Milosrdenství chci, a ne oběť. (Mt 9,13) - Citát z Bible na každý den

22. 7. 2020

Zhruba před rokem jsem psychicky onemocněla

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Osobní krize, nemoc, smrt

Dobrý večer,
zhruba před rokem jsem psychicky onemocněla, snažila jsem se to za pomoci léčby ustát. Postupně se mi stav zhoršil,  začala jsem o všecko přicházet, začalo to školou, brigádou, několik přátel se se mnou přestalo bavit a skončilo to u rodiny. Pro rodinu jsem jen neschopný lenoch, nula, zklamání, atd. To mi moc nepřidalo. Nechci se vymlouvat, ale spíš mě to utvrdilo v tom, že jsem nula, která nikdy nic nezvládne. Chci se opět vrátit do školy a do práce. Ale vůbec si nevěřím. Pochybuju, že toho vůbec budu ještě někdy schopná.

Zaměřte se na malé a drobné úkoly

Milá ....,

ačkoliv přesně nevím, o jaké psychické onemocnění se ve Vašem případě jednalo, šlo každopádně o nemoc, a v takovém případě si určitě zasloužíte odpovídající ohleduplné zacházení – tak jako bychom se chovali k člověku, který je vážně nemocný. Chování vůči Vám by mělo být samozřejmě jiné, než jaké popisujete – jak od Vaší rodiny, tak od Vašeho širšího okolí – Vašich přátel, v zaměstnání, ve škole apod. Bohužel ne vždy se lidé chovají ohleduplně a zohledňují náš momentální stav.

Mohu Vás však ujistit, že ať se k nám „pozemská“ rodina nebo naši bližní staví jakkoliv, jsme každý z nás – všichni lidé bez rozdílu – od našeho samotného početí Bohem chtění, milovaní a jsme Jím vybavováni pro život. A nikdy po nás Bůh nechce více, než kolik jsme schopni zvládnout a unést. Věřím, že i ve Vašem případě není pocit, že nic nezvládáte, pravdivý a že jste schopna spoustu věcí dělat dobře a s radostí. Doporučil bych Vám zaměřit se na malé a drobné úkoly – např. od toho něco dobrého uvařit až po pěknou procházku nebo návštěvu kostela. Uvidíte, že když si budete klást realistické a dosažitelné cíle, budete se cítit lépe a Vaše sebevědomí a sebedůvěra poroste.

Vaše předsevzetí vrátit se do školy a do práce je určitě dobré – pomůže Vám to opět se zapojit do života, mít vztahy s lidmi atd. Na druhou stranu to může být náročné a měla byste být k sobě ohleduplná a postupovat po malých krůčkách. Ať je nadcházející období pro Vás příležitostí pro zklidnění a vytvoření „místa“ pro Boha i ve Vašem životě a srdci. Moc bych Vám přál, abyste mohla s Bohem hovořit skrze modlitbu, ztišení, návštěvu bohoslužby. Velmi účinná je v tomto období také modlitba k Panně Marii, která je ochránkyní a Matkou všech. Zkuste se jí zeptat, co máte v životě dělat a kde je Vaše místo.

Kategorie otázky: Osobní krize, nemoc, smrt

Související texty k tématu:

"Deprese", smutek, negativní pocity
Jak se vyrovnat se samotou?- Nechápat depresi jako něco, co si člověk zavinil
- Jak překonávat deprese
- Jsme obětmi svých nálad?
- Lék, který účinkuje vždycky - důvěřovat v Boha
- Jak se vyrovnat se samotou?
- Příběh o rozladěné kytaře
- Dětem se dnes předává neuvěřitelná nepravda
Pojem "deprese" je v na tomto webu použit spíše jako obecně zažitý termín pro smutek (malomyslnost, melancholii, sklíčenost), reakci na osobní těžkosti, krizi atd. Texty na tomto webu se tedy nezabývají pojmem "deprese" z lékařského odborného hlediska. V případě opravdových depresí je nutné vyhledat odbornou lékařskou pomoc. V případě onemocnění depresemi je třeba uvedené rady v textech na tomto webu tedy kombinovat s instrukcemi ošetřujícího lékaře a dodržovat případnou medikaci. (pozn. redakce)

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2021) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Téma: narcismus. K poslechu

(17. 9. 2021) Zajímavá série tří pořadů na Radiu Wave

15. září 1993 byl sicilskou mafií zavražděn kněz Giuseppe Puglisi

(14. 9. 2021) Padre Giuseppe Puglisi se pokusil se o nemožné – zachránit děti ulice, které rostou pro mafii. Není divu, že se brzy –…

Papež František na Slovensku 12.-15.9.2021

Papež František na Slovensku 12.-15.9.2021
(12. 9. 2021) Odkazy na zdroje informací o cestě papeža Františka na Slovensko

Guy Gilbert (* 12. září 1935, Francie)

Guy Gilbert (* 12. září 1935, Francie)
(11. 9. 2021) nekonformní francouzský římskokatolický kněz, který svůj život zasvětil zejména práci s mládeží na okraji...

11.9.2001 byl uskutečněn teroristický útok na USA

11.9.2001 byl uskutečněn teroristický útok na USA
(10. 9. 2021) Jak připomínku na smutné výročí 11.9.2001 nabízíme zamyšlení o smrti od NY kaplana hasičů Mychala Judge OFM . Zamyšlení…