Modlete se za ty, kdo vás pronásledují. (Mt 5,44) - Citát z Bible na každý den

Otázky a odpovědi

Dějiny církve, výhrady k církvi

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Dějiny církve, výhrady k církvi

Kategorie katalogu jsou řazené tématicky. Viz také Abecední výpis kategorií.

Celibát? Rozpor s Biblí. - Dobrý den, narazil jsem na zdůvodnění, proč není v katolické církvi možné kněžské svěcení žen. Hlavním důvodem je odvolání se na Ježíše Krista, který povolal dvanáct apoštolů a na novozákonní tradici (Skutky apoštolů). Chtěl bych se zeptat, proč se v tomto případě církev odvolává na Bibli a proč se naopak v případě kněžského celibátu Biblí neřídí? V Pavlových listech se píše, že biskup má být jen(…)
Církev se staví mezi člověka a Boha - Vážení přátelé, Nedivte se, že se dnes lidé neumí modlit. A tím nemyslím ateisty, ale věřící. Církev je nesrozumitelná a staví se mezi člověka a Boha. Myslím, že jen návrat k jednoduché a každému srozumitelné bohoslužbě může vrátit lidi k Bohu. Jen se zamyslete kolik je dnes v katolické bohoslužbě pohanských prvků. Ježíš nás přece učil ke komu a jak se modlit.... Podle mého názoru je potřeba(…)
Církevní školy? Jaký smysl má jejich existence? - Dobrý den, V diskusních příspěvcích na serveru iDnes.cz jsem si přečetl vyznání debatérky, sdělující, že byť je absolventkou církevní školy, je stále nevěřící. Ptám se, jaký smysl má existence církevních škol, nejsou-li jejich pracovníci schopni zasít semínko víry do studentů v průběhu několika let studia? I zde platí slova Kristova: po jejich ovoci je poznáte. Vykazují-li školy takové výsledky,(…)
Islám versus křesťanství v Evropě - Dobrý den, zajímalo by mě, jak se katolická církev současně staví k aktuálnímu nebezpečí islamizace Evropy i České Republiky. ... Z jiných evropských zemí jako Německo, Francie a Británie vidíme, že soužití islámu a původních západních obyvatel je často neslučitelné a vznikají z toho velké problémy, které podle mého názoru mohou přerůst až v etnické násilí. Podle mého názoru je islám s(…)
K víře nepotřebuji církev - Dobrý den. Mám takové dilema, celý život věřím v Boha a Ježíše Krista, ale čím déle jsem živ, tím více jsem přesvědčený (hlavně po tom, co se nyní děje), že k víře nepotřebuji církev. Jako malý jsem ministroval, a to v těch nejtěžších dobách, v 50 letech min. století v západních Čechách, dochodil jsem všech 8 tříd katechizmu (mám doteď schovaná vysvědčení), ale jak předesílám CÍRKVI jako takové(…)
Má církev právo na existenci? - Křesťané, dostal se mi do rukou článek, který poukazuje na nesmírnou a staletí dlouhou brutalitu křesťanství při prosazování víry, náboženských dogmat a udržování prostého lidu v nevědomosti a slepé poslušnosti. Korunou tomu všemu je instituce zvaná papež. Papežové stáli v čele křižáckých válek, pogromů na židy, inkvizice a honů na čarodejnice a přitom se sami chovali hůře než zvrhlí zločinci,(…)
Mezináboženská setkání v Assisi - Dobrý den, Na Gloria.tv jsem shlédl záznam o setkání papeže Jana Pavla II. v Assisi s představiteli jiných náboženství - islámu, buddhismu, vúdú. ... Z uvedeného komentáře vyplývalo, že následné zemětřesení bylo odpovědí na tento znesvěcující čin. Věřím, že Jan Pavel II. byl člověk plný Boha, ale nebylo toto setkání omylem? Děkuji moc za jakýkoli názor...
Neomylnost církve se vztahuje pouze na otázky víry a mravů - Církev katolická po dlouhá staletí vychovávala své členy v přesvědčení, že na nevěrné Židy padla krev Ježíše Krista a za tyto vrahy se modlila, aby JK uznali za Mesiáše. Po II. Vatikánském koncilu svůj názor změnila (tedy její vedení) a prosté katolíky, kteří rychle nepřevrátili své staré "zažrané" názory málem kriminalizuje. K této (ale i jiným) diskuzi je ale nutno položit otázku, jak je možné,(…)
Peklo za to, že nevěřím? - Vážení, ... mám nutkání se vyjádřit a zeptat. Častokrát se setkávám s názorem věřících (hlavně v USA), že nevěřící budou ztrestáni, protože nevěří a tudíž vedou špatný život. Chci se zeptat, je-li toto i stanoviskem věřících a církevních hodnostářů, potažmo církve samé, i v Evropě. Pakliže ano, jak je něco takového vůbec možné? Sám jsem nevěřící (dosud nemám jasno v tom, jestli ateista nebo(…)
Titul "jeho eminence" mě pobuřuje - Dobry den. Jsem protestantskeho citeni. Mam mnoho a mnoho otazek tykajici se rimskokatolicke cirkve. Zacnu s prvni otazkou. Proc se kardinal Vlk necha nazyvat "jeho eminence"? Je to z pychy, z nadrazenosti nebo titul pochazi z Boziho slova?
