Kdo jsi, Pane? (Sk 9,5) - Citát z Bible na každý den

3. 3. 2023, JJ

Holokaust a Vatikan

Navigace: Katalog dotazů > Církev, společenství křesťanů > Dějiny církve, výhrady k církvi

Jak vysvětluje Vatikán holokaust za 2.sv války? 1,5 milionů Židů přišlo o život. Proč Vatikán nic nedělal, proč žehnal vojákům a zbraním nacistů? Pro mnohé mé známé je to známka neautentičnosti církve.
Co jim na to říct?

Paušálních předsudky a tradované nepravdy o Piovi XII.

Vážený pane..., 
díky za Váš dotaz, je to důležité téma a dodnes předmět mnoha diskusí. Pokusím se odpovědět co nejstručněji. Dovolím si předeslat, že také koluje mnoho různých předsudků, fakty nepodložených tvrzení či dokonce různě motivovaných nepravd, které si často žijí už "vlastním životem".

Antisemitismus je jistě velmi bolestivým bodem dějin křesťanských církví i Západu obecně. Nicméně panuje mezi mezi historiky shoda, že od 19. století už nelze mluvit o "křesťanském", nýbrž o "pohanském (rasovém)" antisemitismu, který zbožšťuje národ, vlastní lid, krev, rasu. Vatikán se do tohoto proudu nikdy nezapojil, naopak se postavil proti. Rasovou ideologii odsoudil už roku 1899 papež Lev XIII., v roce 1916 jej následoval Benedikt XV. V březnu 1937 odsoudil rasovou teorii velmi ostře papež Pius XII. v encyklice Mit brennender Sorge.
Tím se dostáváme asi k hlavnímu protagonistovi celého tématu. Je zajímavé, že Pius XII. byl po válce oslavován a velmi uznáván jako člověk, který zachránil mnoho židů před holocaustem. Výhrady, že mlčel nebo že toho udělal málo, se začaly objevovat až později, a sice zpočátku hlavně v levicových socialistických kruzích na Západě a také v rámci komunistické proticírkevní ideologie (Vatikán jako spojened amerického imperialismu apod.). S odstupem se dá říci, že Pius XII. po propuknutí války skutečně žádné velkolepé odsouzení holocaustu nezveřejnil, přestože o něm byl dobře informován. To ale neznamená, že nic nedělal. Je historicky doloženo, že konkrétně účinně pomáhal na mnoha místech, před deportací zachránil statisíce italských židů, Vatikán se o totéž pokoušel i na Slovensku nebo v Maďarsku atd. Často bývá zmiňováno rozhlasové poselství papeže o Vánocích 1942, ve kterém o porušování lidských práv mluvil naprosto jasně.

Při tom všem je také potřeba vzít v úvahu, že žádná nová ostrá encyklika by holocaustu nezabránila a papežství v té době nemělo v podstatě žádnou politickou sílu. Víme jistě, že Pius XII. válkou i holocaustem nesmírně trpěl, ale jeho "světské" možnosti byly více než omezené. Také se bál, že by nějakým ostrým veřejným vystoupením situaci ještě zhoršil, jako se tomu stalo např. po vystoupení nizozemských biskupů v roce 1942.

Možná jste zaregistroval, že Vatikán nedávno odtajnil archivní materiály z období 2. světové války, jsem si jist, že postupně vyjdou monografie, které se nebudou točit kolem paušálních předsudků a různých tradovaných nepravd a že Pius XII. bude zcela rehabilitován. Z české produkce bych zatím doporučil např. práce historiků Jaroslava Šebka nebo Marka Šmída. Abych zcela zodpověděl Vaše dotazy, tak z výše zmíněného také vyplývá, že Vatikán samozřejmě zbraním nacistů nežehnal, to je naprostý nesmysl, tak to můžete sdělit i Vašim známým.

Linka víry

Kategorie otázky: Dějiny církve, výhrady k církvi

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Bůh mi nepomohl, útočiště nacházím v temnotě

(19. 4. 2024) Od mala jsem byla zneužíváná, nezažila normální rodinu, vztahy. Jen lhostejnost, neupřímnost, samý podraz....…

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu

Papež František se setkal se zástupci dospělé větve italského skautingu
(15. 4. 2024) Papež František přijal zástupce italského katolické skautského hnutí dospělých (MASCI) při  příležitosti 70.…

Akce K: 13. dubna 1950 přepadli komunisté všechny mužské kláštery

(13. 4. 2024) 13. dubna 1950 přepadla komunistická bezpečnosti v rámci "akce K" mužské kláštery na území celého…

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec

Podpořte jedinečné poutní místo Lomec
(10. 4. 2024) Malé a jedinečné poutní místo Lomec se nachází u jihočeských Vodňan uprostřed lesa. Jde o poutní dům, kde je možné…

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině

Slavný americký seriál The Chosen konečně i v češtině
(4. 4. 2024) Slavný americký seriál The Chosen o životě Ježíše Krista na TV NOE.