Jsme Boží děti. (Řím 8,16) - Citát z Bible na každý den

Otázky a odpovědi

Služba Otázky a odpovědi je součástí webu vira.cz. Obsahuje vysvětlení některých prvků křesťanské víry ve formě otázek a odpovědí. Výběr ze zodpovězených otázek je přehledně seřazen do katalogu. Na otázky odpovídají naši odborní spolupracovníci. Odpovědi zasíláme přibližne do jednoho týdne. V odpovědích upřednostňujeme zjednodušenou terminilogii. Odpovědi tedy nejsou přísně odborným výkladem či vědeckým pojednáním na dané téma. Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou prováděny redakční úpravy, které texty zcela anonymizují. Případná podobnost je proto čistě náhodná (a ev. způsobená i tím, že zveřejněné popisované případy se vyskytují obecně častěji...). Ve zveřejněných dotazech a odpovědích jsou zpravidla vypuštěny pozdravy, osobní oslovení a věty zdvořilostního charakteru. Zpravidla je tak zveřejněno jen "věcné" jádro odpovědi. Více informací o projektu naleznete zde.

Katalog dotazů a odpovědí zde.


Vyhledávání v otázkách a odpovědích

Výběr z aktuálních dotazů a odpovědí

21. 10. 2021

Život s alkoholikem

Jak chápat část Písma o odpouštění (Matouš 18,21-35)? Poslední rok a půl žiji s partnerem ve společné domácnosti, je nezaměstnaný, v několika exekucích, ale hlavně je to alkoholik. 

14. 10. 2021

Kde vzít sílu k odpuštění?

Chtěla bych se zeptat, jak Ježíš dokázal odpustit zrádcům? Kde vzal tolik síly, aby jim dokázal odpustit? Bohužel se cítím jako oběť. Lidi, které jsem milovala, mne neskutečně zradili a já stále hledám sílu na to jim odpustit. A navíc jsou to lidi, se kterými jsem dennodenně v kontaktu, takže je nemůžu nějak obejít nebo si jich nevšímat.

7. 10. 2021

Proč chodit do kostela - jak to vysvětlit kamarádce, které to nic nedává?

Říká se, že v životě vytrvají jenom ty věci, které mají nějakou pravidelnost. Kdyby si třeba táta od rodiny říkal, že půjde domů jenom tehdy, když se mu bude chtít, pravděpodobně by mu rodina dlouho nevydržela. Pokud o něco v životě stojíme, je dobré tomu dát nějakou pravidelnost, to nám pak pomáhá se překlenout přes těžká období. Krásně to pak také říkala liška v Malém princi, když se chtěla stát…

4. 10. 2021

Lorna Byrne - otázky, které ještě nepadly

Dobrý den, Dočetla jsem se na vašich stránkách, že zjevení Lorny Byrne se neslučují s katolickým učením. Přečetla jsem od první i druhou knihu. Musím říct, že to bylo velmi zajímavé čtení...

30. 9. 2021

Chybí mi radost a pokoj. Co dělám špatně?

Radost může mít různou podobu. Je radost, kdy se člověk chechtá od ucha k uchu, je radost, která je vnitřní a pokojná. Na druhé straně ale člověk může prožívat smutek a úzkosti, a to dokonce i křesťan. Naopak křesťan, který nezná smutek, může být pro druhého málo důvěryhodný. 

23. 9. 2021

Vzkříšení těla - jak mu rozumět?

Po smrti tělo leží v hrobě a čeká na svou obnovu. „Odpočívá v pokoji“, nakolik se může těšit na Boží pokoj ve věčnosti. Duše ale moc neodpočívá. Odchází z těla a čeká jí plno práce. Má dvě, resp. tři možnosti: hledět v úžasu na Boha, radostně ho chválit a vdávat mu chválu. Nebo po něm horoucně toužit. Nebo se navěky užírat zlobou.

16. 9. 2021

Masivní podvádění při online výuce

Jsem vysokoškolák a mám za sebou už rok a půl  online výuky. Chtěl bych vás poprosit o radu. První semestr na VŠ  jsem podváděl, ale aspoň jsem se na zkoušky nějak připravoval. Ale tenhle rok… ani nevím, že jsem na škole. Podváděl jsem masivně. V některých předmětech ani nevím, co jsme probírali.

9. 9. 2021

Práce mě nebaví, přemýšlím, zda jsem zvolil správný obor

Dobrý den, Měl bych takový trochu osobní dotaz. Vystudoval jsem VŠ  a pracuji v oboru 4 roky. Mám celkem dobrý plat a měl bych být spokojený. Ale práce mě nebaví a často přemýšlím, jestli jsem si nevybral špatný obor.

