Kdo zachovává Boží slovo, nezemře navěky! (Jn 8,51) - Citát z Bible na každý den

3. 2. 2022, marse

Nenávidím muže

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sebepřijetí

Dobrý den, jsem křesťanka od narození a celý život jsem cítila "špatné pocity." Soupeřila jsem se svými bratry, v čem se dalo, a nabyla jsem dojmu, že být mužem je jednodušší a lepší. Vždycky jsem si přála být mužem, nebo jim alespoň všem ukázat. Hnusí se mi podceňování, urážky a neustálé, nekonečné škatulkování. Oni jsou ti vyvolení, kteří vedou pořádný životy, stojí na nich rodiny, jsou důležití, a ženy jsou ty věčně na druhým místě, co mají ten "úžasný dar přinést život." Ale společnost je ve všem podceňuje, mají od narození těžší cestu, pokud chtějí něco dokázat. Mám kamarádku, která se dokázala dostat do mužského kolektivu a zažívá skoro až šikanu. Sama pracuji v "mužském" oboru, a je mi z mužů zle. Ze všech stran slyším narážky, urážky a stereotypy.

Nyní  jsem si našla přítele, kterého miluji, ale ta nenávist k mužům nám ničí vztah a už nevím, jak s tím bojovat. Když s tím přijdu do křesťanských kruhů, dostane se mi rad o tom, jak mám být správná manželka, která poslouchá. Zkrátka se vytáhnou obecné verše, jaký mají ženy být. Poslední dobou se zhoršují moje pocity ohledně téhle věci. Občas si přeji, abych zemřela a nemusela bojovat, když vidím, jak to má druhé pohlaví (ne ve všem, ale ve většině) jednodušší. Nestojím o život "biblické ženy." Hned bych měnila, kdyby se mě někdo ptal. Už nevím co dělat. Svého přítele miluji, ale obávám se, že mě Bůh nestvořil pro manželství, neumím si ty pocity jinak vysvětlit.

Nenávist je jen velkým závažím na Vašich nohách, které Vám neumožňuje si povyskočit

Milá..., 

vnímám Vaši hořkost z postavení mužů ve společnosti, z Vašich bojů s nimi. Píšete až o nenávisti k nim. A tyhle emoce Vám vstupují do hezkého vztahu s přítelem.

Tak, jak o mužích píšete, máte opravdu hodně špatných zkušeností. A ani Váš přítel asi není schopen Vám nabídnout korektivní zkušenost. Asi není možné v této formě kontaktu odpovědět tak, aby to sedlo přesně Vám na míru, nabízím tedy alespoň pohled.

Je zjevné, že jste musela bojovat. A že Vám to obrátilo pohled od Vás k mužům. Jak s tím tedy naložit? Jistě je možnost vyhledat terapeutickou pomoc, kde byste si mohla svá zranění a emoce z nich odžít. Chápu, že se věci asi nezmění ze dne na den, ale zkuste prosím obrátit svou pozornost od mužů k ženám. Možná ke svému ženství. Asi Vám nepomůže věta, že bez nás žen by muži nebyli tím kým jsou. Je možné se ale na vše podívat z pohledu Božího. Když Vás chtěl tady na světě, stvořil Vás jako ženu. A to milovanou ženu, krásnou. Je to VIP postavení Boží dcery, která má taková privilegia, že se nemusí srovnávat s nikým jiným. To, že se na Vás navalil hněv na muže, to přišlo až po cestě. Ten základ je nedotknutelný. A k té kráse a sebevědomí se můžete vrátit. Na to žádné ponížení od mužů nemá. Je to výbava, která, pokud je přijatá, dělá ženu naprosto výjimečnou. A právě taková jste. Zkuste posílit své sebevědomí jako ženy a s tou hrdostí (nikoli pýchou) vyjděte mezi muže. Uvidíte, že to přečtou. Ten boj je jen hra. Možná Vaše, možná jejich. Přestaňte ji hrát. Pokud nebudete hrát Vy, nebudou moct ani oni. Vím, že to nevyřeší jejich postavení, ale to, jak Vám v tom je, ano. Dovolte si být ženou a dovolte příteli, aby byl mužem. Je to trochu jiný svět, ale právě proto je obohacující. Proto, že je jiný, nemusí být konkurencí, ale doplňkem celku.

