Hospodin je můj pastýř, nic nepostrádám. (Ž 23,1) - Citát z Bible na každý den

21. 7. 2022, itu

Perfekcionismus, pýcha a komplexy

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sebepřijetí

Milá redakce,
mám problém se sebepřijetím a zároveň s pýchou - u mě se projevuje zejména v perfekcionismu a srovnavání se s ostatními. Mám touhu být (podle svých možností) dokonalá a dosáhnout svého nejlepšího já. Vím, že je to otázka celého života, proto mě rozčiluje, že na to musím pořád myslet. Už intuitivně se srovnávám s ostatními, co všechno umí lépe než já nebo jestli lépe vypadají, a tím zároveň podkopávám vlastní sebevědomí a občas upadám do depresí. Mohli byste mi případně poradit, co se s tím dá dělat?
Jinak děkuji za tento web a za Vaši ochotu pomoct druhým, vážím si toho :)

Dokonalý svět a dokonalí lidé neexistují, je to jen iluze

Milá ...
děkuji za dotaz a pokusím se napsat, co mě k tomu napadá. Každý z nás máme někdy problém se sebepřijetím, musíme sladit své představy o vzhledu a schopnostech s realitou, smířit s tím, jak vypadáme, jak nám jde učení, jak jsme obratní a manuálně zruční. Je normální se srovnávat s ostatními, v tom získáváme jistotu, že zapadneme do společenství, že máme společné rysy a vlastnosti, je to náš vrozený postoj, že patříme k celku a chceme být jeho součástí. Známe to všichni, chtěli bychom být jako naše kamarádka, která je krásná, chytrá, milá a ještě umí zpívat.

Někdy nás touha po dokonalosti úplně ochromí a než bychom udělali něco, co není v našich očích dost dobré, raději neděláme nic. To je ovšem omezující, vždyť tím ztrácíme radost a chuť do života! Nemám jednoduchý návod, jak se toho zbavit, možná už v rodině jsi byla vystavena srovnávání a hodnocení a je pro tebe těžké se s ostatními nepoměřovat.

Pro začátek je dobré pomyslet na to, že každý chce zapůsobit a možná i ti druzí trpí podobně a snaží se ze všech sil, aby byli dokonalí. Dokonalý svět a dokonalí lidé ale neexistují, je to jen iluze, často živená skvělými fotkami a videi na sociálních sítích. Ale víme, co tomu předcházelo? Je vidět nepořádek v pokoji, nebo jen krásná, dokonale nalíčená holka? Všichni před návštěvou uklízíme, všichni se pěkně oblečeme, když jdeme na návštěvu, všichni se umíme usmívat, když nám na tom záleží. Ale není to celý obraz našeho života, jsme taky někdy mrzutí, rozcuchaní, umíme někomu milému odseknout a urazit ho a taky se nám leccos nepovede. Je to něco, co zažije každý, i když se sebevíc snaží o dokonalost. A vždy je dobře, když se tomu dokážeme zasmát, humorem lze překonat mnohé a nebrat se moc vážně velice osvobozuje.

Pokud to nepomůže a depresivní myšlenky přicházejí, je dobré vyhledat odbornou pomoc, psychologa, nebo psychoterapeuta, který si jistě bude vědět rady. Bůh nás má rád takoví, jací jsme, na tom, jestli jsme chytří nebo krásní, mu nezáleží. Nejvíc mu jde o lásku, jednoho k druhému, ale taky sami k sobě. Protože to, jak nás stvořil, udělal dokonale. Každého jako originální kamínek do skvělé mozaiky celého společenství. Milá N., přeji ti odvahu k tomu být svá a originální, radost ze života a Boží požehnání do dalších dní.

Kategorie otázky: Sebepřijetí

Související texty k tématu:

Láska k sobě, sebepřijetí:

 

Láska k sobě samému je základ životní kreativity / dítě na kolotoči

 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci
(19. 7. 2024) To, že chodil Ježíš Kristus po zemi, znamená pro mne nekonečně víc než to, že člověk chodil po Měsíci.

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce
(17. 7. 2024) 20.7.1969 přistálo na Měsíci Apollo 11 s lidskou posádkou.

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně
(15. 7. 2024) Ve Starez aréně v Brně se ve dnech 9. - 11. srpna 2024 uskuteční duchovní obnova CREDO, která přinese setkání a…

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2024) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...

Cyril a Metoděj (5.7.)

(3. 7. 2024) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším střediskem…