Máš zálibu v milosrdenství. (Mi 7,18) - Citát z Bible na každý den

22. 7. 2021, nr

Strach z chyb a hříchu mě paralyzuje

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Křesťanská etika, hřích

Dobrý den,
v poslední době mám problém s rozhodováním se. Snažím se žít podle evangelia, podle Ježíšova vzoru, pravidelně se modlím, čtu Bibli. V běžném životě mám ale problém rozlišit, zda se nerozhoduju proti Bohu - např. chtěl bych se učit malovat, když se k tomu ale odhodlám, v mysli mi naskakuje - hřešíš. Nebo jiný příklad: mám chuť na čokoládu - naskočí mi - hřešíš, mám chuť se kouknout na youtube - hřešíš. Zkrátka, v těch obyčejných věcech pociťuji nejistotu. Strach z toho, že "půjdu špatným směrem" mě doslova paralyzuje.

Abychom byli dobrými křesťany, potřebujeme mít rádi sami sebe. Nemít na sebe přehnané nároky a chtít být za každou cenu dokonalí.

Zdravím Vás.

je moc dobře, že se modlíte, čtete Písmo a snažíte se žít podle Ježíšova vzoru. Avšak jak všichni víme, vůbec to není jednoduché, protože jsme všichni „jenom“ lidé. A hřích k nám lidem patří. Je právě na nás a na naší víře a vůli hříchům odolávat a hříšného chování se zdržet.

V situacích, které popisujete u sebe, však ono „hřešíš" působí poněkud nepatřičně. Jedná se o běžné činnosti nebo i o činnosti, které se jeví jako Bohu-libé. Např. malování a umění obecně je také hledáním Boha a duchovních hodnot! Je tedy velká otázka, kdo a jak Vám tato slova („hřešíš“) vkládá do hlavy. Tipnul bych si, že jsou tam spíše od Božího odpůrce – satana. To on někdy působí tak, že se cítíme provinile, nejistě, bojíme se, nebo prožíváme něco nutkavě a nesvobodně. Když jsou „věci“ (myšleno události, myšlenky, pocity atd.) od Boha, poznáme je podle toho, že se cítíme svobodně, volně a cítíme vděčnost a lásku. A dokážeme odpouštět – včetně nás samotných. Bůh nám odpouští neustále a je to i naše schopnost. „Odpusť nám naše viny, jako i my odpouštíme našim viníkům…“, říkáme v Otčenáši a to platí i pro nás. Musíme odpouštět sami sobě, abychom mohli odpouštět druhým a aby nám mohl odpustit i Bůh.

Mám pocit, že je potřeba, abyste zapracoval na svém vztahu k sobě samému – dokázal se mít rád se vším všudy a dokázal si odpouštět všechny Vaše poklesky, hříšné myšlenky a také Vaši nerozhodnost! „Miluj bližního svého jako sebe samého.“ Abychom byli dobrými křesťany, potřebujeme mít rádi sami sebe. Nikoliv přehnaně, narcistně a sebestředně, ale tak, abychom věděli a cítili, že to se sebou „myslíme dobře“ – že jsme na sebe přívětiví, hodní, nemáme na sebe přehnané nároky a nechceme být za každou cenu dokonalí. Snažit se o dokonalost a křesťanský život – ANO, ale trestat se nebo hněvat se na sebe, když se nám to nedaří – to NE. Nechme toto hodnocení na Nejvyšším. A on je VELMI laskavý a milosrdný. Chce, aby naše duše byla spasena a o to jde v životě nejvíce!

Pokud míváte strach (např. strach něco udělat, jak píšete), paralyzující nejistotu, nepříjemné pocity, následné pocity viny apod., nepůsobí ve Vás Bůh. Zkuste s tím bojovat. Dopřejte si čas a buďte trpělivý. Modlete se – k Ježíší Kristu, aby Vám ukázal tu správnou cestu – můžete ji poznat podle Vašeho dobrého pocitu – láskyplnosti, odpuštění a vděčnosti. Dále se můžete modlit k Panně Marii, abyste v její láskyplné náruči hledal útěchu, když se na sebe zlobíte. Doporučuji také modlitbu k patronovi, jehož jméo nosíte, aby Vám pomohl ve Vašem duchovním boji.

Mohl by Vám pomoci i rozhovor s někým blízkým, komu důvěřujete. Svěřte se mu se svými starostmi, určitě v tom nejste sám – znám mnoho lidí, kteří bojují s podobným problémem. Takže nejste na to sám! Shrnuto stručně – pracujte na svém vztahu k sobě a na pěstování „vnitřního dialogu“ o tom, co je dobré a správné a jak se podle toho zachovat. Neznamená to vždy přesně vědět, co mám udělat, nějaké pochybnosti jsou běžné a ke křesťanskému životu také patří – hezky o tom píše Tomáš Halík ve své knize „Co je bez chvění, není pevné“. A především – buďte k sobě shovívavý a trpělivý, hledejte inspiraci v Písmu Svatém a věřte, že Bůh to s Vámi myslí dobře :-)

Přeji Vám hodně štěstí do dalšího života a na Vaší cestě ke spáse a ke Kristu! 

Kategorie otázky: Sebepřijetí, Křesťanská etika, hřích

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)


Konference Jak slyšet Boží hlas s Petem Greigem 
22. – 23. 3. 2024 v Praze. 

Kdy jsou Velikonoce 2024?

(1. 3. 2024) Datum Velikonoc 2024

Březnové vydání časopisu IN! pro dívky

Březnové  vydání časopisu IN! pro dívky
(29. 2. 2024) Březnové číslo časopisu IN!dívčí svět už se k vám pomalu blíží. Vybíráme několik ukázek z jeho obsahu.

Z éry komunismu je nutné se poučit

(24. 2. 2024) Výročí komunistického puče 25.2.1948. Další texty k tématu: Komunismus a socialismus, 1948...

Händel i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(22. 2. 2024) Georg Friedrich Händel (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) se po prodělané mrtvici dostal na pokraj…

Matka zabila své dvě děti. Proč Bůh nezasáhl?

(21. 2. 2024) Právě jsem slyšela ve zprávách, že matka zabila své dvě děti. Chápu svobodnou vůli lidí,  ale proč neochránil…