Posilni mou velkodušnost, Bože. (Ž 51,14) - Citát z Bible na každý den

Otázky a odpovědi

Povolání, boží vůle

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Povolání, boží vůle

Kategorie katalogu jsou řazené tématicky. Viz také Abecední výpis kategorií.

Boží vůle, boží vedení a svoboda? - Na internetu jsem objevila vaše stránky a rozhodla jsem se vám napsat. Nemám žádný závažný problém, ale přesto bych byla ráda, kdyby mi někdo poradil. Jak má člověk poznat, jestli je nebo není něco Boží vůle? Hlavně v oblasti vztahů. Jak poznat, jestli člověk, který se mi líbí a mám ho ráda je ten pravý nebo není? Mám věřit spíše všem lidem kolem , kteří říkají, když se k ničemu už tak dlouho nemá(…)
Co je to duchovní doprovázení? - Dobrý den, ráda bych se zeptala, co je to duchovní doprovázení.
Co v životě dál? Válcuje mě obyčejný lidský strach - Vím, že se v Bibli píše o obdarování, o hřivnách, které jsou každému svěřeny, ale tato slova mi zní jako prázdné fráze. Je to smutné, ale je to tak. Po delším hledání jsem zjistila, že pro trh práce jsem neupotřebitelná osoba, neumím se prosazovat, neumím nikomu vnucovat věci, o jejichž kvalitě či potřebnosti nejsem přesvědčena. Když se náhodou objeví nějaké pro mě vhodné pracovní místo, tak se na(…)
Hledání povolání - Srdečně Vás zdravím, obracím se na Vás s prosbou o pomoc a radu. Ani nevím, jak k tomu došlo, ale najednou jsem věděla, že Bůh existuje. Je tu pro mě a já tu mám být pro Něj... Bylo to, jako by mi někdo najednou otevřel oči... Začala jsem se tedy modlit i přes to, že jsem nevěděla, zda to dělám dobře, začala jsem každou neděli chodit do kostela a nyní se připravuji na křest. Nedávno jsem v sobě(…)
Chci dělat něco, co má smysl - Právě jsem dokončila vysokou školu a chci si najít práci. Ale mám z toho obrovský strach, že na to nemám, že nic neumím. Nejvíce teď asi přemýšlím o směru mé životní poutě. Pořád přemyšlím, jestli je vůbec můj úkol dělat to, co jsem vystudovala. I když svým způsobem mě to k tomu táhne. A i když mě to teda k tomu táhne, nejsem si jistá jestli k tomu mám předpoklady, takové ty reálné. Pro mě je(…)
Jak mám poznat, co ode mne Bůh chce? - Jak se má vůbec žít? Má cenu se snažit o nějakou slušnost? Ono je to totiž dost těžké i pro nepochopení a posměch, že jsem z jiného světa? S trochou nadsázky: nechci být farizeus, pro kterého je nejdůležitější jeho vlastní dokonalost. Jak mám vůbec poznat, co ode mne Pán chce?
Jak poznat povolání - není to krok do neznáma? - Chvála Kristu! Rád využiji vaši službu anonymní pomoci. Nevím proč, ale mám bariéru mluvit o tom s naším knězem, třebaže si uvědomuju, že jeho osobní pomoc by mi byla cenější. Poslední rok přemýšlím, jestli mě Bůh nevolá ke kněžské službě. Zatím studuji, ale aktivně se podílím na životě v naší farnosti a tato služba Bohu mě naplňuje. Ale přichází pochyby: V první řadě vůbec netuším, zda bych v tak(…)
Jednání podle Boží vůle - Dostala se mi do rukou kniha autora Ricka Warrena, Proš jsme vůbec tady. Je to čtyřicetidenní putování, které ukazuje smysl života a radost, pokud je život s Bohem. Teď jsem u kapiloly vzdání se Kristu, ale nevim, jak to mám přesně udělat. Jak poznám, kdy mi Bůh říká co mam dělat, jak poznám, že jednám podle Boží vůle a né své, že to není jen můj výmysl? Chtěla bych, aby mě Bůh vedl, ale nevím,(…)
Manželství nebo zasvěcený život? - Díky Boží milosti jsem zažila silný pocit obrácení, po kterém následovaly intenzivní doteky Boží lásky. Když jsem si uvědomila velikost Jeho lásky i přes všechny mé viny, zcela jsem se Mu tenkrát odevzdala s tím, že mi bylo úplně jedno, co se mnou udělá, zda mě povolá do řehole, nebo do manželství. Sama jsem ale tenkrát byla natolik naplněna Jeho přítomností, zamilovaná, že bych volila raději(…)
Povolání - přešlapování na místě - Chvála Kristu! Píšu Vám ohledně otázky "povolání". Zůstávají mi stále některé otázky, s nimiž si nevím rady už dlouho. Věřím, že Pán dal každému, i mně, nějaké povolání nebo poslání. Jenže já mám už pár let po škole a stále se míjím s tím, co u sebe poznávám právě jako "povolání" dané Bohem. Mám za to, že bych se měla vydat cestou zasvěceného života v řeholním společenství.(…)
Prosil jsem o znamení. Jak poznat Boží vůli? - Dobrý den, Mám takový problém, možná spíše otázku. Moc prosím o radu. Chodím s dívkou… a náš vztah se poslední dobou dostal do určité krize. Máme se rádi, je nám spolu fajn, rozumíme si, ale já nejsem šťastný, něco mi ve vztahu chybí, nenaplňuje mě... Nevím proč, nevím, jestli je to moje cesta… Pořád na to musím myslet. (…) Modlím se, prosím Boha, aby mi ukázal cestu, co mám udělat, zda se máme(…)

