Kdo jsi, Pane? (Sk 9,5) - Citát z Bible na každý den

25. 1. 2023, zuf

Smutné stáří

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Osobní krize, nemoc, smrt

Mnozí senioři se nedostanou do domovů důchodců atp. protože ty nejsou a na drahé penziony nemají peníze. Takže sebevražda je nejlepším řešením. Job byl na teplém smetisku, ale u nás tato možnost není. Jen umrznutí pod mostem... Snad umrznutí proti své vůli není hřích.

Je to drsné? Je to realita. Sociální služby mnohdy nemají pro tyto případy řešení. Do této situace se blížím.

Je důležité nezůstat úplně sám: být v kontaktu s rodinou, přáteli, farníky, sousedy, kteří o mně vědí

Dobrý den pane ...

děkujeme za důvěru, s jakou se obracíte na linku vira.cz.

Mnozí senioři se nedostanou do domovů důchodců a možná mnozí důchodci tam ani jít nechtějí. Chtějí žít svůj závěr života ve svém prostředí. A já si myslím, že je to možné. Vždy záleží na tom, jak svůj život bereme a jak ho chceme žít. Pokud jsme aktivními lidmi, většinou zůstaneme i aktivními důchodci. Mnoho lidí v důchodu má také rodinu, která je nápomocná a ráda se se svými staroušky vídá a ráda jim pomůže.

Pokud žijeme tak, že jsme se svými blízkými rádi, většinou i oni jsou rádi s námi. A v době, kdy už všechny činnosti nezvládáme a naše rodina nemá kapacitu zajistit plnou péči sama, je možné využít pomoc Pečovatelské služby, domácí zdravotní péče, institucí jako je Život 90, Hewer, Maltézská pomoc atd. V těchto neziskových organizacích mají mnoho zkušeností s pomocí seniorům v jejich domácím prostředí. Také funguje systém půjčování různých pomůcek, které mohou odlehčit, ať je to chodítko či polohovací postel a mnoho dalšího. Ano, není to vždy jednoduché, senioři nemají rádi změny a nejtěžší je přijmout to, že již nemůžu všechno, co jsem dělal ještě třeba před pár lety. A co se týká finanční otázky, každá domácí péče něco stojí, ale zároveň lze požádat o příspěvek na péči, případně příspěvek na bydlení, pokud nám výdaje za bydlení hodně stouply.

Myslím, že vždy je důležité nezůstat úplně sám. Pokud nemám rodinu, mít přátele, farníky, sousedy, kteří o mé situaci vědí. A je dobré pracovat na tom v době, kdy je mi ještě dobře..., myslím, že sebevražda je akt zoufalý a neumím si představit, že duševně zdravý člověk je toho schopen.

Umrznutí proti své vůli není sebevražda a není to ani hřích, jak píšete. Ale myslím si, že se tomu dá vyhnout. I pro lidi na ulici je během zimy možnost nocleháren a kapacita dočasného ubytování je posílená.

Přeji Vám hodně sil do každého dne a mnoho radosti kolem sebe. Ať je pro Vás každý den darem!

Kategorie otázky: Osobní krize, nemoc, smrt, Sociální potíže

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.