Miluj svého bližního. (Mt 5,43) - Citát z Bible na každý den

Otázky a odpovědi

Služba Otázky a odpovědi je součástí webu vira.cz. Obsahuje vysvětlení některých prvků křesťanské víry ve formě otázek a odpovědí. Výběr ze zodpovězených otázek je přehledně seřazen do katalogu. Na otázky odpovídají naši odborní spolupracovníci. Odpovědi zasíláme přibližne do jednoho týdne. V odpovědích upřednostňujeme zjednodušenou terminilogii. Odpovědi tedy nejsou přísně odborným výkladem či vědeckým pojednáním na dané téma. Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou prováděny redakční úpravy, které texty zcela anonymizují. Případná podobnost je proto čistě náhodná (a ev. způsobená i tím, že zveřejněné popisované případy se vyskytují obecně častěji...). Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou zpravidla vypuštěny pozdravy, osobní oslovení a věty zdvořilostního charakteru. Zpravidla je tak zveřejněno jen "věcné" jádro odpovědi. Více informací o projektu naleznete zde.

Katalog dotazů a odpovědí zde.


Vyhledávání v otázkách a odpovědích

Výběr z aktuálních dotazů a odpovědí

10. 6. 2021

Nevěra. Má smysl bojovat za záchranu manželství?

Dobrý den,  Prosím o radu. Zjistila jsem, že mě můj muž podvádí s jinou. Tvrdí, že to ukončili a že zůstane se mnou, ale jen kvůli dětem, že mě už nemiluje. ...

3. 6. 2021

Nevím, jak dál... Nerozumím své bolavé duši ani Bohu

Dobrý den. Já jsem nedávno uvěřila v Boha. Boží láska byla to nejkrásnější, co jsem v životě zažila. Dohání mě však moje bolavá minulost. Nejsem schopná blízkého láskyplného vztahu s mužem. Asi proto, že jsem v dětství zažila týrání od otce a lhostejnost od matky i sourozenců.

27. 5. 2021

Zahozený talent

Stalo se mi v životě, že jsem několikrát odmítl "Boží nabídku" - něco, co bylo v souladu s mými dary, které jsem dostal a co by vedlo nejspíše opravdu k dobrému. Rozhodně k lepšímu, než je současná situace. Lepšímu nejen pro mě, ale i pro druhé. Rozhodně se mi nyní totiž moc nedaří, natož, aby z toho měli užitek druzí.

20. 5. 2021

První dítě, manželská krize

Dobrý den. Už přes rok se naše manželství potýká s problémy, které začaly narozením našeho prvního dítěte. Byli jsme oba často na dně a vyčerpaní po probdělých nocích, a začali jsme si říkat věci, které nás hodně zraňovaly. Pro mě naprosto nepochopitelně manžel začal na dítě žárlit , že mu věnuji péči a pozornost, zatímco on se cítil odstrčený. 

13. 5. 2021

Zážitek osvícení?

Zdravím Vás. Chtěl bych se svěřit s mým prožitkem. Napíšu to stručně. Váhám stále, zda jsem nepřišel o rozum. Jsem racionální člověk bez vyznání, který byl vychovávaný bez víry. Jednoho dne jsem si cvičil a najednou se něco stalo, něco mě ovládlo, něco ke mně přišlo. Moje tělo vše dělalo spontánně a samo. Ležel jsem na zemi, klečel na kolenou a prosil Boha o odpuštění. 

6. 5. 2021

Proč nemohu mít dítě? Je to Boží vůle? Proč?

Mám dotaz, se kterým nevím, kam se obrátit. Již tři roky se snažíme s manželem o dítě. Už máme za sebou všechna vyšetření, neúspěšné pokusy a když už se zadařilo, přišli jsme o něj právě ve chvíli, kdy jsme se už začali těšit a přestali se bát.

29. 4. 2021

Konec světa a obnova Ráje na Zemi

Dobrý den, přemýšlím o slovech Bible o konci světa. Myslím, že je psáno,  že Bůh učiní konec, aby obnovil opět Ráj na Zemi, tak jak původně zamýšlel.  Bude to po velkých útrapách a souženích (Mt 24). Nakonec bude  Země očištěna a život obnoven. Jak tomu rozumět? Jaký máte názor na obnovení Ráje na Zemi? Bude vzkříšený člověk žít tady na Zemi?

29. 4. 2021

On-line výuka. Je špatné mít tahák při testu?

Dobrý den, jak máme online školu, začala jsem trochu více používat taháky při testech.