"Kdo svůj život nalezne, ztratí jej, a kdo svůj život pro mne ztratí, nalezne jej "...? - Co je konkrétně myšleno tímto veršem: " Kdo svůj život nalezne, ztratí jej, a kdo svůj život pro mne ztratí, nalezne jej. " ... Trápí mě otázka, kde je ta hranice, co Bůh po mě chce? Když Pán říká, abychom umřeli sami sobě, znamená to vzdát se všeho, co máme rádi? .... Jak poručit svému srdci, aby mě všechno přestalo zajímat a byla jsem ochotná "ztratit celý svůj život"? Bojím(…)
37 let - není už na klášter pozdě? -  Již dlouho cítím povolání k zasvěcenému životu. Párkrát jsem navštívila kláštery... Naposledy jsem měla dojem,  jako bych tam byla doma... Je nějaká naděje, že bych do nějakého ještě mohla vstoupit?  Jsem svobodná, ale bude mi skoro 37 let.
Asexualita a víra - Dobrý den Jsem katolík. V poslední době jsem si uvědomil, že jsem asexualní resp. už umím své pocity pojmenovat. Nikdy jsem nebyl sexualně přitahován ani k jednomu pohlaví, a protože je mi již téměř 30 let myslím, že se to nezmění. Má odchylka od normálu mi vůbec nevadí, ale je zde problém s mojí rodinou. Samozřejmě se ode mne očekává, že budu otcem pokračovatele rodu. Tady se ale mé představy a(…)
Bojím se, že se zase spletu - Věřím, že každému člověku Bůh připravil toho pravého partnera do života. Byl jsem zamilovaný do jedné dívky. Modlil jsem se a věřil jsem, že mi Bůh řekl, že ona je ta pravá. Když jsem jí vyznal lásku, (…)
Boží plán, vůle a zamilovanost - Dobrý den, Když má Bůh s člověkem plán, znamená to, že mu našel partnera, nebo vymyslel, že bude v řeholi, nebo sám...? Jak je to se svobodou citů člověka? Nějak pořád nemám jasno s tím, jakou svobodu týkající se zamilovanosti dal Bůh člověku. Vždycky jsem si myslela, že se zamiluje sám člověk. Ale jak to vidím, kolik lidí, tolik názorů. Někdo říká, že Bůh dá člověku zamilovat se jiného. To se mi(…)
Co je duchovní doprovázení? - Dobrý den, co si mám představit pod pojmem duchovní doprovázení?
Co když nejsem pro klášter dost dobrá? - Dobrý den, již mnoho let, asi od 15 let cítím, že mě Bůh volá do kláštera.  Poslední dobou pocit vstupu mi zesílil tolik, že jsem si tím jistá. Zároveň mám pocit, spíše mě napadá myšlenka, „co když nejsem pro klášter dobrá", protože nemám co nabídnout, nejsem chytrá, dostatečně vzdělaná, nemám žádný talent, nemohla bych pracovat někde jako učitalka, zdravotní sestra atp.(…)
Další děti nechci - přemýšlím o sterilizaci - Dobrý den, jsem vdaná a mám dvě děti, třetí již neplánujeme (nechci strávit život na mateřské - nenaplňuje mě to -, chci se časem vrátit do milované práce a chceme dát dětem, co už máme, maximum času, pozornosti, cestovat s nimi...). Děti, které máme, jsme chtěli, ale neplánovali. V posledních dvou letech (…)
Dělám práci, která mě unavuje a nenaplňuje. Co s tím? - Dobrý den mám na vás prosbu ohledně výběru vhodného zaměstnání či činnosti. Jelikož jsem se musela o sebe postarat finančne nekolik let tak vykonávám administ. činnost, která me však unavuje a nenaplnuje (krční páter a práce s čísly).Bohuzel v posledních 2 letech se mi vůbec nedaří, neplním si své povinnosti jak bych mela, jsem pomala a v praci zůstavam prescas atd, jenze zůstavam jelikož je me(…)
Děti v Africe umírají hlady a já…. - Je mi 17 let. Hodně se také trápím věcmi, které se dějí okolo nás, ale které jsou vzdálené a sám o sobě s nimi moc nezmůžu, např. trest smrti v islámských zemích, děti, které v Africe umírají hladem, nevinní lidé, kteří trpí. A samozřejmě i menší problémy, které se dějí všude okolo nás. Vždy když se s nějakým problémem v mém okolí setkám, tak se ho snažím s Boží pomocí vyřešit. Někdy to jde ovšem(…)
Hod mincí a hledání Boží vůle - Dobrý den, hledal jsem a nikde nenašel odpověd na mojí otázku, tak to píšu sem. Napadlo mě, že Bůh neponechává nic náhodě. Kdybych se ho tedy na něco zeptal  - na nějaké důležité rozhodnutí a hodil si mincí ANO/NE, tak to, co by padlo, by měla být Jeho odpověd, ne? Dá se takhle přímo mluvit s Bohem?  Vím, že když byl Ježíš pokoušen v poušti, tak říkal: "Nebudeš(…)
