Otázky a odpovědi

Služba Otázky a odpovědi je součástí webu vira.cz. Obsahuje vysvětlení některých prvků křesťanské víry ve formě otázek a odpovědí. Výběr ze zodpovězených otázek je přehledně seřazen do katalogu. Na otázky odpovídají naši odborní spolupracovníci. Odpovědi zasíláme přibližne do jednoho týdne. V odpovědích upřednostňujeme zjednodušenou terminilogii. Odpovědi tedy nejsou přísně odborným výkladem či vědeckým pojednáním na dané téma. Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou prováděny redakční úpravy, které texty zcela anonymizují. Případná podobnost je proto čistě náhodná (a ev. způsobená i tím, že zveřejněné popisované případy se vyskytují obecně častěji...). Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou zpravidla vypuštěny pozdravy, osobní oslovení a věty zdvořilostního charakteru. Zpravidla je tak zveřejněno jen "věcné" jádro odpovědi. Více informací o projektu naleznete zde.

Katalog dotazů a odpovědí zde.


Vyhledávání v otázkách a odpovědích

Výběr z aktuálních dotazů a odpovědí

Má vůbec cenu se za někoho modlit?

(30.9.2014)

h dává človéku svobodu jeho nabídku přijmout nebo odmítnout. Jak tedy působí přímluvná modlitba na nékoho, na koho nemám vliv, protože je tisíce kilometrú ode mne, vúbec o mně neví, a Pán Bůh jeho rozhodování z důvodů svobody neovlivňuje. Je modlitba (…)

Proč je pro církev otázka potratů tak důležitá?

(23.9.2014)

Zajímalo by mě, proč církev považuje za tak důležitou otázku potratů. Nedává mi smysl, že v porovnání s různými jinými zly, která lidé páchají, se zrovna toto považuje za největší hřích (soudím podle toho, že pokud to člověk přizná, je za to exkomunikován z Římskokatolické církve). Obzvláště znepokojující je to v případech jako důsledek (…)

Jak přistupovat k lidské hlouposti?

(16.9.2014)

Prosím o vyložení textu Písma sv. v knize Přísloví 26,4-5 (…)

Kdo jsou patroni nemocných?

(15.9.2014)

Ráda bych věděla, kteří světci jsou patrony nemocných. Děkuji 

Přestup do katolické církve

(8.9.2014)

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o ujasnění některých záležitostí mezi církvemi. Jsme s manželem členy evangelické církve (oba tam pokřtěni i konfirmováni a společně i oddáni), ale od studijních let navštěvujeme převážně katolická společenství a máme převážně katolické přátele. Nyní jsme si už vybrali definitivní město pro život a rádi bychom tam zapadli i s dětmi do jednoho společenství, kde  (…)

Odpuštění. Jak najít sílu?

(26.8.2014)

… V dětství jsem prožila dost těžké věci a dodnes se s tím vypořádávám; nemoc, samota, vnitřní rozpolcenost ze samotného dospívání, šikana ze stran spolužáků…Následky trvající několik let… Povídám si o tom s Bohem a hledám odpovědi. Ještě donedávna ve mně přetrvávaly pocity zloby vůči dotyčným, co mi ubližovali. Přemýšlela jsem, zda na ně taky jednou dojde. Vzpomínky a rány byly stále živé. Jednoho (…)

Zamilovanost nebo láska

(19.8.2014)

Dobrý den, chtěla bych vědět, co je to partnerská láska... Každý se zamiluje, ale jak to tak vidím, vztahy se rozpadají, protože to "vyhaslo, vyšumělo, láska je pryč". No jo, chemie se ztratí. Jenomže to je jasné, ne? Nemůžete být zamilovaný třeba deset let. Jak je to pak v manželství? Nejsou manželé po čase jen velcí přátelé? V každém vztahu přeci jednou přijde "vystřízlivění". Už nejsem tak úplně (…)

Přírodní katastrofy

(12.8.2014)

Způsobuje Bůh záměrně přírodní katasrofy?

Manželova nevěra, co bude dál?

