Já, Bůh, ponižuji strom vysoký a povyšuji strom nízký. (Ez 17,24) - Citát z Bible na každý den

Otázky a odpovědi

Sebepřijetí

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sebepřijetí

Kategorie katalogu jsou řazené tématicky. Viz také Abecední výpis kategorií.

Bludný kruh samoty - Je mi hodně přes 30 a zůstala jsem po několika vztazích sama. Kamarádky mají už dávno své rodiny. Mám práci, koníčky, pomáhám v neziskové organizaci handicapovaným, ale stále cítím nenaplněný život, prázdnotu. Denně se utvrzuji biblickém: „není dobré, aby byl člověk sám“. … Bohužel, když není žena už mladá a pěkná, nemá u mužů šance. V srdci si nosím spoustu bolesti z minulých(…)
Bůh mi přijde strašně daleko, těžce se mi modlí a neprožívám z ničeho radost. - Dobrý den, více jak 5 let se léčím s depresí, zkoušela jsem terapii, ale nepomohla. Někdy je to lepší, ale mívám časté výkyvy, kdy propadám beznaději, nevidím smysl života,  Bůh mi přijde strašně daleko, těžce se mi modlí a neprožívám z ničeho radost. 
Co s tlakem módy mezi spolužáky? - Dobrý den, co mám dělat, když mi domu chodí dítě, že chce chodit značkově oblékané jako jeho spoužáci: Děkuji!
Krize - přežívám ze dne na den - Dobrý den, Chtěla bych Vás poprosit o radu, i když se mi zdá, že už je vše beznadějné a že se ze svých problémů nedokážu vyhrabat. Nejradši bych nebyla, chvílemi uvažuji o sebevraždě. Mám dvě malé děti brzy po sobě a jsem s nimi na mateřské. Nedokážu být dobrou ženou, ani matkou. Přežívám ze dne na den, někdy apaticky, někdy s pláčem, někdy s hysterickými záchvaty, když se všechno potlačované a(…)
Léčitel - ztratila jsem zcela sebeúctu - Dobrý den, kdysi jsem se se svými problémy obrátila na léčitele. Zpětně vnímám, že mě vědomě poškodil, zneužil, manipuloval se mnou. Přišla jsem o sebeúctu, .... Nedokážu se nějak dát dohromady a už jsou to čtyři roky...
Lhaní - můj útěk z reality - Dobrý den, vím, že máte mnoho dotazů, mnohem důležitějších než ten můj, ale opravdu bych se chtěla zachovat správně a ráda bych slyšela něčí názor. Stydím se zeptat někoho blízkého, protože se bojím, že by mě odsoudil. I když jim nejspíš křivdím, chtěla bych se zeptat Vás. … Jsem věřící od malička a vždy jsem měla s Bohem krásný vztah. A pořád mám. Jsem teď na střední škole, v období kdy(…)
Nedokážu přijmout Boží odpuštění... - Vyrůstal jsem ve věřící rodině, ministroval jsem, nějak se i snažil modlit... Když se ale podívám zpět, nemůžu říct, že bych v Boha věřil. Spíš mi přijde, že jsem si víru namlouval, i když v kostele jsem se cítil vždyky dobře. Posledních pár let se snažím Boha přijmout. Snažím se chodit pravidelně do kostela, ke zpovědi, modlit se. Vždy Boha chvíli cítím, vím, že(…)
Nějak se mi zamotává život a já nevím kudy kam - Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu. Nějak se mi zamotává život a já nevím kudy kam. Ačkoli jsem od rodičů odešla už dávno, žiju stále sama. Mám pár přátel, docela dobrou práci, aktivně sportuji, chodím do společenství věřících, ale přesto se cítím sama. Od mládí jsem svůj smysl života viděla v tom, že budu mít muže, děti, … Místo toho jsem stále sama se svojí lehce introvertní povahou….(…)
Nemám přátele, zdá se mi, že mě všichni chtějí jen využívat - Dobrý den, zůstala jsem sama, nemám přátele. Je mi to líto, ale zdá se mi, že mě všichni chtějí jen využívat a dělají ze mě blbce.
Samota. Toužím po vztahu, ale stále o sobě pochybuji - Mám  problém se sebepřijetím a často o sobě pochybuji. Zároveň mám i velké nároky na sebe, a tím pádem možná i na své okolí, na to, jací by měli druzí být podle mojí představy...
