Cokoli opustíte, dostanete stokrát víc. (Mk 10,30) - Citát z Bible na každý den

7. 5. 2021, maj

Nešťastné dětství, prokletý život

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Osobní krize, nemoc, smrt

Dobrý den,
Nevím, jak začít, ale mé dětství nebylo štastné. Moji rodiče si nerozuměli a vše se přenášelo na mě, ze strany matky neustalé úrážky, nadávky, ponižování a strach. V dospíváni se útoky a hádky stupňovaly. Matka mi sdělila, že jsem nechtěné dítě, že měla jít na potrat. Dohnalo mne to do depresí a sociální úzkosti.

Nyní jsem již vdaná, mám děti, ale od původní rodiny jsem se stále nedokázala oddělit. I když šetříme na nové bydlení, musíme zatím žít u rodičů. Cítím se prokletá, minulost mě stále pronásleduje. Nemohu najít práci, žiji v úzkostech, v pocitu beznaděje,  stále se svojí psychicky nemocnou matkou.

Zkoušela jsem psychologa, psychiatra, ale nikam jsem se neposunula. Kněz na mě nemá čas. Jsem neštastná,  nevím kam se obrátit. Chtěla bych být dobrou mámou, ženou - žít konečně bez každodenní úzkosti. Věřím, že mi pomůže jedině Bůh, modlím se, pláču .... Nechci, aby prokletí přešlo na mou novou rodinu. Chci už žít a být požehnaná, pomozte mi prosím.

Zkuste se od své minulosti oddělit

Milá tazatelko,

žít v neustálé úzkosti, v obavách, v beznaději….to je velmi těžká každodennost. Snažíte se hledat řešení, pomoc, ale nějak to stále nevychází. A přitom to Bůh s námi takhle nezamýšlel a nezamýšlí. Dokonce Ježíš říká :,, Já jsem přišel, aby měly život a měly ho v hojnosti ( moje ovce). Já jsem dobrý pastýř…‘‘ (Jan 10,10-11). Tak proč je to vlastně ve Vašem životě jinak?

Píšete o svém těžkém dětství, které na Vás leží jako těžká deka….tak těžce, že to vnímáte jako prokletí. Podmínky, ve kterých jsme vyrůstali, mohou opravdu velmi silně ovlivňovat náš další život. A je těžké se z tohoto vlivu vymanit, obzvláště když stále žijete v domě svých rodičů. Bylo by dobré, kdybyste se mohli odstěhovat, ale zatím to nejde. Zkuste se tedy trochu oddělit vnitřně. Chtěla bych Vám nabídnout způsob, který může pomoci. Obsahuje 3 kroky.

1. krok – Vylijte před Bohem vše, co máte v srdci. Ať už je to smutek, hněv, zoufalství, bezmoc, beznaděj……Můžete to na Boha volat, křičet, můžete mu to vyplakat, můžete mu to napsat a pak dopis spálit……To je na Vás. Jen by to mělo být naprosto pravdivé, bez cenzury, bez příkras. Řekněte Bohu, jaké to bylo a je ve Vaší rodině, co Vám ublížilo, co Vám chybělo, co bylo nějak pokřivené…..Ježíš řekl: ,,Já jsem s vámi po všechny dny až do konce světa.‘‘(Mt 28,20). To znamená, že je s námi ve všem, co prožíváme, jací jsme…..není s těmi, jakými bychom měli (nebo chtěli ) být. Je s námi v naší realitě, v našich emocích, bolestech i radostech….

2. krok – řekněte Bohu, že mu všechno to, co jste ,,vylila‘‘ ze svého srdce, dáváte k proměně, že už nechcete, aby to ve Vás bylo a ničilo Vám to Váš současný dospělý život. On má moc vše těžké i zlé z našeho života proměnit v požehnání. Proto za nás také zemřel.

3. krok – poproste o Ducha Svatého, o uzdravení a zaplnění všech těch zraněných míst ve Vás.
A pak se dobře rozhlédněte po svém životě – už je tam mnoho dobrého a za to je třeba děkovat, všímat si toho, vyhledávat …..aby se to dobré mohlo rozmnožovat, aby tak převážilo vše těžké, co bylo.

Píšete, že máte novou rodinu ….a chcete být požehnaná. Ale Vy už JSTE POŽEHNANÁ! A další požehnání jistě přijdou. Rozhodla jste se, že půjdete životem s Ježíšem a on je VÍTĚZ. Slovenská skupina Lamačské chvály zpívá v jedné písni….,,s Tebou můj Ježíši zvítězím, protože ty jsi už zvítězil!‘‘ (možná by Vás povzbudily modlitební večery Lamačských chval – každý pátek na youtube – Lamačské chvály live).
Čtěte také bibli každý den a přivlastňujte si všechny Boží pravdy, které tam objevíte.

Píšete, že jste zkoušela psychiatra, psychologa, kněze…..někdy je potřeba vytrvat, znovu se připomenout, oslovit někoho jiného, nenechat se odbýt (jako neodbytná vdova v evangeliu). Doporučovala bych Vám také psychoterapii, ale je to běh na delší trať, nestačí jedna nebo dvě konzultace.

Dovolte mi, abych Vás na závěr požehnala Aronovým požehnáním (Numeri 6,22-25):
Ať tě Hospodin požehná a ochrání tě.
Ať Hospodin nad tebou rozjasní svou tvář a je ti milostiv.
Ať Hospodin obrátí k tobě svou tvář a obdaří tě pokojem.

 

Kategorie otázky: Osobní krize, nemoc, smrt

Související texty k tématu:

Boží láska k člověku, Bůh sám stačí

  • Jsi stvořen, abys byl milován  Většina ptáků byla stvořena, aby létala. Být jen na zemi je pro ptáka omezení. Pták se nevyznačuje ani tak tím, že umí chodit po zemi,  jako spíše tím že je schopen létat. A tak je to i s člověkem. Každý člověk byl stvořen, aby žil a byl milován. 
  • Bůh jako přítel, jako milenka... Obracejte se k Bohu jako k příteli,  k milence, k lásce, jakou jste nikdy neměli.  Odpoví vám.
  • Bůh miluje každého JINAK Každý z nás může říci: „Bůh mě miluje jako nikoho jiného na světě!“ Bůh totiž nemiluje dvě osoby stejným způsobem.
  • Další texty k tématu Boží láska, Bůh je láska

Naděje
Naděje- V naději máme bezpečnou a pevnou kotvu
- I v životních turbulencích je Bůh s námi
Tramvaj jako symbol pro křesťanskou naději 
- Naděje není laciným optimismem...
- Další texty k tématu naděje zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Boží tělo -svátek

(27. 5. 2024) Slavnost Těla a krve Páně

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic
(23. 5. 2024) V neděli 2. června 2024 půjdou pěší poutníci z bavorského Rinchnachu k místu zesnutí sv. Vintíře 

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2024) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…