Otázky a odpovědi

Služba Otázky a odpovědi je součástí webu vira.cz. Obsahuje vysvětlení některých prvků křesťanské víry ve formě otázek a odpovědí. Výběr ze zodpovězených otázek je přehledně seřazen do katalogu. Na otázky odpovídají naši odborní spolupracovníci. Odpovědi zasíláme přibližne do jednoho týdne. V odpovědích upřednostňujeme zjednodušenou terminilogii. Odpovědi tedy nejsou přísně odborným výkladem či vědeckým pojednáním na dané téma. Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou prováděny redakční úpravy, které texty zcela anonymizují. Případná podobnost je proto čistě náhodná (a ev. způsobená i tím, že zveřejněné popisované případy se vyskytují obecně častěji...). Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou zpravidla vypuštěny pozdravy, osobní oslovení a věty zdvořilostního charakteru. Zpravidla je tak zveřejněno jen "věcné" jádro odpovědi. Více informací o projektu naleznete zde.

Katalog dotazů a odpovědí zde.


Vyhledávání v otázkách a odpovědích

Výběr z aktuálních dotazů a odpovědí

Úcta ke svatým

(23.4.2014)

Bible hovoří o nezobrazení boha v jakékoli podobě a o víře pouze v něho a v žádného jiného.Proto mě velmi trápí, proč lidé potřebují mnoho svatých a neobracejí se na něho přímo. Dobře je mi známo, že ve středověku i v pozdějších obdobích až do dneška je prosíme o přímluvu. Všem svatým patří však nehynoucí úcta za činy, které vykonali.

Proč musel Ježíš zemřít - potřebuje být Bůh usmiřován?

(17.4.2014)

Chtěla bych se zeptat na otázku týkající se utrpení a smrti Ježíše. Velice často jsem četla, že Ježíš tím smířil Hospodinův hněv. To mi ale vůbec nejde na rozum například ve světle podobenství o marnotratném synovi, kde Otec rozhodně není na hříšného syna rozhněvaný a nepotřebuje být usmířen. Setkala jsem se také s "výkladem", který už mi připadá více pochopitelný, ale nevím, jestli je správný. A to, (…)

Deprese - Boží záměr?

(15.4.2014)

Již sedm let trpím depresivní poruchou. Ve chvílích nesmírného duševního utrpení mi víra v Boha není oporou. Mám pocit, že má pro mě Bůh "zavřeno". Mám brát deprese jako Boží záměr , jako něco co mě má někam posunout? Jako způsob, abych si něco uvědomila, přehodnotila svůj život? Jestli ano, proč tolik utrpení? Proč tento způsob zrovna u mě?

Datum Velikonoc?

(10.4.2014)

Podle jakého klíče můžu správně určit datum Velikonočního pondělí? Předem děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.

Násilí v rodině - projekt Stop násilí ve vztazích

(3.4.2014)

Dobrý den, obracím se na vás s následující prosbou. Manžel mojí sestry je velmi agresivní, ona je také prudší povahy a tak dost často dochází k jejich vzájemnému napadání, a to i před malými dětmi. Prosím, nevíte, jak by se jim dalo pomoct? Děkuji. (…)

Po svátosti smíření mívám pochybnosti

(2.4.2014)

Dobrý den. Můj problém, resp. prosba o radu se týká svátosti smíření. V minulých letech jsem se zpovídala pravidelně, ale někde nastal problém a já se momentálně zpovídám dvakrát do roka. Když jsem se nad tím zamýšlela, důvod nepravidelných zpovědí je asi tento: Zpověď odkládám proto, abych po ní necítila ty špatné pocity, že jsem se vyzpovídala (…)

Zajímá mě téma víry, ale nerozumím tomu

(25.3.2014)

Dobrý den. Řadím se mezi ateisty. Stejně tak jako celá moje rodina. Dokonce ani ve svém okruhu známých a kamarádů nemám nikoho kdo by se hlásil k víře, či křesťanství konkrétně. Je mi skoro 40, žiju v Praze a mám spokojený život. Už dlouho mě ale zajímá téma víry. Často si čtu o víře v boha, občas se dívám na náboženské pořady v televizi a párkrát jsem si byl i poslechnout bohoslužbu. To vše jen (…)