Stále s sebou vláčím pocit vlastní neschopnosti a sebelítosti - Dobrý den, Už delší dobu přemýšlím, jak se postavit k problému (možná celému životu?) nebo koho požádat o radu... Dost těžko se mi o tom píše, uvědomuji si, že se jedná o hroznou hloupost oproti problémům, s kterými se potýká spousta jiných lidí. Přesto...vadí mi a nebaví žít v bludném kruhu něčeho, co lze (s největší pravděpodobností) změnit... … Takže otázka: Existuje nějaká rada, jak se(…)

Asertivita. Kde jsou hranice, kam až pomáhat? - Nevadí mi pomáhat, ale už je toho moc. 
Asi mám nějakou krizi...? - Samu sebe bych popsala jako nevděčnou, negativní nulu, která nic nedokázala a je jí vše málo...
Bulímie - co s ní? - Můj život se zdá být bezproblémovy a jednoduchý-školu zvládam docela dobre,kamarádi mi taky nechybí a rodiné zázemí je taky ok. V poslední době se mi ale zdá že nic nemá smysl, že bych tu ani nemusela být, nemám žádný cíl proč bych žila, žádnou motivaci... prostě nic co by mě nějakým způsobem naplňovalo a dělalo šťastnou. S tím možná i souvisí můj hlavní problém a důvod proč sem píšu. Mám(…)
Fyzická kondice, péče o tělo. Jak vybírat z nabídky? - Potřebovala bych nějaké kondiční a rehabilitační cvičení. Je mi čerstvých 50 a nevím kde hledat.
Hněv jako překážka povolání k zasvěcenému životu? - Dobrý den, může člověk, který se neumí ovládat v hněvu, uvažovat o zasvěceném životě? Jak si můžu troufat a myslet si, že nebudu na škodu někde, kde je zapotřebí více cností než slabostí a hříchu? Možná si i mé blízké okolí myslí, že se na tuto cestu nehodím...Mám se nejdříve snažit napravit, a pak se na tuto cestu vydat? Moc děkuji za odpověď.
Chci dělat něco, co má smysl - Právě jsem dokončila vysokou školu a chci si najít práci. Ale mám z toho obrovský strach, že na to nemám, že nic neumím. Nejvíce teď asi přemýšlím o směru mé životní poutě. Pořád přemyšlím, jestli je vůbec můj úkol dělat to, co jsem vystudovala. I když svým způsobem mě to k tomu táhne. A i když mě to teda k tomu táhne, nejsem si jistá jestli k tomu mám předpoklady, takové ty reálné. Pro mě je(…)
Chci vstoupit do kláštera - Dobrý den. Již delší dobu mě trápí jedna věc. Byl jsem pokřtěný v dospělosti a před nějakým časem jsem pocítil Boží volání do řeholního života. Stále toto volání pokračuje, ale musel sem si vzít půjčku kterou budu splácet ještě tři roky. V klášteře je mi strašně moc dobře, když sem mezi řeholníky je to něco krásného, pak se ale vrátím do normálního života a vše je zase divné. Necítím se(…)
Introvert - nesnáze ve vztazích - Mlčím, ale přitom bych se chtěla zapojit.  Bojím se druhé si k sobě připustit blíž.
Jak se mít rád? Je to pro mě těžké - Milovat bližního jako sebe sama…. Je tolik rad jak se mít rád. Já teď v pozdním věku naopak na sobě nacházím tolik chyb, které jsem neviděla dříve a neměla o nich ani tušení.
Jak si udržet čistotu v nechtěném celibátu? Jsem sama... - Velmi těžko čelím pokušení v sexuální oblasti.
Je mi 19 a ještě jsem se nelíbal - Mam takovy problem. Je mi 19 let a jeste jsem s zadnou holkou nechodil a nedostal jsem jeste ani pusu. Nevypadam jako Schwarzneger a bojim se navazovat nove kontakty. Problem je, ze nemam moc prilezitosti, jak se seznamit. Nyni jdu na skolu, kde je asi 99 kluku, takze tam se taky asi nedockam.
Je opravdová víra jen o tom, že by mě nemělo zajímat nic normálního? - Dobrý den, jsem věřící. Sleduji normální kvalitní filmy, čtu i jiné knížky než bibli, mám ráda oblečení a ráda se upravím. (Podotýkám ale, že to není moje priorita.) Po setkání s některými věřícími mám někdy výčitky, že se zabývám "světskými" věcmi. Jiné ženy prý např. při žehlení nesledují televizi, ale poslouchají zbožná kázání atd. Je opravdová víra jen o tom, že by mě nemělo(…)
Je špatné, že jsem žena s vůdčí osobností? - Dobrý den, mám na vás otázku. Již hodně dlouho zápasím s jednou věcí. Jsem žena a jsem přirozeně dominantní a vůdčí osobnost, jsem prostě taková a nedokážu to změnit; věřte mi, zkoušela jsem to.