22. 4. 2021

První samostatné bydlení - strach ze samoty

Krásné odpoledne! U nás rodině bylo  běžné, že žilo víc generací do kupy. Moje babička s námi žila, protože sem tam potřebovala menší pomoc u koupání, doprovod na úřady, poštu atd.  a mamka babičku nechtěla dát do domova pro seniory.  Babička nebyla nějaká „stíhačka" nebo špatná tchýně, ale bylo znát ty dvě generace. Občas spory o úklid, vaření, ale nic…

15. 4. 2021

Strach ze zavržení

Mám  kamarádku, která prožívá intenzivní strach ze zavržení. Snažím se jí to vymluvit, že to nejsou myšlenky od Boha, protože ji takhle rozvrací. Jak jí mohu pomoci?  Samozřejmě za ni chci prosit. 

Starší zodpovězené dotazy

Nemoc není důsledkem hříchu -původcem je Bůh...
Proč je na světě tolik zla?
Pohltila mě nenávist
Jak to je mezi Bohem a Ježíšem? Přemýšlím nad argumenty jehovistů.
Nemohu se modlit, ztratil jsem Boha
Už rok trvá hrozná pandemie
Proč nás Bůh stvořil? K čemu nás potřebuje?
Bolavý vztah s tchyní a tchánem
Mám strach, že ve víře hledám jen útěchu
Osamocení po obrácení - nemám s kým sdílet svou víru


Tematický výpis kategorií

Navigace: Katalog dotazů > Tematický výpis kategorií

Kategorie katalogu jsou řazené tématicky. Viz také Abecední výpis kategorií.

Víra – nauka víry, katechismus (137)

Bůh (81), Ježíš (48), Duch svatý (5), Zlo a utrpení ve světě (39), Věda x víra, evoluce (16)

Víra a život (život z víry) (101)

Hledání smyslu života (26), Povolání, boží vůle (70), Modlitba (110), Obrácení, uzdravení, proměna (36), Osobní krize, nemoc, smrt (58), Křesťanská etika, hřích (139), Hodnota života, bioetika (27), Hledání Boha, víry (154), Pochybnosti a krize víry (85)

Aktuálně (0)

Náctiletí - sexualita, vztahy (53)

Hudba, škola, krize víry,... (89)

Láska a vztahy (92)

Sebepřijetí (42), Láska v manželství (33), Sexualita předmanželská (55), Vztahy dětí k rodičům (35), Výchova, rodiče a děti (55), Vztahy, přátelství, kamarádství (47), Církevní sňatek, sv. manželství (34), Církevní sňatek, komplikace (58), Sexualita jiné (41), Manželské krize (51), Láska v partnerství, příprava na manželství (99), Sexualita v manželství (30), Vztah s nevěřícím (17)

Konec světa, vizionáři (38)

Eschatologie (22)

Církev, společenství křesťanů (134)

Dějiny církve, výhrady k církvi (83), Církve, hnutí, ekumenismus (63), Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných (90), Křest dospělých (61), Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost (84), Křest dětí (40), Evangelizace (28), Matriky, potvrzení o křtu (11)

Náboženství (43)

Křesťanství (84), Náboženství různá (62)

Bible, koupě, jak číst (48)

Výklady jednotlivých pasáží (87), Námitky k autentičnosti (26)

Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... (85)

Magie, okultismus (82)

Nezařazené (1)

Služby webu vira.cz (4)

Jiné (1)

Sociální potíže (11)

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

Kdy je Den otců

(19. 6. 2021) Den otců - datum

Srdce Ježíšovo - slavnost

Srdce Ježíšovo - slavnost
(9. 6. 2021) "Nejsvětější Srdce Páně" - termín náboženské úcty, charakaterizující Kristovu lásku ke všem lidem. Svátek…

Aleluja dětí .-)

Aleluja dětí .-)
(6. 6. 2021) Ve velikonoční době natočily děti z farnosti Stodůlky video na hudbu z Händelova Mesiáše a známého  aleluja.…

5. června se připomíná ´Světový den životního prostředí´

(4. 6. 2021) V našem nakládání s přírodou je cosi v nepořádku. Existuje ale též ekologie člověka (Benedikt XVI.)

Národní pouť za hospice - sobota 12. června 2021 na Velehradě

Národní pouť za hospice - sobota 12. června 2021 na Velehradě
(3. 6. 2021) Asociace hospiců zve na pouť za Boží pomoc, ochranu a požehnání pro hospice v ČR - přijďte je podpořit, potřebují…

Boží tělo -svátek

(1. 6. 2021) Slavnost Těla a krve Páně