Proč se bojíte? (Mk 4,40) - Citát z Bible na každý den

17. 9. 2022, Pavel Semela | Sekce: Aktuální téma | Archiv

Bůh ochraňuj královnu

Wikimedia

První věc, ke které vybízím, je tato: ať se konají modlitby za všecky lidi, za krále a všechny, kdo mají moc, abychom mohli vést život pokojný a klidný, v opravdové zbožnosti a počestnosti. Tak je to dobré a milé Bohu, našemu spasiteli. On chce, aby se všichni lidé zachránili a došli k poznání pravdy. (srov. 1Tim 2, 1-4)

Když jsem uslyšel zprávu, že zemřela královna Alžběta II., automaticky jsem vyslovil modlitbu: „God safe the Queen!“ (přel.: Bůh ochraňuj / spas královnu). Přestože znám tento refrén hymny Spojeného království a přestože královna patřila mezi mé oblíbené vládce, pomodlil jsem se za ní až poté, co zemřela.

Na druhou stranu, když jsem četl, jak se patriarcha Kyrill modlí a vyzývá k modlitbám za Putina a ruskou armádu páchající válečné zločiny na Ukrajině, dost mě to pobouřilo. I když za Putina se taky modlím. Ideálně za jeho obrácení, jinak za jeho zastavení.

 

Společně se za politiky modlíváme před volbami. Protože se nechceme rozhádat kvůli politickým preferencím, prosíme, aby z nich vzešli takoví zastupitelé, kteří se budou o veřejné záležitosti starat poctivě, moudře, ve prospěch všech… Domnívám se, že tím ale ve skutečnosti myslíme, aby vyhráli naši favorité.

Modlit se za ty, kdo vládnou a mají moc, neznamená někomu fandit a prosit, aby mu Bůh pomáhal vyhrát nebo prosadit své plány. Ať už vládne kdokoliv, máme ho svěřovat Bohu a vyprošovat mu, aby mu Bůh dával sílu odolat pokušením zneužití moci, moudrost pro všechna rozhodnutí, ochotu neprosazovat sebe, naslouchat druhým a hledat konsenzus. Vyprošovat jim dobré poradce a spolupracovníky, odvahu nepodléhat nátlaku, dar rozlišování, smysl pro spravedlnost… Zkrátka všechny potřebné dary a pomoc potřebné k tomu, aby jejich vláda vytvářela vhodné podmínky pro pokojný, klidný a počestný život společnosti. (Žádná vláda takový život nezajistí, ale může k němu vytvářet předpoklady, nebo taky ne). A pokud máme pochybnosti o poctivých úmyslech těch, kdo zrovna moc mají, máme se modlit za proměnu jejich srdcí.

Kdy jsem se naposledy modlil za ty, kdo vládnou, a v jakém duchu? Kolik tomu věnuji času ve srovnání se sledováním či vedením rozvášněných debat a politických sporů? A jak nakládám s obavami a pocity bezmoci v současné situaci? Modlím se za ty, kdo mají moc a dění ovlivňují, nebo je nechávám přerůst ve frustraci a vztek?

V modlitbě za všechny lidi a zvlášť za ty, kdo vládnou, máme v rukách velkou moc a silnou zbraň. A apoštol Pavel nás vybízí, abychom ji používali na prvním místě.

Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu

Motto webu: Ten, kdo doufá v Boha a spoléhá se na něj, je jako strom u vody. (srov. Jer 17,5)
 

Můžu do kostela, když jsem volil Andreje Babiše?

(27. 1. 2023) Dobrý den. Můžu do kostela na Mši Svatou když jsem příznivec Andreje Babiše? Jen aby mi kněz neřekl že mi…

Nechápu proč se modlit za prezidenta

(27. 1. 2023) Musím se zeptat, proč se modlit za nového prezidenta. Nechápu ty blbce, co ho volí.  

Den památky obětí holocaustu 27.1.

(26. 1. 2023) Holokaust - holocaust - šoa - genocida - znamená systematické pronásledování vyvražďování Židů za Druhé světové války.…

Pouť ke sv. Valentinu 11. 2.

Pouť ke sv. Valentinu 11. 2.
(24. 1. 2023) Pouť ke sv. Valentinu je mimořádnou příležitostí, jak prožít v sobotu 11. 2. společný čas od 10.00 do 15.00…

21.1.1953 mě zatkla komunistická tajná policie

(21. 1. 2023) „Jste zatčen, nedělejte žádné hlouposti.“ Když se za mnou pak zavřely vrata věznice, tak hned povel:…

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí

Neděle Božího slova - 3. neděle liturgického mezidobí
(19. 1. 2023) Vždy 3. neděle liturgického mezidobí je v církvi věnována „slavení a šíření Božího slova a úvaze nad ním“.