Ježíš řekl: „Blahoslavení, kdo neviděli, a uvěřili!“ (J 20,29) - Citát z Bible na každý den

24. 11. 2008, aneb

Jak mám poznat, zda není vnuknutí od Zlého

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Povolání, boží vůle

Zajímalo by mě, jak je to s rozlišením vnuknutí, které pochází od Boha a od zlého ducha. Jaké je kritérium pro rozlišení? Ďábel může použít v životě člověka i dobré věci a teprve později, když se to zvrtne, se ukáže, že to bylo špatné. Jeden kněz mi řekl, že i když cítím pokoj, může se jednat o dáblovu inspiraci. Já myslela, že dábel vždy působí strach, nepokoj, ale pokoj je tam, kde je Bůh.. Jak to tedy je?
Děkuji za odpověď.

Především máme rozum, svědomí, Písmo a učení církve

Situace, kdy se člověk ptá, zda je něco od Boha či od ďábla a nemá jistotu, jistě také přicházejí, ale nejsou zas tak časté. Proto bych začala od věcí běžných. Především máme rozum, svědomí, Písmo a učení církve, které nám umožňují v mnoha (či většině) případů udělat správné rozhodnutí.

Dále je třeba říci, že to, co považujeme za vnuknutí, nečekaný nápad nebo překvapivou shodu okolností, která cosi ukazuje, nemusí být ani od Boha ani od ďábla, ale z našeho myšlení, vzpomínek či podvědomí. Proto je dobré těmto "náhlostem" nepřikládat příliš velkou důležitost. A pokud opravdu máme jinak nevysvětlitelné puzení, nápad, něco, co nám připadá jako vnuknutí, je třeba nespěchat s rozhodnutím a pokusit se nejprve o vyloučení vlastního chtění, které nás k něčemu vede nebo naopak nás od něčeho odvádí. Nebývá to tak jednoduché, jak by se zdálo.

Dalším krokem bude nejspíš "zpětný dotaz" ve formě modlitby: "Pane, je to od Tebe? Chceš toto ode mne? Je to dobré?" Zde musíme dát pozor, abychom něco svého nevnucovali jako Boží vůli. A nakonec, když se přikloníme k tomu či onomu řešení (či k tomu nic nekonat), měli bychom to udělat v trvající důvěře, vyjádřené modlitbou asi takto: "Pane, toto jsem poznal teď jako nejlepší. Pokud se mýlím, odveď mne od toho! Věřím že to uděláš!" a v této důvěře a otevřenosti dál zůstávat.


Čemu je třeba se vyhýbat:
- zálibě ve vnuknutích
- upřednostňování "mimořádných cest poznání" před řádnými (učení církve, přemýšlení)
- snaze vše vyřešit sám - bez konzultace s jinými, ve věci zkušenými nebo prostě soudnými lidmi
- strachu, že se rozhodnu špatně a bude to mít katastrofální následky (zodpovědost není strach!)

Prožitek pokoje či nepokoje je jistě také významný, ale nelze na něm vše stavět. Zde může hrát dost velkou roli náš momentální psychický stav a naše (třeba nepřiznaná) přání, jejichž plnění nám na čas jistě přinese pokoj.

Souhrně: králem nade vším by měla být důvěra v Boží vedení, velkým nepřítelem strach, který by byl projevem nedůvěry v Boží péči a dobrotu.

Kategorie otázky: Povolání, boží vůle

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Co je to vlastně pokora a jak se projevuje v praktickém životě?

(29. 6. 2025) Vážená redakce, děkuji moc za  zajímavé články na téma pokory z vašeho webu. (Z ohlasů našich…

Další číslo časopisu pro dívky IN!

Další číslo časopisu pro dívky IN!
(28. 6. 2025) Tak jo – máme dvacet! Ale i přesto, že je naše číslo plné vzpomínek, nezapomněli jsme na to, abyste si užili…

Milada Horáková byla 27. 6. 1950 zavražděna komunisty

Milada Horáková byla 27. 6. 1950 zavražděna komunisty
(26. 6. 2025) Den památky obětí komunistického režimu.

Srdce Ježíšovo - slavnost

Srdce Ježíšovo - slavnost
(22. 6. 2025) "Nejsvětější Srdce Páně" - termín náboženské úcty, charakaterizující Kristovu lásku ke všem lidem. Svátek…

Tomáš More (22.6.)

Tomáš More (22.6.)
(21. 6. 2025) Filozof, humorista, mučedník... Popraven králem Jindřichem VII. Patron politiků a vládců.