Jeho království nebude zničeno. (Dan 7,14) - Citát z Bible na každý den

9. 3. 2023, tob

Těžká krize a únava se života

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Osobní krize, nemoc, smrt

Dobrý den je mi 23 let, studuji třetí ročník vysoké technické školy. Zdá se mi, že se na mě všechno sesypalo. Nedaří se mi dopracovat bakalářku a asi budu muset prodlužovat ročník. Mám ale strach, že na to neseženu dostatečný počet kreditů, protože většinu lehkých dobrovolných předmětů jsem si vyplácal minulý rok... Popravdě řečeno mě v průběhu semestru spíše naplňovala různá setkání, například v křesťanské skupině. Navíc mi v pátek nevyšla důležitá zkouška a z dalšího předmětu mi nebyl uznán zápočet kvůli tomu, že mi nebyly uznány protokoly.

Ač to může znít směšně, znechucují mě i spolužáci. Naváží se do toho, že by mi měl pomoci Bůh, když jsem věřící... 

Přicházím na to, že cesta kterou jsem si zvolil někdy v 16 letech, kdy jsem šel na elektroprůmyslovku, pro mě vůbec není ta pravá, ale nevím, jak z toho ven. Bojím se toho, že bych v případě ukončení nebo prodloužení studia nenašel dobrou práci, protože nemám štěstí, jako ho měli ti, co to studium už ukončili. Nemůžu z toho spát, v sobotu ráno se děsím toho, co bude až pojedu v pondělí ráno opět na byt. Co mi řeknou při konzultacích a co bude za několik měsíců...
Moc děkuji za odpověď.

 

-redakčně upraveno-

Dej, ať změním, co změnit jde, a přijmu, co změnit nejde… a jedno od druhého rozeznám“.

Dobrý den,
i Vám a to v plném smyslu slova. Nejspíš Vám moc nepomůže, že nejste sám, kdo se ocitl v takové  situaci a musí s ní zápasit.

Principiálně platí, že pokud Vám nevyhovuje situace, máte dvě možnosti: buď změníte přístup, nebo situaci. Obvykle slaví úspěch kombinace obojího, viz: „Dej, ať změním, co změnit jde, a přijmu, co změnit nejde… a jedno od druhého rozeznám“.

Ujasněme si, že na Vaše problémy není jednoduchý recept. Je třeba postupně zavádět řadu jednotlivých kroků. Jako první a nezbytný doporučuji najít si ve svém okolí důvěryhodné přátele a s nimi své potíže probírat. Sdílená bolest je poloviční. A také zpětná vazba – byť někdy drsnější – bývá cenná.

Druhým krokem je řešit věci tak, jak přicházejí, krok za krokem. Netrapte se tím, co bude za několik měsíců, každý den má dost svého trápení. Žijte přítomnost! Ne ovšem ve smyslu: „Po nás potopa“, ale tak, že mnohem důležitější, než co mi řeknou při konzultacích v budoucnu, je, kolik času dnes věnuji učení, modlení, práci, sportu…

A třetím krokem je celkem nepřekvapivě modlitba. Je jistě dobré prosit o úspěch při zkoušce. Neméně dobré je prosit za porozumění tomu, jak správně volit v dané situaci. A úžasné je ve všech životních situacích Boha chválit a upřímně mu děkovat. Stále platí Augustinovo, že se nemodlíme proto, abychom Boha informovali, ale abychom sebe formovali.

Tyto tři kroky jsou dobrým začátkem a nepochybuji, že dál se Vám cesta začne ukazovat stále více sama od sebe.
 

-redakčně upraveno-

Kategorie otázky: Osobní krize, nemoc, smrt

Související texty k tématu:

Krize, utrpení:

  • Dětem se předává neuvěřitelná nepravda Dětem vyrůstajícím v našem rozvinutém světě se předává neuvěřitelná nepravda - říká se jim, že většina lidí má naději prožít život až do konce bez utrpení, bez bolesti, bez temnoty. 
  • Stopy v písku Jedné noci se mi zdál sen. Kráčela jsem po pobřeží se svým Pánem. Na temném nebi se promítaly obrazy z mého života. Životní příběh provázely dvoje stopy v písku...
  • Utrpení, krize - základní pohled  Neplýtvejme příliš slovy o utrpení. Nevíme totiž co to utrpení je. Když jsem je doopravdy poznal já, dokázal jsem jenom plakat.
  • Další texty k tématu: krize, utrpení

 

Když už nevíš kudy dál, leť poslepu jako pilot v mlze... / mlha skály

 

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Advent

Advent
(2. 12. 2023) Advent: informace, význam, základní info, datum, roráty, výroba věnců, pro děti...

Doporučené knihy (listopad 2023)

Doporučené knihy (listopad 2023)
(30. 11. 2023) Stále se na nás obracejí naši čtenáři s prosbou o doporučení nějakých kvalitních knih.

Bůh neříká: "Už neplač." Ale naopak...

Bůh neříká: "Už neplač." Ale naopak...
(29. 11. 2023) Bůh utírá slzu z každé tváře. Ježíš neříká: "Přestaň s tím nářkem". Ale naopak...

Co jsou to roráty?

Co jsou to roráty?
(25. 11. 2023) Prastaré adventní zpěvy, které se zpívají v brzkých ranních hodinách jen za svitu svící…

Adventní dokreslovací knížka pro děti

(25. 11. 2023) Ahoj děti! Určitě už znáte vyprávění o tom, co všechno se stalo, než se Ježíš narodil. Teď si o tom s námi můžete…