Totalita a cenzura na webu vira.cz nebo svoboda názoru? - Dobrý den, měl bych k vám takový dotaz, který se mi pokaždé vkrádá na mysl, kdykoliv narazím na jakoukoliv internetovou stránku, týkající se víry. Na žádné z těchto stránek, včetně té vaší není nikdy umožněno vašim čtenářům se vyjádřit veřejně k tomu, co je na stránkách uvedeno. Jinými slovy, nikdy nejsou přítomny diskuse. Pokud chce člověk dostat jakýkoliv svůj názor na stránky víry, vždy musí(…)
Voblbování nějakým Bohem, kterej ani neni - JAK MŮŽE BEJT NĚKDO TÁÁK TRAPNEJ...ABY VOBLBNUL TISÍCE LIDÍ Z NĚJAKÝM BOHEM KTEREJ ANI NENI.BLBCI VYLÍZANÝ...
Volba papeže - Borgia - Dobrý den. Sledoval jsem v televizi několik dílů seriálu Borgia a jsem z toho docela zmatený. Podplácení kardinálů při volbě papeže, kardinálové mají děti, dokonce papež má dítě. Je toto vše pravda, nebo je to útok na církev? Kardinálové i papež jsou - nebo mají být - silně věřící lidé. Jak by potom papež mohl být prohlášen za bohem vyvoleného a neomylného zástupce Krista, když by jeho volbu(…)

Aféry kněží - Jak řeší katolická církev aféry kněží, kteří obtěžují děti, např. aféra v Americe byla vyřešena tím, že kněz byl přeložen do jiné diecéze, když však v této činnosti nepřestal, teprve poté bylo jeho obtěžování řešeno. Církev nevylučuje kněze? Nevydává je do rukou spravedlnosti? Nejedná se jen o tento jeden případ, i u nás se jich stalo několik. Lidi dost tento postoj církve odpuzuje a vystupují z(…)
Antikoncepce, masturbace? Zůstali jste ve středověku!!! - Je odporné, jak se krásná věc v životě člověka, tím myslím sex, dá zabalit do pavučiny nesmyslných příkazů a zákazů. V dnešní době bychom měli být vděční za to, že máme prostředky jako je hormonální antikoncepce, kondomy apod., které můžou oba partnery udělat spokojenější,..
Bůh neexistuje. Kde máte důkazy Boží existence? - Jde o starověké vysvětlení okolního světa, manipulaci lidí. Přestaňte šířit lži! Bůh neexistuje a nikdy neexistoval!!!! Náboženství dělá z lidí naivní hloupé ovečky.
Byl sv. Václav opravdu svatý? Problematičtí svatí. - Dobrý den, jsem katolička – konvertitka a s blížícím se Dnem české státnosti mě napadla otázka, proč je vlastně svatý Václav svatý.
Celibát - Pokud tvrdíte, že sexualita je darem samotného Stvořitele, potom nechápu, proč ji tak tvrdošijně odepíráte kněžím. Asi se bojíte,že by potom zanedbávali církev a věnovali se více rodině pro niž je Bůh stvořil. Důsledkem je ale pak mnohem větší zlo - množství sexuálních afér.
Církev by měla jasně odsoudit rozvody a genderismus - Dát najevo, že členství v genderovém hnutí je určitým druhem schizmatu.
Církev mnohokrát v historii změnila svá stanoviska, hodnoty, pravidla... Jak to? - Rád bych se zeptal, co si myslí Bůh o Římskokatolické církvi? Jak je spokojen s její činností? Má nějaký vliv na chod církve? Resp. jestli církev nějak komunikuje s Bohem a při rozhodování církve hraje názor Boha nějaký vliv?
Dělej si co chceš, když na to máš prachy, církev tě z toho vyseká - Mám dotaz ohledně odpustků, moc tomu nerozumím. Musím se přiznat, že nejsem úplně věřící, ale velice mě zajímá historie církve a náboženství. Pokud se nemýlím tak v deseti přikázání jsou věci, který člověk nesmí dělat jako zabíjení, kradení, lhaní atd. Jenomže ve středověku (nevím jak je to dnes) si mohl člověk koupit tyhle universální odpustky, (…)
Diskuze na fb - V jedné z křesťanských skupin (na fb) jsem viděla sdílený příspěvek a odkaz na stránku s nabídkou pomoci pro lidi trpící různými formami sexuální devidace. V komentářích se strhla "bouře", že každého s jakoukoli úchylkou je třeba automaticky zavřít, všichni jsou stejní atd.
