Naše duše vyhlíží Hospodina. (Ž 33,20) - Citát z Bible na každý den

8. 10. 2021, mav

Kněží je málo a jsou potřeba...

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Povolání, boží vůle

Dobrý den, chtěl bych vás poprosit o radu. Je mi 18 let a v současné době řeším jeden problém. Řeším, jestli se mám stát knězem nebo ne. Věřím, že bych byl dobrým a aktivním knězem ve své farnosti, ale zároveň cítím, že bych byl i dobrý otec a manžel. Nevím, pro co z toho se rozhodnout, ale v mém rozhodnutí mě "tíží" to, že kněží je málo a jsou hodně potřeba.  Prosím, poraďte mi, jak se mám rozhodnout.

Rozlišování povolání je dlouhý proces

Dobrý den,
Volba životního povolání je určitě velmi krásným, ale zároveň odpovědným rozhodnutím. Do určitého okamžiku ji lze měnit, ale je-li jednou učiněna, je třeba za ní stát. Pokud jde o kněžské povolání, doporučuju konzultovat je s Vaším panem farářem, zpovědníkem nebo tím, kdo Vás duchovně doprovází. Vnímáte, že jde o vnitřní hlas, kterým se k Vám obrací sám Bůh a tento hlas bude trvale patrný. Ano, z Vaší strany je potřeba všechno dobře zvážit, zvláště pak, zda na toto povolání máte předpoklady, zda nejde jen o chvilkové "vzplanutí" atd. a v pozitivním případě se nebát učinit rozhodnutí pro ně. Také církev, prostřednictvím biskupa, představených semináře nebo těch, kdo jsou pověřeni úkolem starosti o nové kněze, bude Vaše povolání zkoumat. Je to docela dlouhý proces. Po celý čas studia i formace a praktické přípravy se pak rozhodnutí může změnit.

Neřešte, prosím, zda tím, že se oženíte, "přitížíte" situaci s nedostatkem kněží. Tady jde o Vás a o Váš život a Bůh Vám zřetelně ukáže, co pro Vás vybral, kde Vás chce mít. Je-li to manželství, pak i to vyžaduje přípravu, poradu a samozřejmě známost, během které si také můžete ověřit, zda společný život je tou Vaší cestou.

Ať se tedy rozhodnete jakkoli, uděláte dobře, aniž byste si musel vyčítat, že volbou jednoho "ubližujete" druhému.
Jak jsem řekl, období rozhodování a volby, je krásné a šťastné, ale zároveň odpovědné.

Provázím Vás modlitbou, abyste našel svou cestu, sílu rozhodnout se pro ni a byl na ní šťastný.
 

Kategorie otázky: Povolání, boží vůle

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic

Pěší pouť ke sv. Vintíři v Dobré Vodě u Hartmanic
(23. 5. 2024) V neděli 2. června 2024 půjdou pěší poutníci z bavorského Rinchnachu k místu zesnutí sv. Vintíře 

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)

Emil Kapaun (+ 23. 5. 1951)
(22. 5. 2024) Působil tam, kde smrt byla lepší než život...

Nejsvětější Trojice

Nejsvětější Trojice
(20. 5. 2024) V  neděli po Letnicích (Slavnosti seslání Ducha svatého) se připomíná mysterium Boha v Trojici.

Letnice, Svatodušní svátky...

(16. 5. 2024) Letnice se slaví padesátý den po Velikonocích. Jsou vyvrcholením, naplněním Velikonoc. Datum Letnic v roce 2024:…

15. květen - Mezinárodní den rodiny

(14. 5. 2024) 15. květen je od roku 1994 ustanoven jako Mezinárodní den rodiny. Texty k tématu: rodina (v katalogu), rodina (v…