, která je ve věku jeho dcery.

Nevím, jak to má dcera vzhledem k věku s dostudováním. Měla by si uvědomit, že vzdělání bude potřebovat, protože tenhle muž jí nevydrží do konce jejího života a bude se muset o sebe postarat a bez vzdělání to nejde. I toto nese její volba.
 

Na druhé straně bych se rozhodně také pokusila promluvit s oním mužem. Pokusila bych se ho vystavit realitě toho, co dělá. Nepochybuji, že i on je zamilovaný, ale pokud by v sobě našel skutečnou lásku, měl by ji pustit, právě z lásky k ní. Mluvila bych s ním o tom, že to, co on už má za sebou, má ona před sebou. Pokud by se on měl přiblížit k ní, musel by zinfantilnět. Nebo ona přeskočit mládí. A to není snadné. A pokud by se ona spíš blížila k němu, není to fér vůči jejímu životu. O něco by přišla. Nemohla by projít všemi vývojovými kroky a chybělo by to jí a možná v důsledku i jemu.

Pokud již mluví o svatbě, měli by spolu projít přípravou na manželství, aby si vyjasnili praktické věci života. Nějaké informace naleznou na www.manzelstvi.cz .

Zkuste s oběma promluvit, laskavě a trpělivě. Zároveň je jasné, že pokud se rozhodnou, tak s tím asi nic nezmůžete. V každém případě zkuste dceři i jemu žehnat.

Když jsou děti malé, máme s nimi mluvit o Bohu. Když jsou dospělé, máme daleko víc mluvit s Bohem o svých dětech. To je teď hlavní úkol vás rodičů. Společně proste za život své dcery. Aby se ukázala pravda. Aby Vaši dceru Bůh chránil, vedl a požehnal její život. Možná je celá situace i prověřením Vašeho vztahu s Bohem. Zda mu opravdu důvěřujete. Zda věříte v Jeho lásku i moc. Nebojte se a zkuste mu důvěřovat!

Kéž Vám i celé rodině Hospodin požehná, chrání vás od zlého a naplňuje pokojem a nadějí.

Kategorie otázky: Výchova, rodiče a děti, Láska v partnerství, příprava na manželství

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svátek andělů strážných 2.10.

Svátek andělů strážných 2.10.
(1. 10. 2023) Pošlu před tebou anděla, aby nad tebou po cestě bděl. Naslouchej jeho hlasu. Můj anděl půjde před tebou, praví Bůh.…

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2023) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením

Mnichovská dohoda zavalila bezpočet lidí nepopsatelným utrpením
(28. 9. 2023) Násilí a bezpráví zasadilo těžké rány a zanechalo hořkost. Všeho toho velice lituji, naplňuje mě to smutkem a hluboce se…

Svatý Václav je voják i světec

Svatý Václav je voják i světec
(27. 9. 2023) Odhodlaně třímá svůj meč, přitom si ale válku nepřeje.

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí

Co napsal Karel Čapek o sv. Václavovi týden před svou smrtí
(26. 9. 2023) Nezapomeňme na tradici svatováclavskou...

Seminář "Otcovo srdce"

Seminář "Otcovo srdce"
(26. 9. 2023) Praktický seminář o Otcově Boží lásce s názvem „Otcovo srdce“ proběhne ve dnech…