Budete jásat v nevýslovné radosti. (1P 1,8) - Citát z Bible na každý den

2. 1. 2017, Juh

Tíží mě samota

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sebepřijetí

Dobrý den, 
chtěl bych se s Vámi podělit o své trápení.

Jsem z malého města a před několika lety jsem se nechal pokřtít. Od té doby se snažím žít v rámci církve. Přesto mě tíží samota, strašně mě štve, že nemám přítelkyni. Chci mít někoho rád a chci, aby mě měl někdo rád. Navíc mám pocit, že mi začíná újíždět vlak, většina kluků – mých vrstevníků jsou už ženatí.

Pravidelně navštěvuji místní společenství, i když jsem tam jediný, takto starý, nezadaný. Taky pomáhám v místním domově důchodců a snažím se pravidelně sportovat, protože si myslím, že sedět doma a nic nedělat mou situaci ještě zhoršuje. Jenže kde se seznámit s katolickou dívkou? V kostele? Pár hezkých slečen tam je, ale jednak nechodí na společné akce a také jsem zažil několik odmítnutí ve stylu: není tam chemie, budeme jen kamarádi. Což člověku na sebevědomí také nepřidává. (Rozhodně nejsem žádný lev salónů.)

Když o tom mluvím se svým knězem, pořád jen opakuje, že musím vyčkat a vytrvat. Mám ale strach. Jednak mě pomalu nahlodává cynismus, žárlivost a zahořklost. Často závidím těm zadaným a já nechci být takový! A také se bojím, že na mě žádná nevyzbyde, že zůstanu sám, že dopadnu jako ti chlapi na katolických seznamkách.

Modlím se, a s Bohem o tom mluvím, ale i tak mám pocit, že je něco špatně. Dokonce jsem si řekl, že jestli si nenajdu ženu do 30, stanu se knězem, abych se vyhnul dalšímu trápení.

Moc děkuji za odpověď. 

I v období samoty se může dít něco důležitého

Milý ..., 

děkuji za upřímnost, se kterou se na naši Linku obracíte a za důvěru, se kterou nám svěřujete, co Vás teď v životě trápí.

Touha po opětované lásce je naprosto přirozená

Touha po opětované lásce je naprosto přirozená. Toužíme po tom, mít v životě někoho blízkého vedle sebe, s kým si vzájemně můžeme svou lásku darovat, s kým se necítíme sami. Proto rozumím tomu, že období, kdy se někoho takového nedaří najít, není snadné, že prožíváte obavy z budoucnosti, žárlivost a závist, vztek i pocity bezmoci. Je obdivuhodné, s jakou vervou a silou se s těmito pocity i s celou situací snažíte bojovat. Chodíte do společenství, pomáháte v domově důchodců a snažíte se nezahálet, pracujete na fyzičce a sportujete - to rozhodně není málo!

Žádnou zázračnou radu Vám nedám, ale nabídnu Vám pár postřehů a námětů, které mi při čtení Vašeho dopisu běžely hlavou. Sám si zvažte, zda pro Vás něco z toho bude užitečné.

Neupínat se na jednu věc

První věc, která mne napadá je, že někdy, když nám něco v životě chybí nebo po něčem velmi toužíme, se může stát, že se na tuto věc upneme a nevidíme v našem životě nic jiného. A pokud ano, pak jen přes filtr této jedné věci, například samoty. A může nám pak utéct něco v jiné oblasti života, protože veškerou svou aktivitu směřujeme k jedinému (například nalezení partnerky). A to by mohla být škoda. Taková snaha pak může brát radost i z věcí a aktivit, které by Vás jinak bavily (například cvičení, společenství), protože neplní účel (seznámení se). Nedovolte, aby se celé Vaše já scvrklo na to, že jste „kluk bez holky“.

