Kdo jsi, Pane? (Sk 9,5) - Citát z Bible na každý den

19. 7. 2023, Juh

Deprese, poruchy příjmu potravy, anorexie, bulimie

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Hledání smyslu života

Dobrý den, už delší dobu se potýkám s psychickými problémy a s poruchou příjmu potravy. Jelikož jsem vyrostla v křesťanské rodině, vždycky jsem se snažila hledat pomoc a naději v Bohu, ale můj stav se jen zhoršuje. Nenalézám radost už opravdu v ničem a raději bych byla, kdybych se ráno neprobudila. Vím, že Bůh mi může pomoct, ale taky vnímám, že tomu podvědomě úplně na 100 % nevěřím a čím dál tím víc o Bohu pochybuji. Někdy mám pocit, že kdybych nebyla křesťanka, život bych si více užívala a byla bych šťastnější. Nechci se ale víry vzdát, protože pořád částečně věřím, že to je jen pomíjivé štěstí a Bůh je mnohem víc. V nitru sebe sama to ale nedokážu přijmout a už si opravdu nevím rady.

Bůh je opravdu mocný, ale velmi často namísto zázraků používá k pomoci přirozené cesty

Milá ...
jsem moc ráda, že jste se rozhodla na naši linku napsat. Je vidět, že chcete pro sebe něco udělat a najít řešení své situace a to je skvělý začátek.
Mrzí mne, že se potýkáte s psychickými problémy i s poruchou příjmu potravy. Určitě na tyto problémy nezůstávejte sama a vyhledejte odbornou pomoc. Jestli tomu dobře rozumím, zatím jste tak neudělala. V Praze, Brně a Ostravě funguje centrum pomoci Anabell (anabell.cz). Pokud jste z jiného města, jistě Vám tam poradí, kam se obrátit ve Vašem okolí. Poradit Vám s vhodným místem pomoci mohou např. také na bezplatné lince bezpečí (zde si můžete také promluvit o tom, co Vás trápí). Můžete také vyhledat nějakého psychologa/psychoterapeuta, který se touto problematikou zabývá. S tím můžete probrat také své další psychické potíže, o kterých se v dopise nerozepisujete. Udělat takový krok nemusí být snadné, svěřte se tedy komukoli, komu důvěřujete a kdo Vám pomůže s hledáním nebo Vás dokonce na dané místo doprovodí (kamarádka, rodič, školní psycholog...). Věci, o kterých píšete, včetně chybějící radosti ze života a touhy se neprobudit mohou být velmi vážné, neberte je tedy na lehkou váhu. Ze všeho je ale cesta, která vede k životu, kde se můžete opět cítit zdravá a šťastná. Jen je třeba si na ní nechat pomoci.

Píšete, že jste se snažila nalézt pomoc v Bohu... Bůh je opravdu mocný, ale velmi často namísto zázraků používá k pomoci přirozené cesty. Stejně jako se za zlomenou ruku pouze nemodlíme, ale jdeme k lékaři na rentgen a pro sádru, tak psychologové a psychiatři pomáhají člověku v oblasti psychických potíži. Bůh dal člověku rozum, aby jej využíval a tito odborníci již množství let zkoumají zákonitosti lidské mysli a psychiky tak, aby mohli lidem co nejúčinněji pomoci. Nechat si pomoci tedy není ani slabost, ani projev nedůvěry v Boha. Je to rozumné řešení potíží.


Z Vašeho dopisu vnímám ještě jiné věci - pochybnosti, jestli je Bůh dobrý, možná spoustu otázek týkající se Boha. Víte, někdy nechtěně v rodině nebo v církvi dostáváme o Bohu obraz, který není opravdovým obrazem Boha, ale jeho karikaturou a na té potom stavíme základy naší víry. A to je škoda. Abychom to mohli mít jinak, je třeba Boha lépe poznat, setkat se s ním a zakusit jeho milující náruč, i uzdravující dotek. Bohu Vaše pochybnosti nepřekáží. Bůh je milující otec, který na Vás s láskou čeká a chce Vás zahrnout vším dobrem a štěstím, nechce Vám nic upírat. Pokud jej takto toužíte poznat, zkuste jej pozvat novým způsobem do svého života. Nebojte se mu říct o všech vašich pochybnostech, otázkách, trápeních. Pozvěte ho do svého života a dovolte mu, aby jej proměnil k lepšímu, aby naplnil Vaše touhy a uzdravil, co Vás bolí. Věřím, že Bůh Vaše prosby vyslyší, i když možná způsobem, který byste nečekala.

Nezůstávejte ani ve své víře sama- najděte si někoho, kdo Vám Boha pomůže poznávat - např. nějakého známého kněze, společenství mladých věřících lidí. Můžete vyzkoušet nějakou akci pro mladé od 14 do 30 let, kterou pořádají například komunita Chemin Neuf (https://www.chemin-neuf.cz/#) nebo komunita Blahoslavenství (https://www.blahoslavenstvi.cz/pro-mladez), nebo můžete zajít na nějaký večer chval ve vašem okolí (https://www.vecerychval.cz/). Chvála je úžasný nástroj, který nám pomáhá poznat Boha a zůstávat v jeho radosti. Nebo se můžete zapojit v rámci jakékoli spirituality, která je Vám blízká.

Přeji Vám, abyste našla odvahu udělat pro sebe nějaký důležitý krok a abyste ve svém životě našla novou naději a radost!

Kategorie otázky: Hledání smyslu života, Sebepřijetí, Pochybnosti a krize víry, Hudba, škola, krize víry,...

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.