Meditace, afirmace, pozitivní myšlení - Pred časom som narazila na rôzne motivačné videá, knihy a meditácie, ktoré hovoria o pozitívnom myslení a o tom, že my sami si môžeme svojou zmenou myslenia zmeniť a ovplyvniť svoj život. Nezameriavajú sa na žiadne náboženstvo, ani žiadne náboženstvo z toho nevylučujú. 
Moje totální neschopnost a opakující se selhávání mě uvádí do depresí - Dobrý den, mám již delší dobu problémy se sebepřijetím a sebeúctou. Nedokážu mít ráda sebe sama takovou, jaká jsem. Stále se mi vrací chyby, kterých jsem se dopustila. Nedokážu si odpustit a nejsem dost vytrvalá ve svém boji s mnoha slabostmi. Pořád se mi nedaří vyhrát. Většinou to skončí na tom, že jsem stejně k ničemu a že to nemá smysl, protože vždycky prohraju. Dovádí mě to až k šílenství.(…)
Myslet na sebe je sobectví? - Krásný večer. Chtěla bych se "podělit" s mým "příběhem", na jehož konci jsem byla označena za sobce. Vždycky jsem se za každou cenu snažila vyhovět všem kolem, snažila se pomáhat, sebe jsem odsouvala až na Xtou kolej, jen abych mohla pomoc, vyslechnout. Sama jsem si o pomoc/radu řekla výjimečně, bála jsem se, abych neobtěžovala. A okolí většinou stejně signalizovalo,(…)
Natvrdlý a pomalý nemotora bez jakéhokoli talentu… - Dobrý den, je mi 18 let a rád navštěvuji portál vira.cz, je pro mě takovým útočištěm a vede mě stále kupředu. Rád bych vás požádal o pár řádek k několika věcem, které mě v životě trápí, o kterých přemýšlím a které jsou pro mě velmi důležité. … Tápám, nevím vůbec, kde je moje místo. Jsem velice neúspěšný, neumím hrát pořádně fotbal - jsem nemotora, ani na stolní fotbálek nemám postřeh.(…)
Nechtěné děti - Jsou lidé počatí způsobem, který Bůh neschvaluje (před/mimomanželský sex, umělé oplodnění, znásilnění nebo incest) Bohem milovaní a přijímaní?
Nemám se ráda - Dobrý den, jsem na SŠ, víru beru vážně. Mám ale velký problém se sebepřijetím. Nemyslím si, že jsem ošklivá nebo hloupá, ale jsou momenty, kdy si připadám zoufale méněcenná. Jsem tak pyšná, že pro sebe samu nejsem dost dobrá. Nemám se moc ráda, mám na sebe vysoké nároky, a když je nesplňuji, myslím si o sobě, že jsem k ničemu, hloupá, nudná, ošklivá, nehodná lásky druhých atd. Nevidím na sobě moc(…)
Nemám štěstí na muže - Dobrý den, nedaří se mi navázat hezký vztah s mužem. Víceméně mám s muži jen špatné zkušenosti. Většinou mě chtěli jen využívat. V čem je zakopaný pes? Jsem prý pohledná a inteligentní a nejsem tlustá.
Nemůžu se smířit s tím, že jsem dospělá - Dobrý den. Omlouvám se, že Vám píšu tak směšný dotaz, stydím se za to. Nedávno jsem ukončila studium a stále se nemůžu smířit s tím, že jsem dospělá. Hodně věcí mi jako dítěti uteklo, teď už si 90% věcí nahradit nemůžu. Několikrát jsem si říkala, že mít možnost, tak se klidně o 10-15 let vrátím. Snažím se žít co nejvíc dospěle. Nic jiného mi taky nezbývá, musím vydělávat, abych nezůstala na(…)
Nenávidím muže - Dobrý den, jsem křesťanka od narození a celý život jsem cítila "špatné pocity." Soupeřila jsem se svými bratry, v čem se dalo, a nabyla jsem dojmu, že být mužem je jednodušší a lepší. Vždycky jsem si přála být mužem, nebo jim alespoň všem ukázat. Hnusí se mi podceňování, urážky a neustálé, nekonečné škatulkování. Oni jsou ti vyvolení, kteří vedou pořádný životy, stojí na nich(…)
Nenávidím se. Jsem náctiletý introvert a trpím pocitem, že si extraverti víc užívají života. - Jsem náctiletý introvert a trpím pocitem, že si extroverti víc užívají života. Když se ale snažím trochu se odvázat, mám pocit, že to nejsem já… jenže ten zatuchlej introvert taky nemůže být má podstata! Jak mám zjistit, co jsem?
