Pozor, abyste se nenechali svést. (L 21,8) - Citát z Bible na každý den

8. 2. 2008, pat

Smutek a beznaděj - co s tím?

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Osobní krize, nemoc, smrt

Je mi XY let, věřím v Boha, mám rodinu, mám XY krásné zdravé děti, práci a všechno, čeho se zdá být potřeba ke spokojenému životu. Přesto mě neustále pronásledují stavy bezedného smutku, beznaděje a vnitřní sevřenosti.

Dlouhou dobu jsem je považovala za sice nemilou, ale neodmyslitelnou součást mojí osobnosti, se kterou bohužel nemůžu nic, než se smířit. "Kříž", který na mě byl naložen a já ho mám bez protestování nést. Jenže poslední dobou mi ten kříž začíná připadat k neunesení. Navíc cítím, jak svým věčným smutkem, nedostatkem smyslu pro humor a pesimismem otravuju život svým blízkým. Naše manželství se povážlivě třese v základech a já si říkám, jestli hlavní příčinou nakonec nejsou tyhle moje smutky a výkyvy. Připravují mě o všechnu radost ze života a energii. Stýkat se s lidmi mě stojí spoustu námahy. Spíš přežívám, než opravdově žiju.

Obtížně sbírám odvahu vyhledat nějakou pomoc, vlastně ani přesně nevím jakou. Psychologa? Psychiatra? Duchovního pastýře? Prosím vás o radu nebo povzbuzení. Sama už nevím jak dál. Děkuji za vaši ochotu naslouchat a pomoct.

Verbalizace problému a konzultace s odborníkem

Jsem moc ráda, že jste nám napsal a snažíte se tak svou obtížnou situaci aktivně řešit.

Dle Vašich slov usuzuji na možnost depresivního onemocnění, které se projevuje smutkem, beznadějí, úzkostí a nezájmem o radosti života, a které se léčí úspěšně antidepresivy. Je to čistě biologické onemocnění působené z neznámých důvodů nedostatkem určitých chemických potřebných hormonů v mozku a v medikaci se potřebná "mozková chemie" po malilinkých dávkách dodává. Po určité době léčby je pak již mozek si potřebnou "chemii" schopen vytvářet sám a léčbu je možné po domluvě s lékařem vysadit.

Léčba je ale velice podstatná, neboť bez ní se kvalita života pacienta velice snižuje. Proto bych Vám ráda, doporučila osobní setkání a konzultaci v psychologické poradně. V poradně se Vašemu problému budou poctivě věnovat a usoudí zde pak z první konzultace, zda-li se jedná skutečně o depresi, či zda-li prožíváte nějakou vážnou existenciální krizi a mohou Vám pak doporučit individuální psychoterapii.

Důležitá je verbalizace problému a konzultace s odborníkem na lidskou duši, který již Vás pak vhodnou cestou nasměruje dále.

Kategorie otázky: Osobní krize, nemoc, smrt

Související texty k tématu:

Krize, utrpení:

  • Dětem se předává neuvěřitelná nepravda Dětem vyrůstajícím v našem rozvinutém světě se předává neuvěřitelná nepravda - říká se jim, že většina lidí má naději prožít život až do konce bez utrpení, bez bolesti, bez temnoty. 
  • Stopy v písku Jedné noci se mi zdál sen. Kráčela jsem po pobřeží se svým Pánem. Na temném nebi se promítaly obrazy z mého života. Životní příběh provázely dvoje stopy v písku...
  • Utrpení, krize - základní pohled  Neplýtvejme příliš slovy o utrpení. Nevíme totiž co to utrpení je. Když jsem je doopravdy poznal já, dokázal jsem jenom plakat.
  • Další texty k tématu: krize, utrpení

Bůh s námi - Immanuel
Stopy v pískuBože, proč jsi mne nechal samotnou?! 
Bůh říká i tobě: ´Jsem s tebou, nezapomněl jsem na tebe!´ 
I v našich životních turbulencích je Bůh s námi 
Kristus je vždy tam, kde se právě nacházíme… 
V běhu na dlouhou trať nejsme sami 
Bůh není ´někde v nebi´ 
Svou budoucnost neznáme. Známe ale Toho, kdo ji zná... 

 

Na konci každéhu tunelu je světlo  / foto: Vojtěch Mucha

 

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Advent

Advent
(27. 11. 2023) Advent: informace, význam, základní info, datum, roráty, výroba věnců, pro děti...

Co jsou to roráty?

Co jsou to roráty?
(25. 11. 2023) Prastaré adventní zpěvy, které se zpívají v brzkých ranních hodinách jen za svitu svící…

Adventní dokreslovací knížka pro děti

(25. 11. 2023) Ahoj děti! Určitě už znáte vyprávění o tom, co všechno se stalo, než se Ježíš narodil. Teď si o tom s námi můžete…

Výpadek v rozesílání mailů z webu vira.cz

(22. 11. 2023) Vážení, je nám líto, ale v posledních dnech dochází k technickým problémům při rozesílání biblických citátů a dalších…

Červená středa - Red Wednesday

Červená středa - Red Wednesday
(22. 11. 2023) Pravidelná akce, která připomíná všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské…