Vaše srdce ať se nechvěje. (J 14, 27) - Citát z Bible na každý den

5. 7. 2023, ped

Proč se církev míchá do politiky?!

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Dějiny církve, výhrady k církvi

Dobrý den, děkuji vám za možnost zeptat se vás na věci, kterým nerozumím. Moje otázka zní, proč se církev přiklání k politickým “hloupostem”?!

S mnohými názory našich církevních představitelů se nedokážu ztotožnit, stejně jako s výroky papeže, který na začátku války proklamoval Rusko, a o půl roku později začal tvrdě podporovat Ukrajinu a Rusko  hanět.

Bez ohledu na pravdivost těchto tvrzení mi to od papeže připadá mimo mísu. Myslím, že se církev  zodpovídá Bohu a nepotřebuje politické uskupení, ať je jakékoli. Podpora papeže jakékoli strany ve válce bez ohledu na dezinformace je děsivá. Jak může svatý muž podporovat násilí?! (Ano, papež vyzval k ukončení války, ale to nijak nevymaže jeho předchozí projevy.)
 Jak může církev podporovat zvěrstva na lidech, utlačování jejich svobody a další totalitní diktátorské praktiky, které se v poslední době dějí?! 

Jak se mám tedy ztotožnit s církví? Osobně mě to vede k myšlence, kterou zde mělo už více tazatelů, a to, že církev, pokud víru podřizuje politice, je naprosto zbytečná zastaralá instituce, která není schopna vykonávat svou úlohu.

Jako křesťané se vyjadřujeme také k otázkám společenským

Milá...

téma, které jste nastolila, je velmi široké a je obtížné se s ním komplexně vypořádat. S mnohými Vašimi tezemi  musím souhlasit, především v tom, že církev by se neměla přimykat k moci, tím spíše by se neměla ztotožňovat s násilím a nespravedlnostmi ve společnosti.

Pro nás křesťany je zdrojem orientace pro náš život Boží slovo obsažené v Písmu Svatém a inspirací život Ježíše Krista v Písmu zachyceném. Energii získáváme mimo to svátostmi, modlitbou a životem ve společenství Božího lidu. A už je tu otázka: co je církev a co je Boží lid. Církev je veliké společenství všech pokřtěných. Její hlavou je Kristus a pověřenými pastýři jsou biskupové včetně papeže. Z množství nás všech pokřtěných vyplývá, že žijeme v různém prostředí a máme často i rozdílné názory na určitou skutečnost. Žijeme však ve světě, a proto se i my vyjadřujeme ke společenským otázkám. Někteří křesťané se v politice přímo angažují ve snaze o obecné dobro. Jedna zakladatelka významného duchovního hnutí nazvala dokonce politiku láskou lásek. Připomenu jen nedávnou situaci naší země, kdy se právě komunistický režim snažil vytlačit křesťany z veřejného života s heslem: víra je soukromá věc a nepatří na veřejnost.

A co je Boží lid? Dovolím si tvrdit, že to jsou všichni lidé. Protože za nás všechny Kristus zemřel na kříži a protože Boží milosrdenství je neomezené, odpuštění našich hříchů a vin je nabídnuto všem lidem. Proč se ale jako křesťané vyjadřujeme kromě teologických témat také k otázkám společenským. Asi proto, že nám Bůh uložil, abychom do tohoto světa přinášeli lásku, pokoj a dobro. A to platí nejen pro naší rodinu, ale i pro naše pracoviště, náš dům, naší obec …

A teď to nejcitlivější. Proč a jak se vyjadřuje ke společenským otázkám papež. Opravdu se necítím na to, abych vysvětloval, co říká papež. A ani všechno co říká, nevím. Řadu věcí známe jen z komentářů zpravodajů a novinářů. Přiznávám, že jsem po začátku války na Ukrajině zaregistroval kritiku výroku papeže Františka. Pokud vím, nešlo o „proklamování Ruska“, ale o to, že papež připustil, že na vzniku napětí vedoucí k ozbrojenému konfliktu může mít podíl i „západní svět“. Od začátku ale papež vyzýval k ukončení ozbrojeného konfliktu. Je možné, že jeho tehdejší prohlášení souviselo s diplomatickou snahou u rychlé ukončení konfliktu.

Dovolím si ještě osobní názor. Papež František je muž Bohu blízký, a tak jako i předchozí papežové nese těžce bolesti současného světa a to nejen ty, které se týkají křesťanů. Ale na rozdíl od Jana Pavla II., který měl osobní zkušenost s komunistickou totalitou, papež František má osobní zkušenost spíše s diktátorskými režimy v Jižní Americe, které způsobovaly nesvobodu a chudobu obyvatel. I proto musí být církevní představitelé opatrní, když se vyjadřují ke společenským událostem. V žádném případě to ale neznamená, že by se vyjadřovat neměli. A už vůbec to není důvod, abychom ztráceli víru v církev, kterou Kristus založil, je uprostřed ní svým Duchem a ovlivňuje i její život.

Kategorie otázky: Dějiny církve, výhrady k církvi

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Svátek matek

Svátek matek
(6. 5. 2024) Datum Dne matek připadá v roce 2024 na neděli 12.5.

Svatodušní novéna

(6. 5. 2024) Od pátku po slavnosti Nanebevstoupení Páně se celá církev po devět dní modlí o nové vylití Ducha svatého.

Svátek práce 1. 5.

(30. 4. 2024) Jaký je hlubší smysl lidské práce?

Kdy je Den matek

(29. 4. 2024) Svátek matek - datum

Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky

Pálení čarodějnic aneb Jak vysvětlit dítěti některé pohanské zvyky
(25. 4. 2024) Ráda bych se zeptala jak vysvětlit dětem některé pohanské zvyky a svátky. Konkrétně se jedná o 30. dubna, kde je na…