Pane, ty máš slova věčného života. (J 6,68) - Citát z Bible na každý den

22. 2. 2012, pah

Natvrdlý a pomalý nemotora bez jakéhokoli talentu…

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sebepřijetí

Dobrý den,
je mi 18 let a rád navštěvuji portál vira.cz, je pro mě takovým útočištěm a vede mě stále kupředu. Rád bych vás požádal o pár řádek k několika věcem, které mě v životě trápí, o kterých přemýšlím a které jsou pro mě velmi důležité.

Tápám, nevím vůbec, kde je moje místo. Jsem velice neúspěšný, neumím hrát pořádně fotbal - jsem nemotora, ani na stolní fotbálek nemám postřeh. Neustále nevnímám, nejsem schopen se soustředit, jsem úplně natvrdlý, nemám technický talent a ani žádný jiný, obecně ve věcech praktických jsem k ničemu nebo jsem nejpomalejší. Vadí mi to. Jak se s tím smířit? Kdyby to bylo jenom v něčem, ale toho je tolik, co mi opravdu nejde. Mám z toho strach, někdy se užírám, mám záchvaty vzteku a zuřivosti, že jsem k ničemu, nic neumím.

Neustále se ve všem pletu, neumím se vyjádřit, neumím se prosadit. Jsem strašně nekomunikativní, uzavřený, a tak hodně sám. Rád bych se s lidmi bavil, ale nejde mi to. Hodně lidí mi říká, že mluvím pořád hrozně vážně. Vtipálek nejsem, neumím to. Nejde to. Sem prostě hrozně vážnej a nudnej křesťan a podle toho taky soudí ostatní víru, nudná, vážná, prostě kravina. Nevím, jak být veselý a ukázat světu, že víra je radost a láska, když to sám těžko někdy chápu. A nevím, jak se s tím smířit anebo jak bojovat? Jak moc je to špatně? Když už něco začnu o víře říkat, tak jsou to vždycky takový kraviny nebo začnu skoro koktat. Trápí mě to. Nechci někomu neustále vnucovat své názory, ale jednoduše mluvit. Mám neustále pocit, že když nic neříkám, tak skoro hřeším, jestli mi rozumíte. Přestosi často všímám, že lidé bez víry a Boha jsou kolikrát lepší ve vztazích s ostatními lidmi než já.

A pak další problém. Kde si mám najít holku? Chci holku, myslím, že je to pochopitelné zvláště v mém věku. No jo, ale kde ji najdu? Na diskotéce a zábavách mi všechny připadají s prominutím jako husy a s mojí komunikativností nepoznám, která by stála za to. Chodím na spolčo, ale tam jsou všechny holky zadané. Jsem z toho někdy zoufalý. Vím, že to musím dát Ježíši, ale někdy to prostě nejde. Snad nějaká další setkání křesťanské mládeže….

A taky mě trápí závazek předmanželské čistoty. Neumím si to představit, to je tak dlouhá doba. Nevěřím, že to dokážu, zvlášť jestli budu mít holku, která nevěří. No ani nevím, jak mám svým kamarádům vysvětlit, proč je to špatně? Vím, že pravdu nemají, ale ani sobě to nedokážu vlastně vysvětlit, proč je to špatně, Bojím se, že to nezvládnu – budu mít takový svůj píseček na který mi Bůh nesmí šahat.

Děkuji za linku víry a pomoci. Bůh vám zaplať za všechny vaše odpovědi.

Neexistuje člověk, v kterém by nic nebylo

Dobrý den,
děkuji Vám za Vaše otázky. Jsou jistě v mnohém inspirativní a odpovídají hledání mladého člověka, jakým jste Vy. Odpovědi by vyžadovaly delší vysvětlování, což touto formou není dost dobře možné. Proto se budu snažit být sice úsporný, ale rovněž co nejvíce přesný. Doufejme, že se mi to povede.

Také jsem v 18 letech přemýšlel, co budu dělat, pro co mám vlohy apod. Zkoušel jsem to a hned zas ono, a ono nic. Pak to přišlo postupně samo, ale postupně! Nebojte se. Neexistuje člověk, v kterém by nic nebylo. V každém člověku je něco. A toto něco se ve Vás v pravý čas rozvine, až budete Vy i mnozí kolem Vás koukat.

Co se týká Vašich trápení s navazováním vztahů. Existují lidé více či méně komunikativní, více či méně zábavní. To už tak je. Je to v lidské povaze a myslím, že nemá cenu s tím bojovat. Určitě to není vada. Každá povaha má své plusy a mínusy. Jsem si jist, že plusy své povahy, tedy to, že jste takový, jaký jste, začnete teprve objevovat. A vsadím se, že během svého života potkáte lidi, kteří Vás ocení právě takového. Nucené veselí bývá křečovité, a to už pak by Vám teprve lidé nevěřili. Nejlepší je být sám sebou. Také není nutné pořád mluvit, do všeho se míchat. A to ani tehdy, když máte pocit, že byste měl názory druhých trochu poopravit. Mluvením můžete někdy něco i pokazit, modlitbou nikdy. Být zdrženlivější nemusí být vždy na škodu, a když si nejste právě jistý, je lepší zachovat zdrženlivost. Vím, že to chce někdy hodně úsilí a cviku.

A jak najít holku, tak to, potvora, dokáže potrápit. Ale zase. Je Vám 18, máte celý život před sebou. Chce to trpělivost. Kdo ví, kam Vás vítr života zanese. Teď se Vám to zdá beznadějné, za pět let už to třeba takové nebude. Vyplatí se počkat a vyplatí se modlitba za svou budoucí manželku. Já vím, mě se to mluví (nebo píše), ale je to tak.

K závazku předmanželské čistoty - je to dobrý vklad do vztahu. Kdo začíná sexem, začíná odzadu. Prvně mám poznat druhého člověka v jeho duševních a duchovních rozměrech, jeho dobré a špatné vlastnosti, abychom společně mohli dojít k závěru, že spolu chceme (případně nechceme) žít. Manželství je moc těžká věc. Chce to každodenní vzájemnou korekci, představu o tom, kam kráčíme, řešení tisíce věcí, řešit výchovu dětí... V tom všem je sex tou méně výraznou stránkou života. Jestliže manželství založím na něm, pak to může být problém.
 

Doufám, že se mi alespoň trochu povedlo to, co jsem si na začátku předsevzal, a že Vás moje odpovědi dílem uspokojí, dílem nakopnou někam dál.

Držte se!

Kategorie otázky: Sebepřijetí, Náctiletí - sexualita, vztahy

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.