Chci vstoupit do kláštera - Dobrý den. Již delší dobu mě trápí jedna věc. Byl jsem pokřtěný v dospělosti a před nějakým časem jsem pocítil Boží volání do řeholního života. Stále toto volání pokračuje, ale musel sem si vzít půjčku kterou budu splácet ještě tři roky. V klášteře je mi strašně moc dobře, když sem mezi řeholníky je to něco krásného, pak se ale vrátím do normálního života a vše je zase divné. Necítím se(…)
I vrazi v kriminále se obracejí k Bohu, a já pořád nic - Moje otázka je zcela jednoduchá, ale já sám si na ni neumím odpovědět. Proč nejsem schopen věřit v Boha? Tolik už jsem toho načetl a viděl. Zaráží mě, že i v kriminále se obracejí vrazi k Bohu a já pořád nic. Věřím jen sám sobě, svému zdravému rozumu, přesvědčení a vědám. Věřím jen svému svědomí a na něm mi záleží víc než na jakékoli víře. Všechna náboženství mi(…)
Jak mám poznat, zda není vnuknutí od Zlého - Zajímalo by mě, jak je to s rozlišením vnuknutí, které pochází od Boha a od zlého ducha. Jaké je kritérium pro rozlišení? Ďábel může použít v životě člověka i dobré věci a teprve později, když se to zvrtne, se ukáže, že to bylo špatné. Jeden kněz mi řekl, že i když cítím pokoj, může se jednat o dáblovu inspiraci. Já myslela, že dábel vždy působí strach, nepokoj, ale pokoj je tam, kde je Bůh.. Jak(…)
Jak poznám, jestli ke mně opravdu mluví Bůh? - Od malička toužím dostat se na jednu vysokou školu, kam mě teď nečekaně přijali. Jenže... před několika měsíci mi Bůh seslal toho pravého. (…)
Jak si mohu být jist, že si Bůh vyhlédl zrovna mě? - Chtěl bych se zeptat na otázku vyvolení, která se zmiňuje v listu Římanům 8:28-30. Píše se tam: "Víme, že všecko napomáhá k dobrému těm, kdo milují Boha, kdo jsou povoláni podle jeho rozhodnutí. Ty, které předem vyhlédl, ty také předem určil, aby přijali podobu jeho Syna, tak aby byl prvorozený mezi mnoha bratřími; které předem určil, ty také povolal; které povolal, ty také ospravedlnil, a (…)
Jednat se svými podřízenými "po křesťansku" vždycky neumím - Dobrý den. Lze uznávat všechny křesťanské hodnoty (tedy lásku k lidem bez konfliktů, milé chování atd.), pokud je člověk ve vedoucí pozici ve firmě? Podle mě to zcela nejde, jelikož každý vedoucí pracovník musí mít respekt, a čím je výše, tím větší respekt musí samozřejmě mít. Jenže jak ho můžou podřízení respektovat, když na ně bude stále ve jménu křesťanství hodný nebo milý? Myslím si,(…)
Jít nebo nejít na VŠ - Obracím se na Vás s prosbou o radu. Pár let se mi moc v životě nedařilo. Teprve nedávno jsem nalezla přátele, rodinu a milujícího přítele. Teď, mám o to vše, ale zase přijít - dostala jsem se na vysokou školu docela daleko od nás. Nevím jestli tam mám jít. (…)
Klášter - klid v duši? - Dobrý den, chci se zeptat, jak se můžu stát mnichem, abych našel v klášteře klid na duší??? Předem děkují za odpověď.
Klášter nebo rodina? - Dobrý večer. Čím jsem starší, tím více bojuji ohledně pocitů, kam mě Bůh volá. Mám dojem, že jsou oba pocity jsou stejně intenzivní a nejsem si jistá, který poslechnout. Po určité pauze vnímám znovu silně,  že mé místo je v klášteře. Měla jsem možnost duchovně růst ve skvělém společenství mládeže. Kněz nás vedl otevřeně, mluvili jsme o víře, modlili se a mě to hodně(…)
Klášter vs. gymnázium - Dobrý den, potřeboval bych pomoci s jedním důležitým životním rozhodnutím. Cítím povolání celý svůj život zasvětit službě Bohu a lidem. .... Chtěl bych vstoupit do semináře a stát se knězem. Jenže pokud to chápu správně, kněžský seminář je víceméně vysoká škola pro kněze a tudíž potřebuji pro přijetí maturitu a abych tu získal, musím chodit na gymnázium. A tady je můj problém: Nepatřím mezi(…)
Kněží je málo a jsou potřeba... - Dobrý den, chtěl bych vás poprosit o radu. Je mi 18 let a v současné době řeším jeden problém. Řeším, jestli se mám stát knězem nebo ne. Věřím, že bych byl dobrým a aktivním knězem ve své farnosti, ale zároveň cítím, že bych byl i dobrý otec a manžel. Nevím, pro co z toho se rozhodnout, ale v mém rozhodnutí mě "tíží" to, že kněží je málo a jsou hodně potřeba.  Prosím, poraďte(…)