2. 9. 2021

Kristus je jeden, církví mnoho...

V dospívání jsem prožil dost těžké období a  v té době jsem začal věřit v Krista. Začal jsem ho hledat a cítil jsem, že i on hledá mě. Pak mi pomalu začal projasňovat mé dny a roky, které byly dříve šedivé... Teprve časem mi začalo docházet,  že je více církví a náboženství.

26. 8. 2021

Sledování hororů

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký máte názor na American Horror Stories. Viděla jsem tento seriál několikrát a baví mě...

Starší zodpovězené dotazy

Kontroluji partnerovi mobil
Jsem v manželství nešťastná
Kletby a moc odsuzujících výroků
Zdůrazňování hříšnosti
Strach z chyb a hříchu mě paralyzuje
Definice hříchu v Bibli
Kde hledat Boha?
Nikdy jsem nezažil Boží dotek
Nepokřtěný v kostele, znamení kříže
Modlitba za nalezení zaměstnání


Tematický výpis kategorií

Navigace: Katalog dotazů > Tematický výpis kategorií

Kategorie katalogu jsou řazené tématicky. Viz také Abecední výpis kategorií.

Víra – nauka víry, katechismus (144)

Bůh (82), Ježíš (49), Duch svatý (5), Zlo a utrpení ve světě (41), Věda x víra, evoluce (16)

Víra a život (život z víry) (102)

Hledání smyslu života (28), Povolání, boží vůle (76), Modlitba (117), Obrácení, uzdravení, proměna (36), Osobní krize, nemoc, smrt (67), Křesťanská etika, hřích (151), Hodnota života, bioetika (28), Hledání Boha, víry (161), Pochybnosti a krize víry (95)

Aktuálně (0)

Náctiletí - sexualita, vztahy (55)

Hudba, škola, krize víry,... (92)

Láska a vztahy (94)

Sebepřijetí (46), Láska v manželství (33), Sexualita předmanželská (59), Vztahy dětí k rodičům (39), Výchova, rodiče a děti (59), Vztahy, přátelství, kamarádství (49), Církevní sňatek, sv. manželství (37), Církevní sňatek, komplikace (58), Sexualita jiné (41), Manželské krize (54), Láska v partnerství, příprava na manželství (101), Sexualita v manželství (33), Vztah s nevěřícím (19)

Konec světa, vizionáři (40)

Eschatologie (22)

Církev, společenství křesťanů (137)

Dějiny církve, výhrady k církvi (84), Církve, hnutí, ekumenismus (67), Svátosti, zpověď, biřmování, sv. nemocných (95), Křest dospělých (63), Mše, eucharistie, liturgie, nedělní povinnost (87), Křest dětí (41), Evangelizace (29), Matriky, potvrzení o křtu (12)

Náboženství (43)

Křesťanství (85), Náboženství různá (62)

Bible, koupě, jak číst (48)

Výklady jednotlivých pasáží (92), Námitky k autentičnosti (27)

Alternativní směry - léčitelství, reiky, terapie,.... (89)

Magie, okultismus (88)

Nezařazené (1)

Služby webu vira.cz (4)

Jiné (1)

Sociální potíže (11)

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5-8)

´Dušičky´ - pracovní list pro děti

(25. 10. 2021) Hned na začátku listopadu prožíváme důležité dny, kterým se lidově říká dušičky. Víš, co v těchto dnech slavíme nebo si…

Pomáhal ukrýt před nacisty tisíce uprchlík: Hugh O'Flaherty

Pomáhal ukrýt před nacisty tisíce uprchlík: Hugh O'Flaherty
(24. 10. 2021) Vatikánský kněz Msgre. Hugh O'Flaherty (* 28. února 1898 + 30. října 1963), pomáhal ukrýt před nacisty tisíce…

Pomozme jedné z nás, která měla startovací čáru jinde než my

Pomozme jedné z nás, která měla startovací čáru jinde než my
(19. 10. 2021) A přesto je optimistická a pozitivní…

Čsopis IN! pro dívky / říjen

Čsopis IN! pro dívky / říjen
(8. 10. 2021) Pro někoho může být podzim smutné období, hlavně, když celé dny proprší. Pro někoho je to roční období plné klidu a…

Můžete podpořit „svůj“ hospic

Můžete podpořit „svůj“ hospic
(6. 10. 2021) V sobotu 9. října se připomíná Světový den hospiců.

Nechme na sebe hledět Ježíše (papež František)

(3. 10. 2021) Co nám nabízí svědectví Františka z Assisi dnes?  (odkaz na pastorace.cz)