Důležité je věřit, ať už věříte na cokoliv - Dobrý večer, často si pročítám vaše stránky, měla jsem možnost přečíst si jak bibli klasickou, tak satanistickou, jelikož mě tato témata opravdu zajímají. Věřím jak v boha v podobě Ježíše Krista, tak v boha Velesa, jak v Satana, tak i v Hekate. Nic neodsuzuji, snažím se konat dobro nebo aspoň konat v dobrém úmyslu . Ovšem více se modlím ke staroslovanským bohům, ať už existují nebo(…)
Fiducia supplicans - dokument který působí zmatek a rozdělení katolíků po celém světě - Obracím se na vás s prosbou o vyjádření vašeho stanoviska k deklaraci Fiducia supplicans o pastoračním významu požehnání. Mám velmi vážné pochybnosti o tom, že se neslučuje s katolickou naukou, kterou nám zanechal Ježíš Kristus.
Hledači transcendentna - Milá redakce, mám kamarádku, která, ač pokřtěná a dříve chodící do církve, přilnula východním naukám. Církev ji nějakým způsobem zklamala a také prý nenašla odpovědi na své otázky. Tvrdí, že chce být svobodná a napojit se na Boha sama, bez nějaké církve, učení, náboženství. Zkouší v nějaké skupině meditační techniky a zajímá se o astrální létání, což nepovažuji vůbec za dobré. Nechce mě(…)
Holokaust a Vatikan - Jak vysvětluje Vatikán holokaust za 2.sv války? 1,5 milionů Židů přišlo o život. Proč Vatikán nic nedělal?
Husitské hnutí - Nakolik je oficiálně v učebnicích pro základní školy prezentované učivo o husitech pravdivé a nakolik je zatíženo současným ateistickou a protikatolickou propagandou zděděnou z minulého režimu? (…)
Jaký význam mají dějiny církve pro současnost - Jaký význam mají dějiny církve pro současnost?
Je člověk určen k zavržení? - Dobrý den, velmi se mi líbí vaše odpověď uvedená pod "Predestinace - předurceni, nebo milující Bůh". Zdá se mi, že je tam výstižně uvedeno, že vědění a předurčení je něco jiného. Ale jak to dát dohromady s dogmatem "Bůh předem určil úradkem své věčné vůle určité lidi pro jejich předvídané hříchy k věčnému zavržení." Spojení "předem určil úradkem své věčné vůle" téměř(…)
Jsem katolík, ale papežovo jednání mě pobuřuje... - Chtěl bych se zeptat, jestli jako praktikující katolík mohu odmítnout papežovo jednání, se kterým nesouhlasím, či mě dokonce pobuřuje. Jde o Františkovy výroky o islámu a hlavně o jeho slova, že Korán je stejně posvátný jako Písmo svaté. To papež neví, (…)
Katolická církev. Je skutečně křesťanská anebo je to jen směs různých tradic? - Chtěl bych se zeptat na častou problematiku (římsko) katolické církve. Nechci ale, aby to vypadalo nějak útočně vůči církvi...
Kněz - překážka mé víry - Dobrý den, od svého narození jsem vyrůstala v katolické rodině, aktivně se podílela na životě v církvi. Před nějakou dobou k nám byl přeložen nový pan farář. …. Po počátečních dobrých vztazích mezi námi vzniklo velké nedorozumění. Opakovaně jsem zažívala z jeho strany ponižování, odmítal se mnou o sporech komunikovat. Uzavíral se. Přestože jsem se cítila opakovaně z jeho strany zraněná, snažila(…)
Mají farníci nějakou možnost, jak žádat o změnu duchovního správce ve své farnosti, pokud nejsou spokojeni? - Prosím, poraďte nám. Píši jménem mnoha dalších věřících naší farnosti. Před časem k nám byl dosazen na farnost nový duchovní správce. Velká část našich věřících se s ním však nemůže naladit na stejnou vlnu. Jeho kázání nám nevyhovuje, velmi často používá slovíčko "já" (a jenom já), jeho promluvy bývají spíše přednáškou (politickou, zeměpisnou apod.), s nikým se neradí, podle našeho mínění dochází(…)
Mám být dál katolíkem? - Moji blízcí si o mně myslí, že jsem fanatik, protože jsem katolík. Nejsou to přitom žádní lidé, co by o křestanství nebo katolících nic nevěděli. Říkají, že jen slepě náleduju cizí příkazy. Že mě katolická církev velmi chytře manipuluje a v tom to přirovnávají k nacismu nebo komunismu. Já nevím, dlouho jsem o tom přemýšlel a ted mi přijde, že to tak opravdu je. Očas se cítím i skoro jako vrah,(…)
Manipulace a využívání druhých v církvi - Dobrý den,  začal jsem před nedávnem navštěvovat církev s tím, že bych se rád nechal pokřtít.  V místním společenství  jsem  narazil na jednoho člověka, který se tvářil velice duchovně. Měl jsem k němu plnou důvěru, a tak trochu jsem si myslel, že ho musím poslouchat. Brzy na to se ale stále častěji začaly množit případy, kdy mi přikazoval, co mám a nemám dělat,(…)
