Otázky a odpovědi

Služba Otázky a odpovědi je součástí webu vira.cz. Obsahuje vysvětlení některých prvků křesťanské víry ve formě otázek a odpovědí. Výběr ze zodpovězených otázek je přehledně seřazen do katalogu. Na otázky odpovídají naši odborní spolupracovníci. Odpovědi zasíláme přibližne do jednoho týdne. V odpovědích upřednostňujeme zjednodušenou terminilogii. Odpovědi tedy nejsou přísně odborným výkladem či vědeckým pojednáním na dané téma. Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou prováděny redakční úpravy, které texty zcela anonymizují. Případná podobnost je proto čistě náhodná (a ev. způsobená i tím, že zveřejněné popisované případy se vyskytují obecně častěji...). Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou zpravidla vypuštěny pozdravy, osobní oslovení a věty zdvořilostního charakteru. Zpravidla je tak zveřejněno jen "věcné" jádro odpovědi. Více informací o projektu naleznete zde.

Katalog dotazů a odpovědí zde.


Vyhledávání v otázkách a odpovědích

Výběr z aktuálních dotazů a odpovědí

Daroval mi mého manžela Bůh?

(22.7.2014)

Dobrý den, jsem rozvedená, manžel mě i naše dítě opustil kvůli jiné ženě. Nyní s odstupem času vidím i svůj podíl viny na rozpadu manželství - nebyla jsem s mužem spokojená, čekala jsem od něj víc hlavně po finanční stránce a dávala mu to najevo. ...Ale jedna věc mi leží v hlavě - několik měsíců před uzavřením sňatku jsem se velmi intenzivně modlila, aby mi Bůh dal toho pravého muže pro život, táhlo mi (…)

Péče o vnější krásu

(15.7.2014)

Dobrý den, prosím jaký je Váš názor na přiměřený zájem o vnější krásu věřící vdané ženy? Pokud je nevěřící manžel na vzhled velmi náročný, má se žena snažit se mu zalíbit, i když by sama žila prostěji? 

Zajímal by mě Váš názor na nošení podpadků, šperků, krátkých sukní, hezkého oblečení, nošení kontaktních čoček atd.atd. (…)

Kolik majetku je tak akorát?

(8.7.2014)

Dobrý den, poslední dobrou se zamýšlím nad tím, kolik, co a kde nakupuji a napadá mě otázka, zda to vůbec potřebuji. Nač potřebuji nový mobil, když mám starý, nač opravit dům, když můžu bydlet i v horším domě, nač kupovat nové auto, když mohu jezdit ve starém... a mohl bych pokračovat. Prostě mám pocit, že vlastně vždycky, když si "jakoby něco dopřeji", vždycky dělám špatně, protože to mohlo posloužit (…)

Nedělní povinnost na dovolené

(25.6.2014)

Chci jet v létě na dovolenou k moři na deset dní. Nevím, zda budu mít možnost navštívit v neděli katolický kostel a zúčastnit se mše svaté. Jak to mám řešit? Děkuji za odpověď. (…)

Žehnání zbraní ve 21. století?

(19.6.2014)

Dobrý den, slyšela jsem, že v době čečenské války ruská pravoslavná církev přímo žehnala ruským zbraním. (Možná i v době jiných nedávných válek). Chci se zeptat, jestli je to pravda, nebo jestli spíš někdo nechce pošpinit pravoslavnou církev. Pokud je to pravda, je to pro mě dost šokující zjištění, že ještě ve 21. století může církev žehnat zbraně. Pokud kněz žehná nástroj k zabíjení, (…)

Hostina v pátek. Jde to?

(16.6.2014)

Dobrý den, moje sestra pořádá oslavu narozenin první pátek v měsíci. Na pozvání jsem reagovala zdrženlivě, poněvadž první pátky prožívám zcela jinak a vedu k tomu i děti (mám ještě školáky). Tedy půst od masa, mše svatá, adorace. Příčí se mi hostiny v pátek - kterýkoliv, tím více v první pátek v měsíci. Jak se k tomu mám postavit?

Je Mojžíšův zákon závazný i pro křesťany?

(11.6.2014)

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, které zákazy či příkazy z Leviticu jsou dnes závazné i pro křesťany a proč. (…)

Rozum v církvi dovolen?

(4.6.2014)

Jsem dlouhá léta praktikující katolík. Poslední dobou se mi však zdá, že se moje víra liší od víry mého okolí. Je pozoruhodné, jak často se různí kazatelé navážejí do rozumu, jakoby jeho používání bylo projevem nezřízené pýchy a cestou do pekelné záhuby, ačkoliv vše nasvědčuje pravému opaku. Vždyť je to přece hloupost, která kráčí ruku v ruce s pýchou vstříc záhubě jak pozemské, tak nejspíš i věčné. (…)

Utrpení nevinných. Postrádám smysl...

(28.5.2014)

Omlouvám se za dotaz, který pravděpodobně máte na očích den co den. Prosím teď jen o jednu jedinou věc. Jedno jediné možné slovo. Nezajímá mě objasnění existence vesmíru, naivita molekulární genetiky a nedokonalost teorie relativit. Ani vztah mezi mnou a Bohem a ani to že neexistuje férová odpověď. Mám část rodiny v Jižní Americe a tak zpravodajství o neštěstí zkoumám jiným pohledem. Jak je možné, že (…)

Převtělí se po smrti duše člověka do jiného těla?

(26.5.2014)

Dobrý den chtěl bych jsem se zeptat na to jaký je Váš názor na minulé životy. Zjistil jsem že křesťané moc nevěří v minulé životy. Já jsem věřící, věřím v boha, věřím v to že má člověk duši a že existuje posmrtný život a také věřím v to že duše člověka po smrti se časem převtělí do nějakého jiného těla. Ono jsou i určité důkazy o tom že má člověk duši. Lidé kteří prožili klinickou smrt zažili to (…)

Starší zodpovězené dotazy

Do jaké farnosti patřím?
Má ateista šanci na věčný život?
Volá Bůh skutečně každého?
Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky
Může se křesťan modlit židovské modlitby?
Úcta ke svatým
Proč musel Ježíš zemřít - potřebuje být Bůh usmiřován?
Deprese - Boží záměr?
Datum Velikonoc?
Násilí v rodině - projekt Stop násilí ve vztazích


Tematický výpis kategorií

Navigace: Katalog dotazů > Tematický výpis kategorií

Kategorie katalogu jsou řazené tématicky. Viz také Abecední výpis kategorií.

Víra – nauka víry, katechismus (88)

bůh (65), ježíš (35), duch svatý (4), zlo a utrpení ve světě (21), věda x víra, evoluce (12)

Víra a život (život z víry) (33)

hledání smyslu života (14), povolání, boží vůle (49), modlitba (79), obrácení, uzdravení, proměna (28), osobní krize, nemoc, smrt (27), křesťanská etika, hřích (100), hodnota života, bioetika (22), hledání boha, víry (102), pochybnosti a krize víry (56)

Láska a vztahy (27)

sebepřijetí (23), láska v manželství (15), sexualita předmanželská (39), vztahy dětí k rodičům (18), výchova, rodiče a děti (33), vztahy, přátelství, kamarádství (26), církevní sňatek, sv. manželství (21), církevní sňatek, komplikace (31), sexualita jiné (25), manželské krize (28), láska v partnerství, příprava na manželství (77), sexualita v manželství (20), vztah s nevěřícím (1)

Náctiletí - sexualita, vztahy (37)

hudba, škola, krize víry,... (73)

Konec světa, vizionáři (32)

Eschatologie (17)

Církev, společenství křesťanů (71)

dějiny církve, výhrady k církvi (56), církve, hnutí, ekumenismus (42), svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných (66), křest dospělých (43), mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost (67), křest dětí (31), evangelizace (19), matriky, potvrzení o křtu (11)

Náboženství (20)

křesťanství (64), náboženství různá (33)

Bible, koupě, jak číst (29)

výklady jednotlivých pasáží (73), námitky k autentičnosti (24)

Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... (56)

magie, okultismus (66)

Nezařazené (1)

Služby webu vira.cz (4)

Jiné (1)

sociální potíže (10)

[nahoru]

 Odkazy na jiné weby

 iEncyklopedie: on-line slovník 

 

 

 

 

 

 Papež František
 Dominik Duka
 Miloslav Vlk
 Vojtěch Kodet 
 Tomáš Halík

 

víry čerpat
sílu k životu.
Vira.cz

Najdete nás na Twitteru:

Obsah vira.cz dle abecedy:

A  B  C  D  E  F  H  I  J 
K  L  M  N  O  P  R  S 
T  U  V  Z  číslice

Náhodný tip

Naše opravdová úroveň
Co je vlastně pro křesťana měřítkem správnosti a nesprávnosti jeho jednání?...

Mapa webu  |  NETservis s.r.o. © 2014

© 1998 - 2014 Vira.cz | Mobilní verze