Křesťan a aktivní zálohy - Dobrý den, delší dobu uvažuji o vstupu do aktivních záloh AČR a chtěl bych se poradit, jak bych k tomu jako křesťan měl přistupovat. Zdá se mi, že obrana země a rodiny, přátel v případě ohrožení je správná věc. Na druhou stranu se ale bojím nezdravé motivace, např. být výjimečný. Bohužel mi připadá, že pro mé vrstevníky z kostela jako by armáda, historie i s vojenstvím byla tabu, o(…)
Láska ke zvířatům... - Dobrý den, Jsem na základní škole a uvažuji o tom, jakou střední školu příští rok zvolit. Mám moc ráda zvířata a líbila by se mi práce ošetřovatele nebo veterináře. Ale přemýšlím, jestli je to správné z křesťanského pohledu – jestli raději nesloužit lidem, kteří jsou důležitější než zvířata… Moc prosím o radu.
Mám deprese - mohu pomýšlet na manželství? - Dobrý den, měla bych dotaz ohledně manželství. Jsem věřící praktikující katolička. Již od dětství mám psychické problémy. Před třemi lety jsem zjistila, že se jedná o deprese. Vyskytovaly se u mě i myšlenky na sebevraždu. Léčím se na psychiatrii. V dětství jsem zažila osahávání v rodině a z toho vznikl odpor a hnus při představě pohlavního života s případným manželem. Hodně trpím(…)
Mám jít do kláštera, i když nechci? - Vyrůstám v křesťanské rodině. Mám pocit, že mi Bůh říká, abych se stala jeptiškou. Já sama to nechci a modlím se, aby to po mě Bůh nechtěl a odpustil mi. Můžu si sama zvolit jiný životní cíl (…)
Mám pocit, že mě Bůh volá ke kněžské službě - Dobrý den, chodím na střední školu a mám pocit že mě Bůh volá ke kněžské službě. Při kázání kněze na mši si vždy řeknu: "Já mám být knězem." Pořád na to musím myslet, když přijdu domů táhne mě to k evangeliu, když jdu kolem kostela táhne mě to dovnitř. Mohli byste mi prosím dát radu? (…)
Mám strach, že nepoznám, co ode mě Bůh chce... - Dobrý den, Jsem z věřící rodiny a snažím se modlit každý den. Prosím Pána, abych poznala, co mám v životě dělat. Mám strach, že nepoznám, co ode mě Bůh chce.  Chci se hlásit na sš na designerství a budu dělat talentovky. Příjde mi, že tím oborem moc nebudu pomáhát lidem a že by bylo prostě lepší jít na nějakou zdrávku, ale zase vím, že by mě to navrhování neskutečně bavilo. Mám(…)
Mohu mít povolání ke kněžství, když jsem žena? - Dobrý večer chtěla bych se zeptat na otázku ohledně duchovního povolání. Prošla jsem náročným dětstvím v nefunkční rodině a uvěřila jsem teprve před nedávnem. Přitahuje mě kněžské povolání, mám dojem, že mě k němu Bůh volá. Velkým vzorem pro mě je náš kněz. Jsem ale žena. 1. otázka: Je možné, abych se v Božím volání pletla? 2. otázka: Je možné, že bych kvůli povolání ke kněžství měla(…)
Můj život je v troskách. Chtěla bych odejít do kláštera - Můj život dávno postrádá smysl a ráda bych po vyléčení vykročila na novou cestu. Vnímám, že bych měla odejít ze současných vztahů, začít smysluplně pracovat, např. starat se o staré, nemocné... 
Naplánoval Bůh můj život? - Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli všechno, co se mi v životě děje, je předem dáno?
Nechybělo mnoho a já se nenarodil. Boží a lidská vůle? - Dozvěděl jsem se, že stačilo málo a já se vůbec nenarodil, protože se rodiče téměř rozešli. Jak to tedy funguje? Byl bych to já, kdybych se narodil jiným rodičům?
Nepovolaní k zasvěcenému životu - méněcenní? - > O Velikonocích jsem získala pocit, že všichni kdo nežijí nějakým druhem zasvěceného života nejsou plnohodnotnými křesťany, protože nedávají svůj život cele Kristu. Přece je tolik lidí co nejsou kněží, jáhny ani řádovými bratřími a sestrami a přesto jsou to kvalitní lidé. Nebo to není pravda a všichni kdo nejsou kněží a řádové sestry žijí špatně? Je zcela zřejmé, že každý máme jiné povolání k(…)
Nerovnost žen a mužů - proč je ženám upíráno stát se farářkou? - Dost mne, jako ženu "uráží", že některé církve, neberou ženy na stejnou roveň jako muže....
Neurotická matka mi způsobila celoživotní problémy - Dobrý den, nepovažuji se za věřící osobu, ale ráda bych byla...nevím jak na to, nejsem totiž spokojená, ani úspěšná, dokonce jsem se léčila na psychiatrii. Při psychoanalýze vyšlo najevo, že mé potíže vyplývají z dětství, nebyla jsem přijímána a neurotická matka mi nedávala najevo lásku. Chci mít jasno, kdo za to může? Je to záměr Boha, když se někdo narodí do milující rodiny a někdo je v krajním(…)