Období samoty - jiný úhel pohledu

Chápu, že trpělivě čekat v období, kdy nevíte, co přijde a zda to přijde, není snadné a pozornost člověka zcela přirozeně přeskakuje k tomu „až to bude“. Vy ale zatím žijete „teď“. Můžete se na toto období samoty zkusit podívat z trochu jiného úhlu pohledu, ne jako na období čekání, ale jako na dar času, který můžete využít. Využít pro sebe. Hodně věcí, které nyní děláte, děláte ze sebe ven. To je skvělé a svědčí to o Vaší vitalitě. Ale mít čas pro sebe, objevovat se, své silné stránky, určit si své priority, dozrát v muže, jakým byste pro svou budoucí partnerku chtěl být, mít čas na své koníčky… to jsou věci, které jsou také vzácné a na které v dlouhodobém vztahu není přirozeně tolik prostoru. Takže i když se může zdát, že je to období, kdy se ve Vašem osobním životě toho moc neděje, nemusí to tak být. Může se dít něco důležitého.

Objevovat své vnitřní kvality

Píšete také o svých potížích se sebevědomím i o tom, že nejste zrovna "lev salónů".  Domnívám se, že pokud hledáte dlouhodobý vztah, vztah s dívkou, která se jednou může stát Vaší ženou a matkou Vašich dětí, bude více záležet na tom, jaký jste, než jak vypadáte a to, jak jí s Vámi bude. Pracovat na vzhledu není nic špatného, chceme se druhým přirozeně líbit, na tom již ale pracujete. Zkuste objevit svou vnitřní hodnotu, jaký jste uvnitř, jaké máte kvality. Zkusíte-li to, jistě objevíte krásného člověka, který stojí za to, aby jej někdo miloval.

A samozřejmě můžete podniknout i praktické kroky, vytvořit nové příležitosti, kde takového člověka potkat. Píšete, že jste z malého města, možná se můžete angažovat v nějaké organizaci, která vaše město přesahuje, ale pořádá pravidelná setkávání. 

Nenechat se nahlodat hořkostí

Při seznámení se s někým novým záleží na tom, jak na druhého působíte, jak se s ním cítíte. Proto může také pomoci zkusit se soustředit ne na to, co ještě dělat, ale jak to dělat. Píšete, že Vás pomalu nahlodává hořkost a cynismus. To jsou věci, které z nás ostatní vycítí a které působí i na potenciální partnerku. Píšete, že takový být nechcete, to je skvělý první krok uvědomit si to a pracovat na tom, jaký být chcete. Zkuste se zamyslet, co byste chtěl, aby z Vás vyzařovalo a podle toho zkuste jednat. Možná to budou věci jako radost, nadšení, optimismus, možná to bude něco jiného...

Mluvit o všem s Bohem

Také píšete, že o tom všem mluvíte s Bohem. V tom určitě pokračujte, svěřujte Bohu všechny své pocity, děkujte za to, co jste již dostal, kým jste. Můžete se ale také modlit za svou budoucí partnerku, za její život, za to, co prožívá teď, i když se ještě neznáte, ale co bude jednou ovlivňovat váš vztah. Můžete se modlit také za sebe, aby z Vás byl pro ni dobrý partner. A můžete se také modlit za to, pokud (dokud) takovou dívku nepotkáte, abyste dokázal žít smysluplný život, ve kterém se přesto nebudete cítit sám.

A ještě nakonec - myslím, že to víte, ale stát se knězem z hořkosti a nikoli z toho, že cítíte touhu a povolání, by nevedlo k tomu, abyste byl šťastnější. Leda byste tuto touhu někde uvnitř cítil…

Bůh je dobrý Otec, je stále s námi, touží po nás a přeje si, abychom byly šťastni. V něm mají smysl i věci, kterým právě teď nerozumíme.

 

Kategorie otázky: Láska a vztahy, Sebepřijetí, Vztahy, přátelství, kamarádství

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Boží tělo -svátek

(27. 5. 2024) Slavnost Těla a krve Páně

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic
(23. 5. 2024) V neděli 2. června 2024 půjdou pěší poutníci z bavorského Rinchnachu k místu zesnutí sv. Vintíře 

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2024) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…