Kdo sejí v slzách, žnout budou s jásotem. (Ž 126,5) - Citát z Bible na každý den

31. 8. 2023, Juh

Nespokojenost v manželství vs. zahozené povolání k celibátu

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Povolání, boží vůle

Chvála Kristu,
na SŠ jsem chodila k řádovým sestrám. Přála jsem si, aby mi Bůh jasně dal najevo, zda se mám stát jednou z nich. Neuměla jsem se rozhodnout, a jasná odpověď podle mě nepřišla. Pak jsem nastoupila na VŠ a přestala k sestrám jezdit. Chodila jsem do společenství mladých, bezstarostně jsem užívala studentský život. Nakonec jsem se vdala a mám rodinu. V manželství jsem od začátku nespokojená, ale snažím se. Často mě napadá myšlenka, že jsem neposlechla volání k řeholnímu životu. Můžete mi prosím poradit, co s tím? Myslím, že s tímto souvisí i nespokojenost v manželství a přijetí manžela.
Děkuji.

Bůh nás nikdy netrestá za naše rozhodnutí a nikdy nás neopouští

Milá ...
děkuji za důvěru, se kterou se na naši linku obracíte.
Vidím vaše pochybnosti, zda jste "nepromeškala" Boží volání a "nezpůsobila" si tak současnou nespokojenost v manželství. Víte, na Bohu je skvělé, že nás nikdy netrestá za naše rozhodnutí. A i když nám v průběhu našeho života dává určité nabídky a pozvání, je na nás, jestli je přijmeme. Někdy, když nerozumíme, nabízí jinými způsoby. Někdy vezme naše rozhodnutí a je s námi tam, kde jsme se rozhodli být. Žehná nám a miluje nás právě tam, kde se nacházíme. Stvořil nás ke svému obrazu. On je Tvůrce a tak i my jsme tvůrci a polutvůrci našich životů. A On nás nikdy neopouští.

Někdy si potíže, které máme v současnosti, způsobujeme sami - ohlížením se za minulostí, pochybováním o minulých rozhodnutích, porovnáváním s jinými.... Jsou to naprosto přirozené lidské tendence, ale berou nám hodně energie. A také schopnost žít naplno naše tady a teď a dát do toho všechno.

Píšete, že se snažíte. A já Vám to věřím. Také ale věřím, že Bůh pro Vás chce víc než to. Že chce, abyste byla šťastná, abyste se cítila milovaná a spokojená ve vašem manželství. Jestli se Vám to zdá nedosažitelné, pak proto, že na to lidské síly samy o sobě nestačí. Ve vašem manželství nejste jen dva, ale tři - Váš manžel, Vy a Bůh. A to, co my nemůžeme, Bůh může. Možná je tedy na čase jej znovu a novým způsobem pozvat do Vašeho manželství. Svěřit mu vše, co Vás trápí a požádat ho o nový "vítr".

A i když my lidé nemůžeme všechno, můžeme hodně. Pokud jsme ochotní zkusit něco jinak. A tak můžete "obnově" vašeho manželství pomoci. Mnoho nespokojenosti mezi páry plyne ze zcela obyčejných věcí, které nesouvisí se špatným výběrem partnera, ale ze špatně nastavené komunikace, z nevyjasněných tužeb, z neodpuštěných zranění...

Nevím, co všechno se mezi Vámi za roky manželství nahromadilo, ale je možné na tom společně začít pracovat.
O samotě to ale bývá často těžké. Když roky komunikujeme mezi sebou určitými způsoby, je těžké začít to dělat jinak bez nějakého podnětu. Je však několik možností, které můžete vyzkoušet.


Nevím odkud jste, ale v mnoha městech se pořádají Manželské večery, kde si díky specifickému programu můžete udělat na sebe čas a bavit se spolu o věcech jinak, nově. 

Nebo komunita Chemin Neuf  pořádá každý rok v létě speciální týdenní setkání Kána, kde můžete velmi zásadním způsobem obnovit a občerstvit váš vztah jak s partnerem, tak s Bohem.

Stejně tak může být užitečné společně chodit k nějakému párovému terapeutovi, který Vám může pomoci projít oblasti, které potřebujete, aniž byste se u komunikace o tom zbytečně zraňovali a upadali do stále stejných začarovaných kruhů komunikace apod.

Pokud Váš partner na něco takového nebude ochotný přistoupit, zkuste mu dát čas. Můžete napřed dopřát sama sobě např. týden duchovních cvičení (opět například komunita Chemin Neuf, ale i mnozí další), kde budete mít napřed čas sama pro sebe a s Bohem, čas odevzdat minulost a obrátit se dopředu. Můžete si sama najít nějakého terapeuta nebo nějaké pravidelné duchovní doprovázení, zkrátka najít si bezpečné místo, kde se dokážete s nadhledem podívat na sebe i své manželství a začít hledat nové cesty, které povedou k vaší větší spokojenosti. V manželství jsme propojeni, a tak co uděláme pro sebe, odrazí se o pro toho druhého.

Milá ..., Bůh Vás miluje a určitě Vás v tom nenechá. Zkuste s důvěrou vykročit nějakým novým směrem. Na to není nikdy pozdě.
Přeji Vám, ať se Vám to podaří.

Kategorie otázky: Povolání, boží vůle, Manželské krize

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Svatý Václav stál u základů Evropy

Svatý Václav stál u základů Evropy
(28. 9. 2023) Jaký vzor nabízíme mladým lidem dnes? Rytíře nebo švindlíře?

Jak roste vinná réva a jak se dělá víno? Pracovní listy pro děti

(23. 9. 2023) A znáte nějaké další rostliny, které se objevují v Bibli?

Světový den turistiky- 27. září

(22. 9. 2023) Cestování a turistika přispívá ke vzájemnému poznávání národů a kultur. Podobně je tomu se sportem...

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023

Setkání zdravotníků Pod Petřínem 7. 10. 2023
(18. 9. 2023) "Zdravotník v síti vztahů" / Kostel sv. Karla Boromejského, Vlašská 36, Praha 1…

Nebezpečí magie a ezoteriky - pořad k poslechu

Nebezpečí magie a ezoteriky - pořad k poslechu
(16. 9. 2023) Martin Beran, než se stal křesťanem, prošel při svém hledání mnohými nebezpečími různých esoterických disciplín.…

Připravuje se: Filmana - první streamovací služba s křesťanskými filmy v ČR

Připravuje se: Filmana - první streamovací služba s křesťanskými filmy v ČR
(15. 9. 2023) V ČR vzniká nová nezisková platforma s křesťanskými filmy, dokumenty, seriály nebo pořady pro děti…

15. září 1993 byl sicilskou mafií zavražděn kněz Giuseppe Puglisi

(14. 9. 2023) Padre Giuseppe Puglisi se pokusil se o nemožné – zachránit děti ulice, které rostou pro mafii. Není divu, že se…