Normální den v klášteře - Zajímalo by mě něco o klašterním životě. Jak prožívají normální den jeptišky? Asi záleží i na řádu...
Odpor ke škole, ztráta motivace - Studuji na gymnáziu a mám více než dva roky do maturity. Několik let jsem byla naprosto přesvědčená o svém poslání.
Oslavovat Boha - Dobrý den, často se setkávám se slovy, že by člověk měl oslavovat Boha. Co přesně se tím myslí? Já si myslím, že Boha člověk může oslavovat různě, nejen slovy, ale třeba i tím, že dobře žije... Chápu to dobře?
Perverzní rozmařilost západní společnosti mi bere radost - Dobrý den, úplně napřed bych Vám chtěla moc poděkovat za to, že takovouhle službu provádíte - myslím, že je to hodně potřeba a tak nějak to tu chybí. Poslední dobou se trápím pohledem na smysl života . Když slyším o všech hrůzách, co se děly a dějí ve světě, je mi zle a bere mi to chuť žít, radovat se… Svět mi na jedné straně přijde jako utrpení a na druhé jako téměř perverzní rozmařilost, do(…)
Pobyt v klášteře jen na omezenou dobu - Chtěla bych vědět, zda je možné vstoupit do kláštera jen na omezenou dobu, třeba na tři roky. Chtěla bych strávit nějaký čas v nějakém ideálně dominikánském klášteře, ale nevím, zda je to aspoň teoreticky možné. Vím dobře, že to není jen tak, že ke vstupu do kláštera musím mít dobrý důvod a být k němu Bohem povolaná. Neberu to na lehkou váhu, jak by se možná z dotazu mohlo stát,(…)
Pochybnosti o studiu - nechat školu? - Když se mi nezadaří, přepadají mě pochybnosti, jestli bych to neměla vzdát.
Povolání - Jsem katolík, řemeslník, s obstojným hudebním nadáním. Před lety jsem se (na výzvu vnitřního hlasu) začal věnovat hudbě s křestanskou tématikou naplno. Někomu se to líbí, jinému méně. Ale to už tak bývá. Věc s kterou se potýkám je tato: zjistil jsem že se nemohu věnovat duchovní a výdělečné činnosti zároveň, hudba a texty mne táhnou více a bez mého výdělku jsme jako rodina odkázáni na manželky(…)
Povolání k řeholnímu životu - 15 let - Před rokem jsem byla pokřtěna, je mi patnáct let a poslední dobou mě přitahuje modlitba. Chtěla bych se stát řadovou sestrou.
Povolání ke kněžství. Poslechnout rozum nebo cit? - Obrazně bych Boží volání popsal jako: Tady máš pistoli a střel se pro mě do hlavy.
Povolání právníka - Dobrý den, zvažuji v budoucnu studium práv. Vím, že je tohle povolání spojováné s mnohou kritikou nesolidnosti právníků, kličkování v zákonech apod. Co myslíte vy, dá se víra v Boha skloubit s prací právníka? Napadá mě např. rozpor se svědomím, pokud bych měla obhajovat prokázaného vraha.
Práce mě nebaví, přemýšlím, zda jsem zvolil správný obor - Dobrý den, Měl bych takový trochu osobní dotaz. Vystudoval jsem VŠ  a pracuji v oboru 4 roky. Mám celkem dobrý plat a měl bych být spokojený. Ale práce mě nebaví a často přemýšlím, jestli jsem si nevybral špatný obor. Všude okolo na internetu a sociálních sítích čtu, jak mě musí práce bavit, jak si mám plnit svoje sny, najít svoje poslání, co mě bude naplňovat atd. Jsem z toho dost(…)
Pracuji v LDN - Pracuji v LDN jako zdravotní sestra. Lidé tam často již nemají naději na další pozemský život. Mám pocity své slabosti. Modlím se za ně, ale přijde mi, že je to málo. Bez odezvy. Jakoby do prázdna... Nic se pak neděje... A navíc se nemohu modlit za všechny, protože to bych musel být modlitebníkem na plný úvazek... Trápí mě to...
Rovnost mezi mužem a ženou, svěcení žen - Dobrý den, trápí mě jedna otázka. Všude se stále mluví o tom, že muž a žena jsou si před Bohem rovní, že nás stvořil ke svému obrazu.  Tak proč to tak v katolické církvi  není? Ženy si nejsou rovné s muži, resp. nemohou zastávat pozici farářek. Jaký je pro to důvod? Myslíte, že se to v budoucnu může změnit?  Děkuji za odpověď.
Rozešli jsme se. Nevím, co dál. - Dobrý den, je mi 30 let a těžce tápu ve své současné životní situaci. Jsem věřící a donedávna jsem měla dost jasnou představu o své nejbližší budoucnosti. Prioritou a naplněním pro mě bylo manželství a rodina. Vztah, který k tomu měl vést, neobstál a ze svatby sešlo. Čas léčí a zármutek z tohoto životního neúspěchu polevuje. Nicméně cítím, že v dohledné době nedokážu navázat jiný vztah a jak se(…)
