Nikdo už nebude páchat zlo a šířit zkázu. (Iz 11,9) - Citát z Bible na každý den

28. 2. 2022, BM

Hod mincí a hledání Boží vůle

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Povolání, boží vůle

Dobrý den,
hledal jsem a nikde nenašel odpověd na mojí otázku, tak to píšu sem.

Napadlo mě, že Bůh neponechává nic náhodě. Kdybych se ho tedy na něco zeptal  - na nějaké důležité rozhodnutí a hodil si mincí ANO/NE, tak to, co by padlo, by měla být Jeho odpověd, ne?

Dá se takhle přímo mluvit s Bohem?  Vím, že když byl Ježíš pokoušen v poušti, tak říkal: "Nebudeš pokoušet Boha svého"... Ale tady mně příjde, že jde o jinou situaci. Já bych se Boha ptal a čekal na jeho moudrou odpověď, aby se děla jeho vůle a nikoliv moje. A zároveň bych očekával, že mi opravdu Bůh odpoví a nenechá Satana, aby mě vedl od Něj. Tím pádem by to znamenalo, že se dá s Bohem komunikovat, a  nemusel bych se nad ničím rozhodovat.

Obávám se ale, aby  tento způsob nevyužil Satan.
 "JDE SE PTÁT BOHA SKRZE HOD MINCÍ NA OTÁZKY, KTERÉ JSOU DŮLEŽITÉ?" 

Předem děkuji za odpověď.

“Moje ovce slyší můj hlas” - důležité je budovat vztah s Bohem

Milý N.

děkuji za Váš dotaz. Je hezké, že se ptáte na to, co chce Bůh.

Bůh s námi opravdu komunikuje, mluví k nám. Nefunguje to ale tak, jak píšete - s hodem mincí. Bůh je především svobodná a milující bytost, i nám dal svobodu a možnost se rozhodovat. Rozhodovat se podle mince by vlastně znamenalo udělat z Boha tak trochu “automat” na odpovědi, také by to úplně vymazalo naši svobodu.

Boha se mohu na spoustu věcí ptát, a on často odpovídá. Někdy hned, jindy to vyžaduje mé delší hledání. Jak ale poznat, co nám Bůh říká? To podstatné je mít s Bohem vztah. On sám řekl, že “svým přátelům sdělil všechno...” nebo že “moje ovce slyší můj hlas”. Když s ním máme vztah, jsme jeho přáteli, postupně se učíme poznávat jeho “hlas”. Je to podobné jako s blízkým člověkem - pokud ho známe, rozeznáme jeho hlas uprostřed změti jiných hlasů.

Bůh většinou nemluví tak, že bychom ho slyšeli ušima. Často mluví skrze Písmo - něco z Božího slova nás osloví. Jindy mluví v našem srdci, skrze myšlenky - napadne nás něco a přinese to do srdce Boží pokoj, vědomí jeho blízkosti. Může mluvit také skrze druhé lidi - například se za něco modlím a najednou mi několik lidí řekne odpověď. Může i promlouvat skrze události - jak se to stalo například svatému Antonínovi, který chtěl jet na misie, ale kvůli záhadné neustávající nemoci nemohl. Je jistě mnoho jiných způsobů, jak Bůh mluví, ke každému osobně.

Mnoho rozhodnutí je také ponecháno čistě na naší svobodě. V dané chvíli se rozhodnu, jak uznám za nejlepší. Osobně bych doporučoval trávit rozhodováním čas přiměřený důležitosti té které věci - na běžné každodenní věci nepotřebuji dlouhé rozlišování.

Pokud ale chcete poznat něco důležitého, například své životní směřování, doporučil bych i najít si nějakého zkušeného člověka, například kněze, kdo Vás může doprovázet a s kým tyto věci můžete probrat.

Přeji Vám mnoho radosti na cestě za Pánem, na cestě ke vztahu s ním, i při poznávání jeho hlasu.

Linka víry

Kategorie otázky: Povolání, boží vůle

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Advent

Advent
(27. 11. 2022) Advent: informace, význam, základní info, datum, roráty, výroba věnců, pro děti...

Co jsou to roráty?

Co jsou to roráty?
(25. 11. 2022) Prastaré adventní zpěvy, které se zpívají v brzkých ranních hodinách jen za svitu svící…

Adventní dokreslovací knížka pro děti

(25. 11. 2022) Ahoj děti! Určitě už znáte vyprávění o tom, co všechno se stalo, než se Ježíš narodil. Teď si o tom s námi můžete…

Ježíš Kristus Král, Boží království

(23. 11. 2022) Žádné království z tohoto světa, žádný král ani žádná vláda neřeší úplně a s konečnou platností osud jednotlivého…

Za papežem do Lisabonu!

Za papežem do Lisabonu!
(22. 11. 2022) Na přelomu července a srpna příštího roku se budou v Lisabonu konat Světové dny mládeže. Mladí poutníci z celého světa…

Červená středa - Red Wednesday 24. listopad 2021

Červená středa - Red Wednesday 24. listopad 2021
(22. 11. 2022) Pravidelná akce, která připomíná všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské…

Kdy začíná advent?

(21. 11. 2022) Datum první adventní neděle