Spravedlivému rovnáš cestu, Pane. (Iz 26,7) - Citát z Bible na každý den

19. 7. 2023, Juh

Deprese, poruchy příjmu potravy, anorexie, bulimie

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Hledání smyslu života

Dobrý den, už delší dobu se potýkám s psychickými problémy a s poruchou příjmu potravy. Jelikož jsem vyrostla v křesťanské rodině, vždycky jsem se snažila hledat pomoc a naději v Bohu, ale můj stav se jen zhoršuje. Nenalézám radost už opravdu v ničem a raději bych byla, kdybych se ráno neprobudila. Vím, že Bůh mi může pomoct, ale taky vnímám, že tomu podvědomě úplně na 100 % nevěřím a čím dál tím víc o Bohu pochybuji. Někdy mám pocit, že kdybych nebyla křesťanka, život bych si více užívala a byla bych šťastnější. Nechci se ale víry vzdát, protože pořád částečně věřím, že to je jen pomíjivé štěstí a Bůh je mnohem víc. V nitru sebe sama to ale nedokážu přijmout a už si opravdu nevím rady.

Bůh je opravdu mocný, ale velmi často namísto zázraků používá k pomoci přirozené cesty

Milá ...
jsem moc ráda, že jste se rozhodla na naši linku napsat. Je vidět, že chcete pro sebe něco udělat a najít řešení své situace a to je skvělý začátek.
Mrzí mne, že se potýkáte s psychickými problémy i s poruchou příjmu potravy. Určitě na tyto problémy nezůstávejte sama a vyhledejte odbornou pomoc. Jestli tomu dobře rozumím, zatím jste tak neudělala. V Praze, Brně a Ostravě funguje centrum pomoci Anabell (anabell.cz). Pokud jste z jiného města, jistě Vám tam poradí, kam se obrátit ve Vašem okolí. Poradit Vám s vhodným místem pomoci mohou např. také na bezplatné lince bezpečí (zde si můžete také promluvit o tom, co Vás trápí). Můžete také vyhledat nějakého psychologa/psychoterapeuta, který se touto problematikou zabývá. S tím můžete probrat také své další psychické potíže, o kterých se v dopise nerozepisujete. Udělat takový krok nemusí být snadné, svěřte se tedy komukoli, komu důvěřujete a kdo Vám pomůže s hledáním nebo Vás dokonce na dané místo doprovodí (kamarádka, rodič, školní psycholog...). Věci, o kterých píšete, včetně chybějící radosti ze života a touhy se neprobudit mohou být velmi vážné, neberte je tedy na lehkou váhu. Ze všeho je ale cesta, která vede k životu, kde se můžete opět cítit zdravá a šťastná. Jen je třeba si na ní nechat pomoci.

Píšete, že jste se snažila nalézt pomoc v Bohu... Bůh je opravdu mocný, ale velmi často namísto zázraků používá k pomoci přirozené cesty. Stejně jako se za zlomenou ruku pouze nemodlíme, ale jdeme k lékaři na rentgen a pro sádru, tak psychologové a psychiatři pomáhají člověku v oblasti psychických potíži. Bůh dal člověku rozum, aby jej využíval a tito odborníci již množství let zkoumají zákonitosti lidské mysli a psychiky tak, aby mohli lidem co nejúčinněji pomoci. Nechat si pomoci tedy není ani slabost, ani projev nedůvěry v Boha. Je to rozumné řešení potíží.


Z Vašeho dopisu vnímám ještě jiné věci - pochybnosti, jestli je Bůh dobrý, možná spoustu otázek týkající se Boha. Víte, někdy nechtěně v rodině nebo v církvi dostáváme o Bohu obraz, který není opravdovým obrazem Boha, ale jeho karikaturou a na té potom stavíme základy naší víry. A to je škoda. Abychom to mohli mít jinak, je třeba Boha lépe poznat, setkat se s ním a zakusit jeho milující náruč, i uzdravující dotek. Bohu Vaše pochybnosti nepřekáží. Bůh je milující otec, který na Vás s láskou čeká a chce Vás zahrnout vším dobrem a štěstím, nechce Vám nic upírat. Pokud jej takto toužíte poznat, zkuste jej pozvat novým způsobem do svého života. Nebojte se mu říct o všech vašich pochybnostech, otázkách, trápeních. Pozvěte ho do svého života a dovolte mu, aby jej proměnil k lepšímu, aby naplnil Vaše touhy a uzdravil, co Vás bolí. Věřím, že Bůh Vaše prosby vyslyší, i když možná způsobem, který byste nečekala.

Nezůstávejte ani ve své víře sama- najděte si někoho, kdo Vám Boha pomůže poznávat - např. nějakého známého kněze, společenství mladých věřících lidí. Můžete vyzkoušet nějakou akci pro mladé od 14 do 30 let, kterou pořádají například komunita Chemin Neuf (https://www.chemin-neuf.cz/#) nebo komunita Blahoslavenství (https://www.blahoslavenstvi.cz/pro-mladez), nebo můžete zajít na nějaký večer chval ve vašem okolí (https://www.vecerychval.cz/). Chvála je úžasný nástroj, který nám pomáhá poznat Boha a zůstávat v jeho radosti. Nebo se můžete zapojit v rámci jakékoli spirituality, která je Vám blízká.

Přeji Vám, abyste našla odvahu udělat pro sebe nějaký důležitý krok a abyste ve svém životě našla novou naději a radost!

Kategorie otázky: Hledání smyslu života, Sebepřijetí, Pochybnosti a krize víry, Hudba, škola, krize víry,...

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce
(17. 7. 2024) 20.7.1969 přistálo na Měsíci Apollo 11 s lidskou posádkou.

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně
(15. 7. 2024) Ve Starez aréně v Brně se ve dnech 9. - 11. srpna 2024 uskuteční duchovní obnova CREDO, která přinese setkání a…

V kontaktu s přírodou člověk znovu nalézá svou správnou dimenzi

V kontaktu s přírodou člověk znovu nalézá svou správnou dimenzi
(12. 7. 2024) Tato překrásná „kniha“ se otevírá všem – jak malým, tak velkým. V kontaktu s přírodou člověk…

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2024) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...

Cyril a Metoděj (5.7.)

(3. 7. 2024) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším střediskem…