Mezi nevěřícími je mi lépe - Dobrý den, někdy se stává, že ač jsem katolík, začnou mi věřící svou rigiditou a moralizováním strašně lézt na nervy. Např. když se musím pořád hlídat, abych neřekl sprosté slovo nebo se víc nenapil, neřekl nevhodný vtip, nezapálil si a já nevím co ještě, abych se vyhnul jejich pohoršení, moralizování, poučování.  Občas tak utíkám mezi nevěřící, kde je mi lépe a  mám(…)
Mlčení církve - pedofilie - Vážení, na veřejnosti se čím dál víc objevují zprávy o pedofilii v církvi. Papež k tomu vydává vlažné vyjádření. Skrýváním a potlačováním PRAVDY se církev sama naprosto spolehlivě zničí. Pedofilie je trestný čin a církev to kryje. Tím ztrácí církev u věřejnosti kredit. Papež je žába na prameni. Jeho vizáž odpovídá klukovi chycenému na hruškách, který říká že ho přes plot někdo do cizí zahrady(…)
Návštěva papeže - Vážení, nemám nic proti víře a lidem v ní, ale myslím si, že ten kdo pozval papeže do naší republiky, měl by si také náklady s tímto zaplatit. Nenachází se peníze na mnohé daleko důležitější věci, než je návštěva papeže, a přesto se znova šáhne do rozpočtů obcí a měst a tyto peníze se zde vezmou. Je to jako dříve v historii, když člověk pročítá a porovnává, zjišťuje jedno - pokud něco chtěla(…)
Nechci být pokřtěný! - Celý svůj dospělý život cítím nepříjemný pocit křivdy, že někdo, tj. mí rodiče, resp. prarodiče, rozhodli o mém životě bez mého vědomí a souhlasu a přihlásili mě k církvi, se kterou nechci mít nic společného. Kdybych chtěl být křtěný, nechám se pokřtít sám v dospělosti, jenže, nikdo se mě neptal a ani nepočkal, až k tomu budu moct taky něco říct.
Nerovnost žen a mužů - proč je ženám upíráno stát se farářkou? - Dost mne, jako ženu "uráží", že některé církve, neberou ženy na stejnou roveň jako muže....
Nevím, kterou církev zvolit - Dobrý den, byl bych rád za Váš názor, budete mít jistě jiný pohled na věc. Nevím kterou církev zvolit. U katolíků se mi nezamlouvá papež jakožto zástupce Krista, povinný celibát u kněží, přehnané uctívání svatých, očistec a odpustky, přehnaný důraz na panu Marii a přijímání bez kalichu. Líbí se mi, že se katolická církev začíná pomalu zlepšovat. Evangelíci se mi zamlouvají hlavně svou(…)
Obraz "Křest Kristův" - Zdravíčko vespolek. Nedávno jsem navštívil galerii Uffizi ve Florencii, kde jsem měl možnost shlédnout obraz nejmenovaného mistra z 16.-17. stol. - Křest Ježíše, na kterém je vyzobrazen Ježíž, kterak je ve věku shruba 30 let křtěn jakousi osobou - oblečenou jako kněz s křížem držícím v ruce. Jen nechápu užití symboliky kříže před tím než-li byl Ježíš ukřižován. Nebyl Ježíš jakýmsi(…)
Papež František se klaní modle - idolatrie - Dostal jsem email s odkazem na video s papežem Františkem s komentářem, že se papež klaní modlám.
Papež neslouží Bohu - Kristus přišel na zem a kázal pravdu a veliká slova - SVĚT HO ZA TO UKŘIŽOVAL, PONĚVADŽ PRAVDU NESNESL. Papež taky kázal A SVĚT HO ZA TO MILOVAL. Co z toho vyplývá??? Je psáno : "Svět miluje to, co patří jemu". Kdo čte Písma, moc dobře ví, že to, co kázal papež, se neslučuje s Písmem a Slovy Krista. Není možné, aby svět byl jednotný - to chce ďábel pro lepší kontrolu. A není možné, aby byl mír,(…)
Papež, homosexuálové, miliardové majetky církve, kondomy, potraty... Církev nemá právo někoho odsuzovat! - Dobrý den, 1. Proč papež za 2. světové války spolupracoval s Hitlerem ?A ještě má být prohlášen za svatého? 2.Proč odsuzuje gaye či lesby, oni za to mohou ? 3.Proč církev prováděla inkvizice ? 4.Na co církve potřebují milardové majetky? Tak to Ježíš chtěl?Je to opravdu potřeba ? 5.Proč církev zakazuje kondomy v Africe ? Když je tam hladomor a nejvíce pohlavních nemocí ? 6.Proč se církev snažila(…)
Pohoršení - bohatství církve, zlato v kostelích - Proč jsou v kostelích zlaté předměty? Proč je církev nepoužije na pomoc tolika trpících a strádajících po celém světě? Proč nepoužívá k liturgickým účelům nádoby z méně drahých kovů? Pán Ježíš přece nepotřebuje zlaté nádoby
Pokrytecká víra - zpověď, mše, předmanželská čistota - Zdravím, nejsem křesťan, co chodí do kostela, nejsem člověk, co za vším vidí Boha. Byl jsem takový, ale prozřel jsem. Jsem člověk, co věří v Ježíše Krista. Jsem člověk, co se modlí, ale chová se jako člověk, co žije ve 21. století. Církev je naprosto mimo. Papež je naprosto mimo. To, že budu např. pomlouvat a pak se  půjdu  vyzpovídat a budu si myslet,  že je to fajn, to je(…)
Pokrytectví v církvi - překážka pro hledající - Mám dojem, že v církvi se sice čte evangelium, ale jinak se ignoruje. Církev si Boha přisvojila a mluví za něj podle toho, jak jí to vyhovuje. Je to velká škoda, protože lidé hledající Boha zde nemají místo,  a přitom by tolik potřebovali společenství ......