Samota po obrácení - problémy v rodině - Žiji stále s rodiči. Prostředí bylo a je stále napjaté, konflikty, rozvrácené vztahy. Když jsem se v dospělosti nechala pokřtít, zjistila jsem, že existuje i něco jiného, že se dá žít jinak. 
Single. Zůstala jsem sama. - Již delší dobu řeším otázku, jak skrze víru (očima ježíše Krista) pohlížet na člověka, který celý svůj život žije ve stavu svobodného respektive nesezdaného a přitom není zasvěcenou osobou (nevstoupil do řádu). Má se takový člověk cítit provinile?
Smutné a nudné křesťanství - Dobrý den! Rád bych se na Vás obrátil se svým problémem. Už delší dobu mě velice moc přitahuje křesťanství, ale jsou stále určité věci, které se mi nedaří i při dobré vůli "skousnout". Velice často mám takový pocit, ať ze čtení různých článků, rozhovorů s lidmi, či při četbě Bible, že křesťanství je hlavně takový souhrn přísných příkazů a zákazů, které když budu dodržovat tak, jak je žádáno, budu(…)
Táhne mi na třicítku a nemohu najít toho pravého - Táhne mi na třicítku a stále nemohu najít toho pravého. Kamarádky jsou už většinou vdané, jen já stále marně vyhlížím svého prince. Když holky na škole s někým chodily, já na to neměla čas, od patnácti se podílím na vedení skauta, chodím do sportovního oddílu, jsem aktivní ve farnosti, mám spoustu kamarádů, práci která mne baví, ale... pomalu mi začíná chybět blízká bytost. Návraty do opuštěného(…)
Tolik lidí na světě a každý má mít zvláštní úkol? - Na Vašich stránkách jsem si přečetl tvrzení, že každý má na světě nezastupitelnou úlohu. Nejde mi to ale na rozum.
Určuje Bůh naše povolání? - Dobrý den, určuje Bůh, jaké povolání budeme v životě dělat, nebo nám dává na výběr? Už od mala bych chtěl být lékař. Láká mě určitý obor, ale mám v sobě jakousi myšlenku, že bych měl zvolit jiný, (konkrétní). ... Mám strach, že pokud bych šel za svým snem a myšlenku na jiný obor ignoroval, tak Boha nějak rozhněvám. Je možné, že mi Bůh takto dává znamení, nebo je to jen v mé(…)
Volá Bůh skutečně každého? - Dobrý den, ráda bych věděla Váš názor na otázku, o které již nějakou dobu přemýšlím... Pocházím z nevěřícího až ateistického prostředí (rodina a přátelé). Vždycky jsem ale o boží existenci přemýšlela a v různých životních etapách jsem byla více či méně nakloněná tomu že by Bůh mohl existovat. Před několika lety, možná i pod tíhou životních událostí, (…)
Zahozený talent - Dobrý den, Potřebovala bych radu, jiný náhled na věc - od člověka, který je věřící a moudřejší než já :-). Od malička jsem se věnovala hře na hudební nástroj. Rodiče mě podporovali, platili, já dřela denně víc jak 10 let, jezdila na soutěže a festivaly,… musela jsem kvůli tomu obětovat mnohé, vlastně i jiné talenty, na jejichž rozvoj nezbyl čas… (...) Jenže jsem odešla studovat a s(…)
Zahozený talent - Stalo se mi v životě, že jsem několikrát odmítl "Boží nabídku" - něco, co bylo v souladu s mými dary, které jsem dostal a co by vedlo nejspíše opravdu k dobrému. Rozhodně k lepšímu, než je současná situace. Lepšímu nejen pro mě, ale i pro druhé. Rozhodně se mi nyní totiž moc nedaří, natož, aby z toho měli užitek druzí. ... Když se ohlédnu, takových podobných pobídnutí bylo vícero,(…)
Zasvěcená vdova - Prosím laskavě o vysvětlení pojmu "zasvěcená vdova" a jak se jí žena-vdova /praktikující katolička/ může stát. Předem děkuji za odpověď.
Žena v církvi - povolání - Dobrý den, konečně jsem sebrala odvahu a chci Vás požádat o radu, co dál se svým životem. Obrazně řečeno: zakrývám si uši, protože Pán Bůh mi něco říká, volá mě, a já netuším proč a kam…. Nevím si s tím rady. Mám pocit, že Pán si přeje, abych mu sloužila. Jenže jak? Jak to můžu udělat? Jako žena se nemůžu stát farářkou, i když cítím, že by mě to neskutečně moc naplňovalo… Ne vždy jsem žila dobrým(…)
Životní křižovatka - rozlišit, jak dál... - Jak může člověk poznat, že to, co doposud dělal, čemu věnoval hodně úsilí a času, bylo to, co dělat měl? Co když se těsně před cílem objeví okolnosti, které způsobí velké pochybnosti?

