Veliké dobrodiní ti Bůh prokázal. (Mk 5,19) - Citát z Bible na každý den

13. 7. 2021, lb

Nechápu svět - všudypřítomný stres a uspěchanost je mi tak cizí...

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Osobní krize, nemoc, smrt

Dobrý den.
vím, že nejste žádná psychologická poradna, ale líbí se mi Vaše odpovědi, a tak zkusím napsat, co mě trápí... 
Léčím se na psychiatrii, stav  není ideální, dost kolísá. Musela jsem si najít psychicky lehčí práci, mám důchod. Byla jsem 2x hospitalizovaná, po druhé hospitalizaci jsem teď 14 dní.
Při druhé hospitalizaci to bylo jiný, naučila jsem se přemýšlet trochu jinak, neřešit hlouposti. Možná mi v tom pomohla i tato těžká doba. Byli tam úplně jiní lidé, více takový "normálnější", se kterými jsme si vzájemně dost pomohli. Strašně jsem se bála, když mě měli pouštět.  Ale lékař i psycholog uznali, že už to venku zvládnu. Pokud ne, tak mě přijmou znovu. Dál tedy docházím ambulantně.
Nějak mi ale nejde se pořádně vžít do normálního běžného života. Žiju sice celkem normálně, práce, nákupy, platím si podnájem, vaření, ale zdá se mi, že svět kolem nechápu. Naučila jsem se přemýšlet tak, že pokud nejde o život, jsou nějaké ty peníze a člověk může aspoň částečně fungovat sám, tak o nic nejde. Život někdy není lehký, někdy je dost těžký fungovat, sama to znám. Ale ten všudypřítomný zbytečný stres, uspěchanost je mi tak cizí... 

 Připadá mi, jako bych byla z úplně jiné planety. 

Máte plné právo si zvolit vlastní životní tempo

Milá  A.
když pročítám Váš dopis, přijde mi, že máte svou situaci pod kontrolou. Především si uvědomujete svoje psychické problémy  a řešíte je s lékaři a dalšími odborníky, což je velmi dobré. Umíte být velmi zodpovědná k sobě samé, potažmo tedy i k lidem kolem sebe. To neumí každý!

Jsem ráda, že svou druhou hospitalizaci vnímáte pozitivně. Je také velmi dobře, že jste si našla lehčí práci. Jestli zvládáte lehčí práci a sebe sama, k tomu svoji domácnost a vše, co je s tím spojené, tak zvládáte velmi mnoho, všechny důležité věci k důstojnému a normálnímu životu!

I když Vám svět kolem připadá hektický, plný stresu a máte pocit, že do něj "nezapadáte", nemusíte si připadat vůbec nenormální. Myslím, že jste normální člověk. Sama mám vedle sebe člověka, který léta dochází na psychiatrii. Velmi si ho vážím pro jeho vnitřní bohatství a krásu a mám ho velmi ráda. I Vy máte své nezastupitelné místo.

Nevím, proč jsou lidé v dnešní době tolik uspěchaní a vystresovaní. Možná, že neumí tak dobře nahlédnout sami do sebe, jako se to podařilo Vám. Možná často utíkají sami před sebou, svými problémy. Dobrovolně či pod tlakem okolí se honí penězi, vlivem, prestiží. Není těžké dostat se dnes do uspěchané spirály, ze které nelze najít východ. Někdy také proto, že lidé už takhle žijí dlouho a nevidí cestu ven, a některým to začne připadat normální.


Vy ale máte plné právo si zvolit vlastní tempo svého života. Ať už bude jakékoliv – žádné tempo není špatné.

Určitě nezůstávejte na svoje starosti a otázky sama, protože si pomoc zasloužíte. Přidávám ještě odkaz na organizaci, která pomáhá lidem s psychickým onemocněním. Má velmi dobře propracovaný systém dobrovolníků. Patří pod evangelickou Diakonii. Můžete je kontaktovat osobní návštěvou. Viz: Dobroduš  Nebo můžete kontaktovat organizaci Fokus  - možná ji už znáte.

Milá ..., mějte se hezky, ať se Vám v životě daří.

 

Kategorie otázky: Osobní krize, nemoc, smrt

Související texty k tématu:

Krize, utrpení:
- Utrpení se zdá být nesdělitelné - základní pohled
- Člověk prožije svůj život bez těžkostí a utrpení - iluze, kterou je třeba rozptýlit
- Co dělat, když život ztrácí smysl (Benedikt Groeschel)
- Bůh působí i v naší temnotě, kde nemáme nic pod kontrolou…
- Stopy v písku aneb: jak jsi mne Bože mohl nechat samotnou?
- Další texty k tématu utrpení zde

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Kdy je Popeleční středa?

(5. 2. 2023) Datum popeleční středy

Hromnice (2. 2.)

(31. 1. 2023) Hromnice je lidový název pro ´Svátek Uvedení Páně do chrámu´(2.2.), kterým dříve končívala doba vánoční. Při…

Kdy je masopust

(30. 1. 2023) Masopust - datum

Můžu do kostela, když jsem volil Andreje Babiše?

(27. 1. 2023) Dobrý den. Můžu do kostela na Mši Svatou když jsem příznivec Andreje Babiše? Jen aby mi kněz neřekl že mi…

Nechápu proč se modlit za prezidenta

(27. 1. 2023) Musím se zeptat, proč se modlit za nového prezidenta. Nechápu ty blbce, co ho volí.  

Den památky obětí holocaustu 27.1.

(26. 1. 2023) Holokaust - holocaust - šoa - genocida - znamená systematické pronásledování vyvražďování Židů za Druhé světové války.…