Otázky a odpovědi

Služba Otázky a odpovědi je součástí webu vira.cz. Obsahuje vysvětlení některých prvků křesťanské víry ve formě otázek a odpovědí. Výběr ze zodpovězených otázek je přehledně seřazen do katalogu. Na otázky odpovídají naši odborní spolupracovníci. Odpovědi zasíláme přibližne do jednoho týdne. V odpovědích upřednostňujeme zjednodušenou terminilogii. Odpovědi tedy nejsou přísně odborným výkladem či vědeckým pojednáním na dané téma. Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou prováděny redakční úpravy, které texty zcela anonymizují. Případná podobnost je proto čistě náhodná (a ev. způsobená i tím, že zveřejněné popisované případy se vyskytují obecně častěji...). Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou zpravidla vypuštěny pozdravy, osobní oslovení a věty zdvořilostního charakteru. Zpravidla je tak zveřejněno jen "věcné" jádro odpovědi. Více informací o projektu naleznete zde.

Katalog dotazů a odpovědí zde.


Vyhledávání v otázkách a odpovědích

Výběr z aktuálních dotazů a odpovědí

Odpuštění. Jak najít sílu?

(26.8.2014)

… V dětství jsem prožila dost těžké věci a dodnes se s tím vypořádávám; nemoc, samota, vnitřní rozpolcenost ze samotného dospívání, šikana ze stran spolužáků…Následky trvající několik let… Povídám si o tom s Bohem a hledám odpovědi. Ještě donedávna ve mně přetrvávaly pocity zloby vůči dotyčným, co mi ubližovali. Přemýšlela jsem, zda na ně taky jednou dojde. Vzpomínky a rány byly stále živé. Jednoho (…)

Zamilovanost nebo láska

(19.8.2014)

Dobrý den, chtěla bych vědět, co je to partnerská láska... Každý se zamiluje, ale jak to tak vidím, vztahy se rozpadají, protože to "vyhaslo, vyšumělo, láska je pryč". No jo, chemie se ztratí. Jenomže to je jasné, ne? Nemůžete být zamilovaný třeba deset let. Jak je to pak v manželství? Nejsou manželé po čase jen velcí přátelé? V každém vztahu přeci jednou přijde "vystřízlivění". Už nejsem tak úplně (…)

Přírodní katastrofy

(12.8.2014)

Způsobuje Bůh záměrně přírodní katasrofy?

Manželova nevěra, co bude dál?

(5.8.2014)

Jsem vdaná sedm let a máme s manželem tři malé děti. Poslední asi rok máme s manželem různé roztržky a nedorozumění. Manžel se nakonec přiznal, že udržuje paralelní vztah s jinou ženou. Prosím, poradte mi, co mám dělat. Představa, že rok žiju vedle někoho ve lži, on se tváří že je vše ok, všechny ty vánoce, narozeniny, naše intimnosti v té době. Já vůbec nevím, jak mám dál žít. Nedokážu (...)

Souhlas s křesťanskou výchovou dětí

(29.7.2014)

Chystám se se svým snoubencem na svatbu, ale on je nevěřící, není pokřtěný a do kostela se mnou nechodí. Nicméně jsme se rozhodli pro církevní obřad. Slyšela jsem, že k tomu, aby nás oddali v kostele je nutné, aby můj snoubenec podepsal nějaký papír o tom, že souhlasí s křesťanskou výchovou našich dětí. Mohla bych se zeptat, jak přesně zní ten dokument, který bude muset před svatbou v kostele podepsat?

Daroval mi mého manžela Bůh?

(22.7.2014)

Dobrý den, jsem rozvedená, manžel mě i naše dítě opustil kvůli jiné ženě. Nyní s odstupem času vidím i svůj podíl viny na rozpadu manželství - nebyla jsem s mužem spokojená, čekala jsem od něj víc hlavně po finanční stránce a dávala mu to najevo. ...Ale jedna věc mi leží v hlavě - několik měsíců před uzavřením sňatku jsem se velmi intenzivně modlila, aby mi Bůh dal toho pravého muže pro život, táhlo mi (…)

Péče o vnější krásu

(15.7.2014)

Dobrý den, prosím jaký je Váš názor na přiměřený zájem o vnější krásu věřící vdané ženy? Pokud je nevěřící manžel na vzhled velmi náročný, má se žena snažit se mu zalíbit, i když by sama žila prostěji? 

