Tomu, kdo tě prosí, dej. (Mt 5,42) - Citát z Bible na každý den

9. 9. 2021, sk

Práce mě nebaví, přemýšlím, zda jsem zvolil správný obor

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Povolání, boží vůle

Dobrý den,
Měl bych takový trochu osobní dotaz. Vystudoval jsem VŠ  a pracuji v oboru 4 roky. Mám celkem dobrý plat a měl bych být spokojený. Ale práce mě nebaví a často přemýšlím, jestli jsem si nevybral špatný obor. Všude okolo na internetu a sociálních sítích čtu, jak mě musí práce bavit, jak si mám plnit svoje sny, najít svoje poslání, co mě bude naplňovat atd. Jsem z toho dost často smutný, v depresi, modllím se  a často přemýšlím o smyslu života a proč vlastně dělám, co dělám. Tento můj stav trvá zhruba půl roku. Nedávno se mi ozval známý, že by mě chtěl k sobě do firmy do kanceláře, zcela mimo můj obor.
Takže váhám a ptám se Boha, zda je to jeho znamení. Vniřně cítím, že ano nebo tomu aspoň chci věřit. Popravdě nevím,  co by mě bavilo a co přesně bych chtěl v životě dělat a často se s touhle věcí obracím v modlitbě k Bohu. Vím, že hodně lidí nedělá, co je baví, a jsou naprosto v pohodě a vůbec to neřeší. Ale mně se to nějak nedaří. Asi k tomu hodně přispívá dnešní covidová doba, protože dost mých koníčků a aktivit nejde provozovat (hlavně sport obecně) a je více času přemýšlet nad životem. Zajímalo by měn jak se na to kouká bible, na otázku správného povolání/služby případně využití talentu.

Středobodem je, zda mě služba, práce vede k pokoji, naplnění.

Zdravím Vás, 
děkuji za odhodlání, odvahu napsat osobní dotaz.

Práce a život jsou dvě spojené nádoby. Člověk je nejprve stvořený, a potom je mu svěřen svět a práce na něm. Každý člověk je určitým způsobem pokračovatelem Boha Stvořitele. Tím, že se rozhodnu svobodně a chci pracovat, tak tím oslavuji Stvořitele a rozvíjím vlohy – talenty, které jsem obdržel. Pomáhám světu, společnosti, církvi, aby byly lepší a krásnější.
Práce je ale i povinnost: „Kdo nechce pracovat, ať nejí“. (2 Sol 3,10) Jistě, ne každá práce mi sedí a baví mě. Někdy může být práce obtížná, spojená s těžkým řemeslem. Ať jde ale o jakoukoliv práci, je důležité ji přijmout, popř. rozlišit, že to není má cesta a se vydat jinou.

Jak se pozná správné povolání?
Středobodem je: zda mě služba, práce vede k pokoji, naplnění. Je fajn se ptát v modlitbě. Je dobré ptát přátel, jak Vás vidí, na co máte a co umíte. Vnímáte-li, že je čas na změnu, zkuste změnu práce, nebo jiný přístup ke své práci. Někdy stačí uvědomit si smysl, proč to dělám, nebo jak bych to mohl dělat, abych nebyl otrávený.

V Bibli čteme, že talenty jsou nám dány ke službě, společnému prospěchu. (srov. 1Kor 12, 4-5.7) Není od věci, se na chvíli zastavit a sepsat, co mi jde, čím jsem obdarován a zamyslet se, jak tyto dary dál rozvíjet.

Je třeba hledat, modlit se a ptát. V důsledku bude směr a styl práce vždy na Vašem osobním rozhodnutí. Ať je vše dobře promyšleno, prokonzultováno a Bohem požehnáno. Staré moudro praví: "Bez Božího požehnání marné lidské namáhání", ale také „Dělej všechno tak, jako by záleželo na tobě, ale dělej zároveň všechno tak, jako by vše záleželo na Bohu.“ (sv. Ignác)
Když poznáte, že to není Vaše cesta, vždy se můžete vrátit, či vydat jinou.
Ať Vám Pán žehná,


P.S.: K tématu doporučuji rubriku:
Povolání, Boží vůle
Povolání

Kategorie otázky: Povolání, boží vůle

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)