Duch svatý vás poučí. (Lk 12,12) - Citát z Bible na každý den

22. 7. 2021, nr

Strach z chyb a hříchu mě paralyzuje

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Křesťanská etika, hřích

Dobrý den,
v poslední době mám problém s rozhodováním se. Snažím se žít podle evangelia, podle Ježíšova vzoru, pravidelně se modlím, čtu Bibli. V běžném životě mám ale problém rozlišit, zda se nerozhoduju proti Bohu - např. chtěl bych se učit malovat, když se k tomu ale odhodlám, v mysli mi naskakuje - hřešíš. Nebo jiný příklad: mám chuť na čokoládu - naskočí mi - hřešíš, mám chuť se kouknout na youtube - hřešíš. Zkrátka, v těch obyčejných věcech pociťuji nejistotu. Strach z toho, že "půjdu špatným směrem" mě doslova paralyzuje.

Abychom byli dobrými křesťany, potřebujeme mít rádi sami sebe. Nemít na sebe přehnané nároky a chtít být za každou cenu dokonalí.

Zdravím Vás.

je moc dobře, že se modlíte, čtete Písmo a snažíte se žít podle Ježíšova vzoru. Avšak jak všichni víme, vůbec to není jednoduché, protože jsme všichni „jenom“ lidé. A hřích k nám lidem patří. Je právě na nás a na naší víře a vůli hříchům odolávat a hříšného chování se zdržet.

V situacích, které popisujete u sebe, však ono „hřešíš" působí poněkud nepatřičně. Jedná se o běžné činnosti nebo i o činnosti, které se jeví jako Bohu-libé. Např. malování a umění obecně je také hledáním Boha a duchovních hodnot! Je tedy velká otázka, kdo a jak Vám tato slova („hřešíš“) vkládá do hlavy. Tipnul bych si, že jsou tam spíše od Božího odpůrce – satana. To on někdy působí tak, že se cítíme provinile, nejistě, bojíme se, nebo prožíváme něco nutkavě a nesvobodně. Když jsou „věci“ (myšleno události, myšlenky, pocity atd.) od Boha, poznáme je podle toho, že se cítíme svobodně, volně a cítíme vděčnost a lásku. A dokážeme odpouštět – včetně nás samotných. Bůh nám odpouští neustále a je to i naše schopnost. „Odpusť nám naše viny, jako i my odpouštíme našim viníkům…“, říkáme v Otčenáši a to platí i pro nás. Musíme odpouštět sami sobě, abychom mohli odpouštět druhým a aby nám mohl odpustit i Bůh.

Mám pocit, že je potřeba, abyste zapracoval na svém vztahu k sobě samému – dokázal se mít rád se vším všudy a dokázal si odpouštět všechny Vaše poklesky, hříšné myšlenky a také Vaši nerozhodnost! „Miluj bližního svého jako sebe samého.“ Abychom byli dobrými křesťany, potřebujeme mít rádi sami sebe. Nikoliv přehnaně, narcistně a sebestředně, ale tak, abychom věděli a cítili, že to se sebou „myslíme dobře“ – že jsme na sebe přívětiví, hodní, nemáme na sebe přehnané nároky a nechceme být za každou cenu dokonalí. Snažit se o dokonalost a křesťanský život – ANO, ale trestat se nebo hněvat se na sebe, když se nám to nedaří – to NE. Nechme toto hodnocení na Nejvyšším. A on je VELMI laskavý a milosrdný. Chce, aby naše duše byla spasena a o to jde v životě nejvíce!

Pokud míváte strach (např. strach něco udělat, jak píšete), paralyzující nejistotu, nepříjemné pocity, následné pocity viny apod., nepůsobí ve Vás Bůh. Zkuste s tím bojovat. Dopřejte si čas a buďte trpělivý. Modlete se – k Ježíší Kristu, aby Vám ukázal tu správnou cestu – můžete ji poznat podle Vašeho dobrého pocitu – láskyplnosti, odpuštění a vděčnosti. Dále se můžete modlit k Panně Marii, abyste v její láskyplné náruči hledal útěchu, když se na sebe zlobíte. Doporučuji také modlitbu k patronovi, jehož jméo nosíte, aby Vám pomohl ve Vašem duchovním boji.

Mohl by Vám pomoci i rozhovor s někým blízkým, komu důvěřujete. Svěřte se mu se svými starostmi, určitě v tom nejste sám – znám mnoho lidí, kteří bojují s podobným problémem. Takže nejste na to sám! Shrnuto stručně – pracujte na svém vztahu k sobě a na pěstování „vnitřního dialogu“ o tom, co je dobré a správné a jak se podle toho zachovat. Neznamená to vždy přesně vědět, co mám udělat, nějaké pochybnosti jsou běžné a ke křesťanskému životu také patří – hezky o tom píše Tomáš Halík ve své knize „Co je bez chvění, není pevné“. A především – buďte k sobě shovívavý a trpělivý, hledejte inspiraci v Písmu Svatém a věřte, že Bůh to s Vámi myslí dobře :-)

Přeji Vám hodně štěstí do dalšího života a na Vaší cestě ke spáse a ke Kristu! 

Kategorie otázky: Sebepřijetí, Křesťanská etika, hřích

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

Čsopis IN! pro dívky / říjen

Čsopis IN! pro dívky / říjen
(8. 10. 2021) Pro někoho může být podzim smutné období, hlavně, když celé dny proprší. Pro někoho je to roční období plné klidu a…

Můžete podpořit „svůj“ hospic

Můžete podpořit „svůj“ hospic
(6. 10. 2021) V sobotu 9. října se připomíná Světový den hospiců.

Nechme na sebe hledět Ježíše (papež František)

(3. 10. 2021) Co nám nabízí svědectví Františka z Assisi dnes?  (odkaz na pastorace.cz)

Svátek andělů strážných 2.10.

Svátek andělů strážných 2.10.
(1. 10. 2021) Pošlu před tebou anděla, aby nad tebou po cestě bděl. Naslouchej jeho hlasu. Můj anděl půjde před tebou, praví Bůh.…

Mezinárodní den seniorů 1.10.

Mezinárodní den seniorů 1.10.
(29. 9. 2021) Víte, pro mě stárnutí je přibližování se cíli. A ten cíl stojí za to. Ani oko nevidělo, ani ucho neslyšelo, ani do srdce…

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2021) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?