Práce v církvi a zklamání z víry - Před nějakou dobou jsem se začala věnovat dobrovolnické, a potom i pracovně charitativní činnosti, která mě naplňovala, ve které jsem viděla smysl. Měla jsem pocit, že tady mohu opravdu sloužit Bohu a pracovat na  křesťanských principech. Zažívala jsem Boží blízkost, pocit, že Bůh je se mnou v tom, co dělám.  Ačkoli se věci nakonec vyvinuly jinak, vím, že Bůh je stále se(…)
Proč byl zaveden celibát? - Dobrý den, chci se zeptat, jaký byl důvod zavedení povinného celibátu pro kněze. Slyšela jsem, že to bylo kvůli majetku (i v církvi bylo v minulosti dost divných praktik), ale moc se mi nechce věřit, že pokud to bylo jenom kvůli majetku, že by toto nařízení trvalo pro kněze v církvi dodnes. Nebo mělo zavedení povinného celibátu pro kněze nějaké jiné důvody? Také se chci zeptat, pokud by se zavedl(…)
Proč církev zakazuje předmanželský sex? - Zajímalo  by mě, proč církev zakazuje předmanželský sex. Nevidím na tom nic špatného. Má v dnešní době tento sexuální půst nějaký význam? (…)
Proč je kněz někdy titulován jako otec? - Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak mám chápat slova: ...A nikomu na zemi nedávejte jméno Otec, jediný je váš Otec, ten nebeský. ... (Mt 23). Děkuji za odpověď.
Proč nevěříte v Boha, ale vzýváte svaté? - Proč křesťané nevěří v Boha? Možná zní otázka divně, ale má logiku, nemyslíte? Kdyby křesťané věřili v Boha, tak by nevzývali svaté, ale mluvili by přímo s Bohem. Já vidím problém v tom, že právě církev je od tohoto umění rozmlouvat s Bohem odklání, aby si udržela moc. (…)
Proč se církev míchá do politiky?! - S mnohými názory našich církevních představitelů se nedokážu ztotožnit, stejně jako s výroky papeže, který na začátku války proklamoval Rusko, a o půl roku později začal tvrdě podporovat Ukrajinu a Rusko  hanět.
Proč vlastně lidé věří v Boha? - Dobrý den, je mi 17 let a jsem vychován v křesťanské rodině. Chci že zeptat, proč lidé vůbec věří v Boha a proč by mělo byt křesťanství právě to jediné pravé náboženství. Jde mi hlavně o to, že bible je plná nesmyslů, i když je psaná třeba 1000-3000 let před naším letopočtem, tak si myslím, že by měla obsahovat právé údaje. Podle bible by nemohli existovat např. černoši,(…)
Rovnost mezi mužem a ženou, svěcení žen - Dobrý den, trápí mě jedna otázka. Všude se stále mluví o tom, že muž a žena jsou si před Bohem rovní, že nás stvořil ke svému obrazu.  Tak proč to tak v katolické církvi  není? Ženy si nejsou rovné s muži, resp. nemohou zastávat pozici farářek. Jaký je pro to důvod? Myslíte, že se to v budoucnu může změnit?  Děkuji za odpověď.
Rupnik a zneužívání v církvi - Dobrý den, nechápu, proč tento "kněz" nebyl za zneužívání řeholnic exkomunikován?Byla bych pro odstranění jeho fresek a znovuvysvěcení chrámů...
Sebevražda kněze - Kde zůstala víra? Je možné, aby právě na na nejvější zároveň nejkrásnější svátek-zelený čtvrtek se pokusil kněz který má být u oltáře sáhnout si na život? Co ho k tomu mohlo vést? Díky.
Sexuální aféry kněží - Jak můžu důvěřovat katolickým kněžím po tolika bolestných aférách okolo jejich sexuálního života a zneužívání dětí. Promiňte, ale mám v tom fakt blok. Jak poznat, komu věřit? Díky.
Sexuální selhání kněží - Proč Bůh nedá kněžím nedá sílu unést tíži celibátu?
Sexuální zneužívání v církvi - Dobrý den, před časem proběhla médii zpráva o umělci - knězi Rupnikovi, kterému bylo prokázáno sexuální zneužívání. 
