Běda těm, kdo myslí na nepravost. (Mich 2,1) - Citát z Bible na každý den

8. 8. 2018, maj

Antikoncepce, masturbace? Zůstali jste ve středověku!!!

Navigace: Katalog dotazů > Láska a vztahy > Sexualita předmanželská

Zdravím, už jsem si tady přečetla dost odpovědí na otázky týkající se antikoncepce apod. Popravdě jsem pohoršena tím, jak se církev dívá na lidskou sexualitu, a je mi velice líto, že členové církve se tímto postojem mají řídit, jinak je jim podsouváno špatné svědomí. Je odporné, jak se krásná věc v životě člověka, tím myslím sex, dá zabalit do pavučiny nesmyslných příkazů a zákazů.

V dnešní době bychom měli být vděční za to, že máme prostředky jako je HA (hormonální antikoncepce), kondomy apod., které můžou oba partnery udělat spokojenější, jistější a umožňují větší spontánnost – tedy mít sex, když na něj mají chuť (a ne mít obrazně nad postelí kalendář a počítat si, kdy je sex možný a kdy ne ...,  a to navíc velice nespolehlivě). Pak vidíme spousta rodin, kde mají 5 a více dětí, o které nejsou schopni se starat, a strádá na tom i vztah partnerů. Kvalitní sexuální život je důležitým pilířem vztahu dvou lidí. To je věc, která se má dávat do popředí, ne milion norem okolo toho.

Ještě bych se ráda vyjádřila k tomu, jak tady mladým slečnám, které jsou neznalé a věří Vám, vysvětlujete, jak je HA škodlivá. Já osobně beru HA od 16 let. Nikdy v životě jsem neměla problémy, zbavila mě akné a podotýkám, že v mém okolí neznám moc zodpovědných žen, které by uměle nebránily početí. Jak říkám, je to známka zodpovědnosti a vyspělosti. A pro informaci, před započetím braní HA se dělají testy na embolii, to vím z vlastní zkušenosti. A abych nezapomněla, HA mnohonásobně snižuje riziko rakoviny vaječníků - to ale už nezmíníte, že?  Tímto výčtem nechci říct, aby všichni brali HA nebo používali kondom ani nepopírám určitá rizika, která jak, jistě víte, jsou spojená naprosto s každým lékem, ale chci ukázat, že je to čistě věc každého jednotlivce a nějak to z něj nedělá špatného ...  Naopak, spíše zodpovědného. A řekla bych, že je až nechutné, jak si může církev myslet, že má právo o tomto rozhodovat... K její smůle toto právo rozhodně NEMÁ. Prosím, aby lidem konečně došlo, že psát tady otázky jestli můžou masturbovat nebo brát antikoncepci, je krajně primitivní a považovat to za hřích, to už je opravdu silná káva. Od středověku se bohužel moc nezměnilo, jak vidím. Přestaňte, prosím, manipulovat ubohými lidmi. Naschle.

Vztah člověka k Bohu zahrnuje jeho celek - od narození po smrt, od penisu po mozek

Milá slečno či paní,

děkuji, že jste zaslala svůj otevřený apel. Vnímám z něj pohoršení nad přístupem církve k lidské sexualitě, přijde Vám nesvobodný. Píšete, že zacházení s vlastní sexualitou je podle Vás čistě věcí každého jednotlivce a že je nechutné, jak si může církev myslet, že má právo o tom rozhodovat?
Připomíná mi to výrok jednoho mého kamaráda: „Církev ať si řeší vesmír, ke mně do postele nesmí.“ :-)

Pokusím se napsat Vám k tomu své. Nejsem kněz, teoložka ani zaměstnanec církve. Jsem křesťanka, kterou nesmírně zajímají témata jako je (ženská) sexualita, menstruační cyklus, antikoncepce apod. Jako ženy se mně přirozeně dotýkají a narážím na ně neustále pracovně – doprovázím ženy těhotenstvím, porodem a šestinedělím, vedu kurzy přípravy k porodu, sdílím život s dalšími ženami v ženské skupině.

Osobně si myslím, že se církev má vyjadřovat ke všem aspektům lidského života. Neberu to jako její právo, které může uplatňovat nad lidmi (středověk je vážně minulostí), ale jako její povinnost. Cílem církve je přece podporovat celistvý a zdravý vztah člověka k Bohu... a do toho se člověk zapojuje skutečně celý, od narození po smrt, od penisu po mozek, od kontaktu se sousedy, přes přístup k politické angažovanosti, zodpovědnou spotřebu až po rodičovství. Takže za mne ano, ať se církev vyjadřuje k sociálnímu uspořádání světa, k zacházení s životním prostředím, ke vzdělání, k otázkám vztahů, k sexualitě... a ať je tím pro mnohé trnem v oku nebo k posměchu, nemá ve stanovách povinnost být trendy. ;-)

Nakolik kdo bude církvi naslouchat, a jak si její doporučení "setřepe" do svého života, je jenom na něm, na jeho víře, svědomí. Každý neseme zodpovědnost za svůj život.