O samotě dost vím - Trápil jsem se tím, že jsem pro ženy nezajímavý a žádná mě nechce.
Osamělost - ztrácím svůj smysl života - Už dlouho v sobě dusím pocit méněcennosti. Jsem úplně sám. Nemám žádné kamarády, dívku, nikoho s kým bych si mohl promluvit.
Píchnutí závisti, sebelítost. - Dobrý den. Nikdy jseme s bráchou neměli značkové oblečení, nejnovější telefony atd. Nikdy jsme se neměli nejlíp, zároveň jsme nikdy nestrádali, vždy máme co jíst, co na sebe, kde spát a další nutný věci k životu. Jsem ráda za to, co mám a jsem vděčná mamce za to, že i z toho mála nás dobře vychovává. Nevím, jak se toho zbavit, ale občas cítím „píchnutí" závisti, mrzí mě, že jsou(…)
Plastické operace - Jaký názor má církev na plastické operace - ovšem ne na ty, které napravují neštěstí (úrazy)?
Pochybnosti o studiu - nechat školu? - Když se mi nezadaří, přepadají mě pochybnosti, jestli bych to neměla vzdát.
Přestup ze střední školy - Loni jsem dělal přijímačky na dvě střední školy. Na obě jsem byl přijat. Rozhodl jsem se pro tu, na kterou chtěli, abych šel, moji rodiče, aby měli radost. Teď, po 1. pololetí, si to sám sobě vyčítám (…)
Přijmout své tělo - Dobrý den, poslední dobou mírně zápasím s tím, že nejsem spokojený s tím, jak vypadá mé tělo. Jsem hubený...
Připadám si jako totální odpad. Bůh se na mě vykašlal... - Pocházím z nefunkční rodiny. Nikdy jsem se necítil být milován svými rodiči. Otec mě nenáviděl už od narození a  ani od matky jsem nějak silné projevy lásky nezakoušel. Žiju s pocitem, že mě všichni nesnáší a myslím si, že mě Bůh taky nemá rád. Nikdy jsem nezažil žádný moment, kdy bych vnímal Boží lásku ke mně. Spíš si někdy připadám, jako bych byl totální odpad. Co tady(…)
Rozmazlenost vs. skromnost - Dobrý den, ráda bych poprosila o odpověď na otázku rozmazlenost. Je to pro mě něco, čemu se přiznám, čím dál míň rozumím a odpověď by se mi hodila i do budoucna, až budu mít vlastní děti.
Starání se o fyzický vzhled, tělo, jaká míra je správná? - Dobrý den,  k tloustnutí tíhnu celý život. Dlouho jsem byla  obézní,  ale doma se to bralo tak, že to mám holt v genech. Ne jeden lékař říkal, ať zhubnu, že s takovou váhou můžu mít cukrovku, infarkt. Dlouho jsem na to kašlala. Ale později na SŠ, i když to šlo těžko, jsem se začala snažit a něco málo jsem zhubla. Ale opravdovou změnu životního stylu jsem udělala až po(…)
Strach z chyb a hříchu mě paralyzuje -  V běžném životě mám problém rozlišit, zda se nerozhoduju proti Bohu.
Strach, splín a závist - Bojuji se závistí. Bude mi 25 let. Chtěla jsem si užívat, věděla jsem, že děti chci, ale až časem. 