Milá ..., věřím, že když se Vám povede přestat stát na mužských nohách obrazně řečeno a stoupnete si na ty své, bude Vám lépe. Pak ani nenávist nebude nutná (ta je jen velkým závažím na Vašich nohách, které Vám neumožňuje si povyskočit). Krom případné terapie Vám doporučuji, abyste se zajímala o to, jak to má Bůh s Vámi, abyste mohla uchopit svou hodnotu. Můžete vyhledat v tom směru i duchovní pomoc. Moc Vám držím palce a beru Vás s tím do modlitby.

Kategorie otázky: Sebepřijetí

Související texty k tématu:

Žena
Ježíš vrátil ženám důstojnost 
Žena podle Božího záměru 
Bůh ženu nestvořil jen jako pomocnici v domácnosti 
Žena za volantem aneb: „Krávo!“
Co chtějí říci ženy ženám (soubor příběhů ze života)
Identita ženy ve světle stvoření (prof. dr. Miroslav Zedníček)
Marie Magdaléna 
Marta a Maria - povídka z Knihy apokryfů
Mezinárodní den žen MDŽ, nebo Den matek?
Žena v pojetí filosofické antropologie (Mons. ThDr. Karel Vrána) 
Bůh je stvořil jako muže a ženu legenda 
Bůh není ani muž, ani žena...
Jak jsem si vysnívala svou budoucnost
Jakého muže si pořídí vaše dcera 
Je pošmourné zimní lednové ráno. A já mám nějakou chřipku. 
Jsem úplně normální holka, snílek, která vždy toužila po dobrodružství…
Nebyla to prostitutka, ale plačící žena
Nikdo na smrtelné posteli nelitoval, že nebyl více v kanceláři
Princezna a král
Přátelství žen
MDŽ - Mezinárodní den žen - 8.3.
Muži naříkají kvůli ženám
Nebeský Otec mi nahradil tátu... 
Neohýbat hřbet – řeholnice na tanku
Rád bych se svou ženou více mluvil, ale nevím, co bych měl říkat…

Žena a muž:
- I když se muž a žena obracejí k témuž Bohu, dělají to jinak... (Aleš Opatrný)
- Žena a muž - dva světy? (Rozhovor s psychologem P. Goldmanem)
- Akcenty mužské a ženské spirituality (P. Tomáš Holub)
- Hranice a váš manželský partner (Dr. Henry Cloud)
- Další texty pro ženy (ale i muže) zde

 

Odpustit je jako odložit veliké břímě / ruksak, cesta, zákaz vjezdu, Šumava

 

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Velikonoce - informace, význam

Velikonoce - informace, význam
(1. 4. 2023) Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota; velikonoční vigilie, příběh Velikonoc, mazanec recept

Co je to mazanec?

Co je to mazanec?
(27. 3. 2023) Co je to mazanec... Několik osvědčených receptů na velikonoční mazanec.

Velikonoce - pracovní listy pro děti

(26. 3. 2023) Pracovní listy k Velikonocům - k doplnění, přečtení, vybarvení i dokreslení...

Svátek Zvěstování Páně (25.3.)

(23. 3. 2023) Žádný učený z nebe nespadl a z nebe nespadl ani Bůh. Bůh si zvolil svou cestu do světa prostřednictvím člověka, který se…

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk

Fotogalerie - Miloslav kardinál Vlk
(18. 3. 2023) 18. 3. 2017 zemřel Miloslav kardinál Vlk. Publikueme několik amatérských fotografií...

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!

Internet - dobrý sluha i zlý pán. Doporučujeme k přečtení!
(16. 3. 2023) Doporučujeme k přečtení knížku: S mobilem do Božího království? 25 úvah o tom, proč je internet dobrý sluha i…

Jiří Grygar (* 17. 3. 1936)

(16. 3. 2023) Český astronom a astrofyzik, významný popularizátor vědy v oblasti astronomie, astrofyziky a vztahu vědy a víry, za…