6. 2. 2021, Pavel Semela (Foto: MN) | Sekce: Aktuální téma | Archiv
Zalíbit se druhým, anebo být sám sebou?
Jsem nezávislý na všech, a přece jsem udělal ze sebe služebníka všech, abych tak získal tím větší počet lidí. U slabých jsem se stal slabým, abych získal slabé. Pro všechny jsem se stal vším, abych stůj co stůj zachránil aspoň některé. A to všechno dělám proto, abych zároveň s nimi získal podíl v dobrech evangelia. (1Kor 9,22-23)
V posledních týdnech a měsících jsme byli svědky toho, jak představitelé vlády měnili svou rétoriku i rozhodnutí či postoje k pandemii podle toho, jaké reakce na sociálních sítích jejich předchozí sdělení vyvolala. Někdy to vypadá, jako by jejich týmy nehledaly to, co vyřeší současnou krizovou situaci, ale spíše to, co zvýší jejich popularitu.
Můžeme se nad tím pohoršit, ale jsme-li upřímní, musíme přiznat, že i my také často přizpůsobujeme svoje rozhodování a jednání očekávaným reakcím. I za cenu, že pak neděláme, co bychom chtěli nebo co považujeme za správné.
Přitom si rádi namlouváme, jak jsme samostatní a nezávislí, a jsme velmi citliví, když někdo naši svobodu omezuje nebo nám dokonce říká, co máme a nemáme dělat. I tyto postoje současná situace vyhrotila. Symbolem se staly ochranné prostředky mnohými označované jako náhubek, který si odmítají nechat nasadit. Jako kdyby nezávislost a svoboda znamenaly nenechat se nikým a ničím omezovat a dělat si, co chci.
Tato úvaha nechce směřovat k hodnocení smysluplnosti vládních opatřeních, ani k debatě o rouškách. Stojí za to ale pozorovat svoje reakce v této mimořadné a náročné situaci. Mohou mi poodhalit, podle čeho se skutečně rozhoduji, jaké jsou hlubší motivace mého jednání, v čem svobodný jsem a v čem ne, a jak vlastně svobodu a nezávislost chápu.
Inspirací k dalšímu promýšlení může být postoj apoštola Pavla: hlídá si svou nezávislost, aby ho něčí vliv neodvedl od jeho úkolu (hlásat evangelium) nebo aby ho nějak nezkreslil z potřeby někomu se zalíbit. Nicméně tato nezávislost ho nevede k povýšenosti nade všechny nebo k nebrání ohledu na nikoho, ale naopak dává mu svobodu stát se služebníkem všech, být i slabým, nezávislým i na úspěchu či neúspěchu. Svobodu a sílu mu dává poznání Ježíše a vědomí poslání, které mu Kristus svěřil.
Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu
Autor: Pavel Semela
Související texty k tématu:
Porovnávání se, srovnávání, poměřování
- Každý je se sebou nějak nespokojený Proto spolu tolik soupeříme.
- Kdo se porovnává s druhými, znehodnocuje sám sebe... Stále objevujeme u druhých něco co sami nemáme. Srovnávat se s druhými ale znamená buď podceňovat sebe, nebo se naopak nutit k pocitu, že jsme „super“. Co s tím?
- Od malička jsme vedeni k porovnávání se s druhými „Dary jsou sice rozmanité, ale je pouze jeden Duch. A jsou rozličné služby, ale je pouze jeden Pán. A jsou různé mimořádné síly, ale je pouze jeden Bůh. On to všechno ve všech působí.
- Být někým jiným, než jsem? Znám jednoho muže, který pracoval jako inženýr pro velkou společnost, ale tohoto dobře placeného zaměstnání se vzdal, aby se mohl stát automechanikem, i když jeho okolí si ťukalo na čelo.
- Další texty k tématu porovnávání, srovnávání, poměřování, posuzování, závist
Politika
- Politika a křesťan. Podřídit se, anebo postavit na odpor?
- Jaký je křesťanův politický postoj?
- Nepřenechávejme aktivitu jen zlým
- Pád mnoha ´mocných´
- Otrávenost (českou) politikou
- Komunismus barbarizoval naši společnost
- Adoptuj si svého politika
- Ježíš je Králem. Ale čeho?
- Žijeme ve zlých dobách
- Křesťan se má míchat do politiky
Pandemie, koronavirus, Covid Kovid 19, čínská chřipka ... a křesťan
- Koronavirus, epidemie a ... křesťan
- Jak psychicky čelit pandemii Leták zpracovaný traumaterapeuty z Itálie.
- Osvědčené a praktické tipy k přežívání současné situace Jak se vypořádávat ze strachem a stresem?
- Uchovat si víru ve chvílích, kdy se necítíme v bezpečí
- Bůh je větší, než vše, co nás přesahuje
- Požehnání celému světu - modlitba litanií s papežem v pátek 27. března v 18:00
- Spojme se se všemi věřícími v Evropě v (této) modlitbě