Tomu, kdo tě prosí, dej. (Mt 5,42) - Citát z Bible na každý den

19. 11. 2020, jul

Mám strach, že nepoznám, co ode mě Bůh chce...

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Povolání, boží vůle

Dobrý den,
Jsem z věřící rodiny a snažím se modlit každý den. Prosím Pána, abych poznala, co mám v životě dělat. Mám strach, že nepoznám, co ode mě Bůh chce. 

Chci se hlásit na sš na designerství a budu dělat talentovky. Příjde mi, že tím oborem moc nebudu pomáhát lidem a že by bylo prostě lepší jít na nějakou zdrávku, ale zase vím, že by mě to navrhování neskutečně bavilo. Mám ale strach, že promarním příležitost, že budu mít práci, která mě nebude vnitřně naplňovat. Stydím se za svoje problémy, vím, že ve světě umírají lidé, mají různé nemoci a já řeším tak povrchní problémy...
Co mám dělat, abych poznala, co je správné povolání?

A mým druhým problémem je to, že  se kvůli tomuhle rozhodování, co je přede mnou, nedokážu zastavit a radovat se z Boží blízkosti. Jsem stále ve stresu, napětí.  Jak se mám alespoň  trochu ztišit a prožívat, co je kolem mě? 

Moc děkuji za odpověď.

 

-redakčně upraveno-

Pokud Boží vůli hledáme, Bůh nás vede a stojí při nás

Milá...

díky za Tvou důvěru, s jakou se svěřuješ se svými nejistotami a trápením.
Prožíváš jedno ze zásadních období v životě, kdy se můžeš vydat různými směry. Úplně tedy chápu, že to není jednoduché, že se obáváš, abys zvolila správně. Je ale hezké číst, že dívka Tvého věku má na srdci to, aby její volba byla ve shodě s Boží vůlí. Děkuji Bohu, že stále jsou mezi námi rodiny, z jejichž středu vyrůstají mladí lidé s touhou naplnit svůj život podle Božího plánu. Ale ráda bych Tě uklidnila. Touha následovat Boží vůli nemá v člověku vybuzovat strach, že se mu to nepodaří, že se splete, přestože bude Boží vůli upřímně hledat. Můžeme mít v takovém případě naopak radostnou jistotu v tom, že pokud Boží vůli hledáme, že nás Bůh vede, že při nás stojí, a pokud se svobodně rozhodujeme mezi několika možnostmi, že nás podpoří a bude nám žehnat, ať už zvolíme jakkoli. Je skvělé, když se modlíme a prosíme Boha, aby nám cestu ukazoval. Modleme se ale s důvěrou a radostí, prosme jej o pokoj v srdci při rozhodování. Pro Boha je velmi důležitá naše svoboda, je to jeden z největších darů, které jsme od něj dostali. Radujme se tedy z toho. Pokud o to však opravdu stojíme, ukazuje nám Bůh někdy docela jasně, kudy si představuje, že bychom se měli dát. Jsou to ale spíše výjimečné situace, na kterých si můžeme jasně uvědomit Boží vedení, jsou to takové doteky Boží, které mají upevňovat náš vztah s Ním. Můžeme si být ale jistí, že nás Bůh slyší a že je s námi stále, ve všech našich rozhodnutích, i když takové "Boží doteky" neprožíváme takto jednoznačně.

Také je třeba říct, že nás Bůh velmi často vede skrze naše touhy. Nejde o žádné povrchní touhy po věcech, ale o naše opravdu nejvnitřnější touhy. Při volbě povolání, životního stavu a jiných důležitých životních rozhodnutích jsou proto naše nejvnitřnější touhy velmi důležité.

Co se týče typu povolání, není to tak, že pokud chceme sloužit Bohu a lidem, museli bychom nutně zvolit nějakou pomáhající profesi. Je mnoho povolání, kterými můžeme sloužit. Bůh nechce, abychom se trápili v nějakém povolání, ke kterému například nemáme vlohy, jen proto, že máme pocit, že je to povolání "užitečnější než ostatní". Dostáváme od Boha různé vlohy, které jsou k tomu, abychom je jedinečným způsobem využili.

Neboj se toužit, neboj se snít, neboj se jít za svými sny. Bůh půjde s Tebou. Pokud jej sama neodmítneš, vždy Tě "povede za ruku", "ponese v náruči". Na Boží lásku je možné se opravdu spolehnout. Bůh si přeje, abychom se ze života opravdu radovali.

A neboj se, i když se třeba teď nedokážeš ztišit a vnímat Boží blízkost. Nejde o pocit. On přišel v Ježíši do našeho světa, do našich starostí, ubohostí, trápení.  Je s Tebou ve Tvém rozhodování a nejistotách, prožívá je s Tebou. A bude Ti stále  poodhalovat  tajemství své lásky.

(Neboj se, že pro Boha nejsou Tvé problémy důležité - jsou. Pro Něj je důležité všechno, co kdokoli z nás prožívá.)

Přeji, abys zvládla přijímačky bez větších stresů, aby ses dokázala s důvěrou svěřovat Bohu v těchto těžkých chvílích, abys vždycky radostně patřila Bohu, abys čerpala z vědomí Jeho přítomnosti a lásky sílu.

Bůh Ti žehnej!
 

Kategorie otázky: Povolání, boží vůle, Hudba, škola, krize víry,...

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody. (Jr 17,5)

Pouť důvěry Taizé - 47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých

Pouť důvěry Taizé -  47. Silvestrovské setkání evropských mladých dospělých
(15. 6. 2024) Estonské hlavní město Tallinn bude hostit příští evropské setkání mládeže Taizé ve dnech 28.12.2024-1.01.2025.

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista - má dvě novinky

The Chosen - online seriál o životě Ježíše Krista -  má dvě novinky
(12. 6. 2024) První tři série populárního online seriálu o životě Ježíše Krista  "The Chosen" můžete nyní…

Je bůh čůr.k?!

(10. 6. 2024) Je bůh čůr.k, nebo se jenom jako čur.k chová? Omlouvám se za výrazy, ale co jiného napsat o "dobrotivém" bohu,…

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!

Červnové číslo časopisu pro dívky IN!
(6. 6. 2024) Vítáme vás u červnového čísla časopisu IN! Tak ještě tento měsíc a hurá na prázdniny!:) Aby vám těšení se na horké letní…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2024) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)