Sloužila jsem v církvi a dost jsem při tom trpěla - Dobrý den, sloužila jsem v církvi. Jako introvert jsem v tom kolektivu dost trpěla, byla tam většina extrovertů včetně vedoucí a válcovali mě. Službu jsem ukončila hodně zraněná a zeslabená. Teď mi více vyhovuje služba "ve dvojici" kde se cítím jako rovnocenný partner. Je to tak v pořádku? Anebo se mám za každou cenu snažit zapojovat kolektivně? (…)
Snažím se pochopit křesťanství, boha, církve, ale moc mi to nejde... - Dobry den, mam kamarada, ktery zacal chodit do kostela a pokazde, kdyz s nim chci otazky viry probrat, neskonci to zrovna nejlepe. Sam jsem ateista, verim v sam sebe a v prirodni zakony. Mam nekolikero dotazu, na ktere se snazim zjistit odpovedi. 1) Proc bych mel vubec verit v Boha, co mi to prinese, k cemu je to dobre? 2) Co se stane kdyz v Boha verit nebudu? 3) Proc zrovna krestanstvi a ne treba(…)
Soužití s alkoholikem - dá se to vůbec nějak řešit? - Dobrý den. Moje žena, křesťanka, je rozvedena civilním soudem. Její muž velmi holdoval alkoholu, bil ji, měla z něho strach. Církev ale tento alkoholizmus neuznává za podstatný důvod k rozvodu. Ptám se proč? Z jakeho důvodu církev neuzná alkohol, křestana alkoholika, který dává alkohol před Boha, za velmi podstatný důvod k rozvodu? To se ta žena má od něj nechat zabít a církev tomu bude pouze(…)
Svěcení žen - Dobrý den. Moje otázka bude znít asi dost feministicky, ale já se za feministku rozhodně nepovažuji, jsem katolička a toto téma mě dost zajímá. Chtěla bych se zeptat, z jakého důvodu se nemohou ženy v katolické církvi stát knězem? Myslím za stejných podmínek jako muži (tzn. žít v celibátu, bez manžela a dětí, aby se své práci mohly věnovat...). Myslím si, že Pán Ježíš muže nenadřazoval nad ženy.(…)
Templáři - jaký má na ně církev názor? - Zajímalo by mne, jaký má církev názor na templáře. (…)
Upalování kacířů - Dobrý den. Mám takový problém. Potřebovala bych vědět něco o upalování kacířů v Evropě a roli církve... Je to pro mě moc důležité. Chci někomu vyvrátit, že církev nebyla tak špatná, jak se o ní mluví. Prosím o odpověď.
V katolické církvi chybí Duch svatý - Dostal jsem se na shromáždění do jedné evangelikální církve. V chvalách  (bez varhan, na moderní nástroje) byl Duch, který zapaloval.
Vatikán - reklama papežství - Dobrý den, nedávno jsem byla Římě a ve Vatikánu. ... Prošla jsem mnoho kostelů - hlavně z toho historického hlediska. Největší rozčarování jsem prožila při návštěvě baziliky svatého Petra. Jak je možné, že muži, kteří těžili ze svého zlata a majetku, šířili války, nepotismus a už vůbec nedodržovali desatero přikázání, mají obrovské sochy a pomníky v tomto chrámu? Řekl-li Ježíš, že na Petrovi -(…)
Vatikánský archiv - Dobry vecer, zajimalo by me, proc se tolik taji obsah archivu umisteneho ve Vatikánu? Jaký to má důvod? Je tam snad napsáno něco, co nechcete aby lidé věděli? Nebo jak tomu mám rozumět? Děkuji
Vlajky na kostele - Dobrý den. Přímo nad vchodem do chrámu jsem uviděla umístěné vlajky - papežskou, Evropské unie a České republiky. Musím přiznat, že mě to nepříjemně zaskočilo a zdá se mi to poněkud nepatřičné. Řeší církev tuto otázku, je nějak stanoveno, je-li možné na Božím domě umisťovat státní vlajky? Děkuji za odpověď.
Volba papeže - Zajímalo by mne, zdali nějaký papěž byl zvolen losem. Ve Sk 1, 26 byl takto losem připojen k jedenácti apoštolům Matěj. Zajímalo by mne, zdali církev použila tuto metodu losu při volbě papeže.
Výplatní páska církví - restituce - Dobrý den, prosím vás, není tohle nějaký hoax? Přišlo mi od kamaráda mailem v příloze nazvané „Výplatní páska církví“.
Vyrůstala jsem jako katolička - teď mám pochybnosti - Velmi toužím nalézt pravdu, ale mám pocit, že každé církvi něco chybí, že každá si něco k Bibli přidala a něco zase ubrala.
Vystoupení dospělého i dítěte z církve - Dobrý den, ráda bych vystoupila z církve.
Vystoupení z církve. Proč? - Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké mohly být důvody, aby člověk v minulém století, konkrétně po první válce, chtěl vystoupit z církve? (…)
Zeitgeist - film s otazníky - Nedávno jsem zhlédl film Zeitgeist. Bible je tam popsána jako zkomolenina oslavy slunovratu a pohanských pravidel, říká se tam, že Ježíš je vymyšlený, protože se o něm žádní kronikáři z té doby nezmiňují, což si myslím že by měli, pokud dělal tolik zázraků. Také tam je, že bible je vytvořena schválně na zakázku mocnářů té doby, jen proto, aby lépe ovládali lid, viz inkvizice atd. Prostě největší(…)
Zlo konané ve jménu Boha a církve - Četl jsem si Váš názor na původ zla. Chci se zeptat, proč Bůch dopustil, aby církev zmátla obyčejné lidi a ti věřili, že zlo je vlastně dobro ve jménu Boha. Tito obyčejní lidé páchali a páchají nevědomky zlo, ale jsou přesvědčeni o opaku. Kde najít východisko, jak je přesvědčit, že to co dělají ve jménu Boha si vlastně Bůh nepřeje?