Celibát - Pokud tvrdíte, že sexualita je darem samotného Stvořitele, potom nechápu, proč ji tak tvrdošijně odepíráte kněžím. Asi se bojíte,že by potom zanedbávali církev a věnovali se více rodině pro niž je Bůh stvořil. Důsledkem je ale pak mnohem větší zlo - množství sexuálních afér.
Celibát x manželství - Dobrý den, bojuji v sobě velmi intenzivně o rozlišení povolání. Silně cítím povolání k zasvěcenému životu, ale současně si neumím představit život bez ženy. Říkám to Pánu, ale on jako by mně neodpovídal. Říkám si, že by se povolání mělo nějak projevit, třeba abych dostal větší touhu po celibátu než po ženě. Ach jo. Vím, že ten, kdo opustí…, dostane stokrát víc. Vím to, jenže ani kvůli tomu touhu(…)
Co znamená následovat Krista? - Jak má křesťan žít v dnešním světě? Co je správné před Bohem činit, aby nás mohl přijmout a nevztahovaly se k nám jeho slova v Matoušovi 7 - "ne každý, kdo mi říká Pane, Pane, vstoupí do nebeského království, ale ten, kdo činí vůli mého Otce..."
Dobrovolnictví - Dobrý den, už delší dobu uvažuji o dobrovolnictví. Nadchla mě nadace ADRA, ale zjistila jsem, že tuto nadaci provozuje církev Adventistů. Je špatné z hlediska katolické církve, pomáhat u nadace jiné církve?.  
Hněv jako překážka povolání k zasvěcenému životu? - Dobrý den, může člověk, který se neumí ovládat v hněvu, uvažovat o zasvěceném životě? Jak si můžu troufat a myslet si, že nebudu na škodu někde, kde je zapotřebí více cností než slabostí a hříchu? Možná si i mé blízké okolí myslí, že se na tuto cestu nehodím...Mám se nejdříve snažit napravit, a pak se na tuto cestu vydat? Moc děkuji za odpověď.
Chci být knězem a mít rodinu - Chtěl bych se zeptat je možné,abych šel studovat školy se zaměřením na kněžství,ale zárověň bych chtěl mít rodinu??Existuje něco takového??Další věc je ta že jsem se bavil se spolužákem,který mi řekl na církev určitý názor dost mě zaskočil a to je ten že prý kvůli církvi byli dříve války atd že lidé zbytečně trpěli a nenechávali lidi žít jak chtěli.
Jak poznám, že mě Bůh volá ke kněžství? - Dobrý den! Jsem student SŠ a velice mě těší, že můžu využít Vaší službu anonymní pomoci, protože jsem nesmělý a bavit se o otázce kněžství s naším knězem nedovedu. V této době přemýšlím víc než jindy, jestli mě Bůh volá k sobě. I ve všedním dnu mě napadají myšlenky na Boha. Nevím, jestli je to správné, že myslím na tyto věci. Většina mých spolužáků myslí na to, kdy půjde na rande a já uvažuji, kdy(…)
Jak v životě rozpoznat darovaný talent, hřivny? - Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak člověk pozná jaký dar, schopnost, hřivnu dostal od Pána Boha? Mám v srdci jednu myšlenku co by mě bavilo a v čem si myslím že bych byla šikovná, ale nevím, jestli bych to zvládla, jestli není pozdě se ve 38 letech něco nového začít učit nebo vzdělávat. Předem děkuji za odpověd nebo radu.
Kamarád uvažuje o kněžství? -  Smím se s ním dál bavit?
Kněžství nebo rodina? Nesnáze s rozlišováním životní cesty. - Dobrý den, je mi 18 let a snažím se rozlišovat správnou životní cestu. Mám dívku a společně se snažíme o čistý vztah s Bohem, který oba bereme vážně. Ovšem je tu problém, současně mám velkou touhu po kněžství. Navíc oba jsme ve víře trochu jinde daleko... i když se jí snažím ve víře pomáhat a ona dělá velké pokroky, víra pro ni není tak důležitá jako pro mě. Jsme k sobě oba zcela(…)
Mám povolání ke kněžství? - Když měl náš pan farář jednou kázání po evangeliu, něco mi řeklo, že chci být farářem. Nějak tomu nerozumím, proč zrovna teď. Poprosil jsem Pána Boha, aby mi dal znamení, jestli budu dobrý kněz, nebo ne, ale zatím jsem nic nepostřehl. Možná mi nějaké znamení dal, ale nebylo to pro mě moc poznatelné. Nevíte, jaké znamení by mi mohl dát?
Můžu být jako věřící vojákem? - Dobrý den, bojuju s myšlenkou vstoupit do armády. Jsem ale silně věřící a nevím, jestli by mi to Bůh schválil. Zabíjel bych pro něho a šířil jeho slova. Zdálo se mi o andělích s meči, které jsem v tom snu následoval a ničil  Boží nepřátele. Vím, že se píše, že Bůh válku nemá rád, ale proč jsem měl takový sen? Myšlenka, že zabíjím nevěřící a tak sloužím Bohu, mě poměrně(…)
Myšlenka na kněžství - Poslední dobou mi  hlavě kolují myšlenky na kněžství, o nástupu do semináře apod. Není to ale poprvé.  Před několika lety jsem měl zvláštní prožitek
Nespokojenost v manželství vs. zahozené povolání k celibátu - Chvála Kristu, na SŠ jsem chodila k řádovým sestrám. Přála jsem si, aby mi Bůh jasně dal najevo, zda se mám stát jednou z nich. Neuměla jsem se rozhodnout, a jasná odpověď podle mě nepřišla. 
Povolání ke kněžství versus manželství - Je mi 17 let a studuji na gymnáziu. V srdci cítím, příkaz (či volání) jít na kněze. Celé dny nemyslím na nic jiného a užírám se tím. Občas si myslím ,že už to je pryč , ale zase to přijde. Nová depka. Toto volání v srdci proběhlo poprvé po ukončení zamilovanosti do první lásky. Poté jsem se znovu zamiloval do jedné hezké slečny, ale opět, když cit upadl, nálada taky upadla a volání ke kněžství(…)
Práce pro církev - Dobrý den, jsem věřící a moc bych si přál pracovat pro katolickou církev a tak sloužit Bohu.  Slyšel jsem, že pro církev pracují lidé v různých oborech: kuchaři, pečovatelé v hospicích či domovech důchodců,  zahradníci, údržbáři zeleně, lesníci, pomocníci na farách atd. 
Proč mě Bůh neslyší? - Proč mi Bůh nepomůže najít tu správnou cestu?
Řeholní řády u nás - Dobrý den.. obracím se na Vás s prosbou... Potřebovala bych nějaké odkazy nebo informace o řeholních řádech v ČR. Moc mi na tom záleží a nevím, kde si ty informace vyhledat... Hledala jsem, ale skoro nic nenašla... Spíš bych chtěla vědět, jak to v jednotlivých řádech funguje, jaké jsou podmínky pro přijetí... Nebo teda pro podání žádosti do jednotlivých řádů..... Chtěla bych si o tom popovídat i s(…)
Služba v armádě, bojová umění a církev - Dobrý den, zajímal by mě váš názor na to, jak se křesťanství slučuje se službou v ozbrojených složkách, tzn. policie, armáda, atd., (příprava na zabíjení, resp. zabití v akci a jaký je váš názor na bojové sporty. Může být křesťan třeba závodní boxer, pokud tedy svůj výcvik nezneužívá k týrání jiných (slabších) lidí?
Služba ve farnosti - frustrace a žádný vděk - Chtěl bych Vás požádat o radu. Již delší dobu mě trápí jeden problém, a to s mou službou ve farnosti. Podílel jsem se léta na vedení spolča, kde mi současné osazenstvo dává okatě najevo: "už tě nepotřebujeme, my si to chceme dělat po svém". 
Volba studia a životního povolání - Dobrý den, je mi 14 a jsem v 9.třídě. Musím si zvolit školu. A tak mě napadá. Máme od Boha dané k jakému povolání jsme předurčení nebo zde máme možnost si vybrat. Děkuji
Vstup do kláštera, komunity v pozdějším věku - Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda má žena středního věku nějakou možnost žít v křesťanské komunitě, a pokud ano, jaké jsou podmínky? Jsem praktikující katolička, vdaná, ale s manželem pro závažný důvod nebydlím. Dle církevního soudu je možnost náš sňatek anulovat. Děti jsou již dospělé a samostatné. Je, prosím, nějaká možnost? Je mi jasné, že řeholnicí se již stát(…)
Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