(5.8.2014)

Jsem vdaná sedm let a máme s manželem tři malé děti. Poslední asi rok máme s manželem různé roztržky a nedorozumění. Manžel se nakonec přiznal, že udržuje paralelní vztah s jinou ženou. Prosím, poradte mi, co mám dělat. Představa, že rok žiju vedle někoho ve lži, on se tváří že je vše ok, všechny ty vánoce, narozeniny, naše intimnosti v té době. Já vůbec nevím, jak mám dál žít. Nedokážu (...)

Souhlas s křesťanskou výchovou dětí

(29.7.2014)

Chystám se se svým snoubencem na svatbu, ale on je nevěřící, není pokřtěný a do kostela se mnou nechodí. Nicméně jsme se rozhodli pro církevní obřad. Slyšela jsem, že k tomu, aby nás oddali v kostele je nutné, aby můj snoubenec podepsal nějaký papír o tom, že souhlasí s křesťanskou výchovou našich dětí. Mohla bych se zeptat, jak přesně zní ten dokument, který bude muset před svatbou v kostele podepsat?

Starší zodpovězené dotazy

Daroval mi mého manžela Bůh?
Péče o vnější krásu
Kolik majetku je tak akorát?
Nedělní povinnost na dovolené
Žehnání zbraní ve 21. století?
Hostina v pátek. Jde to?
Je Mojžíšův zákon závazný i pro křesťany?
Rozum v církvi dovolen?
Utrpení nevinných. Postrádám smysl...
Převtělí se po smrti duše člověka do jiného těla?


Tematický výpis kategorií

Navigace: Katalog dotazů > Tematický výpis kategorií

Kategorie katalogu jsou řazené tématicky. Viz také Abecední výpis kategorií.

Víra – nauka víry, katechismus (92)

bůh (66), ježíš (36), duch svatý (4), zlo a utrpení ve světě (21), věda x víra, evoluce (12)

Víra a život (život z víry) (39)

hledání smyslu života (14), povolání, boží vůle (49), modlitba (82), obrácení, uzdravení, proměna (28), osobní krize, nemoc, smrt (27), křesťanská etika, hřích (100), hodnota života, bioetika (23), hledání boha, víry (103), pochybnosti a krize víry (57)

Láska a vztahy (27)

sebepřijetí (23), láska v manželství (15), sexualita předmanželská (39), vztahy dětí k rodičům (18), výchova, rodiče a děti (33), vztahy, přátelství, kamarádství (26), církevní sňatek, sv. manželství (21), církevní sňatek, komplikace (33), sexualita jiné (25), manželské krize (28), láska v partnerství, příprava na manželství (77), sexualita v manželství (20), vztah s nevěřícím (1)

Náctiletí - sexualita, vztahy (37)

hudba, škola, krize víry,... (73)

Konec světa, vizionáři (32)

Eschatologie (17)

Církev, společenství křesťanů (75)

dějiny církve, výhrady k církvi (59), církve, hnutí, ekumenismus (44), svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných (66), křest dospělých (45), mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost (66), křest dětí (32), evangelizace (19), matriky, potvrzení o křtu (10)

Náboženství (21)

křesťanství (65), náboženství různá (33)

Bible, koupě, jak číst (30)

výklady jednotlivých pasáží (74), námitky k autentičnosti (24)

Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... (56)

magie, okultismus (66)

Služby webu vira.cz (4)

Jiné

sociální potíže (10)

[nahoru]

 Odkazy na jiné weby

 iEncyklopedie: on-line slovník 

 

 

 

 

 

 Papež František
 Dominik Duka
 Miloslav Vlk
 Vojtěch Kodet 
 Tomáš Halík

 

víry čerpat
sílu k životu.
Vira.cz

Najdete nás na Twitteru:

Nejčtenější články za 100 dní

8.7.2014
Arogantní admirál...

20.8.2014
Pes a řezník

26.7.2014
Štěstí, neštěstí? Kdo ví?

Obsah vira.cz dle abecedy:

A  B  C  D  E  F  H  I  J 
K  L  M  N  O  P  R  S 
T  U  V  Z  číslice

Náhodný tip

Od víry v něco - k víře v n...
Věřit, že "něco musí být" je obsahem víry "něcistů" a ti jakoby dnes padali z nebe....

Mapa webu  |  NETservis s.r.o. © 2014

© 1998 - 2014 Vira.cz | Mobilní verze