Běda těm, kdo myslí na nepravost. (Mich 2,1) - Citát z Bible na každý den

28. 6. 2023, MN

Mentální anorexie, sebepoškozování, deprese

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Osobní krize, nemoc, smrt

Dobrý den, mám již dospívající děti a i v tomto věku trpím mentální anorexií.  Dlouhé roky jsem měla klid, ale nedávno se problém vrátil v plné síle.  Zjistila jsem, že se z toho se už sama nedostanu. Začala jsem mít obrovské problémy, včetně závislosti na hubnutí, velký strach z přibírání na váze, nakonec jsem přestala jíst úplně a skončila v nemocnici. Navíc jsem se začala sebepoškozovat,

Od propuštění z nemocnice cítím prakticky stálý smutek, bojím se budoucnosti, jsem nevýkonná, často spím. Někdy mám den, že opravdu jen ležím, jsem unavená. Chci jen dodat, že co se týče lékařů a terapie jsem zabezpečená, ale mám strach z vyléčení.

Jak se tato situace bere po duchovní stránce? Modlím se každý den. Je to opravdu jen nemoc anorexie se vším všudy, sebepoškozováním a depresí, nebo tam je i význam duchovní, že se mě snaží přemoci zlo?
Já svůj stav vidím jako nemoc a řeším to s knězem ve zpovědi, pomazání nemocných. Mám dokonce pocit, že tentokrát se něco pohnulo.

Jsem v duchovním životě taková asi ne úplně šikovná, ale na Boha nezapomínám. Příčinu vzniku vím.
Děkuji za odpověď

Všimněte si, že Ježíš se nám daroval právě formou pokrmu v eucharistii

Vážená pisatelko, děkuji za důvěru, s níž jste se nám svěřila.
Anorexie je forma nemoci. Proto ji nelze jednoduše vnímat jen jako pouhé duchovní či morální selhání a není tedy důvod nepřistupovat ke svatému přijímání či se přestat modlit apod. Jde o zápas s vnitřní nemocí a ten vyžaduje naopak duchovní podporu.

Ale máte pravdu, že řada psychických forem nemoci může mít nějaké duchovní souvislosti. Je velmi obtížné jen takto zjednodušeně je vystihnout a popsat. Obecně lze říci, že kromě zakoušení našich vlastních fyzických i psychických nemocí, může do našeho života zasáhnout i Zlo a působit v něm mnoho problémů.
Obecně se dá říci, že démon hledá naše křehkosti, slabá místa v našem životě, ať psychické, morální, duchovní... Pokud člověk žije kvalitní duchovní život s Bohem, moc možností takový démon nemá. Přesto právě nějaká křehkost, nějaké dávné zranění..., může být jakousi vstupní branou, kudy démon může vstoupit. Asi obtížně dokážeme přesně vystihnout, kde, jak a kdy jedná démon, a kdy jde čistě o naši psychiku.

Jako řešení, se domnívám, že je dobré co nejlépe urovnat náš vztah s Bohem. Odevzdávat se do jeho rukou, vyznat se Bohu z hříchů a odmítat zlo ve svém životě. Bývá dobré požádat matku Boží Pannu Marii o pomoc, přímluvu, ale i přímou ochranu před útoky zla.

V podobných případech je jedno z možných pokušení obráceno na sebehodnocení či sebe odmítnutí: „Nezasloužím si dobro, nejsem dost dobrý člověk, nemám hodnotu,...“ Zvláště, pokud jsme to zažili v nějaké životní situaci od druhých lidí jako odmítnutí či odsouzení.
Ježíš si Vás nesmírně váží. Pro Pána Boha jste vzácný člověk, a proto Bůh chce podpořit Váš život, stojí o něj, má pro něj cenu! Nemusí být ale tak snadné přijmout to.

Podobně je to s pokrmem. Všimněte si, že Ježíš se nám daroval právě formou pokrmu v eucharistii. A tak Vás chci vybídnout, zda nezkusit pravidelněji přistupovat k přijímání eucharistie s vědomou prosbou: „Ježíši, uzdrav moji anorexii, vytrhni mne z moci tohoto zla. Chci žít, ač to je někdy moc těžké.“

Zajímavá je Vaše poznámka o strachu z vyléčení. Nemohu ji takto nepřesně interpretovat, ale myslím, že stojí za pozornost. Zkuste si klást otázku, co stojí za touto obavou. Jak se jmenuje příčina... Na první pohled (možná mylný!) se může jevit, že anorexie Vám nabízí nějakou hodnotu (např. „jsem tak dobrá, že to dokážu“), která je pro Vás důležitá a tím pádem o ni nechcete přijít. Pak může být na místě duchovní rozhodnutí se zříci této „hodnoty“, ale s modlitbou o záměnu za hodnotu jinou, větší, jakou je např. život nebo Boží láska.

Vkládám Vaše trápení do modlitby a prosím Pána, aby Vám pomohl najít řešení!


P.S.: Připojuji odkaz na zveřejněnou odpověď k anorexii.

Kategorie otázky: Osobní krize, nemoc, smrt, Sebepřijetí

Související texty k tématu:

Láska k sobě, sebepřijetí:

 

Individualita

 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci
(19. 7. 2024) To, že chodil Ježíš Kristus po zemi, znamená pro mne nekonečně víc než to, že člověk chodil po Měsíci.

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce
(17. 7. 2024) 20.7.1969 přistálo na Měsíci Apollo 11 s lidskou posádkou.

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně
(15. 7. 2024) Ve Starez aréně v Brně se ve dnech 9. - 11. srpna 2024 uskuteční duchovní obnova CREDO, která přinese setkání a…

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2024) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...

Cyril a Metoděj (5.7.)

(3. 7. 2024) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším střediskem…