V kontaktu s přírodou člověk znovu nalézá svou správnou dimenzi

V kontaktu s přírodou člověk znovu nalézá svou správnou dimenzi
(12. 7. 2024) Tato překrásná „kniha“ se otevírá všem – jak malým, tak velkým. V kontaktu s přírodou člověk…

Tipy jak ne/odpočívat

(4. 7. 2024) Slovo rekreace pochází z latiny a znamená: re - creatio, neboli znovu - stvoření...

Cyril a Metoděj (5.7.)

(3. 7. 2024) Oba rodní bratři, jejichž svátek slavíme 5. července, pocházeli ze Soluně. Ta byla v té době největším střediskem…

4. - 9. 8. 2024 Festival Welcome to Paradise pro mládež 18-30 let

4. - 9. 8. 2024 Festival Welcome to Paradise  pro mládež 18-30 let
(1. 7. 2024) Festival pro mládež 18-30 let, s mladými z různých zemí světa s překladem do češtiny. Bůh nás, zve abychom s ním vyjeli…

Duchovní cvičení v tichu 14. 7. - 21 .7. 2024 podle sv. Ignáce

Duchovní cvičení v tichu 14. 7.  - 21 .7. 2024  podle sv. Ignáce
(29. 6. 2024) Komunita Chemin neuf pořádá 14. 7.  - 21 .7. 2024  ve svém  klášteře v…