Měli byste říkat: „Dá-li Pán, podnikneme to nebo ono.“ (Jk 4,15) - Citát z Bible na každý den

28. 2. 2022, marse

Meditace, afirmace, pozitivní myšlení

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sebepřijetí

Dobrý deň,

Mám trošku dlhšiu otázku, ale verím, že budete ochotný mi pomôcť a poradiť.
Som veriaca, praktizujúca kresťanka celý život. Snažím sa a chcem stále nasledovať Boha i Ježiša. Verím, že on je Pán neba i zeme a všetko riadi. Pravidelne sa modlím a chodím do kostola. Napriek tomu sa mi často stáva, že moja viera je len taká „zo zvyku“, necítim to tak hlbšie v srdci, nemám pokoj a vyrovnanosť v duši. Mám pocit, že moje modlitby zostávajú bez odozvy. A toto všetko následne zhoršuje môj psychický stav, som depresívna a citovo labilná.
Napriek tomu sa nevzdávam a stále verím a modlím sa za vedenie u Boha.
Avšak pred časom som narazila na rôzne motivačné videá, knihy a meditácie, ktoré (v skratke) hovoria o pozitívnom myslení a o tom, že my sami si môžeme svojou zmenou myslenia zmeniť a ovplyvniť svoj život. Nezameriavajú sa na žiadne náboženstvo, ani žiadne náboženstvo z toho nevylučujú. Hovoria o tom, že každý si to môže nazvať inak-niekto Boh, niekto vesmír, niekto vyššia sila a pod.
Tieto princípy prezentujú to, že svojimi myšlienkami si tvoríme aj to dobré aj to zlé v našom živote a pokiaľ budeme myslieť správne Boh, alebo vyššia sila nám dá to po čom túžime. Musím povedať, že ma to celkom oslovilo, a myslím, že mi to aj pomáha a v mnohom majú pravdu. V minulosti som bola dosť negatívne mysliaca osoba, a vidím už určité pokroky a je to fakt, že s optimizmom to ide ľahšie v živote.
Narazila som aj na knihu od autora Vadima Zelanda – Transurfing Ovplyvňovanie reality, kde odporúča aj meditácie na urýchlenie svojich zámerov a túžob, tzv. Kvantový skok. Čítala som aj rôzne príbehy ľudí ktorí s tým mali pozitívnu skúsenosť – napr. dlhoročný ťažký alkoholik sa vyliečil, a pod. Preto to vo mne vzbudilo záujem a dôveru.
Ja sa stále modlím a viem, že ak sa aj pozitívna zmena udeje, vždy to bude len vďaka Bohu a tieto meditácie využívam len ako podpornú metódu na lepšie naladenie. Chcem sa spýtať, či tieto rôzne meditácie a afirmácie spojené s podporou pozitívnych myšlienok, podporu sebavedomia a nájdenie zmyslu v živote sú v súlade s kresťanstvom??

Ďakujem veľmi pekne za Váš názor na túto tému.

Transsurfing, meditace, kvantový skok nemohou přinést vztah

Milá N,

je moc dobře, že Vám není lhostejné, co ovlivňuje Váš život a jste opatrná v tom, co si do života vpustíte. To je velmi moudré.
Píšete o transsurfingu, meditacích zaměřených na ovlivňování reality, o kvantovém skoku. Vnímám Vaši touhu po tom, aby Vám bylo lépe, abyste, jak píšete, zvýšila své sebevědomí, hledáte smysl života. Nedivím se, že Vás tyto techniky oslovily, protože slibují kýženou změnu. Jenže tak, jako i jiné techniky, mají své zásadní meze. Jsou to jen techniky.

My jako křesťané máme mnohem větší nabídku. Nabídku Boží lásky. Technika, ta začíná u Vás samé a také je závislá na tom, jak ji zvládnete. Boží láska je něco, co smíte jako milovaná Boží dcera – a tou jste – přijmout. Mezitím co techniky míří na Vaše schopnosti, tak láska míří k Vaší podstatě. Podle toho, co píšete, jste věrná křesťanka, která se snaží vše správně naplňovat, protože tuší, že Bůh je zdrojem dobra. Zároveň jste možná nezacílila svůj pohled na živého Boha, který je tím nejbližším, který Vás osobně vroucně miluje a touží po vztahu s Vámi. Na jeho lásce můžete postavit své sebevědomí – tedy vědomí sebe – tedy toho, kým jste. Milovanou, chtěnou, jedinečnou Boží dcerou. To je Vaše identita. Jste tou, která je vždy očekávána, vždy žádoucí, pro kterou je vždy připravena osobní náruč. Zkuste si prosím dovolit vstoupit do důvěrného vztahu s Bohem milujícím napřímo. Mluvte s ním jako s přítelem o tom, co prožíváte, o tom jak se cítíte, jak si připadáte, co Vám dělá radost, po čem toužíte. A dovolte mu, aby Vás zahrnul svou vztahovou láskou a pomocí. Z ní můžete čerpat vše pro svůj život.

