31. 10. 2025, MN
Mohou se s námi zemřelí přijít rozloučit?
Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Modlitba
Dobrý den!
Několikrát se mi stalo, že někdo, kdo právě zemřel a měl ke mně hluboký vztah, se přišel rozloučit. Poprvé to bylo u vzácného přítele (kněze), který zemřel náhle, z plného zdraví. A přišlo to jako blesk, jako by mě chtěl připravit na zarmucující zprávu - a mě hned napadlo, že zemřel, sama jsem se na sebe hněvala pro "morbidní nápady". Podruhé to byl můj otec - sice ležel v kómatu, ale trvalo to mnoho dní, nebylo nic nového, jeden den jako druhý. A najednou jako by stál u mě a plný lásky se se mnou loučil. A za chvíli jsem se dozvěděla, že v noci zemřel. Pak se to u několika mně blízkých opakovalo, jednou také z plného zdraví. Abych svůj dotaz vysvětlila: nikdy jsem se nesnažila o jiný kontakt s těmi, co odešli, než v modlitbě, nikdy jsem nevyvolávala duchy. Jsem lékařka a zaměřená poměrně racionálně. Proto se ptám: je něco takového vůbec možné?
Předem děkuji za odpověď a přeji všechno dobré.
Skutečnosti světa „na druhé straně“ jsou nám nesmírně blízko
Vážená paní doktorko,
děkuji za dotaz. Myslím, že sama dobře tušíte, že odpověď na Váš dotaz se jen obtížně dá vztáhnout na rovinu čistě psychologickou, i když v tom určitě naše psychika může hrát roli.
Podobně jako Vy mluví řada dalších lidí. Taková svědectví znám z praxe a často souvisí s odchodem z tohoto světa někoho z našich nejbližších.
Z hlediska křesťanské víry se setkáváme s otázkou oslovení člověka skrze sen poměrně často v Bibli. Na Vánoce čteme příběh sv. Josefa, který skrze sen přijme k sobě snoubenku Marii, ač je těhotná, stejně jako se vydá na cestu do Egypta s manželkou Marií a dítětem Ježíšem, když Herodes rozhodne o vraždě novorozence. Tedy tuto skutečnost naši předkové znali a brali zcela vážně! Odpověď na Vaši otázku je tedy: ano, to je možné a není to z hlediska křesťanství nic neznámého.
Dost možná je to i pro Vás důležité, že si v našem velmi racionálním světě ani nepřipouštíme, jak nesmírně blízko nám skutečnosti světa „na druhé straně“ jsou. A je to také určitý důkaz, že Bůh může všechny naše psychické i somatické okolnosti, jako je spánek, svobodně využívat.
Bible ale zapovídá aktivní vyvolávání mrtvých (Lv 19,31; Lv 20,6; Dt 18,11). Tedy nikoli proto, že by to nebylo možné nebo že by šlo o naivní jednání hlupáků. Spíše nás varuje před vstupem do oblastí, kde se nedokážeme orientovat. Opět tedy nejde o popření, ale o faktickou skutečnost přesahující naše možnosti. Pramálo víme o světě "duchů, duší,..." za hranicí smrti a vstupovat za ni nám není určeno. Dost možná proto, že umět se dobře orientovat v otázkách, co je Boží a co je od „Zlého“, je v těchto „místech“ pro nás téměř nemožné. Pokud ale někdo překročí tuto hranici z druhé strany k nám, je to věc Pána Boha.
V neposlední řadě nás tak naši blízcí přicházejí ujistit o svém životě u Pána, o touze po pokoji, o smíření, po kterém touží a ke kterému můžeme významně přispět svým odpuštěním jejich vin, přímluvnou modlitbou.
Přeji Vám, aby tyto zážitky byly cestou víry v Boha a neodvedly Vás někam od Krista a jeho spásy. A zároveň Vám přeji, abyste mohla v pokoji žít své vzpomínky na přátele a blízké.
Pokojné dny!
-redakčně upraveno-
Kategorie otázky: Modlitba, Osobní krize, nemoc, smrt
Související texty k tématu:
Přímluvná modlitba
- Přímluvná modlitba - proč a jak V mnoha případech chceme pro někoho to nejlepší, ale nemůžeme mu to dát; zde se tak otevírá prostor pro přímluvnou modlitbu, kdy se obracíme k Bohu.
- Přímluvná modlitba otevírá dveře Přímluvná modlitba není jen nějaká zbožná doprovodná kulisa. Je to síla, která může měnit situace. Zkušenost křesťanů po staletí ukazuje, že má smysl. Otevírá prostor, do kterého může vstoupit Bůh.…
- Jak se máme modlit za jiné? Přímluvná modlitba Zajímalo by mě, jak se máme modlit za jiné - jak smíme zastupovat jiné před Pánem Bohem a co může udělat jen ten člověk sám?
- Přímluvná modlitba - má smysl? Dobrý den, mám otázku týkající se svobodné vůle člověka. Někde jsem četla, že Bůh nemůže manipulovat lidskou vůlí. Je tedy beznadějné a zbytečné modlit se za to, aby Bůh změnil smýšlení nějakého člověka.
- Přímluvná modlitba aneb Jakou modlitbu mám použít? Dobrý den, můj přítel prožívá nesmírně těžké dny. Je vystaven velkém tlaku v práci. Bojím se o něj. Moc bych mu přála, aby měl dost síly to zvládnout a neudělal nějakou chybu, které by pak litoval. Modlím za něj, ale nevím, jakou modlitbu přesně mám použít. Jestli mi můžete poradit, budu Vám velmi vděčná.
- Za politiky je třeba se i modlit Ať si někdo myslí, že ten či onen politik je komunista nebo zkorumpovaný, je třeba se za něj modlit!