Zvony, zvonění - Dobrý den, nevím zda se ptám na správném místě ale chtěl bych se zeptat zda jsou nějaká pravidla pro zvonění na kostele? Bydlím na malé vesnici a každý den se zvoní (elektricky) v sedm ráno cca 5min, dále pak každou čtvrthodinu, v celou plus zvonění na mši. Kdo o tom rozhoduje? Děkuji za informaci.
Žehnání jednopohlavním párům - Proč kněží žehnají jednopohlavním párům? To máme čekat, že kněží budou za chvíli žehnat pedofilům, zoofilům, nekrofilům..., když se tak církev přizpůsobuje dnešnímu světu???

Covid v kostele a láska k bližnímu - Dobrý den, Vítám možnost položit otázku touto formou. Je prima, že tato rubrika existuje. Můj dotaz berte jako zamyšlení nad problémem, který mě trápí. Těším se na váš nový pohled na věc, který mi možná ukáže správnou cestu. Do kostela na nedělní mše jsem chodil rád i proto, že náš farář dokáže při svých kázáních spoustu věcí z Písma osvěžit novým pohledem a hlavně dokáže poukázat na(…)
Ex opere operato -  Je svátost platná v případě, kdy udělovatel svátosti (kněz) nevěří v její skutečnou moc?
Financování církve, platy kněží - Právě jsem se vrátil ze mše svaté, kde se četl pastýřský list olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera ohledně financování platů kněží.
Hus reformátorem? - Dobrý den, byl Jan Hus katolickou církví uznán za reformátora církve? Děkuji za odpověď.
Jan Žižka a husitské války - Dobrý den, jak to, že Jan Žižka zabíjel lidi, když v bibli je jasně uvedeno: nezabiješ a miluj bližního svého? 
Katedrála sv. Víta v Praze - navrácení? - Dobrý den, nevím jestli jsem na správné adrese co se týče sv.Víta. Stále se o tom diskutuje a mluví. Spor o katedrálu vzbuzuje vášně až někdy nepochopitelné. Zřejmě jde o špatnou legistlativu a neschopnost dohody ze strany církve a státu. Na jednu stranu je to dům Boží a na druhou velice krásná kulturní památka. Opravte mě jestli se mýlím , ale jde asi o peníze každá s těch stran chce ušetřit nebo(…)
Kde berete drzost žádat odškodnění, když většina vašich majetků je nakradených - Dobrý den. Marně jsem bloudil po různých stránkách Vaší sekty a hledal kontakt na někoho, kdo by mi mohl odpovědět na moji otázku, ale nenašel jsem nic lepší, něž mail na který píšu, snad mi bude zodpovězeno. Jedná se o otázku spíše všetečnou a zvědavou. Tedy k věci. Jak všichni z médií víme, stát hodlá odškodnit církev obrovskými částkami, nad kterými zůstává až rozum zdravého člověka stát. Co(…)
Konstantinova donace -  Jak se k ní správně stavět? Jak se stavět k moci římského biskupa, když to z pohledu tohoto dokumentu vypadá, že jeho moc stojí na falzifikátu?
Křestaňctvý je sračka Bůch neexistuje - jste kreteni buch neni a vi jste retardi 
Křesťanství? Bullshit -  Narazila jsem na vaši stránku, a jelikož mi leze křesťanství extrémně na nervy a mnoho věřících to nechápe, tak bych vám to tady chtěla hezky a v klidu vysvětlit.
Násilné svaté přijímání do úst - Velmi mě to ale rozčílilo, odcházela jsem šokovaná... Měla jsem vztek nejen na toho kněze, že mě násilným způsobem donutil přijímat tím způsobem, jak chtěl on, ale později i na sebe.
Několik dotazů k víře - Mám několik dotazů a už se nemohu dočkat odpovědí. 1) Jakým způsobem je možno vystoupit z Vašeho pochybného spolku, kam jsem se dostala ne vlastní vinou, ale kvůli vůli svých rodičů, které jinal velice miluji? 2) Jaký rozdíl je mezi Bohem a Ďáblem. Zatím vím jen to, že Bůh je schopen mnohem větších zhovadilostí, pokud mi nevěříte, přečtěte si Starý zákon? 3) K čemu potřebují věřící církev a celou(…)
Neomylnost papeže? - Má vůbec neomylnost papeže praktický význam? V dnešní době?