Stravuje mě závist - Dobrý den, mám obrovské problémy se závistí. Úplně mě poslední dobou stravuje a vůbec nevím, jak se proti tomu bránit. Svátost smíření nepomáhá. Závist je tak veliká, že přechází do nepřejícnosti. Brání mi to setkávat se s některými lidmi. Vybavuje se mi Biblický příběh o Kainu a Ábelovi a mám strach, abych tak taky nedopadla. Většinou závidím děti. Mám pouze jedno a nedokážu se smířit s rodinami,(…)
Svazující strach - Dobrý den. Již od dětství bojuji se svojí povahou. Jsem hrozný pesimista a trémista. Přestože jsem měl na ZŠ stále vyznamenání, ze školy jsem měl vždycky hrozný strach. I jeden malý neúspěch byl pro mě "katastrofa". … Už jsem na SŠ, je to dost náročné a celkově i ten strach mně začíná přerůstat přes hlavu. Přijde mi, že je to čím dál horší. Už dopředu přemýšlím o maturitě, že to nezvládnu. Mám(…)
Svazující tréma -strach - Dobrý den, jsem věřící křesťanka a chci se s Vámi poradit ohledně mého problému, který se už se mnou táhne od dětství a pořád nevím, jak přesně si pomoct, nebo jak si nechat pomoct. Jedná se o strach a může to být podobné i trémě, nebo přecitlivělosti. Pro ujasnění napíšu něco o sobě. Jsem vdaná věřící křesťanka. Vyrůstala jsem v křesťanský rodině. Táta byl nesmírně autoritativní, hodně a často(…)
Šikana a psychické týraní - Jako dítě jsem na základní škole prošel hroznou šikanou. Nadávali mi, při vyučování mě píchali kružítkem do zad, neustále mě ponižovali apod. Doma mi despotický otec vyčítal, že jsem se narodil.
Tíží mě samota - Jsem z malého města a před několika lety jsem se nechal pokřtít. Od té doby se snažím žít v rámci církve. Přesto mě tíží samota, strašně mě štve, že nemám přítelkyni. Chci mít někoho rád a chci, aby mě měl někdo rád. Navíc mám pocit, že mi začíná ujíždět vlak (...)
Tolik lidí na světě a každý má mít zvláštní úkol? - Na Vašich stránkách jsem si přečetl tvrzení, že každý má na světě nezastupitelnou úlohu. Nejde mi to ale na rozum.
Věřím, že Bůh miluje všechny lidi kromě mě. - Neumím milovat ani Boha ani lidi. Každý den strašně lidi kritizuji, odsuzuji, pak jsem naštvaná na sebe, pak se bojím přijít  Ježíši na oči, že mě odmítne jako moje matka. Poslouchám přednášky o Boží lásce, ale je to pro mě taková teorie.
Závažnost špatných myšlenek - Občas mne napadají myšlenky, které nejsou zrovna pěkného charakteru. Rád bych se Vás tedy zeptal, jestli to tam nahoře vidí jako hřích, nebo to berou jako nemoc (?), za kterou asi ani nemohu. Dost mne to štve, jelikož to jsou dost ošklivé věci - poté se modlím, jenže to zase zdržuje. Tak nevím co mám dělat. Zajímalo by mne, jak se z pohledu víry bere pojem "mysl" a "význam myšlenek".. jestli je(…)
Ztrácím cestu k Bohu i k sobě samému - Dobrý den, rozhodl jsem se Vám napsat, protože už nevím, jak dál. Cítím se jako špinavý hadr, který ani nikdo nevypere, jen ho zahodí do kouta, když mu už neposlouží. Ve farnosti jsem zapojený do několika aktivit. Je to poměrně časově náročné a do toho chodím do práce, kde mám poslední dobou stres. Navzdory tomu se cítím sám. Nikdo si na mě totiž nevzpomene, jen když je třeba(…)

Deprese, poruchy příjmu potravy, anorexie, bulimie - Vyrostla jsem v křesťanské rodině, vždycky jsem se snažila hledat pomoc a naději v Bohu, ale můj stav se jen zhoršuje. Čím dál  víc o Bohu pochybuji, že mi pomůže, že mu záleží na mém štěstí...
Mám strach, že jsem homosexuál - Mám problém... Hlavně strach. Já mám pocit (nevím to jistě) že jsem homosexuál.
Mentální anorexie, sebepoškozování, deprese - Mám již dospívající děti a i v tomto věku trpím mentální anorexií.  Od propuštění z nemocnice cítím prakticky stálý smutek, bojím se budoucnosti.
Perfekcionismus, pýcha a komplexy - Milá redakce, mám problém se sebepřijetím a zároveň s pýchou - u mě se projevuje zejména v perfekcionismu a srovnavání se s ostatními. Mám touhu být (podle svých možností) dokonalá a dosáhnout svého nejlepšího já. Vím, že je to otázka celého života, proto mě rozčiluje, že na to musím pořád myslet. Už intuitivně se srovnávám s ostatními, co všechno umí lépe než já nebo jestli lépe vypadají, a tím(…)
Zažívám závist, nadřazenost, aroganci - lidé kolem mi berou sílu - Moje problémy  mě svazují a ubírají mi života. 
Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)