Podle křesťanského učení je lidské tělo velmi cenné, je totiž bránou k duchovnímu světu. Proto není jedno, jak s ním zacházíme, proto se k zacházení s ním církev vyjadřuje. Otázka je, jak...

A zde narážíme na to, co Vám i jiným lidem (včetně mne) mnohdy vadí. Jedna věc je, co církev učí, další věc je, jak a kdo to prezentuje. V otázce sexuality, která je pro každého člověka velmi osobní a intimní, očekáváme od představitelů církve citlivost, naslouchání, důvěru v osobní zodpovědnost člověka. U někoho je tento přístup samozřejmostí, u někoho bohužel ne - každému je v tomto ohledu jinak dáno. Na tomto tenkém komunikačním ledě dojde snadno k proboření.

Ale pojďme k věci, resp. k věcem, které Vás v církvi pobuřují - nejprve k antikoncepci.

Píšete, že sama využíváte bezproblémově HA od 16 let, takže s ní máte letitou zkušenost.
Z Vašeho příspěvku se mi zdá, že neodlišujete používání antikoncepce před manželstvím a v něm. Pro mne je to dost zásadní rozdíl... aneb když dva dělají totéž, není to vždy totéž. Situace svobodné dívky je zcela jiná než situace ženy v manželství s několika dětmi, pro niž je někdy přijatelnější (neabortivní) antikoncepci použít, než otěhotnět nebo se s manželem nemilovat.

Uvedu Vám své argumenty proti HA (a sexu před manželstvím, který umožňuje) :

1) Duchovní a biologické propojení s muži, kteří se nestanou mým manželem a otcem mých dětí.
Na rovině duchovní to vnímám velmi jasně: každému muži, s kterým mám sex, dám kousek sebe. Když nejdřív odevzdám celou sebe muži při manželském slibu a teprve pak ho vpustím do svého těla, završí to naše vzájemné odevzdání a může to vést do neuvěřitelných hlubin bio-psycho-spirituální intimity, na které pak můžeme pracovat celý další společný život. To ve „spontánním bezpečném“ sexu před manželstvím s partnerem nemůžeme prožít – dáváme si něco ze sebe, ale ne vše.

Mluvila jsem na toto téma se známým exorcistou, který mi ze svých bohatých zkušeností dokazoval, jak může střídání sexuálních partnerů páchat paseku v duchovní oblasti: „S každým, s kým má sex, se spojí. Nejen fyzicky, ale i s jeho duchovním světem. A pak si do manželství přinese dva, tři, šest, nebo osmnáct takovýchto spojení. Víte, co tím vznikne za duchovní propletenec? A jak k tomu přijde její manžel a budoucí děti, že budou muset něco takového dědit?“

Na rovině biologické ovlivňuje bakteriální osídlení mého sexuálního partnera můj vlastní mikrobiom. Když už si někoho mám pustit do mikrobiomu, pak tedy pouze jednoho člověka, budoucího otce svých dětí, prosím!

2) Abortivní účinky HA
Tento článek pěkně vystihuje, kdy HA účinkuje nebo neúčinkuje abortivně (potratově), což je z křesťanského hlediska velmi podstatné:
https://www.milost.sk/logos/clanok/hormonalni-antikoncepce


3) HA působí fyziologicky negativně na sexuální funkce ženy
Snižuje v těle ženy hladinu androgenů (jejich snížená hladina snižuje libido, sex. vzrušivost a fantazii, zasahuje do účinku přirozených estrogenů (ovlivňují sexuální vnímavost a spokojenost), negativně ovlivňuje aktivitu neurotransmiterů v mozku (např. dopamin a serotonin, které jsou podstatné pro koordinaci sexuálních funkcí). Uživatelky HA mají navíc o 50 – 100 vyšší koncentraci kortisolu (tzv. stresového hormonu) než ženy bez HA.

4) Užívání HA přináší ženě zdravotní rizika
Netřeba je asi vypisovat, jistě jste o nich dobře informována svým gynekologem. Co je mi známo k rakovině a HA, nejdlouhodobější výzkum kombinované HA zjistil, že užívání hormonální antikoncepce neznamená riziko z hlediska rozvoje onkologických onemocnění a že u některých typů nádorů může mít HA naopak přetrvávající ochranné účinky. Na druhou stranu osobně vím o dívce, která zemřela na embolii způsobenou užíváním HA a stále se vedou debaty o vlivu HA a vznik karcinomu prsu.
V této otázce pro mne platí individuální zvažování rizik a přínosů...

5) Užívání HA ovlivňuje výběr partnera
https://zena.aktualne.cz/zdravi/antikoncepce-ovlivnuje-vyber-muze-zradit-vas-muze-cich/r~i:article:759705/
https://www.youtube.com/watch?v=dUhdAXLYpc4&feature=youtu.be

6) Syntetické hormony z HA znečišťují životní prostředí
http://lekarniciprozivot.cz/?page_id=195
Zbytky léků a hormonů z HA v povrchových vodách negativně ovlivňují mužskou plodnost. V ČR zjistila analýza vod přítomnost několika estrogenů. Jsou ve vodě obsaženy ve stopovém množství, ale jejich působí na muže je dlouhodobé (navíc v kombinaci s dalšími látkami). Spermie se kvůli nim zpomalují a snižuje se jejich počet.
Zde přichází na řadu otázka mé individuální odpovědnosti za kolektivní zdraví...

7) Možné potíže po vysazení HA
https://www.vitalia.cz/clanky/antikoncepcni-pilulky-potize-mohou-zpusobit-po-vysazeni/

Tolik bych měla k HA.

Co se týče masturbace, je pro mne opět hlavně otázka sebevydávání. Když masturbuju, nikomu se nevydávám, mám se ve svých rukou. Mohu se natolik uzavřít do ulity vlastního bezpečného potěšení, že pro mne bude pak obtížné vydat se do rukou někomu jinému...

Ráda bych oddělila masturbaci od sebepoznávání. Znalost vlastního těla, jeho přijetí a kladný vztah k němu považuji za velmi důležitý. Spousta žen (bez ohledu na vyznání) nikdy neviděla svou pochvu, nezná vlastní vaginu a existence děložního čípku jim zůstává utajena. Radím jim, ať se se sebou seznamují a ať otevřeně komunikují s partnerem o tom, co je jim příjemné, aby je mohl sexuálně hýčkat tak, jak potřebují.

U masturbace vidím velikou potíž se sledováním pornografie, s kterou se povětšinou pojí, a na níž může vzniknout regulérní závislost. Muži závislí dlouhodobě na pornu mají problémy s udržením erekce a včasnou ejakulací, ženám dlouhodobě masturbujícím u porna se snižuje citlivost vaginy (zejména ve spojení s častým používáním vibrátoru - dráždí nervová zakončení v nervovém pánevním pletenci a jeho stimulům nervy časem přivyknou).

Ve výsledku trpí muži i ženy poškozením prožitků vzájemného sexuálního spojení.

K problematice závislosti na pornografii doporuču: https://www.youtube.com/watch?v=wSF82AwSDiU

Píšu už dlouze, ráda bych nějak pozitivně zakončila.

Jsem přesvědčená, že intimní vztah muže a ženy je jednou z cest k Bohu, který nás stvořil sexuální. Proto potřebuju zjišťovat, co On na tuto mou oblast říká, řešit jednotlivé situace a principy s Ním. Sama můžu podlehnout tlaku okolí apod. Proto pokud si něčím nejsem jistá, ptám se Ho nejdřív v modlitbě, jak to vidí, kudy kam. A pak čekám na odpověď... která může přijít ledaskudy, i skrze církevní učení. ;-)

Oceňuji, že jste Lince napsala, jak věci vidíte Vy. S kolegy se snažíme pracovat pro Linku, jak nejlépe umíme. Můžu Vás ujistit, že v tom budeme pokračovat a že si uvědomujeme, v čem se můžeme zdokonalovat. Jsme ovšem křesťanský web a rádi bychom jím zůstali i nadále.

Kategorie otázky: Sexualita předmanželská, Dějiny církve, výhrady k církvi, Láska v partnerství, příprava na manželství, Sexualita v manželství

Související texty k tématu:

Láska a sexualita:
- Tři rozměry lidské sexuality (Jozef Augustyn)
- Manželství a sexualita (Aleš Opatrný)
- Nesexuální doteky (MUDr. Wheat)
- O sexualitě mimo manželství (Anselm Grün)
- Další texty k tématu sexualita zde

Hřích:

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci

Astronaut J. B. Irwin: to ze Ježíš chdil po Zemi je víc, než že jsem já chodil po Měsíci
(19. 7. 2024) To, že chodil Ježíš Kristus po zemi, znamená pro mne nekonečně víc než to, že člověk chodil po Měsíci.

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce

20. července 1969 dosáhli lidé povrchu Měsíce
(17. 7. 2024) 20.7.1969 přistálo na Měsíci Apollo 11 s lidskou posádkou.

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně

Duchovní obnova: Uzdravení a duchovní dary s Dr. Mary Healy v srpnu v Brně
(15. 7. 2024) Ve Starez aréně v Brně se ve dnech 9. - 11. srpna 2024 uskuteční duchovní obnova CREDO, která přinese setkání a…

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2024) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...

Cyril a Metoděj (5.7.)

(3. 7. 2024) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším střediskem…