Nepleťte se do života NORMÁLNÍM lidem, vy jedny pokrytecké ... - Dobrý den, velmi se mi nelíbí Vaše veřejná prezentace fotografií potratů a kázání všem lidem o nich. Narazil jsem na ně dnes při výletě do Sv. Jana pod Skalou. Přijde mi docela ubohé, aby nám o žití či nežití kázala instituce, která má v dějinách na svědomí mnohem více zmařených životů než například fašismus či komunismus, a to už je co říct.... Myslíte si, že na to máte nárok, vy jedny pokrytecké(…)
Neupravení křesťané vydávají svým vzezřením spíše antisvědectví - Dobrý den, chci se zeptat, jestli je normální, když křesťané, a zvláště klérus, chodí na veřejnost neupravení? Nemyslím si, že by kněží měli chodit v drahých značkových oblecích (což je druhý extrém), a že řádové sestry by měly chodit zrovna nalíčené, ale pokud potkáte řeholnici, která má už z dálky viditelný knírek pod nosem – o čem to svědčí?
Papež František - kritka -  Prý dělá rozhodnutí, která dělá jsou proti církvi, proti evangeliím... O co konkrétně jde?
Podle mě je víra kravina (film Zeitgeist) - Dobry den. narazil jsem na vase stranky, kdyz jsem se chtel podivat na druhy dil Zeitgaist... Zarazi me, ze i v dnesni vyspele dobe lidi veri, kdyz to reknu natvrdo, kravinam. Nikdy jsem nebyl ani nikdy nebudu verici. Dokument Zeitgaist mi jen potvrdil, co uz jsem vedel. Nikomu viru nechci brat. Muj nazor ale je, ze inteligentni clovek tomuhle verit nemuze. Trochu me zarazi, ze se tady zabyvate(…)
Proč se platí vstupné do domu Božího? - Zajímalo by mě, jak je možné, že se v některých kostelích vybírá vstupné. Nedávno jsem v Praze chtěla zajít do kostela, ve kterém jsem ještě nikdy nebyla, a hned u vchodu se vybíralo vstupné. Pan výběrčí mě bez poplatku nepustil. Docela mě to zarmoutilo, protože jsem se chtěla setkat s Pánem a nebylo mi to umožněno. A to, že bych se při tom zároveň podívala i na krásu památek, nepovažuji za nic(…)
Přijímání Krve Páně - Vážení, Již dlouho sám v sobě řeším otázku přijímání Těla a Krve při mši svaté.A vnitřně cítím rozpor mezi skutečností a odkazem Ježíše Krista.Ten přece řekl: volně cituji: "Kdo nejí mé tělo a nepije mou krev-nemůže být spasen" A při poslední večeři řekl : "Vezměte a jezte....... " a potom "Vezměte a pijte...." Na toto téma jsem hovořil s několika zpovědníky a slyšel(…)
Rozdělení křesťanství - Dobrý den, ráda bych se zeptala, kdo je považován za hlavu západních křesťanů a kdo je považován za hlavu východních křesťanů.
Specifické modlitby a přísliby - Dobrý den, můj dotaz se týká ohledně specifických typů modliteb, se kterými se vážou různé přísliby (buď přímo Boha Otce, Boha Syna, Panny Marie apod.). Budu konkrétní. Co se týče modlitby klasického růžence, s jejím vznikem jsem byl obeznámen, i s Korunkou Božího milosrdenství. Ale nemám zdání, kde se vzala např. modlitba Litanie k Duchu Svatému a přísliby (…)
Svatý Jan Nepomucký - legenda nebo fakta? - Dobrý den, dnes mě při hodině dějepisu šokoval profesor, když řekl, že katolická církev si vymyslela sv. Jana Nepomuckého. A podložil to důkazy, že se jednalo ve skutečnosti o vikáře Jana z Pomuku, který byl obětí sporu mezi králem Václavem Čvrtým a arcibiskupem Janem z Jenštejna. K tomu dodal,tvrzení o tom,že Jan odmítl vyzradit tajemství královny(manželky Václava), je lživé a Církev si jej(…)
Tmářství víry a církve - Dobrý den! Chci se vyjádřit k obsahu vašeho webu a to ne z pozice, kdejakého kolemjdoucího. Jsem student medicíny a krom toho jsem prošel několika typy víry a naučil jsem se velmi mnoho! Jako mladý a neuvědomělý jsem také naletěl na řeči, kterých je vaše stránka plná. Když se člověk, ale dá k nějaké víře, nežáleží k jaké tak ho skupina formuje tak jak potřebuje (členové si to neuvědomují, že(…)
Věřím i bez církve - Nepopírám Boha, jenže církev si podle mě vymysleli lidé. žádali od lidí poslušnost jako nějaká sekta. Církev si vymyslela spoustu nesmyslných pravidel, které stejně nedodržuje. Dopustila spoustu zla... Proč mám chodit do kostela, když církev dělá z lidí poslušné loutky. Mají šířit dobro, ale křižácké a další války nejsou o dobru, prodávali odpustky, pálili čarodejnice, upálili mistra Jana Husa za(…)
Znechucená církví - Ve své farnosti prožívám velmi náročný vztah s knězem. Přestože jsem vyjádřila lítost a za své dřívější postoje se mu omluvila, dále mě před ostatními lidmi pomlouvá.  Jedná se mnou povýšeně a pomluvil mě i u dalších kněží v okolí. Kdo se mě zastane v mužské hierarchii? Nikdo. S kým si o tom můžu promluvit tak, aby se něco změnilo? S jiným knězem? Všichni se navzájem(…)
Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)