Zajímal by mě Váš názor na nošení podpadků, šperků, krátkých sukní, hezkého oblečení, nošení kontaktních čoček atd.atd. (…)

Kolik majetku je tak akorát?

(8.7.2014)

Dobrý den, poslední dobrou se zamýšlím nad tím, kolik, co a kde nakupuji a napadá mě otázka, zda to vůbec potřebuji. Nač potřebuji nový mobil, když mám starý, nač opravit dům, když můžu bydlet i v horším domě, nač kupovat nové auto, když mohu jezdit ve starém... a mohl bych pokračovat. Prostě mám pocit, že vlastně vždycky, když si "jakoby něco dopřeji", vždycky dělám špatně, protože to mohlo posloužit (…)

Nedělní povinnost na dovolené

(25.6.2014)

Chci jet v létě na dovolenou k moři na deset dní. Nevím, zda budu mít možnost navštívit v neděli katolický kostel a zúčastnit se mše svaté. Jak to mám řešit? Děkuji za odpověď. (…)

Žehnání zbraní ve 21. století?

(19.6.2014)

Dobrý den, slyšela jsem, že v době čečenské války ruská pravoslavná církev přímo žehnala ruským zbraním. (Možná i v době jiných nedávných válek). Chci se zeptat, jestli je to pravda, nebo jestli spíš někdo nechce pošpinit pravoslavnou církev. Pokud je to pravda, je to pro mě dost šokující zjištění, že ještě ve 21. století může církev žehnat zbraně. Pokud kněz žehná nástroj k zabíjení, (…)

Starší zodpovězené dotazy

Hostina v pátek. Jde to?
Je Mojžíšův zákon závazný i pro křesťany?
Rozum v církvi dovolen?
Utrpení nevinných. Postrádám smysl...
Převtělí se po smrti duše člověka do jiného těla?
Do jaké farnosti patřím?
Má ateista šanci na věčný život?
Volá Bůh skutečně každého?
Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky
Může se křesťan modlit židovské modlitby?


Tematický výpis kategorií

Navigace: Katalog dotazů > Tematický výpis kategorií

Kategorie katalogu jsou řazené tématicky. Viz také Abecední výpis kategorií.

Víra – nauka víry, katechismus (88)

bůh (65), ježíš (35), duch svatý (4), zlo a utrpení ve světě (21), věda x víra, evoluce (12)

Víra a život (život z víry) (33)

hledání smyslu života (14), povolání, boží vůle (49), modlitba (79), obrácení, uzdravení, proměna (28), osobní krize, nemoc, smrt (27), křesťanská etika, hřích (99), hodnota života, bioetika (22), hledání boha, víry (102), pochybnosti a krize víry (56)

Láska a vztahy (27)

sebepřijetí (23), láska v manželství (15), sexualita předmanželská (39), vztahy dětí k rodičům (18), výchova, rodiče a děti (33), vztahy, přátelství, kamarádství (26), církevní sňatek, sv. manželství (21), církevní sňatek, komplikace (30), sexualita jiné (25), manželské krize (28), láska v partnerství, příprava na manželství (77), sexualita v manželství (20), vztah s nevěřícím (1)

Náctiletí - sexualita, vztahy (37)

hudba, škola, krize víry,... (73)

Konec světa, vizionáři (32)

Eschatologie (17)

Církev, společenství křesťanů (70)

dějiny církve, výhrady k církvi (55), církve, hnutí, ekumenismus (42), svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných (66), křest dospělých (43), mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost (66), křest dětí (31), evangelizace (19), matriky, potvrzení o křtu (10)

Náboženství (20)

křesťanství (64), náboženství různá (33)

Bible, koupě, jak číst (29)

výklady jednotlivých pasáží (73), námitky k autentičnosti (24)

Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... (56)

magie, okultismus (66)

Služby webu vira.cz (4)

Jiné

sociální potíže (10)

[nahoru]

 Odkazy na jiné weby

 iEncyklopedie: on-line slovník 

 

 

 

 

 

 Papež František
 Dominik Duka
 Miloslav Vlk
 Vojtěch Kodet 
 Tomáš Halík

 

víry čerpat
sílu k životu.
Vira.cz

Najdete nás na Twitteru:

Obsah vira.cz dle abecedy:

A  B  C  D  E  F  H  I  J 
K  L  M  N  O  P  R  S 
T  U  V  Z  číslice

Náhodný tip

Jde to vůbec?
aneb recept na šťastné manželství

Mapa webu  |  NETservis s.r.o. © 2014

© 1998 - 2014 Vira.cz | Mobilní verze