Trpím neplodností, moc bych si přála mít vlastní dítě

(19.3.2014)

Můžete mi prosím poradit co mám v životě dělat, když už mi táhne na čtyřicítku a tak moc bych si přála mít vlastní dítě. Podle lékařů není možné, abych ho počala přirozeně, protože trpím neplodností. Já prostě nesouhlasím s Boží vůlí, abych zůstala neplodná. Nemůžu ten problém v sobě překousnout. Zkoušela jsem umělé oplodnění a dopadlo to špatně-mimoděložní těhotenství. O adopci máme také zažádáno. Chci mít ale (…)

Katolická církev

(12.3.2014)

Proč se církvi říká katolická?

Proč popel z kočiček?

(4.3.2014)

Moji nevěřící kolegové v práci se mě ptali, proč se popel na udělování "popelce" na Popeleční středu pálí z kočiček? (…)

Starší zodpovězené dotazy

Soužití s alkoholikem - dá se to vůbec nějak řešit?
Ultimátum: buď já, anebo tvoje víra
Jsem věřící, můj kouč ne. Můžeme najít společnou řeč?
Experimenty v milostném soužití
Mám se nechat před svatbou pokřtít?
Být chudý duchem
Moudrost stáří? Anebo právě naopak...?
Partnerství, nebo manželství?
Může být člověk šťastný i bez Boha?
Jak se stavět k horoskopům?


Tematický výpis kategorií

Navigace: Katalog dotazů > Tematický výpis kategorií

Kategorie katalogu jsou řazené tématicky. Viz také Abecední výpis kategorií.

Víra – nauka víry, katechismus (85)

bůh (61), ježíš (32), duch svatý (4), zlo a utrpení ve světě (20), věda x víra, evoluce (12)

Víra a život (život z víry) (29)

hledání smyslu života (14), povolání, boží vůle (46), modlitba (78), obrácení, uzdravení, proměna (28), osobní krize, nemoc, smrt (26), křesťanská etika, hřích (98), hodnota života, bioetika (22), hledání boha, víry (100), pochybnosti a krize víry (56)

Láska a vztahy (22)

sebepřijetí (21), láska v manželství (15), sexualita předmanželská (39), vztahy dětí k rodičům (18), výchova, rodiče a děti (32), vztahy, přátelství, kamarádství (26), církevní sňatek, sv. manželství (21), církevní sňatek, komplikace (29), sexualita jiné (25), manželské krize (27), láska v partnerství, příprava na manželství (77), sexualita v manželství (19), vztah s nevěřícím (1)

Náctiletí - sexualita, vztahy (36)

hudba, škola, krize víry,... (71)

Konec světa, vizionáři (32)

Eschatologie (17)

Církev, společenství křesťanů (64)

dějiny církve, výhrady k církvi (55), církve, hnutí, ekumenismus (40), svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných (64), křest dospělých (43), mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost (66), křest dětí (30), evangelizace (20), matriky, potvrzení o křtu (9)

Náboženství (19)

křesťanství (60), náboženství různá (32)

Bible, koupě, jak číst (27)

výklady jednotlivých pasáží (71), námitky k autentičnosti (24)

Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... (55)

magie, okultismus (64)

Nezařazené (1)

Služby webu vira.cz (4)

Jiné (1)

sociální potíže (10)

[nahoru]

 Odkazy na jiné weby

 iEncyklopedie: on-line slovník 

 

 

 

 

 

 Papež František
 Dominik Duka
 Miloslav Vlk
 Vojtěch Kodet 
 Tomáš Halík

 

víry čerpat
sílu k životu.
Vira.cz

Najdete nás na Twitteru:

Obsah vira.cz dle abecedy:

A  B  C  D  E  F  H  I  J 
K  L  M  N  O  P  R  S 
T  U  V  Z  číslice

Náhodný tip

Křížová cesta
Opravdová změna začíná v našem nejhlubším nitru

Mapa webu  |  NETservis s.r.o. © 2014

© 1998 - 2014 Vira.cz | Mobilní verze