Tvá tvář je bezpečnou ochranou, Bože. (Ž 31,21) - Citát z Bible na každý den

6. 6. 2024, tb

Je bůh čůr.k?!

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Osobní krize, nemoc, smrt

Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu, který člověku zničí život...? (Text dotazu je nezkrácený a neupravený)

Vzdor vůči Bohu není špatný, pokud v něm neuvízneme

Dobrý den.

Díky za důvěru a upřímnost.

Vzbouření může být dobrým krokem na cestě k Bohu. Myslím si, že Bůh má rád ty, co se s ním hádají a odporují mu. Je to rozhodně lépe fungující model řešení krize než ignorace, rezignace na modlitbu nebo si vzdor vůči Bohu zakázat.  

Bůh ví, že partnerský vztah nefunguje bez naší úplné svobody – tedy  možnosti říct mu upřímně: „ne“ anebo „s tímhle mám, Bože, fakt  problém,  tomuhle nerozumím, tohle fakt nedám, to po mě nemůžeš chtít“.

Papež František často říká: Stěžujme si Bohu, ptejme se ho, proč nás potkalo neštěstí, mluvme s Ním. Odpověď nemusí přijít jako hlas z nebe. Přijde možná skrze lidi, které potkáme, nebo jako síla smířit se s danou situací a najít novou cestu.

Mrzí mě, jestli Vám přijde, že Vám Bůh zničil život. Výsledný obraz Boha je ovlivněn i naším pohledem na sebe a svůj život. Někdy se bohužel soustředíme převážně na to, co nás zraňuje, a zapomínáme na mnohé, za co můžeme být vděční. V životě se určitě setkáváme s utrpením a s mnoha nepochopitelnými paradoxy. Proč to Bůh dopouští, nevíme. Někdy časem pocítíme, k čemu to bylo dobré, a někdy ne. Asi má náš vztah K Bohu tak velkou cenu, že nemůže vždy jít jednoduchou cestou. Výhodu má ten, kdo se časem dokáže smířit s těžkými okolnostmi a najít si v nich svoji cestu. Svatý Pavel to říká takto: „Těm, kdo milují Boha, vše napomáhá k dobrému.“

Já sám jsem měl v životě také různé zvraty a několik roků jsem Boha doslova nesnášel. Po nějaké době jsem zjistil, že ho nesnáším stejně velkou silou, jakou po něm toužím; jako po dobrém otci, po Bohu příteli.

Pokud toho budete schopen, doporučuji Vám modlitbu vlastními slovy, kdy Bohu řeknete (či doslova vykřičíte v nějakém soukromém prostoru – buď třeba v polích, či kdekoliv jinde…) co Vám leží na srdci, a uděláte si čas, abyste to mohl reflektovat a následně pak opět vyslovit vše, co se ve Vás při tom odehrává, co prožíváte.

Můžete také zvážit účast například na Kurzech alfa. Jedná se o cca deset setkání s přednáškami o základních křesťanských otázkách. Přitom se zachovává jistý odstup od církve. Na internetu si můžete dohledat, kde se ve Vašem okolí nějaký takovýto kurz pořádá (https://www.kurzyalfa.cz/).

Pokud jsem nevystihl Vaši situaci, o které mnoho nevím, klidně to hoďte za hlavu a ponechte si, pokud Vás něco zaujalo.

Jestliže máte dojem, že situaci Vám život přerůstá přes hlavu a Vy nezvládáte, doporučuji vyhledat i pomoc psychologa. Není užitečné dlouho tápat v hledání rovnováhy vlastními silami, když ji můžete lépe dosáhnout díky vnější pomoci.

Přeju Vám vše dobré a myslím na Vás v modlitbě.

 

-redakčně upraveno-

Kategorie otázky: Osobní krize, nemoc, smrt, Pochybnosti a krize víry

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Josef Kemr - výročí narození skvělého herce

Josef Kemr - výročí narození skvělého herce
(19. 6. 2024) Josef Kemr (20. 6. 1922 – 15. 1. 1995) vynikající herec a aktivní křesťan.

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…