Já jsem tvůj Bůh. (Iz 48,17) - Citát z Bible na každý den

27. 5. 2021, marse

Zahozený talent

Navigace: Katalog dotazů > Víra a život (život z víry) > Povolání, boží vůle

Stalo se mi v životě, že jsem několikrát odmítl "Boží nabídku" - něco, co bylo v souladu s mými dary, které jsem dostal a co by vedlo nejspíše opravdu k dobrému. Rozhodně k lepšímu, než je současná situace. Lepšímu nejen pro mě, ale i pro druhé. Rozhodně se mi nyní totiž moc nedaří, natož, aby z toho měli užitek druzí.
...
Když se ohlédnu, takových podobných pobídnutí bylo vícero, nicméně jsem tvrdošíjně odmítal "ty dobré nabídky" a razil si raději něco svého, co by mně vyhovovalo. Dnes s odstupem vidím, že jsem spíš žil to, co mně nevyhovovalo s nadějí, že se jednou dopracuju k tomu, že budu spokojený.
...
Teď mám za sebou dva neúspěšné pokusy o VŠ, několik zaměstnavatelů a zdá se mi, že již tyto příležitosti nepřicházejí. Od několika katolických kněží jsem slyšel výrok typu: "Hospodin tě osloví jednou, dvakrát, a pak už ne." To je jistě pravda, ale něco mi tam prostě nehraje. Ano, uzavřu si dveře do nějaké oblasti, např. rozhodnutím, hříchem. Ale že bych tak ztratil Boží milost? Pomalu se  tak ale cítím. Děkuji předem za odpověď.

Hledejte, jak s tím, co máte dnes, můžete naložit

Milý ...
Děkuji za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Vnímáte, že jste několikrát v životě šel proti tomu, jak jste vnímal Boží vedení, vnuknutí, nabídky, uvědomujete si, že jste tím o mnohé přišel a váháte, jestli je možné, že byste svým odmítáním mohl ztratit Boží milost. Píšete, že se tak téměř cítíte, máte pocit, že nemáte nic, co by mohlo souznít s Vámi a ještě obohatit druhé , či jim posloužit.

Bůh je naštěstí Láska. Jistě, že pokud dostanete nějaké dary, jsou to hřivny, které má člověk rozmnožit, používat a jimi sloužit. Jednoduše proto, že jsou mu šité na míru, souvisí s tím, kým konkrétní člověk je, podtrhuje jeho originalitu, a jemu samotnému je v tom dobře. Může být darem. To je myslím ten plán... Dobře nahlížíte, že jste se třeba někdy vzdal svých pokladů. Nemyslím si ale, že tím byste mohl přicházet o Boží milost, lásku. Myslím že litujete svých kroků a předpokládám, že jste schopný, pokud jste katolík, to vyznat ve svátosti smíření. Pak už je zapotřebí milost odpuštění přijmout a přivlastnit si ji. Bůh Vás zná a rozumí Vám. Určitě nad Vámi neláme hůl, ale znovu Vás chce svým milosrdenstvím očistit, narovnat a vrátit Vám přístup k Němu a i k Vám samému. Abyste zas byl svobodný a mohl příště lépe volit, víc zvažovat co k Vám patří a nebát se to využít.

Milý..., Bůh chce, aby Vám bylo dobře – třeba v tom, že se nebudete trápit minulostí, když je odpuštěna, ale budete hledat, jak s tím, co máte dnes, můžete naložit dál. Někdy můžete posloužit i obyčejnějšími věcmi než je talent – někomu poslouží třeba jen Váš úsměv. Zkuste být darem tím, jaký jste. A navíc, dost možná, že ještě budete mít možnost své talenty použít - třeba v budoucnu, kdoví...

Možná, že potřebujete odpustit sám sobě, že jste stál sám proti svému dobru. Pokud Vám odpouští Bůh, není důvod, abyste neodpustil Vy sám sobě. Pak je potřeba jít dál a hledat, co mohu dělat dnes. Ale už volně. Zkuste Bohu dovolit, aby byl znovu Vaším Bohem – ve smyslu osobní blízkosti. Aby mohl být Vaším přítelem, kterému důvěřujete – a pak také Vaším Pánem. Myslím si, že právě Vaše uvědomění může být vstupem do nové důvěry a naslouchání Bohu.
Milý ..., držím Vám palce, abyste našel další plán pro svůj život. A beru Vás s tím do modlitby.

Kategorie otázky: Povolání, boží vůle

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Papež František se setkal s primátorem ukrajinského města Lvov

Papež František se setkal s primátorem ukrajinského města Lvov
(8. 12. 2022) Ten mu poděkoval za jeho dopis trpícímu ukrajinskému národu devět měsíců po vypuknutí války...

Bůh si nás vyvolil

Bůh si nás vyvolil
(8. 12. 2022) ještě před stvořením světa.  (Ef 1,4)

Holocaust a Ukrajina

Holocaust a Ukrajina
(8. 12. 2022) Papež František: Dnes válka na Ukrajině a včera šoa. Dějiny se opakují...

Ti, kdo doufají v Boha, jak orli dostávají křídla. (Iz 40,31)

Ti, kdo doufají v Boha, jak orli dostávají křídla. (Iz 40,31)
(7. 12. 2022) Ti, kdo doufají v Boha, nabývají sil, jak orli dostávají křídla. (Iz 40,31)

Jak poznat ideálního partnera? K čemu je chození? / k poslechu

(6. 12. 2022) Podcast z festivalu United. Podle čeho poznat ideálního partnera? Ukáže mi partnera Bůh? Proč Bible o chození mlčí?…

Svatý Mikuláš (6. 12.)

Svatý Mikuláš (6. 12.)
(3. 12. 2022) Skutečná historie, legenda a tradice se spojují u oblíbené Mikulášovy osoby v pestrý celkový obraz.

Křesťanství - nuda? / k poslechu

(1. 12. 2022) Podcast z festivalu United. Křesťané mluví spisovně, oblékají se skromně, chovají se slušně, prostě nuda. Současný…