Bůh pokorným dává milost. (Jk 4,6) - Citát z Bible na každý den

29. 10. 2020, Juh

Nenávist a naschvály mě ničí

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Osobní krize, nemoc, smrt

Dobrý den,
prosím o radu. Hodně lidí mi v životě ublížilo. Ale  konkrétně od jedné osoby zakouším až zrůdnou závist a nenávist, naschvály. Potkávám ji denně a její přítomnost je mi velice nepříjemná.  Nenávidím ji, až se mi z toho dělá na nic. Vím, že ta nenávist nejvíc ubližuje mně, ale já si nemohu pomoci a nedokážu ji nevnímat, ignorovat. Chvíli se přemůžu a nějaký čas na ni kašlu, ale zase se postará o to, aby to bylo stejné. 

...
Začala jsem mít  velké fyzické potíže. Na internetu jsem četla, že taková nenávist lidí kolem vás může jít až k prokletí, které se může takto projevit.  Jak se mám chránit?
 

Pocit křivdy náš život svazuje a bere radost

Dobrý den, 
děkuji za důvěru, se kterou se nám svěřujete. Mrzí mne, že prožíváte tolik nepříjemných pocitů ve svém životě. Vypadá to, že nenávist, ale také pocit křivdy Váš život svazují tak, že jej nemůžete vnímat pozitivně a prožívat naplno radost, kterou nám nabízí. Moc bych Vám přála, abyste tuto radost mohla zakusit.

Ano, je pravda, že existují věci na duchovní rovině, které náš život mohou ovlivnit skrze druhé lidi tak, jak popisujete. Mnohem častěji jde však v našem životě o věci nikoli duchovní, ale duševní, související s naším dětstvím, výchovou, láskou rodičů, sebepřijetím apod. Jsou to věci které nás ovlivňují natolik, že nedokážeme vzít život do svých rukou natolik, abychom sami určovali, jak budeme k některým věcem přistupovat a jak budeme chování druhých lidí vnímat. To, jak se chovají druzí změníme těžko, ale jak k jejich chování přistoupíme my, to v našich silách naštěstí změnit je. Někdy však k tomu potřebujeme odbornou pomoc, když jsou naše zranění příliš hluboká a dalekosáhlá a může to být začátek cesty, která není úplně krátká.

Je skvělé, že s tím nechcete zůstat sama a píšete si o pomoc. Takto na dálku z pár řádků to však není dost dobře možné. Doporučuji Vám proto, abyste si někde ve svém okolí našla dobrého psychoterapeuta, se kterým budete moci všechny své bolesti a negativní emoce otevřít a společně s ním hledat cestu, jak by Vám mohlo být lépe. Zároveň si můžete najít v okolí také nějakého duchovního (kněze, pastora) a také s ním si promluvit a požádat jej o modlitbu za Vás. Někteří duchovní se dokonce speciálně věnují modlitbám za rozvazování a osvobození od zla. Kněz nebo pastor, na kterého se obrátíte, by Vám měl být schopen někoho doporučit, pokud chcete i tuto možnost vyzkoušet. Pokud na Vás opravdu něco "ulpělo", je toto způsob, jak cestu za tím, aby Vám bylo lépe, začít. Je dobré si ale uvědomit, že to nefunguje jako automat -někdo se nade mnou pomodlí a já budu v pohodě. Ať už je původ Vaší bolesti jakýkoli, je potřeba začít pracovat na svém vztahu především k sobě, následně ostatním lidem a postupně si budovat mechanismy, které Vám pomohou zvládat další obtížné situace/lidi, které se ve vašem životě ještě mohou objevit.

Prozatím můžete zkusit praktikovat postoj, kdy lidem, kteří Vám ubližují, přejete dobro nebo se za ně můžete pomodlit (jste-li věřící). Můžete si říci něco ve smyslu, i když ty mi děláš toto, já se tím nenechám srazit a přeji ti do tvého života jen dobré, možná jsi takový/taková, protože jsi sám/sama a nešťastná. Je to nesmírně těžké s osobami, od kterých zažíváme něco zlého, ale je to postoj, který nám pomáhá nenechat se od nich strhnout do bahna negativních emocí, udržet si od nich odstup a začít se soustředit na to, co v životě chceme my.

Držím Vám palce, abyste pro sebe našla takovou pomoc, jakou potřebujete a našla odvahu se otevřít cestě uzdravení. Pevně věřím, že Bůh Vás nade všechno miluje jako dobrý Otec a vstoupí do Vaší situace, pokud mu to dovolíte. A pokud jste tohoto dobrého a milujícího Boha doposud nepoznala, přeji Vám, aby se tak stalo.

Kategorie otázky: Osobní krize, nemoc, smrt

Související texty k tématu:

Odpuštění, smíření:

 

Nenávist ničí toho, kdo nenávidí. Odpuštění uzdravuje a osvobozuje / Foto: liška smutně hledící z klece ven...

 

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…

Český den proti rakovině 15. 5. 2024

Český den proti rakovině 15. 5. 2024
(13. 5. 2024) Od 15. 5. 2024 probíhá na celém území tradiční veřejná sbírka Ligy proti rakovině Praha. 

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti

Jen když jsme si jisti budoucností, můžeme žít v přítomnosti
(10. 5. 2024) Naděje dává odpověď našemu srdci, ​když se v nás objeví otázka: „Co se mnou bude?“