Vámi zmiňované techniky mají jistě dobrý záměr obrátit negativní prožívání na pozitivní. A buď věci, na které zaměřuji pozornost, vyjdou, nebo ne – pak je chyba na Vaší straně, že jste techniku špatně udělala. A v tu chvíli se stáváte znovu zklamaná. Bůh člověka vybavuje vztahem se sebou k tomu, aby byl kompetentní pro život. A důvěrou v Jeho moudrost. A to přináší do života pokoj uvnitř bytosti.

Jistě tento záměr změny prožívání může přinést i změna pohledu na přítomné věci – a o to se můžeme snažit i jako křesťané – od pocitu poloprázdé sklenice mého života k uvidění, že je poloplná. Jenže toto vědomí nemůže zůstat jen u pocitu, dobře, není všechno tak černé, jak se mi zdálo, ale mělo by vyústit ve vděčnost vůči Bohu. A to zase posiluje ten niterný vztah. Jde tedy mnohem dál, než co nabízejí techniky. Vztah je něco, po čem toužíme, v něm můžeme dýchat a realizovat se. Pak se stává naše sklenice plnou. O něj se můžete opírat, dovolte mu, aby Vás mohl milovat. Sdílejte se s ním. Moc Vám doporučuji, abyste zkusila zaměřit svou pozornost na “dárky” které můžete objevit každý den. Mohou to být maličkosti – zkuste se zaměřit na drobnosti všedního dne – můžete potkat rozkvetlou kytku, pak si řekněte: "děkuju ti za krásný dárek", můžete se na někoho usmát a on Vám úsměv oplatí atd.…Zkuste pár dní vnímat do detailů, co všechno Vám přináší jednotlivé dny a přijměte je, že tu jsou pro Vás osobně. A buďte za ně Bohu vděčná. Vyhledávejte každou drobnost. Jakoby rozšiřte k těmto věcem svou pozornost.

Milá N, to sdělení je, že pro křesťana jsou tyto techniky málo. Bylo by to minutí se cílem. Nejde začít u technik, a pak do nich pustit Boha. Pusťte živého, Vás milujícího Boha do každého dne a techniky nebudete potřebovat, protože dostanete mnohem víc. Jít cestou přes transsurfing, meditace zaměřené na ovlivňování reality, kvantový skok pro křesťana není dostatečné, protože nemohou přinést vztah. A ze vztahu i vše ostatní. Jak tyto techniky správně vnímají – je třeba obrátit pozornost, rozdíl je ale v tom, kam ji obracíte. V případě křesťana to je “ke komu”. Beru Vás s tím do modlitby a moc Vám držím palce, abyste se mohla ze vztahu s Bohem radovat.

Kategorie otázky: Sebepřijetí, Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,....

Související texty k tématu:

Boží láska k člověku, Bůh sám stačí

  • Jsi stvořen, abys byl milován  Většina ptáků byla stvořena, aby létala. Být jen na zemi je pro ptáka omezení. Pták se nevyznačuje ani tak tím, že umí chodit po zemi,  jako spíše tím že je schopen létat. A tak je to i s člověkem. Každý člověk byl stvořen, aby žil a byl milován. 
  • Bůh jako přítel, jako milenka... Obracejte se k Bohu jako k příteli,  k milence, k lásce, jakou jste nikdy neměli.  Odpoví vám.
  • Bůh miluje každého JINAK Každý z nás může říci: „Bůh mě miluje jako nikoho jiného na světě!“ Bůh totiž nemiluje dvě osoby stejným způsobem.
  • Další texty k tématu Boží láska, Bůh je láska

Láska k sobě, sebepřijetí:

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2024) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Český den proti rakovině 15. 5. 2024

Český den proti rakovině 15. 5. 2024
(13. 5. 2024) Od 15. 5. 2024 probíhá na celém území tradiční veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha.